Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 13, 2022

14. BBC Rookie-Turnier

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Csaba Adam
7 (6/1) 34 (22/12)
65%
2 Werner Thiemann
7 (5/2) 38 (21/17)
55%
3 Martin Simritzky
6 (3/3) 30 (17/13)
57%
3 Frank Schirner
6 (4/2) 28 (16/12)
57%
5 Corinna Meyer
5 (4/1) 21 (12/9)
57%
5 Herbert Wolters
5 (2/3) 23 (11/12)
48%
5 Andreas Sielaff
5 (2/3) 23 (10/13)
43%
5 Uwe Neugebauer BBC
5 (3/2) 21 (12/9)
57%
9 Thorsten Meyer
4 (1/3) 16 (7/9)
44%
10 Tim Gellner
4 (2/2) 19 (9/10)
47%
10 Peter Simic
4 (1/3) 17 (7/10)
41%
10 Hans Pfeiffer
4 (2/2) 16 (8/8)
50%
13 Ronald Sadowski
4 (0/4) 16 (4/12)
25%
13 Jana Schöning
4 (1/3) 16 (6/10)
38%
13 Olga Tschernobai
4 (1/3) 16 (5/11)
31%
Entry deadline Mar 13, 2022, 11:15 AM (local time)
Starts Mar 13, 2022, 11:15 AM (local time)
Format Round robin (15 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Organizer BBC-Bremen
Contact Ronald Sadowski (TL) (BBC-19@web.de)
More info
Modus:
5 EURO Startgeld,100% Ausschüttung,
9-Ball, Best of 5, Wechselbreak, 9 auf Spot, keine Kitchenrule,i
20-er Feld, 4 Gruppen, die besten 8 kommen weiter

Mit dem Rookie Turnier wendet sich der BBC an ambitionierte Hobby- und Vereinsspieler*Innen, die max. als Ersatz in der Bezirksliga gemeldet sind.



Corona Hinweis:
es gilt die aktuelle Allgemeinverbindlichkeit der Stadt Bremen und des LSB Bremen.
Es gelten die 3-G-Regeln:
Vollständig geimpfte / genesene oder getestete Personen mit Nachweis (nicht älter als 24 Std.)

Anmeldung:
bbc-19@web.de
Tel.: 0421-51846083

www.bremer-billard-club.de

Änderungen behalten wir uns vor.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Frank Schirner 4 3 0 1 10 6 4 0 0 0 0.625 3
2 Csaba Adam 4 3 0 1 10 8 2 0 0 0 0.556 3
3 Martin Simritzky 4 2 0 2 10 7 3 0 0 0 0.588 2
4 Tim Gellner 4 2 0 2 9 10 -1 0 0 0 0.474 2
5 Ronald Sadowski 4 0 0 4 4 12 -8 0 0 0 0.25 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Corinna Meyer 4 4 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 4
2 Werner Thiemann 4 3 0 1 11 9 2 0 0 0 0.55 3
3 Thorsten Meyer 4 1 0 3 7 9 -2 0 0 0 0.438 1
4 Peter Simic 4 1 0 3 7 10 -3 0 0 0 0.412 1
5 Jana Schöning 4 1 0 3 6 10 -4 0 0 0 0.375 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Uwe Neugebauer BBC 4 3 0 1 10 5 5 0 0 0 0.667 3
2 Herbert Wolters 4 2 0 2 9 8 1 0 0 0 0.529 2
3 Andreas Sielaff 4 2 0 2 9 9 0 0 0 0 0.5 2
4 Hans Pfeiffer 4 2 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 2
5 Olga Tschernobai 4 1 0 3 5 11 -6 0 0 0 0.313 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Germany
Frank Schirner
Germany
Tim Gellner
Sun 11:12  Table 1
2-A   
Hungary
Csaba Adam
Germany
Ronald Sadowski
Sun 11:12  Table 2
3-B   
Germany
Werner Thiemann
Germany
Corinna Meyer
Sun 11:12  Table 3
4-B   
Germany
Jana Schöning
Germany
Thorsten Meyer
Sun 11:12  Table 4
5-C   
Germany
Hans Pfeiffer
Germany
Andreas Sielaff
Sun 11:12  Table 5
6-C   
Germany
Olga Tschernobai
Germany
Uwe Neugebauer
Sun 11:12  Table 6

Round 2

Race to 3
7-A   
Germany
Tim Gellner
Germany
Ronald Sadowski
Sun 12:03  Table 1
8-A   
Germany
Frank Schirner
Germany
Martin Simritzky
Sun 12:38  Table 4
9-B   
Germany
Corinna Meyer
Germany
Thorsten Meyer
Sun 12:49  Table 3
10-B   
Germany
Werner Thiemann
Germany
Peter Simic
Sun 12:30  Table 6
11-C   
Germany
Andreas Sielaff
Germany
Uwe Neugebauer
Sun 13:06  Table 5
12-C   
Germany
Hans Pfeiffer
Germany
Herbert Wolters
Sun 12:46  Table 2

Round 3

Race to 3
13-A   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Martin Simritzky
Sun 13:56  Table 1
14-A   
Germany
Tim Gellner
Hungary
Csaba Adam
Sun 12:48  Table 1
15-B   
Germany
Thorsten Meyer
Germany
Peter Simic
Sun 11:43  Table 6
16-B   
Germany
Corinna Meyer
Germany
Jana Schöning
Sun 12:21  Table 3
17-C   
Germany
Uwe Neugebauer
Germany
Herbert Wolters
Sun 11:42  Table 2
18-C   
Germany
Andreas Sielaff
Germany
Olga Tschernobai
Sun 12:13  Table 5

Round 4

Race to 3
19-A   
Germany
Martin Simritzky
Hungary
Csaba Adam
Sun 11:44  Table 4
20-A   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Frank Schirner
Sun 13:06  Table 4
21-B   
Germany
Peter Simic
Germany
Jana Schöning
Sun 15:03  Table 1
22-B   
Germany
Thorsten Meyer
Germany
Werner Thiemann
Sun 14:47  Table 3
23-C   
Germany
Herbert Wolters
Germany
Olga Tschernobai
Sun 13:29  Table 2
24-C   
Germany
Uwe Neugebauer
Germany
Hans Pfeiffer
Sun 13:43  Table 5

Round 5

Race to 3
25-A   
Hungary
Csaba Adam
Germany
Frank Schirner
Sun 12:11  Table 4
26-A   
Germany
Martin Simritzky
Germany
Tim Gellner
Sun 13:15  Table 1
27-B   
Germany
Jana Schöning
Germany
Werner Thiemann
Sun 14:01  Table 3
28-B   
Germany
Peter Simic
Germany
Corinna Meyer
Sun 13:51  Table 6
29-C   
Germany
Olga Tschernobai
Germany
Hans Pfeiffer
Sun 14:30  Table 4
30-C   
Germany
Herbert Wolters
Germany
Andreas Sielaff
Sun 14:28  Table 5

Quarter final

Race to 4
31   
Germany
Frank Schirner
Germany
Herbert Wolters
Sun 16:00  Table 1
32   
Germany
Corinna Meyer
Hungary
Csaba Adam
Sun 15:57  Table 2
33   
Germany
Uwe Neugebauer
Germany
Martin Simritzky
Sun 15:57  Table 3
34   
Germany
Andreas Sielaff
Germany
Werner Thiemann
Sun 15:58  Table 5

Semi final

Race to 4
35   
Germany
Frank Schirner
Hungary
Csaba Adam
Sun 16:42  Table 1
36   
Germany
Martin Simritzky
Germany
Werner Thiemann
Sun 16:46  Table 5

Final

Race to 4
37   
Hungary
Csaba Adam
Germany
Werner Thiemann
Sun 17:40  Table 5

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants