Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 25, 2022

XIX Festival Internacional de Pool - Costa del Sol. Bola 8

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Fernando Córdoba
8 (7/1) 61 (39/22)
64%
2 Emilio Fernadez olalla
6 (5/1) 44 (29/15)
66%
3 Miguel Álvarez Cintado
6 (4/2) 43 (22/21)
51%
3 José González Gallego
6 (5/1) 37 (26/11)
70%
5 Juan Antonio Garcia Luque
5 (4/1) 36 (21/15)
58%
5 Alex Tanase
5 (4/1) 39 (22/17)
56%
5 Antonio Jesús Moya
5 (4/1) 37 (24/13)
65%
5 Javier Rodríguez Fernández
5 (4/1) 36 (20/16)
56%
9 Juan Ucles
5 (3/2) 30 (18/12)
60%
Show more
9 Sergio Montiel
4 (3/1) 27 (16/11)
59%
9 Jacob Romero Valle
4 (2/2) 30 (15/15)
50%
9 Skomantas Ambrasas
4 (3/1) 30 (15/15)
50%
9 Mauricio Zarango
5 (3/2) 38 (22/16)
58%
9 Javier Amat
5 (3/2) 41 (21/20)
51%
9 Kevin Torrales Calderon
5 (3/2) 43 (22/21)
51%
9 Essadik Arkied Lago
4 (3/1) 28 (19/9)
68%
17 Ismael Arkied Lago
4 (2/2) 26 (11/15)
42%
17 Julian Barea
3 (2/1) 19 (10/9)
53%
17 Adrian Román
3 (2/1) 21 (12/9)
57%
17 Laurent Verraux
4 (2/2) 33 (18/15)
55%
17 Vitor Manuel Teixeira Veludo
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
17 Julio Cesar Riveros
3 (2/1) 20 (13/7)
65%
17 Francisco Diaz Cobos
3 (2/1) 23 (14/9)
61%
17 Ezequiel Jurado
3 (2/1) 21 (13/8)
62%
17 Rubén Andrés Franco
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
17 Jose antonio Ortiz crespo
4 (2/2) 23 (13/10)
57%
17 Jordi Malagon
4 (2/2) 25 (12/13)
48%
17 Javier Moya
4 (2/2) 30 (15/15)
50%
17 Hugo Boyle
3 (2/1) 24 (14/10)
58%
17 jose carlos perez grimon
4 (2/2) 26 (14/12)
54%
17 Edwin Baron
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
17 Daniel González
3 (2/1) 17 (11/6)
65%
33 Manuel Dueñas Baez
3 (1/2) 21 (8/13)
38%
33 Marta Garcia
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
33 Josua Reinier
3 (1/2) 22 (8/14)
36%
33 Jose Antonio Sánchez Balbuena
3 (1/2) 26 (12/14)
46%
33 Francisco Miguel Frias Montes
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
33 Jesús Marrón Reche
2 (0/2) 10 (0/10)
0%
33 Javier Garcia Garcia
3 (1/2) 22 (10/12)
45%
33 Carmen Garcia
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
33 Rafael Herrera Marin
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
33 Arantxa Fernández
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
33 Iván Muñoz "bam bam"
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
33 Jacobo Moreno Calle
Voer Kafe
3 (1/2) 22 (8/14)
36%
33 Carlos Villegas
2 (0/2) 15 (5/10)
33%
33 Juan Carlos Luzón Luzón
2 (0/2) 17 (7/10)
41%
33 Ruben Rodriguez Fernandez
3 (1/2) 24 (12/12)
50%
33 Raúl Moreno
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
49 Álvaro Banus
2 (0/2) 14 (4/10)
29%
49 Naresh Gopwani
2 (0/2) 14 (4/10)
29%
49 Miguel Ángel Diaz Zumaquero
2 (0/2) 17 (7/10)
41%
49 Miguel González
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
49 Welner Javier Avedaño
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
49 Francisco Rivera
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
49 ANGEL POZAS BALBOA
2 (0/2) 12 (2/10)
17%
49 Martín López
2 (0/2) 14 (4/10)
29%
49 Adrian Dinu
2 (0/2) 15 (5/10)
33%
49 Daniel Duro
2 (0/2) 11 (1/10)
9%
49 Adriana Venete
2 (0/2) 14 (4/10)
29%
9993 Javier Gomez maldonado
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
Entry deadline Sep 22, 2022, 11:59 AM (local time)
Starts Sep 25, 2022, 9:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (60 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode Será obligatorio el uso de pantalón de vestir, zapatos, calcetines y cinturón oscuros. Polo ó camisa con cuello. Se prohíbe el uso de gorros y/ó sombreros de cualquier tipo, así como el uso de ropa vaquera o deportiva.
Organizer Voer Kafe
Contact Peter Aprile (peter.poolsur@gmail.com, 608993592) and Gustavo Adolfo Herrera Céspedes (voerkafe@gmail.com)
More info
5 partidas ganadas
Mesas de 7 pies.
El saque para el ganador

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Spain
Jesús Marrón Reche
Walk Over
 
2   
Spain
Carlos Villegas
Spain
Francisco Diaz Cobos
Sun 09:26  Table 1
3   
Vatican
Adriana Venete
Spain
Marta Garcia
Sun 09:26  Table 2
4   
Gibraltar
Julian Barea
Spain
Jose Antonio Sánchez Balbuena
Sun 09:26  Table 3
5   
Spain
Daniel González
Spain
Iván Muñoz "bam bam"
Sun 09:26  Table 4
6   
Spain
Rafael Herrera Marin
Spain
Francisco Rivera
Sun 09:26  Table 6
7   
Jordi Malagon
Spain
Juan Antonio Garcia Luque
Sun 09:26  Table 7
8   
Spain
Javier Garcia Garcia
Spain
ANGEL POZAS BALBOA
Sun 09:26  Table 8
9   
Spain
Sergio Montiel
Spain
Javier Moya
Sun 09:51  Table 4
10   
Romania
Adrian Dinu
Spain
Kevin Torrales Calderon
Sun 09:26  Table 10
11   
Spain
Manuel Dueñas Baez
Spain
Miguel Ángel Diaz Zumaquero
Sun 09:26  Table 11
12   
Spain
Antonio Jesús Moya
Venezuela
Josua Reinier
Sun 10:02  Table 7
13   
Spain
Juan Ucles
Spain
Essadik Arkied Lago
Sun 10:03  Table 8
14   
Spain
Javier Amat
Spain
Welner Javier Avedaño
Sun 09:38  Table 9
15   
Spain
Ezequiel Jurado
Spain
Miguel Álvarez Cintado
Sun 10:04  Table 3
16   
Walk Over
Spain
Rubén Andrés Franco
 
17   
Spain
Juan Carlos Luzón Luzón
Walk Over
 
18   
Spain
Arantxa Fernández
Spain
Skomantas Ambrasas
Sun 10:08  Table 6
19   
Spain
Carmen Garcia
Spain
Jacobo Moreno Calle
Sun 10:30  Table 1
20   
Spain
Miguel González
Spain
José González Gallego
Sun 10:32  Table 2
21   
Spain
Álvaro Banus
Spain
Mauricio Zarango
Sun 10:33  Table 11
22   
Spain
jose carlos perez grimon
Spain
Adrian Román
Sun 10:39  Table 4
23   
Spain
Raúl Moreno
Spain
Ruben Rodriguez Fernandez
Sun 10:53  Table 7
24   
Spain
Alex Tanase
Nicaragua
Martín López
Sun 10:55  Table 10
25   
Spain
Francisco Miguel Frias Montes
Gibraltar
Naresh Gopwani
Sun 11:06  Table 8
26   
Spain
Laurent Verraux
Spain
Hugo Boyle
Sun 11:10  Table 1
27   
Portugal
Vitor Manuel Teixeira Veludo
Spain
Javier Gomez maldonado
Sun 11:10  Table 9
28   
Spain
Jacob Romero Valle
Spain
Javier Rodríguez Fernández
Sun 11:13  Table 3
29   
Spain
Jose antonio Ortiz crespo
Paraguay
Julio Cesar Riveros
Sun 11:23  Table 6
30   
Spain
Ismael Arkied Lago
Spain
Daniel Duro
Sun 11:24  Table 4
31   
Spain
Fernando Córdoba
Venezuela
Edwin Baron
Sun 11:33  Table 9
32   
Walk Over
Spain
Emilio Fernadez olalla
 

Winners qualification

Race to 5
33   
Spain
Jesús Marrón Reche
Spain
Francisco Diaz Cobos
Sun 11:41  Table 2
34   
Spain
Marta Garcia
Gibraltar
Julian Barea
Sun 11:51  Table 11
35   
Spain
Daniel González
Spain
Rafael Herrera Marin
Sun 11:55  Table 7
36   
Spain
Juan Antonio Garcia Luque
Spain
Javier Garcia Garcia
Sun 11:57  Table 3
37   
Spain
Sergio Montiel
Spain
Kevin Torrales Calderon
Sun 12:03  Table 10
38   
Spain
Manuel Dueñas Baez
Spain
Antonio Jesús Moya
Sun 12:07  Table 6
39   
Spain
Essadik Arkied Lago
Spain
Javier Amat
Sun 12:15  Table 2
40   
Spain
Ezequiel Jurado
Spain
Rubén Andrés Franco
Sun 12:16  Table 8
41   
Spain
Juan Carlos Luzón Luzón
Spain
Skomantas Ambrasas
Sun 12:21  Table 4
42   
Spain
Carmen Garcia
Spain
José González Gallego
Sun 12:23  Table 9
43   
Spain
Mauricio Zarango
Spain
Adrian Román
Sun 12:28  Table 1
44   
Spain
Ruben Rodriguez Fernandez
Spain
Alex Tanase
Sun 12:34  Table 7
45   
Spain
Francisco Miguel Frias Montes
Spain
Hugo Boyle
Sun 12:35  Table 11
46   
Portugal
Vitor Manuel Teixeira Veludo
Spain
Javier Rodríguez Fernández
Sun 12:48  Table 3
47   
Paraguay
Julio Cesar Riveros
Spain
Ismael Arkied Lago
Sun 13:00  Table 9
48   
Spain
Fernando Córdoba
Spain
Emilio Fernadez olalla
Sun 13:04  Table 10

Loser round 1

Race to 5
49   
Walk Over
Spain
Carlos Villegas
 
50   
Vatican
Adriana Venete
Spain
Jose Antonio Sánchez Balbuena
Sun 13:06  Table 8
51   
Spain
Iván Muñoz "bam bam"
Spain
Francisco Rivera
Sun 13:10  Table 6
52   
Jordi Malagon
Spain
ANGEL POZAS BALBOA
Sun 13:18  Table 11
53   
Spain
Javier Moya
Romania
Adrian Dinu
Sun 13:25  Table 7
54   
Spain
Miguel Ángel Diaz Zumaquero
Venezuela
Josua Reinier
Sun 13:31  Table 3
55   
Spain
Juan Ucles
Spain
Welner Javier Avedaño
Sun 13:34  Table 2
56   
Spain
Miguel Álvarez Cintado
Walk Over
 
57   
Walk Over
Spain
Arantxa Fernández
 
58   
Spain
Jacobo Moreno Calle
Spain
Miguel González
Sun 13:39  Table 4
59   
Spain
Álvaro Banus
Spain
jose carlos perez grimon
Sun 13:44  Table 9
60   
Spain
Raúl Moreno
Nicaragua
Martín López
Sun 13:53  Table 11
61   
Gibraltar
Naresh Gopwani
Spain
Laurent Verraux
Sun 14:01  Table 1
62   
Spain
Javier Gomez maldonado
Spain
Jacob Romero Valle
 
63   
Spain
Jose antonio Ortiz crespo
Spain
Daniel Duro
Sun 14:05  Table 10
64   
Venezuela
Edwin Baron
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 5
65   
Spain
Carlos Villegas
Spain
Fernando Córdoba
Sun 14:19  Table 2
66   
Spain
Jose Antonio Sánchez Balbuena
Spain
Ismael Arkied Lago
Sun 14:40  Table 8
67   
Spain
Iván Muñoz "bam bam"
Portugal
Vitor Manuel Teixeira Veludo
Sun 14:21  Table 6
68   
Jordi Malagon
Spain
Francisco Miguel Frias Montes
Sun 14:32  Table 10
69   
Spain
Javier Moya
Spain
Ruben Rodriguez Fernandez
Sun 14:34  Table 7
70   
Venezuela
Josua Reinier
Spain
Mauricio Zarango
Sun 15:00  Table 3
71   
Spain
Juan Ucles
Spain
Carmen Garcia
Sun 14:49  Table 4
72   
Spain
Miguel Álvarez Cintado
Spain
Juan Carlos Luzón Luzón
Sun 14:52  Table 11
73   
Spain
Arantxa Fernández
Spain
Rubén Andrés Franco
Sun 14:59  Table 2
74   
Spain
Jacobo Moreno Calle
Spain
Javier Amat
Sun 15:05  Table 1
75   
Spain
jose carlos perez grimon
Spain
Manuel Dueñas Baez
Sun 15:20  Table 9
76   
Spain
Raúl Moreno
Spain
Kevin Torrales Calderon
Sun 15:31  Table 10
77   
Spain
Laurent Verraux
Spain
Javier Garcia Garcia
Sun 15:31  Table 4
78   
Spain
Jacob Romero Valle
Spain
Rafael Herrera Marin
Sun 15:34  Table 6
79   
Spain
Jose antonio Ortiz crespo
Spain
Marta Garcia
Sun 15:51  Table 2
80   
Venezuela
Edwin Baron
Spain
Jesús Marrón Reche
Sun 15:51  Table 11

Last thirtytwo

Race to 5
81   
Spain
Francisco Diaz Cobos
Spain
Miguel Álvarez Cintado
Sun 15:55  Table 7
82   
Gibraltar
Julian Barea
Spain
Juan Ucles
Sun 15:55  Table 8
83   
Spain
Daniel González
Spain
Mauricio Zarango
Sun 16:42  Table 10
84   
Spain
Juan Antonio Garcia Luque
Spain
Javier Moya
Sun 16:05  Table 1
85   
Spain
Sergio Montiel
Jordi Malagon
Sun 16:19  Table 3
86   
Spain
Antonio Jesús Moya
Portugal
Vitor Manuel Teixeira Veludo
Sun 16:20  Table 2
87   
Spain
Essadik Arkied Lago
Spain
Ismael Arkied Lago
Sun 16:35  Table 9
88   
Spain
Ezequiel Jurado
Spain
Fernando Córdoba
Sun 16:37  Table 8
89   
Spain
Skomantas Ambrasas
Venezuela
Edwin Baron
Sun 17:22  Table 7
90   
Spain
José González Gallego
Spain
Jose antonio Ortiz crespo
Sun 16:45  Table 6
91   
Spain
Adrian Román
Spain
Jacob Romero Valle
Sun 16:50  Table 3
92   
Spain
Alex Tanase
Spain
Laurent Verraux
Sun 16:50  Table 4
93   
Spain
Hugo Boyle
Spain
Kevin Torrales Calderon
Sun 16:54  Table 11
94   
Spain
Javier Rodríguez Fernández
Spain
jose carlos perez grimon
Sun 17:22  Table 9
95   
Paraguay
Julio Cesar Riveros
Spain
Javier Amat
Sun 17:36  Table 6
96   
Spain
Emilio Fernadez olalla
Spain
Rubén Andrés Franco
Sun 17:36  Table 10

Last sixteen

Race to 5
97   
Spain
Miguel Álvarez Cintado
Spain
Juan Ucles
Sun 17:40  Table 8
98   
Spain
Mauricio Zarango
Spain
Juan Antonio Garcia Luque
Sun 17:50  Table 3
99   
Spain
Sergio Montiel
Spain
Antonio Jesús Moya
Sun 17:54  Table 2
100   
Spain
Essadik Arkied Lago
Spain
Fernando Córdoba
Sun 18:07  Table 11
101   
Spain
Skomantas Ambrasas
Spain
José González Gallego
Sun 18:47  Table 7
102   
Spain
Jacob Romero Valle
Spain
Alex Tanase
Sun 18:19  Table 4
103   
Spain
Kevin Torrales Calderon
Spain
Javier Rodríguez Fernández
Sun 18:37  Table 9
104   
Spain
Javier Amat
Spain
Emilio Fernadez olalla
Sun 18:42  Table 6

Quarter final

Race to 5
105   
Spain
Miguel Álvarez Cintado
Spain
Juan Antonio Garcia Luque
Sun 18:58  Table 8
106   
Spain
Antonio Jesús Moya
Spain
Fernando Córdoba
Sun 19:40  Table 7
107   
Spain
José González Gallego
Spain
Alex Tanase
Sun 19:33  Table 9
108   
Spain
Javier Rodríguez Fernández
Spain
Emilio Fernadez olalla
Sun 19:48  Table 8

Semi final

Race to 5
109   
Spain
Miguel Álvarez Cintado
Spain
Fernando Córdoba
Sun 20:18  Table 7
110   
Spain
José González Gallego
Spain
Emilio Fernadez olalla
Sun 20:30  Table 8

Final

Race to 5
111   
Spain
Fernando Córdoba
Spain
Emilio Fernadez olalla
Sun 21:34 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants