Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 17 - November 18, 2023

2. Jedermann Freitagscup 2023/24

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Romania Dorin Iusan
6 (6/0) 28 (24/4)
86%
20
2 Germany Adrian Schug
6 (5/1) 32 (20/12)
63%
18
3 Germany Martin Schwarzenberger
5 (4/1) 30 (18/12)
60%
16
3 Germany Jürgen Hölgert
7 (5/2) 39 (23/16)
59%
16
5 Germany Gerhard Werner
6 (4/2) 36 (21/15)
58%
14
5 Turkey Caner Caliskan
5 (3/2) 25 (16/9)
64%
14
5 Germany Heinz Künzel
4 (3/1) 24 (15/9)
63%
14
5 Turkey Nadir Gülmüs
6 (4/2) 33 (17/16)
52%
14
9 Germany Tony Jakubs
5 (3/2) 28 (13/15)
46%
12
Show more
9 Romania Jan Kliche
4 (2/2) 23 (12/11)
52%
12
9 Germany Stefan Dittrich
4 (2/2) 20 (10/10)
50%
12
9 Serbia Daniel Lazarevic
4 (2/2) 24 (12/12)
50%
12
13 Germany Harald Stürmer
4 (2/2) 20 (9/11)
45%
12
13 Germany Norbert Kliche
4 (2/2) 24 (12/12)
50%
12
13 Germany Erol Kayas
4 (2/2) 23 (12/11)
52%
12
13 Germany Bernd Friedemann
4 (2/2) 24 (12/12)
50%
12
17 Germany Kalle Zummach
3 (1/2) 17 (9/8)
53%
10
17 Albania Orhan Beka
3 (1/2) 20 (10/10)
50%
10
17 Germany Andreas Gsänger
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
10
17 Germany Peter Maisser
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
10
17 Turkey Arif Tosun
3 (1/2) 14 (5/9)
36%
10
17 Germany Michael Bebenek
3 (1/2) 15 (6/9)
40%
10
17 Czech Republic Christian Zimmermann
3 (1/2) 15 (7/8)
47%
10
17 Mexico Edgar Silva
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
10
25 Albania Atdhe Ferizi
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
10
25 Germany Patrick Weißmann
2 (0/2) 14 (6/8)
43%
10
25 Germany Matthias Otto
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
10
25 Germany Jörg Axmann
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
10
25 Germany Neil Taylor
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
10
25 Croatia Nermin Music
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
10
25 Germany Oswald Kaltenhäuser
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
10
25 Germany Christian Kneihsl
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
10
Starts Nov 17, 2023, 7:00 PM Until Nov 18, 2023 (local time)
Entry deadline Nov 17, 2023, 6:00 PM (local time)
Organizer Billardclub 97 Herzogenaurach e.V.
Rankings Jedermann Freitagscup 2023/24
Format Double to Single elimination (32 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
More info
- Doppel-KO Modus, ab ¼Finale Einfach-KO
- Der Gewinner des Ausstoßens Entscheidet, ob 9-Ball oder 10-Ball gespielt wird
- Erhöhter Aufbau mit Magic-Ball-Rack beim 9Ball (keine Kitchenrule!)
- Ausspielziele bis zum Schluß: 4
- Wechselbreak

Bedingung Finalturnier:
Mindestens jeweils 1 Telnahme an beiden Spielorten + Qualifikation durch Cup-Punkte-Rangliste unter die besten 16.
Bei Absagen qualifizierter Teilnehmer rückt immer der in der Rangliste nächste nach.

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Germany
Erol Kayas
Germany
Jürgen Hölgert
Fri 19:04  Table 1
2   
Germany
Jörg Axmann
Romania
Jan Kliche
Fri 19:05  Table 3
3   
Germany
Tony Jakubs
Germany
Patrick Weißmann
Fri 19:31  Table 3
4   
Germany
Martin Schwarzenberger
Germany
Andreas Gsänger
Fri 19:05  Table 4
5   
Germany
Bernd Friedemann
Germany
Matthias Otto
Fri 19:05  Table 5
6   
Germany
Norbert Kliche
Germany
Adrian Schug
Fri 19:05  Table 2
7   
Turkey
Nadir Gülmüs
Germany
Stefan Dittrich
Fri 19:05  Table 6
8   
Croatia
Nermin Music
Czech Republic
Christian Zimmermann
Fri 19:34  Table 6
9   
Turkey
Caner Caliskan
Germany
Neil Taylor
Fri 19:39  Table 2
10   
Germany
Gerhard Werner
Germany
Peter Maisser
Fri 19:41  Table 6
11   
Germany
Heinz Künzel
Mexico
Edgar Silva
Fri 19:55  Table 5
12   
Germany
Oswald Kaltenhäuser
Germany
Kalle Zummach
Fri 20:03  Table 4
13   
Albania
Orhan Beka
Serbia
Daniel Lazarevic
Fri 20:04  Table 1
14   
Germany
Christian Kneihsl
Germany
Harald Stürmer
Fri 20:29  Table 4
15   
Germany
Michael Bebenek
Romania
Dorin Iusan
Fri 20:10  Table 2
16   
Turkey
Arif Tosun
Albania
Atdhe Ferizi
Fri 20:11  Table 3

Winner round 1

Race to 4
17   
Germany
Erol Kayas
Romania
Jan Kliche
Fri 20:23  Table 6
18   
Germany
Tony Jakubs
Germany
Martin Schwarzenberger
Fri 20:32  Table 3
19   
Germany
Bernd Friedemann
Germany
Adrian Schug
Fri 20:47  Table 2
20   
Germany
Stefan Dittrich
Czech Republic
Christian Zimmermann
Fri 20:51  Table 1
21   
Turkey
Caner Caliskan
Germany
Peter Maisser
Fri 20:55  Table 5
22   
Germany
Heinz Künzel
Germany
Kalle Zummach
Fri 21:05  Table 3
23   
Serbia
Daniel Lazarevic
Germany
Harald Stürmer
Fri 21:21  Table 1
24   
Romania
Dorin Iusan
Turkey
Arif Tosun
Fri 21:10  Table 4

Loser round 1

Race to 4
25   
Germany
Jürgen Hölgert
Germany
Jörg Axmann
Fri 21:26  Table 2
26   
Germany
Patrick Weißmann
Germany
Andreas Gsänger
Fri 21:28  Table 5
27   
Germany
Matthias Otto
Germany
Norbert Kliche
Fri 21:29  Table 4
28   
Turkey
Nadir Gülmüs
Croatia
Nermin Music
Fri 21:32  Table 6
29   
Germany
Neil Taylor
Germany
Gerhard Werner
Fri 22:01  Table 1
30   
Mexico
Edgar Silva
Germany
Oswald Kaltenhäuser
Fri 22:11  Table 6
31   
Albania
Orhan Beka
Germany
Christian Kneihsl
Fri 22:08  Table 2
32   
Germany
Michael Bebenek
Albania
Atdhe Ferizi
Fri 22:25  Table 3

Loser round 2

Race to 4
33   
Germany
Jürgen Hölgert
Turkey
Arif Tosun
Fri 22:25  Table 5
34   
Germany
Andreas Gsänger
Germany
Harald Stürmer
Fri 22:40  Table 4
35   
Germany
Norbert Kliche
Germany
Kalle Zummach
Fri 22:40  Table 1
36   
Turkey
Nadir Gülmüs
Germany
Peter Maisser
Fri 22:50  Table 6
37   
Germany
Gerhard Werner
Czech Republic
Christian Zimmermann
Fri 22:52  Table 5
38   
Mexico
Edgar Silva
Germany
Bernd Friedemann
Fri 22:51  Table 2
39   
Albania
Orhan Beka
Germany
Tony Jakubs
Fri 23:32  Table 5
40   
Germany
Michael Bebenek
Germany
Erol Kayas
Fri 23:22  Table 4

Winners qualification

Race to 4
41   
Romania
Jan Kliche
Germany
Martin Schwarzenberger
Fri 22:59  Table 3
42   
Germany
Adrian Schug
Germany
Stefan Dittrich
Fri 23:16  Table 6
43   
Turkey
Caner Caliskan
Germany
Heinz Künzel
Fri 23:47  Table 4
44   
Serbia
Daniel Lazarevic
Romania
Dorin Iusan
Fri 23:49  Table 2

Loser round 3

Race to 4
45   
Germany
Jürgen Hölgert
Germany
Harald Stürmer
Sat 00:09  Table 6
46   
Germany
Norbert Kliche
Turkey
Nadir Gülmüs
Sat 00:19  Table 3
47   
Germany
Gerhard Werner
Germany
Bernd Friedemann
Sat 00:00  Table 1
48   
Germany
Tony Jakubs
Germany
Erol Kayas
Sat 00:19  Table 5

Losers qualification

Race to 4
49   
Germany
Jürgen Hölgert
Germany
Stefan Dittrich
Sat 00:34  Table 6
50   
Turkey
Nadir Gülmüs
Romania
Jan Kliche
Sat 01:45  Table 6
51   
Germany
Gerhard Werner
Serbia
Daniel Lazarevic
Sat 00:41  Table 1
52   
Germany
Tony Jakubs
Turkey
Caner Caliskan
Sat 01:02  Table 2

Quarter final

Race to 4
53   
Germany
Martin Schwarzenberger
Germany
Gerhard Werner
Sat 01:47  Table 6
54   
Germany
Adrian Schug
Turkey
Caner Caliskan
Sat 01:47  Table 4
55   
Germany
Heinz Künzel
Germany
Jürgen Hölgert
Sat 01:47  Table 1
56   
Romania
Dorin Iusan
Turkey
Nadir Gülmüs
Sat 01:47  Table 2

Semi final

Race to 4
57   
Germany
Martin Schwarzenberger
Germany
Adrian Schug
Sat 02:43  Table 6
58   
Germany
Jürgen Hölgert
Romania
Dorin Iusan
Sat 02:43  Table 2

Final

Race to 4
59   
Germany
Adrian Schug
Romania
Dorin Iusan
Sat 03:17  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants