Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 12 - October 13, 2019

Swedish 3-cushion Tour (Klass 1) Norra 2019/20:2

Three-cushion

Add players

Please wait...

Results  

#NameAvg Points
1 Yüksel Polat
0.784 500
2 Manuel Orellana
0.807 400
3 Victor Kalita
Stockholms Carambole Club
0.595 350
3 Niclas Bergendorff
0.694 350
5 Alf Karlsson Alvberger
0.767 300
6 Cemil Karatay
0.626 300
7 Richard Helander
0.500 300
8 Örjan Näsbom
Stockholms Carambole Club
0.412 300
9 Giglio Alvarado
Stockholms Carambole Club
0.630 250
Show more
10 Sebastian Larsson
Biljardklubben Söder
0.538 250
11 Polyzois Arvanitidis
0.478 250
12 Esko Hilander
0.281 250
13 Tobias Ring
0.431 200
14 Jonas Lindberg
0.418 200
15 Michael Petroff
0.367 200
16 Cristiam Hidalgo
0.300 200
17 Peter Åkesson
0.530 100
18 Jörgen Edström
0.127 100
Entry deadline Oct 10, 2019, 5:00 PM (local time)
Starts Oct 12, 2019, 9:00 AM (local time)
Format Double elimination (18 Participants)
Race to 25
Handicap No handicap
Rankings Swedish 3-cushion Tour - Rankings 2019/20
Organizer Svenska Biljardförbundet Carambole
Contact Henryk Kalita (bajen12@gmail.com ) and Giglio Alvarado (info@geniko.se, 0708291746)
More info
Starttid 09.00 på lördag, hallen öppnar 08.30.

Ev kommer spelordningen på Cuescore inte att följas då vi tar hänsyn till
spelare som har resväg. OBS detta måste först godkännas av tävlingsledningen.

Startavgift 300:-, betala gärna på Swish 070-577 71 71

Upp till 18 deltagare spelas tävlingen klart på lördag, vid fler startande beror
det på hur lång tid det tar under dagen om vi spelar klart lördag.

All kommunikation angående tävlingen ska ske direkt till tävlingsledaren.

Tävlingsansvarig, Henryk Kalita, 070-577 71 71
Biträdande Giglio Alvarado.

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 25
1   
Sweden
Niclas Bergendorff
Walk Over
 
2   
Sweden
Cemil Karatay
Sweden
Peter Åkesson
Sat 11:34  Table 10
3   
Sweden
Tobias Ring
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Sebastian Larsson
 
5   
Turkey
Yüksel Polat
Walk Over
 
6   
Walk Over
Sweden
Jonas Lindberg
 
7   
Sweden
Richard Helander
Walk Over
 
8   
Walk Over
Sweden
Victor Kalita
 
9   
Sweden
Manuel Orellana
Walk Over
 
10   
Walk Over
Michael Petroff
 
11   
Finland
Esko Hilander
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Örjan Näsbom
 
13   
Sweden
Polyzois Arvanitidis
Walk Over
 
14   
Walk Over
Nicaragua
Cristiam Hidalgo
 
15   
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Sweden
Jörgen Edström
Sat 08:38  Table 9
16   
Walk Over
Sweden
Giglio Alvarado
 

Winner round 1

Race to 25
17   
Sweden
Niclas Bergendorff
Sweden
Cemil Karatay
Sat 12:50  Table 10
18   
Sweden
Tobias Ring
Sweden
Sebastian Larsson
Sat 08:39  Table 10
19   
Turkey
Yüksel Polat
Sweden
Jonas Lindberg
Sat 08:39  Table 8
20   
Sweden
Richard Helander
Sweden
Victor Kalita
Sat 08:39  Table 1
21   
Sweden
Manuel Orellana
Michael Petroff
Sat 10:06  Table 1
22   
Finland
Esko Hilander
Sweden
Örjan Näsbom
Sat 09:44  Table 9
23   
Sweden
Polyzois Arvanitidis
Nicaragua
Cristiam Hidalgo
Sat 10:16  Table 8
24   
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Sweden
Giglio Alvarado
Sat 10:17  Table 10

Loser round 1

Race to 25
25   
Walk Over
Sweden
Peter Åkesson
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Walk Over
 
28   
Walk Over
Walk Over
 
29   
Walk Over
Walk Over
 
30   
Walk Over
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Sweden
Jörgen Edström
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 25
33   
Sweden
Peter Åkesson
Sweden
Giglio Alvarado
Sat 12:58  Table 1
34   
Walk Over
Nicaragua
Cristiam Hidalgo
 
35   
Walk Over
Sweden
Örjan Näsbom
 
36   
Walk Over
Michael Petroff
 
37   
Walk Over
Sweden
Richard Helander
 
38   
Walk Over
Sweden
Jonas Lindberg
 
39   
Walk Over
Sweden
Tobias Ring
 
40   
Sweden
Jörgen Edström
Sweden
Niclas Bergendorff
Sat 14:01  Table 1

Winners qualification

Race to 25
41   
Sweden
Cemil Karatay
Sweden
Sebastian Larsson
Sat 14:01  Table 10
42   
Turkey
Yüksel Polat
Sweden
Victor Kalita
Sat 11:00  Table 9
43   
Sweden
Manuel Orellana
Finland
Esko Hilander
Sat 11:12  Table 1
44   
Sweden
Polyzois Arvanitidis
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Sat 11:49  Table 8

Loser round 3

Race to 25
45   
Sweden
Giglio Alvarado
Nicaragua
Cristiam Hidalgo
Sat 13:52  Table 9
46   
Sweden
Örjan Näsbom
Michael Petroff
Sat 11:57  Table 1
47   
Sweden
Richard Helander
Sweden
Jonas Lindberg
Sat 12:18  Table 9
48   
Sweden
Tobias Ring
Sweden
Niclas Bergendorff
Sat 14:45  Table 1

Losers qualification

Race to 25
49   
Sweden
Giglio Alvarado
Sweden
Victor Kalita
Sat 15:14  Table 9
50   
Sweden
Örjan Näsbom
Sweden
Sebastian Larsson
Sat 15:05  Table 10
51   
Sweden
Richard Helander
Sweden
Polyzois Arvanitidis
Sat 13:19  Table 8
52   
Sweden
Niclas Bergendorff
Finland
Esko Hilander
Sat 15:37  Table 8

Quarter final

Race to 30
53   
Sweden
Cemil Karatay
Sweden
Victor Kalita
Sat 16:30  Table 10
54   
Turkey
Yüksel Polat
Sweden
Örjan Näsbom
Sat 16:16  Table 1
55   
Sweden
Manuel Orellana
Sweden
Richard Helander
Sat 14:31  Table 8
56   
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Sweden
Niclas Bergendorff
Sat 16:35  Table 8

Semi final

Race to 30
57   
Sweden
Victor Kalita
Turkey
Yüksel Polat
Sat 18:25  Table 8
58   
Sweden
Manuel Orellana
Sweden
Niclas Bergendorff
Sat 18:25  Table 10

Final

Race to 30
59   
Turkey
Yüksel Polat
Sweden
Manuel Orellana
Sat 19:59  Table 8

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment