Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 29, 2020

capelle 9 ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Hsu-jong Sun
SPC Capelle
6 (6/0) 48 (30/18)
63%
2 Crelis Hogchem
6 (4/2) 49 (27/22)
55%
3 Patrick Berkenpas
Poolcentrum Keus
5 (3/2) 34 (22/12)
65%
3 Phil Mirontoneng
5 (4/1) 41 (23/18)
56%
5 John Koot
Pool West 2
4 (2/2) 31 (18/13)
58%
5 Jeroen van Loon
3 (2/1) 24 (13/11)
54%
5 Brian Paulson
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
5 Sergiy Hazebroek
Thurston Rotterdam
4 (2/2) 27 (15/12)
56%
9 Mirjam Alfons
3 (2/1) 23 (12/11)
52%
9 Sigfried Janga
2 (0/2) 12 (2/10)
17%
9 Paul Meerzorg
SPC Capelle
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
9 Tom van Holst
3 (1/2) 23 (11/12)
48%
13 Remi O'Rourke
3 (0/3) 20 (5/15)
25%
13 Albert Boontjes
3 (0/3) 20 (5/15)
25%
13 Gerard de Lange
3 (0/3) 19 (4/15)
21%
Entry deadline Aug 29, 2020, 11:45 AM (local time)
Starts Aug 29, 2020, 12:30 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Organizer SPC Capelle

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Patrick Berkenpas 3 2 0 1 13 7 6 0 0 0 0.65 2
2 Crelis Hogchem 3 2 0 1 13 10 3 0 0 0 0.565 2
3 Mirjam Alfons 3 2 0 1 12 11 1 0 0 0 0.522 2
4 Albert Boontjes 3 0 0 3 5 15 -10 0 0 0 0.25 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jeroen van Loon 2 2 0 0 10 6 4 0 0 0 0.625 2
2 Brian Paulson 2 1 0 1 9 5 4 0 0 0 0.643 1
3 Sigfried Janga 2 0 0 2 2 10 -8 0 0 0 0.167 0
4 Jorrit Rogaar 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hsu-jong Sun 3 3 0 0 15 9 6 0 0 0 0.625 3
2 John Koot 3 2 0 1 14 8 6 0 0 0 0.636 2
3 Paul Meerzorg 3 1 0 2 9 11 -2 0 0 0 0.45 1
4 Remi O'Rourke 3 0 0 3 5 15 -10 0 0 0 0.25 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Phil Mirontoneng 3 3 0 0 15 9 6 0 0 0 0.625 3
2 Sergiy Hazebroek 3 2 0 1 13 7 6 0 0 0 0.65 2
3 Tom van Holst 3 1 0 2 11 12 -1 0 0 0 0.478 1
4 Gerard de Lange 3 0 0 3 4 15 -11 0 0 0 0.211 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Mirjam Alfons
Sat 12:27 
2-A   
Netherlands
Crelis Hogchem
Netherlands
Albert Boontjes
Sat 12:27 
3-B   
Netherlands
Brian Paulson
Netherlands
Sigfried Janga
Sat 12:27 
4-B   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
Jeroen van Loon
Sat 12:27 
5-C   
Netherlands
Remi O'Rourke
Netherlands
Hsu-jong Sun
Sat 12:27 
6-C   
Netherlands
John Koot
Netherlands
Paul Meerzorg
Sat 12:27 
7-D   
Papua New Guinea
Phil Mirontoneng
Netherlands
Gerard de Lange
Sat 12:27 
8-D   
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Netherlands
Tom van Holst
Sat 12:27 

Round 2

Race to 5
9-A   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Albert Boontjes
Sat 13:09 
10-A   
Netherlands
Mirjam Alfons
Netherlands
Crelis Hogchem
Sat 13:09 
11-B   
Netherlands
Brian Paulson
Netherlands
Jeroen van Loon
Sat 13:24 
12-B   
Netherlands
Sigfried Janga
Netherlands
Jorrit Rogaar
Sat 13:24 
13-C   
Netherlands
Remi O'Rourke
Netherlands
Paul Meerzorg
Sat 13:30 
14-C   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
John Koot
Sat 13:30 
15-D   
Papua New Guinea
Phil Mirontoneng
Netherlands
Tom van Holst
Sat 13:14 
16-D   
Netherlands
Gerard de Lange
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Sat 13:13 

Round 3

Race to 5
17-A   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Crelis Hogchem
Sat 13:56 
18-A   
Netherlands
Albert Boontjes
Netherlands
Mirjam Alfons
Sat 13:55 
19-B   
Netherlands
Brian Paulson
Netherlands
Jorrit Rogaar
 
20-B   
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
Sigfried Janga
Sat 14:31 
21-C   
Netherlands
Remi O'Rourke
Netherlands
John Koot
Sat 14:30 
22-C   
Netherlands
Paul Meerzorg
Netherlands
Hsu-jong Sun
Sat 14:30 
23-D   
Papua New Guinea
Phil Mirontoneng
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Sat 14:23 
24-D   
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
Gerard de Lange
Sat 14:23 

Quarter final

Race to 5
25   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Brian Paulson
Sat 15:11 
26   
Netherlands
Crelis Hogchem
Netherlands
Jeroen van Loon
Sat 15:11 
27   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Sat 15:11 
28   
Netherlands
John Koot
Papua New Guinea
Phil Mirontoneng
Sat 15:11 

Semi final

Race to 5
29   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Crelis Hogchem
Sat 16:19 
30   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Papua New Guinea
Phil Mirontoneng
Sat 16:19 

Final

Race to 5
31   
Netherlands
Crelis Hogchem
Netherlands
Hsu-jong Sun
Sat 17:14 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment