Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 9, 2020

ZONE Women Day Comp

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Carel Kuhn
5 (4/1) 79 (54/25)
68%
2 Durand Jesse Koopersamy
5 (4/1) 73 (34/39)
47%
3 Myles Abrahams
5 (3/2) 61 (36/25)
59%
3 Wayne Parker
5 (4/1) 68 (44/24)
65%
5 Kyle Akaloo
3 (1/2) 31 (14/17)
45%
5 Suzette Boyens
4 (2/1) 29 (16/13)
55%
5 Adriaan Engelbrecht
3 (2/1) 29 (13/16)
45%
5 Marnitz Hawkes
4 (1/2) 32 (10/22)
31%
9 Jason Theron
2 (0/2) 24 (9/15)
38%
9 Darren "dobby" Barnard
Mpumalanga Blackball
3 (0/2) 19 (4/15)
21%
9 Johann Fourie
3 (1/2) 30 (16/14)
53%
9 Xander van Tonder
2 (0/2) 17 (7/10)
41%
13 Sandile Madlala
3 (1/2) 24 (8/16)
33%
13 Morne Du Toit
3 (0/2) 18 (2/16)
11%
Starts Aug 9, 2020, 11:53 AM (local time)
Format Round robin (14 Participants)
Handicap No handicap
Organizer Zoompool

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Durand Jesse Koopersamy 2 2 0 0 16 10 6 4 0 0 0.615 6
2 Carel Kuhn 2 1 0 1 13 13 0 0 0 0 0.5 3
3 Jason Theron 2 0 0 2 9 15 -6 0 0 0 0.375 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Suzette Boyens 3 2 1 0 10 3 7 0 0 0 0.769 7
2 Marnitz Hawkes 3 1 1 1 7 8 -1 0 0 0 0.467 4
3 Johann Fourie 3 1 0 2 16 14 2 2 0 0 0.533 3
4 Sandile Madlala 3 1 0 2 8 16 -8 1 0 0 0.333 3
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Wayne Parker 3 3 0 0 24 10 14 4 0 0 0.706 9
2 Myles Abrahams 3 2 0 1 20 9 11 3 0 0 0.69 6
3 Darren "dobby" Barnard 3 0 1 2 4 15 -11 1 0 0 0.211 1
4 Morne Du Toit 3 0 1 2 2 16 -14 0 0 0 0.111 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Adriaan Engelbrecht 2 2 0 0 11 6 5 1 0 0 0.647 6
2 Kyle Akaloo 2 1 0 1 11 13 -2 2 0 0 0.458 3
3 Xander van Tonder 2 0 0 2 7 10 -3 0 0 0 0.412 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
South Africa
Jason Theron
South Africa
Carel Kuhn
Sun 15:44  Table 1
2-B   
South Africa
Johann Fourie
R1
South Africa
Marnitz Hawkes
Sun 13:30  Table 3
3-B   
South Africa
Suzette Boyens
South Africa
Sandile Madlala
Sun 13:30  Table 3
4-C   
South Africa
Wayne Parker
R1
South Africa
Myles Abrahams
Sun 13:30  Table 4
5-C   
South Africa
Morne Du Toit
South Africa
Darren "dobby" Barnard
Sun 13:30  Table 5
6-D   
South Africa
Adriaan Engelbrecht
R1
South Africa
Kyle Akaloo
R1
Sun 14:16  Table 6

Round 2

7-A   
South Africa
Carel Kuhn
South Africa
Durand Jesse Koopersamy
R2
Sun 13:30  Table 1
8-B   
South Africa
Johann Fourie
R1
South Africa
Sandile Madlala
R1
Sun 14:21  Table 2
9-B   
South Africa
Marnitz Hawkes
South Africa
Suzette Boyens
Sun 14:46  Table 3
10-C   
South Africa
Wayne Parker
R1
South Africa
Darren "dobby" Barnard
R1
Sun 14:48  Table 4
11-C   
South Africa
Myles Abrahams
R1
South Africa
Morne Du Toit
Sun 14:50  Table 5
12-D   
South Africa
Kyle Akaloo
R1
South Africa
Xander van Tonder
Sun 14:50  Table 6

Round 3

13-A   
South Africa
Durand Jesse Koopersamy
R2
South Africa
Jason Theron
Sun 15:15  Table 1
14-B   
South Africa
Johann Fourie
South Africa
Suzette Boyens
Sun 15:15  Table 2
15-B   
South Africa
Sandile Madlala
South Africa
Marnitz Hawkes
Sun 15:01  Table 3
16-C   
South Africa
Wayne Parker
R2
South Africa
Morne Du Toit
Sun 15:44  Table 4
17-C   
South Africa
Darren "dobby" Barnard
South Africa
Myles Abrahams
R2
Sun 15:15  Table 5
18-D   
South Africa
Xander van Tonder
South Africa
Adriaan Engelbrecht
Sun 15:45  Table 6

Quarter final

19   
South Africa
Durand Jesse Koopersamy
R1
South Africa
Kyle Akaloo
R1
Sun 16:20  Table 1
20   
South Africa
Suzette Boyens
South Africa
Myles Abrahams
Sun 16:20  Table 2
21   
South Africa
Wayne Parker
South Africa
Marnitz Hawkes
Sun 16:20  Table 3
22   
South Africa
Adriaan Engelbrecht
South Africa
Carel Kuhn
R2
Sun 16:53  Table 4

Semi final

23   
South Africa
Durand Jesse Koopersamy
South Africa
Myles Abrahams
Sun 18:30  Table 1
24   
South Africa
Wayne Parker
South Africa
Carel Kuhn
Sun 19:10  Table 2

Final

25   
South Africa
Durand Jesse Koopersamy
South Africa
Carel Kuhn
Sun 18:53  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants