Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

September 10, 2017

2017 Longoni Benelux Open: Final 32 Main Event

Add players

Please wait...
10-Ball

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Joshua Filler
8 (7/1) 87 (58/29)
67%
1200
2 Nick van den Berg
7 (5/2) 79 (46/33)
58%
920
3 Wiktor Zielinski
5 (4/1) 59 (35/24)
59%
680
3 Wojciech Szewczyk
5 (4/1) 56 (35/21)
63%
680
5 Tim De Ruyter
6 (4/2) 67 (37/30)
55%
480
5 Ralf Souquet
4 (3/1) 45 (28/17)
62%
480
5 Cliff Castelein
4 (3/1) 43 (23/20)
53%
480
5 Francisco Sanchez Ruiz
5 (3/2) 52 (29/23)
56%
480
9 Tom Staveley
4 (2/2) 44 (22/22)
50%
320
Show more
9 Ivar Saris
4 (2/2) 46 (23/23)
50%
320
9 Stephan Cohen
5 (3/2) 43 (25/18)
58%
320
9 Jakub Koniar
5 (3/2) 52 (24/28)
46%
320
13 Marc Bijsterbosch
4 (2/2) 41 (20/21)
49%
280
13 David Alcaide Bermudez
4 (2/2) 46 (24/22)
52%
280
13 Kent Karlsson
4 (2/2) 43 (23/20)
53%
280
13 Barry French
4 (2/2) 45 (19/26)
42%
280
17 Eirik Riisnæs
Oslo BK
3 (1/2) 35 (15/20)
43%
240
17 Serge Das
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
240
17 Alex Montpellier
3 (1/2) 32 (16/16)
50%
240
17 Joey Haegmans
3 (1/2) 30 (12/18)
40%
240
17 Kevin Hanssens
3 (1/2) 33 (15/18)
45%
240
17 Albert Casellas
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
240
17 Tony Drago
3 (1/2) 33 (13/20)
39%
240
17 Thomas Lindloff
PBV Pinneberg
3 (1/2) 29 (11/18)
38%
240
25 Hoa Nguyen
2 (0/2) 19 (5/14)
26%
200
25 Ryan Pisani
2 (0/2) 26 (12/14)
46%
200
25 Jan van Lierop
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
200
25 Elise Qiu
2 (0/2) 22 (8/14)
36%
200
25 Tobias Bongers
2 (0/2) 16 (2/14)
13%
200
25 Stefan Ericson
2 (0/2) 16 (2/14)
13%
200
25 Stefan Haueter
2 (0/2) 20 (6/14)
30%
200
Starts Sep 10, 2017, 9:00 AM (local time)
Schematype Double elimination 32-8 (32 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Rankings Pool Ranking Nederland
Organizer Thurston Rotterdam
Contact Jok Tang , Awin Sewgobind (asewgobind@gmail.com) and Çakti Aswan (cakti.aswan@gmail.com, +393703412495)
More info
(( Final 32 Main Event )))
- Sunday September 10th | 9:00 | Compulsory Dresscode*
- Double Knock Out until the Final 8, race to 7.
- Single Knock Out from the Final 8, race to 8.
- Alternate break with use of magic rack.
- At Thurston, Westersingel 20, 3014 GP Rotterdam, Holland
* Men: dress pants (no jeans), shirt with collar, leather shoes (no sneakers) | Ladies: elegant attire (no jeans, no sneakers).

There are 9 qualification groups, resulting in 32 (2x2+7x4) qualifiers. This year, there are NO seeded players.

((( € 10.000+ Guaranteed Prize Fund )))
Champion €2.500 | Runner-up €1.500 | 3rd/4th €750 | 5th-8th €400 | 9th-12th €250 | 13th-16th €150 | 17th-24th €100 | 25th-32nd €50 | Best Lady +€100 Bonus | Best Junior +€100 Bonus | Winner Ladies Side Event €200

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1
Netherlands
Tim De Ruyter
Malta
Ryan Pisani
Sun 08:59  Table 26   
2
Poland
Wiktor Zielinski
Malta
Tony Drago
Sun 08:59  Table 28   
3
Norway
Eirik Riisnæs
Germany
Joshua Filler
Sun 08:59  Table 27   
4
Germany
Tobias Bongers
Netherlands
Nick van den Berg
Sun 08:59  Table 14   
5
Switzerland
Stefan Haueter
Netherlands
Joey Haegmans
Sun 08:59  Table 18   
6
Belgium
Cliff Castelein
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Sun 08:59  Table 17   
7
Norway
Robert Grønlie
Spain
Albert Casellas
Sun 08:59  Table 15   
8
Netherlands
Ivar Saris
Belgium
Serge Das
Sun 09:00  Table 7   
9
Vietnam
Hoa Nguyen
Germany
Ralf Souquet
Sun 08:59  Table 16   
10
France
Stephan Cohen
Slovakia
Jakub Koniar
Sun 08:59  Table 11   
11
Sweden
Kent Karlsson
Belgium
Kevin Hanssens
Sun 08:59  Table 10   
12
Netherlands
Elise Qiu
United Kingdom
Tom Staveley
Sun 08:59  Table 5   
13
Germany
Thomas Lindloff
England
Barry French
Sun 08:59  Table 6   
14
Poland
Wojciech Szewczyk
Netherlands
Jan van Lierop
Sun 08:59    
15
Sweden
Stefan Ericson
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Sun 08:59  Table 19   
16
France
Alex Montpellier
Spain
David Alcaide Bermudez
Sun 08:59  Table 8   

Winner round 1

Race to 7
17
Netherlands
Tim De Ruyter
Poland
Wiktor Zielinski
Sun 10:13  Table 9   
18
Norway
Eirik Riisnæs
Netherlands
Nick van den Berg
Sun 10:17  Table 15   
19
Netherlands
Joey Haegmans
Belgium
Cliff Castelein
Sun 10:11  Table 19   
20
Spain
Albert Casellas
Netherlands
Ivar Saris
Sun 10:42  Table 5   
21
Germany
Ralf Souquet
France
Stephan Cohen
Sun 10:24  Table 8   
22
Belgium
Kevin Hanssens
United Kingdom
Tom Staveley
Sun 10:43    
23
Germany
Thomas Lindloff
Poland
Wojciech Szewczyk
Sun 10:24  Table 16   
24
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Spain
David Alcaide Bermudez
Sun 10:39  Table 7   

Loser round 1

Race to 7
25
Malta
Ryan Pisani
Malta
Tony Drago
Sun 10:12  Table 11   
26
Germany
Joshua Filler
Germany
Tobias Bongers
Sun 10:16  Table 10   
27
Switzerland
Stefan Haueter
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Sun 10:10    
28
Norway
Robert Grønlie
Belgium
Serge Das
    
29
Vietnam
Hoa Nguyen
Slovakia
Jakub Koniar
Sun 10:24  Table 6   
30
Sweden
Kent Karlsson
Netherlands
Elise Qiu
Sun 10:41  Table 27   
31
England
Barry French
Netherlands
Jan van Lierop
Sun 10:22  Table 26   
32
Sweden
Stefan Ericson
France
Alex Montpellier
Sun 10:22  Table 28   

Loser round 2

Race to 7
33
Malta
Tony Drago
Spain
David Alcaide Bermudez
Sun 12:10  Table 16   
34
Germany
Joshua Filler
Germany
Thomas Lindloff
Sun 12:08  Table 26   
35
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Belgium
Kevin Hanssens
Sun 11:49  Table 8   
36
Belgium
Serge Das
France
Stephan Cohen
Sun 11:49  Table 6   
37
Slovakia
Jakub Koniar
Spain
Albert Casellas
Sun 11:48  Table 11   
38
Sweden
Kent Karlsson
Netherlands
Joey Haegmans
Sun 11:55  Table 10   
39
England
Barry French
Norway
Eirik Riisnæs
Sun 12:08  Table 5   
40
France
Alex Montpellier
Netherlands
Tim De Ruyter
Sun 11:34  Table 19   

Winners qualification

Race to 7
41
Poland
Wiktor Zielinski
Netherlands
Nick van den Berg
Sun 12:14  Table 7   
42
Belgium
Cliff Castelein
Netherlands
Ivar Saris
Sun 12:55  Table 8   
43
Germany
Ralf Souquet
United Kingdom
Tom Staveley
Sun 12:39  Table 26   
44
Poland
Wojciech Szewczyk
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Sun 12:50  Table 19   

Loser round 3

Race to 7
45
Spain
David Alcaide Bermudez
Germany
Joshua Filler
Sun 13:05  Table 6   
46
Netherlands
Marc Bijsterbosch
France
Stephan Cohen
Sun 13:00  Table 10   
47
Slovakia
Jakub Koniar
Sweden
Kent Karlsson
Sun 13:31  Table 16   
48
England
Barry French
Netherlands
Tim De Ruyter
Sun 13:55  Table 11   

Losers qualification

Race to 7
49
Germany
Joshua Filler
Netherlands
Ivar Saris
Sun 14:32  Table 7   
50
France
Stephan Cohen
Netherlands
Nick van den Berg
Sun 14:14  Table 6   
51
Slovakia
Jakub Koniar
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Sun 15:01  Table 19   
52
Netherlands
Tim De Ruyter
United Kingdom
Tom Staveley
Sun 14:44  Table 8   

Quarter final

Race to 8
53
Poland
Wiktor Zielinski
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Sun 16:33  Table 19   
54
Belgium
Cliff Castelein
Germany
Joshua Filler
Sun 16:33  Table 8   
55
Germany
Ralf Souquet
Netherlands
Nick van den Berg
Sun 16:33  Table 7   
56
Poland
Wojciech Szewczyk
Netherlands
Tim De Ruyter
Sun 16:33  Table 11   

Semi final

Race to 8
57
Poland
Wiktor Zielinski
Germany
Joshua Filler
Sun 19:15  Table 7   
58
Netherlands
Nick van den Berg
Poland
Wojciech Szewczyk
Sun 19:18  Table 8   

Final

Race to 8
59
Germany
Joshua Filler
Netherlands
Nick van den Berg
Sun 21:45  Table 7   

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment