Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 27, 2022

Vrijwilligerstoernooi 2022 KNBB sectie Pool

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Rienus Gennissen
Sportcafe Alkmaar
7 (7/0) 40 (29/11)
73%
2 Michael de Schepper
6 (5/1) 35 (23/12)
66%
3 Xavier Karis
6 (5/1) 33 (22/11)
67%
3 Les Kleuver
6 (3/3) 38 (18/20)
47%
5 Sang Vonk
4 (2/2) 22 (12/10)
55%
5 Henk Gessel
5 (2/3) 28 (15/13)
54%
5 Mervin Saib
4 (2/2) 23 (14/9)
61%
5 Stein Posthuma
4 (3/1) 26 (14/12)
54%
9 Awin Sewgobind
Dutch School of Pool
4 (1/2) 17 (8/9)
47%
Show more
9 Willem la Riviere
4 (2/2) 23 (12/11)
52%
9 Olesya Bila
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
9 Coen Nengerman
3 (1/2) 15 (7/8)
47%
13 Arno Hartman
4 (1/3) 23 (10/13)
43%
13 Dirk Wiersma
Poolcentrum Keus
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
13 Sibren Bouman
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
13 Jessica De Schepper
4 (1/2) 17 (5/12)
29%
17 Krijn Schuurman
4 (1/3) 21 (6/15)
29%
17 Liesbeth Wiersma
Poolcentrum Keus
4 (1/3) 21 (7/14)
33%
Entry deadline Aug 27, 2022, 12:45 PM (local time)
Starts Aug 27, 2022, 1:00 PM (local time)
Format Round robin (18 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer Koninklijke Nederlandse Biljartbond
Contact Arno Hartman (a.hartman@knbb.nl, +31631013654)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rienus Gennissen 4 4 0 0 16 4 12 0 0 0 0.8 4
2 Les Kleuver 4 2 0 2 13 14 -1 0 0 0 0.481 2
3 Willem la Riviere 4 2 0 2 12 11 1 1 0 0 0.522 2
4 Arno Hartman 4 1 0 3 10 13 -3 0 0 0 0.435 1
5 Krijn Schuurman 4 1 0 3 6 15 -9 0 0 0 0.286 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Stein Posthuma 3 3 0 0 12 8 4 2 0 0 0.6 3
2 Mervin Saib 3 2 0 1 11 5 6 0 0 0 0.688 2
3 Coen Nengerman 3 1 0 2 7 8 -1 0 0 0 0.467 1
4 Sibren Bouman 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael de Schepper 3 3 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 3
2 Sang Vonk 3 2 0 1 10 6 4 0 0 0 0.625 2
3 Olesya Bila 3 1 0 2 7 11 -4 0 0 0 0.389 1
4 Dirk Wiersma 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Xavier Karis 4 4 0 0 16 5 11 0 0 0 0.762 4
2 Henk Gessel 4 2 0 2 13 9 4 0 0 0 0.591 2
3 Awin Sewgobind 4 1 1 2 8 9 -1 0 0 0 0.471 1.5
4 Jessica De Schepper 4 1 1 2 5 12 -7 0 0 0 0.294 1.5
5 Liesbeth Wiersma 4 1 0 3 7 14 -7 0 0 0 0.333 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Netherlands
Les Kleuver
Netherlands
Krijn Schuurman
Sat 13:15  Table 1
2-A   
Netherlands
Arno Hartman
Netherlands
Willem la Riviere
R1
Sat 13:15  Table 2
3-B   
Netherlands
Stein Posthuma
R2
Netherlands
Sibren Bouman
Sat 13:15  Table 3
4-B   
Netherlands
Mervin Saib
Netherlands
Coen Nengerman
Sat 13:15  Table 4
5-C   
Netherlands
Michael de Schepper
South Korea
Sang Vonk
Sat 13:15  Table 5
6-C   
Ukraine
Olesya Bila
Netherlands
Dirk Wiersma
Sat 13:15  Table 6
7-D   
Netherlands
Jessica De Schepper
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Sat 13:15  Table 7
8-D   
Netherlands
Awin Sewgobind
Netherlands
Xavier Karis
Sat 13:15  Table 8

Round 2

Race to 4
9-A   
Netherlands
Krijn Schuurman
Netherlands
Willem la Riviere
Sat 13:49  Table 1
10-A   
Netherlands
Les Kleuver
South Africa
Rienus Gennissen
Sat 14:00  Table 2
11-B   
Netherlands
Stein Posthuma
Netherlands
Coen Nengerman
Sat 13:53  Table 4
12-B   
Netherlands
Sibren Bouman
Netherlands
Mervin Saib
Sat 13:53  Table 3
13-C   
Netherlands
Michael de Schepper
Netherlands
Dirk Wiersma
Sat 14:02  Table 6
14-C   
South Korea
Sang Vonk
Ukraine
Olesya Bila
Sat 14:02  Table 5
15-D   
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Netherlands
Xavier Karis
Sat 14:22  Table 7
16-D   
Netherlands
Jessica De Schepper
Antarctica
Henk Gessel
Sat 14:39  Table 8

Round 3

Race to 4
17-A   
Netherlands
Willem la Riviere
South Africa
Rienus Gennissen
Sat 14:26  Table 2
18-A   
Netherlands
Krijn Schuurman
Netherlands
Arno Hartman
Sat 14:08  Table 1
19-B   
Netherlands
Stein Posthuma
Netherlands
Mervin Saib
Sat 14:36  Table 3
20-B   
Netherlands
Coen Nengerman
Netherlands
Sibren Bouman
Sat 14:36  Table 4
21-C   
Netherlands
Michael de Schepper
Ukraine
Olesya Bila
Sat 14:33  Table 5
22-C   
Netherlands
Dirk Wiersma
South Korea
Sang Vonk
Sat 14:33  Table 6
23-D   
Netherlands
Xavier Karis
Antarctica
Henk Gessel
Sat 15:59  Table 7
24-D   
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Netherlands
Awin Sewgobind
Sat 14:48  Table 7

Round 4

Race to 4
25-A   
South Africa
Rienus Gennissen
Netherlands
Arno Hartman
Sat 13:46  Table 2
26-A   
Netherlands
Willem la Riviere
Netherlands
Les Kleuver
Sat 15:07  Table 1
27-D   
Antarctica
Henk Gessel
Netherlands
Awin Sewgobind
Sat 14:00  Table 8
28-D   
Netherlands
Xavier Karis
Netherlands
Jessica De Schepper
Sat 15:08  Table 8

Round 5

Race to 4
29-A   
Netherlands
Arno Hartman
Netherlands
Les Kleuver
Sat 14:36  Table 1
30-A   
South Africa
Rienus Gennissen
Netherlands
Krijn Schuurman
Sat 14:45  Table 2
31-D   
Netherlands
Awin Sewgobind
Netherlands
Jessica De Schepper
Sat 15:46  Table 8
32-D   
Antarctica
Henk Gessel
Netherlands
Liesbeth Wiersma
Sat 15:25  Table 7

Quarter final

Race to 4
33   
South Africa
Rienus Gennissen
Netherlands
Mervin Saib
Sat 16:04  Table 7
34   
Netherlands
Les Kleuver
Netherlands
Stein Posthuma
Sat 16:04  Table 8
35   
Netherlands
Michael de Schepper
Antarctica
Henk Gessel
Sat 16:04  Table 6
36   
South Korea
Sang Vonk
Netherlands
Xavier Karis
Sat 16:04  Table 5

Semi final

Race to 4
37   
South Africa
Rienus Gennissen
Netherlands
Les Kleuver
Sat 16:39  Table 8
38   
Netherlands
Michael de Schepper
Netherlands
Xavier Karis
Sat 16:39  Table 7

Final

Race to 5
39   
South Africa
Rienus Gennissen
Netherlands
Michael de Schepper
Sat 17:29  Table 8

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants