Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 13, 2020

Svithun Klubbturnering - 6 (13.02.20)

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Johan Lende
Bryne Biljardklubb
5 (5/0) 51 (29/22)
57%
100
2 Atle Bjorland
Bryne Biljardklubb
5 (4/1) 47 (27/20)
57%
87
3 Paweł Zalewski
Svithun BK
4 (3/1) 37 (23/14)
62%
74
3 Thomas Vestly
4 (2/2) 42 (21/21)
50%
74
5 Jan Edvard Nilsen
Marken IL, Kong Oscar BK
3 (1/2) 32 (14/18)
44%
61
5 Steffen Amundsen
Jæren BK
5 (3/2) 55 (28/27)
51%
61
5 Anders K
5 (3/2) 55 (29/26)
53%
61
5 Nevzat Yesil
Bryne Biljardklubb
3 (2/1) 31 (15/16)
48%
61
9 Ine Helvik
Svithun BK
2 (1/1) 25 (13/12)
52%
49
Show more
9 Jason Hansen
Bryne Biljardklubb
2 (1/1) 25 (13/12)
52%
49
9 Jone Ree Skjelbred
Svithun BK
2 (1/1) 26 (13/13)
50%
49
9 Rune Espeland
Svithun BK
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
49
9 Stein Espeland
Svithun BK
2 (0/2) 22 (8/14)
36%
49
9 Rolf Syvertsen
Svithun BK
2 (1/1) 22 (12/10)
55%
49
9 Jove Ytreland
Svithun BK
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
49
9 Bjørn erik Bjerk
Svithun BK
4 (2/2) 41 (22/19)
54%
49
17 Nils Eintveit
Svithun BK
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
29
17 Geir Fosse
Svithun BK
2 (0/2) 21 (9/12)
43%
29
17 Hallgeir Fisketjøn
2 (0/2) 22 (10/12)
45%
29
17 Trond Aanestad
Bryne Biljardklubb
3 (1/2) 32 (14/18)
44%
29
Entry deadline Feb 13, 2020, 5:40 PM (local time)
Starts Feb 13, 2020, 5:30 PM (local time)
Format Double elimination (20 Participants)
Race to 5
Handicap With handicap
Rankings Svithun BK ranking 2020
Organizer Svithun BK
Contact Ine Helvik (ine.helvik@live.no, 95229259)
More info
Ukens klubbturnering! Vi spiller 9 ball med hc, hjertelig velkommen:)

Meld deg på selv eller få hjelp når du kommer.

OPPSETT:
8-9 deltakere 8-4 skjema, distanse 7 vinner- og taperside
10-12 deltakere 12-8 skjema, distanse 7 vinnerside, distanse 5 taperside
12-16 deltakere 16-8 skjema, distanse 7 vinnerside, distanse 5 taperside
17-19 deltakere 24-8 skjema, distanse 5 vinner- og taperside
20-24 deltakere 24-16 skjema, distanse 5 vinner- og taperside


Link til handicapsystem: https://cuescore.com/svithunbk/articles/Svithuns+handicap+system/1703211

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Norway
Geir Fosse
C
Norway
Trond Aanestad
A+
Thu 17:39 
2   
Norway
Nevzat Yesil
Walk Over
 
3   
Walk Over
Norway
Jan Edvard Nilsen
 
4   
Norway
Nils Eintveit
C
Anders K
A
Thu 17:39 
5   
Norway
Hallgeir Fisketjøn
D
Norway
Steffen Amundsen
A+
Thu 17:39 
6   
Norway
Thomas Vestly
Walk Over
 
7   
Walk Over
Norway
Stein Espeland
 
8   
Norway
Bjørn erik Bjerk
B
Norway
Rune Espeland
A+
Thu 17:39 

Winners qualification

Race to 7
9   
Poland
Pawel Zalewski
A+
Norway
Trond Aanestad
A+
Thu 18:42 
10   
Norway
Nevzat Yesil
A+
Norway
Jove Ytreland
B
Thu 18:00 
11   
Norway
Jason Hansen
A+
Norway
Jan Edvard Nilsen
A+
Thu 18:07 
12   
Anders K
A
Norway
Johan Lende
A+
Thu 18:24 
13   
Norway
Atle Bjorland
A+
Norway
Steffen Amundsen
A+
Thu 18:11 
14   
Norway
Thomas Vestly
D
Norway
Jone Ree Skjelbred
A
Thu 18:09 
15   
Norway
Rolf Syvertsen
A
Norway
Stein Espeland
A
Thu 17:39 
16   
Norway
Bjørn erik Bjerk
B
Norway
Ine Helvik
A+
Thu 18:26 

Losers qualification

Race to 5
17   
Norway
Geir Fosse
C
Norway
Bjørn erik Bjerk
B
Thu 19:13 
18   
Walk Over
Norway
Stein Espeland
 
19   
Walk Over
Norway
Thomas Vestly
 
20   
Norway
Nils Eintveit
C
Norway
Steffen Amundsen
A+
Thu 18:53 
21   
Norway
Hallgeir Fisketjøn
D
Anders K
A
Thu 19:06 
22   
Walk Over
Norway
Jan Edvard Nilsen
 
23   
Walk Over
Norway
Jove Ytreland
 
24   
Norway
Rune Espeland
A+
Norway
Trond Aanestad
A+
Thu 19:19 

Last sixteen

Race to 7
25   
Poland
Pawel Zalewski
A+
Norway
Jove Ytreland
B
Thu 19:29 
26   
Norway
Nevzat Yesil
A+
Norway
Rune Espeland
A+
Thu 20:09 
27   
Norway
Jason Hansen
A+
Norway
Steffen Amundsen
A+
Thu 19:45 
28   
Norway
Johan Lende
A+
Norway
Bjørn erik Bjerk
B
Thu 19:48 
29   
Norway
Atle Bjorland
A+
Norway
Stein Espeland
A
Thu 19:30 
30   
Norway
Jone Ree Skjelbred
A
Norway
Jan Edvard Nilsen
A+
Thu 19:39 
31   
Norway
Rolf Syvertsen
A
Norway
Thomas Vestly
D
Thu 19:30 
32   
Norway
Ine Helvik
A+
Anders K
A
Thu 19:58 

Quarter final

Race to 5
33   
Poland
Pawel Zalewski
A+
Norway
Nevzat Yesil
A+
Thu 20:55 
34   
Norway
Steffen Amundsen
A+
Norway
Johan Lende
A+
Thu 20:25 
35   
Norway
Atle Bjorland
A+
Norway
Jan Edvard Nilsen
A+
Thu 20:25 
36   
Norway
Thomas Vestly
D
Anders K
A
Thu 20:38 

Semi final

Race to 5
37   
Poland
Pawel Zalewski
A+
Norway
Johan Lende
A+
Thu 21:15 
38   
Norway
Atle Bjorland
A+
Norway
Thomas Vestly
D
Thu 21:09 

Final

Race to 5
39   
Norway
Johan Lende
A+
Norway
Atle Bjorland
A+
Thu 22:24 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment