Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 5, 2019

*PLAN B AMSTERDAM // HERFSTTOERNOOI 8-BALL 10EU P.P.*

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Gilliano Smit
6 (6/0) 28 (24/4)
86%
1400
2 Richard V Velthoven
Plan B
5 (4/1) 28 (16/12)
57%
1100
3 Maarten Kous
4 (3/1) 23 (14/9)
61%
820
3 Ben Zaza
4 (3/1) 24 (15/9)
63%
820
5 Marc Verweij
4 (2/2) 19 (9/10)
47%
580
5 Bas Mensonides
4 (2/2) 18 (8/10)
44%
580
5 Edi Ramšak
5 (3/2) 24 (12/12)
50%
580
5 richard van schooneveld
4 (2/2) 20 (8/12)
40%
580
9 Kevin den Hartigh
Plan B
3 (1/2) 15 (6/9)
40%
380
Show more
9 Michael Verbeek
Plan B
3 (1/2) 15 (7/8)
47%
380
9 Mieke Meijer
Plan B
3 (1/2) 12 (5/7)
42%
380
9 Pijke Vernout
3 (1/2) 12 (5/7)
42%
380
13 Espen Falkenhaug
Plan B
2 (0/2) 10 (3/7)
30%
330
13 Vincent Vijfvinkel
4 (2/2) 24 (12/12)
50%
330
13 Edward Werleman
2 (0/2) 11 (4/7)
36%
330
13 Maarten plan B
2 (0/2) 7 (0/7)
0%
330
17 David van Streepen
2 (0/2) 10 (3/7)
30%
280
17 Diana Meijer
Plan B
2 (0/2) 12 (5/7)
42%
280
Starts Nov 5, 2019, 7:30 PM (local time)
Format Double elimination (18 Participants)
Race to 4
Handicap With handicap
Rankings PLAN B AMSTERDAM HERFSTRANKING 2019
Organizer Plan B
Contact Plann Bee
More info
PLAN B HERFST-TOERNOOIEN!

Aanvang: elke dinsdag om 19:30.
Inschrijfgeld: heren 10 eu, dames 5 eu, clown winnaars GRATIS!
Handicap voor dames en clowns.

Top 16 speelt Masters in Januari (minimaal 6 toernooideelnames voor plaatsing Masters)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Netherlands
Richard V Velthoven
Walk Over
 
2   
Netherlands
Vincent Vijfvinkel
Netherlands
Diana Meijer
Tue 19:37  Table 1
3   
Netherlands
Marc Verweij
Walk Over
 
4   
Walk Over
Netherlands
richard van schooneveld
 
5   
Netherlands
Mieke Meijer
Walk Over
 
6   
Walk Over
Netherlands
Maarten plan B
 
7   
Netherlands
Ben Zaza
Walk Over
 
8   
Walk Over
Netherlands
Bas Mensonides
 
9   
Netherlands
Michael Verbeek
Walk Over
 
10   
Walk Over
Netherlands
Pijke Vernout
 
11   
Netherlands
Maarten Kous
Walk Over
 
12   
Walk Over
Netherlands
Espen Falkenhaug
 
13   
Netherlands
Kevin den Hartigh
Walk Over
 
14   
Walk Over
Netherlands
Edward Werleman
 
15   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
David van Streepen
Tue 19:37  Table 2
16   
Walk Over
Slovenia
Edi Ramšak
 

Winner round 1

Race to 4
17   
Netherlands
Richard V Velthoven
Netherlands
Vincent Vijfvinkel
Tue 20:30  Table 1
18   
Netherlands
Marc Verweij
Netherlands
richard van schooneveld
Tue 19:37  Table 3
19   
Netherlands
Mieke Meijer
Netherlands
Maarten plan B
Tue 19:37  Table 4
20   
Netherlands
Ben Zaza
Netherlands
Bas Mensonides
Tue 19:37  Table 5
21   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Pijke Vernout
Tue 19:37  Table 6
22   
Netherlands
Maarten Kous
Netherlands
Espen Falkenhaug
Tue 19:37  Table 7
23   
Netherlands
Kevin den Hartigh
Netherlands
Edward Werleman
Tue 20:09  Table 2
24   
Netherlands
Gilliano Smit
Slovenia
Edi Ramšak
Tue 20:11  Table 6

Loser round 1

Race to 3
25   
Walk Over
Netherlands
Diana Meijer
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Walk Over
 
28   
Walk Over
Walk Over
 
29   
Walk Over
Walk Over
 
30   
Walk Over
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Netherlands
David van Streepen
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 3
33   
Netherlands
Diana Meijer
Slovenia
Edi Ramšak
Tue 20:56  Table 5
34   
Walk Over
Netherlands
Edward Werleman
 
35   
Walk Over
Netherlands
Espen Falkenhaug
 
36   
Walk Over
Netherlands
Pijke Vernout
 
37   
Walk Over
Netherlands
Bas Mensonides
 
38   
Walk Over
Netherlands
Maarten plan B
 
39   
Walk Over
Netherlands
richard van schooneveld
 
40   
Netherlands
David van Streepen
Netherlands
Vincent Vijfvinkel
Tue 21:24  Table 4

Winners qualification

Race to 4
41   
Netherlands
Richard V Velthoven
Netherlands
Marc Verweij
Tue 21:24  Table 3
42   
Netherlands
Mieke Meijer
Netherlands
Ben Zaza
Tue 20:36  Table 3
43   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Maarten Kous
Tue 20:31  Table 1
44   
Netherlands
Kevin den Hartigh
Netherlands
Gilliano Smit
Tue 21:24  Table 1

Loser round 3

Race to 3
45   
Slovenia
Edi Ramšak
Netherlands
Edward Werleman
Tue 21:33  Table 2
46   
Netherlands
Espen Falkenhaug
Netherlands
Pijke Vernout
Tue 20:44  Table 2
47   
Netherlands
Bas Mensonides
Netherlands
Maarten plan B
Tue 20:44  Table 4
48   
Netherlands
richard van schooneveld
Netherlands
Vincent Vijfvinkel
Tue 22:03  Table 4

Losers qualification

Race to 3
49   
Slovenia
Edi Ramšak
Netherlands
Mieke Meijer
Tue 22:12  Table 2
50   
Netherlands
Pijke Vernout
Netherlands
Marc Verweij
Tue 21:54  Table 3
51   
Netherlands
Bas Mensonides
Netherlands
Kevin den Hartigh
Tue 22:12  Table 1
52   
Netherlands
richard van schooneveld
Netherlands
Michael Verbeek
Tue 22:35  Table 2

Quarter final

Race to 4
53   
Netherlands
Richard V Velthoven
Netherlands
richard van schooneveld
Tue 23:18  Table 1
54   
Netherlands
Ben Zaza
Slovenia
Edi Ramšak
Tue 23:18  Table 2
55   
Netherlands
Maarten Kous
Netherlands
Marc Verweij
Tue 23:18  Table 3
56   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Bas Mensonides
Tue 23:18  Table 4

Semi final

Race to 4
57   
Netherlands
Richard V Velthoven
Netherlands
Ben Zaza
Wed 00:18  Table 2
58   
Netherlands
Maarten Kous
Netherlands
Gilliano Smit
Wed 00:05  Table 1

Final

Race to 4
59   
Netherlands
Richard V Velthoven
Netherlands
Gilliano Smit
Wed 01:14  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment