Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 10, 2022

Vereinsmeisterschaften BC98 8-Ball

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Johannes Schmitt
6 (6/0) 39 (30/9)
77%
2 Timo Wolf
6 (5/1) 44 (28/16)
64%
3 Alexander Spielmann
5 (4/1) 34 (22/12)
65%
3 Patrick Gast
5 (3/2) 37 (20/17)
54%
5 Daniel Vetter
4 (2/2) 29 (14/15)
48%
5 Steffen Berger
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
5 Jürgen Zeller
4 (1/3) 28 (12/16)
43%
5 Christa Chevalier
3 (2/1) 23 (12/11)
52%
9 Cyrille Josserand
3 (1/2) 25 (12/13)
48%
9 Tristan Gast
2 (0/2) 12 (2/10)
17%
9 Martin Gilmer
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
9 Torsten Müller
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
13 Marcel Knauft
3 (0/3) 20 (5/15)
25%
13 Jasmina Zoth
3 (1/2) 22 (8/14)
36%
13 Curtis Smith PoolOnly
3 (0/3) 20 (5/15)
25%
Starts Apr 10, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (15 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Organizer BC98
Contact Martin Gilmer (Martin_Gilmer@gmx.de)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Christa Chevalier 2 2 0 0 10 6 4 0 0 0 0.625 2
2 Steffen Berger 2 1 0 1 9 5 4 0 0 0 0.643 1
3 Tristan Gast 2 0 0 2 2 10 -8 0 0 0 0.167 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Johannes Schmitt 3 3 0 0 15 3 12 4 0 0 0.833 3
2 Patrick Gast 3 2 0 1 12 10 2 3 0 0 0.545 2
3 Torsten Müller 3 1 0 2 9 13 -4 1 0 0 0.409 1
4 Marcel Knauft 3 0 0 3 5 15 -10 0 0 0 0.25 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Alexander Spielmann 3 3 0 0 15 5 10 0 0 0 0.75 3
2 Daniel Vetter 3 2 0 1 11 10 1 0 0 0 0.524 2
3 Cyrille Josserand 3 1 0 2 12 13 -1 0 0 0 0.48 1
4 Curtis Smith PoolOnly 3 0 0 3 5 15 -10 0 0 0 0.25 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Timo Wolf 3 3 0 0 15 6 9 0 0 0 0.714 3
2 Jürgen Zeller 3 1 0 2 10 11 -1 1 0 0 0.476 1
3 Martin Gilmer 3 1 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 1
4 Jasmina Zoth 3 1 0 2 8 14 -6 0 0 0 0.364 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Germany
Christa Chevalier
Germany
Steffen Berger
Sun 10:22  Table 1
2-B   
Germany
Patrick Gast
R1
Germany
Johannes Schmitt
R2
Sun 10:22  Table 4
3-B   
Germany
Marcel Knauft
Germany
Torsten Müller
Sun 10:22  Table 2
4-C   
Germany
Cyrille Josserand
Germany
Daniel Vetter
Sun 10:23  Table 3
5-C   
Germany
Alexander Spielmann
Germany
Curtis Smith
Sun 10:23  Table 5
6-D   
Germany
Martin Gilmer
Germany
Jürgen Zeller
Sun 10:24  Table 6
7-D   
Germany
Timo Wolf
Germany
Jasmina Zoth
Sun 10:52  Table 5

Round 2

Race to 5
8-A   
Germany
Steffen Berger
Germany
Tristan Gast
Sun 12:51  Table 1
9-B   
Germany
Patrick Gast
Germany
Torsten Müller
Sun 11:42  Table 3
10-B   
Germany
Johannes Schmitt
R1
Germany
Marcel Knauft
Sun 11:41  Table 4
11-C   
Germany
Cyrille Josserand
Germany
Curtis Smith
Sun 11:46  Table 6
12-C   
Germany
Daniel Vetter
Germany
Alexander Spielmann
Sun 11:46  Table 2
13-D   
Germany
Martin Gilmer
Germany
Jasmina Zoth
Sun 12:52  Table 2
14-D   
Germany
Jürgen Zeller
R1
Germany
Timo Wolf
Sun 12:14  Table 5

Round 3

Race to 5
15-A   
Germany
Tristan Gast
Germany
Christa Chevalier
Sun 14:12  Table 1
16-B   
Germany
Patrick Gast
R2
Germany
Marcel Knauft
Sun 13:04  Table 5
17-B   
Germany
Torsten Müller
R1
Germany
Johannes Schmitt
R1
Sun 12:41  Table 3
18-C   
Germany
Cyrille Josserand
Germany
Alexander Spielmann
Sun 13:15  Table 6
19-C   
Germany
Curtis Smith
Germany
Daniel Vetter
Sun 13:15  Table 4
20-D   
Germany
Martin Gilmer
Germany
Timo Wolf
Sun 14:02  Table 3
21-D   
Germany
Jasmina Zoth
Germany
Jürgen Zeller
Sun 13:49  Table 2

Quarter final

Race to 5
22   
Germany
Christa Chevalier
Germany
Patrick Gast
Sun 16:00  Table 1
23   
Germany
Steffen Berger
Germany
Johannes Schmitt
Sun 16:00  Table 3
24   
Germany
Alexander Spielmann
Germany
Jürgen Zeller
Sun 16:00  Table 2
25   
Germany
Daniel Vetter
Germany
Timo Wolf
Sun 15:59  Table 4

Semi final

Race to 5
26   
Germany
Patrick Gast
Germany
Johannes Schmitt
R2
Sun 17:04  Table 4
27   
Germany
Alexander Spielmann
Germany
Timo Wolf
Sun 17:11  Table 1

Final

Race to 5
28   
Germany
Johannes Schmitt
L
R1
Germany
Timo Wolf
R2
Sun 18:05  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants