Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 27 - August 29, 2021

Svenska Mästerskapet Slutspel

Three-cushion

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Entry deadline Aug 27, 2021, 2:00 PM (local time)
Starts Aug 27, 2021, 2:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 40
Handicap No handicap
Organizer Svenska Biljardförbundet Carambole
More info
Berättigad att deltaga är spelare som har en giltlig tävlingslicense via SBF.

Startavgift: 500 kr per spelare.

SM startar med gruppspel för oseedade spelare dag ett.
Åtta oseedade spelare avancerar vidare från gruppspelet till slutspelet. Distans
i gruppspelet är 30 poäng med ev efterstöt. Max 40 ingångar.
Gruppspelets utformning för oseedade spelare beslutas efter anmälningstidens utgång då man vet
antalet anmälda spelare. Meningen är att dom ska spela så mycket som möjligt.
Placering inom grupperna avgörs enligt följade:
1. Matchpoäng (2p-vinst, 1p-oavgjort, 0p-förlust)
2. Genomsnitt
3. Högsta stöt
4. Antal gjorda caramboler


Slutspelet spelas med 16 spelare fördelat på 4 grupper. 8 spelare från det inledande gruppspelet och 8
seedade spelare (7 översta på rankinglistan + 1 wildcard). Om någon av de seedade spelarna tackar nej
fylls det på efter rankinglistan. I gruppspelet är distansen 40 med efterstöt. Från kvartsfinal är distansen
40 med efterstöt och eventuell shootout.
Seedning inför slutspel är:
1. Regerande Svensk Mästare.
2. De som ligger topp 30 på världsrankingen.
3. Efter den svenska rankingen.

Om spelare som får wildcard ligger under topp 30 på världsrankingen blir den seedad som nr 8.
Till slutspelet lottas de fyra grupperna.
Seedningsgrupp 1 är spelare 1-4 på seedningen.
Seedningsgrupp 2 är spelare 4-8 på seedningen.
Spelare som kvalificerat sig från första gruppspelet seedas in som 9-16. Efter resultat.

1an och 2an i varje grupp kvalificerar sig för kvartsfinal.

Till kvartsfinalerna seedas de åtta kvarvarande spelarna efter följande.
1. Matchpoäng
2. Genomsnitt
3. Högsta stöt
4. Antal gjorda caramboler
Kvartsfinal 1 spelare 1-8
Kvartsfinal 2 spelare 4-5
Kvartsfinal 3 spelare 3-6
Kvartsfinal 4 spelare 2-7
Semifinaler vinnarna i kvartsfinaler 1+2, samt 3+4
Distanser from kvartsfinalerna 40 poäng med ev efterstöt. Vid
lika avgörs matchen med Shoot-Out.

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Torbjörn Blomdahl 3 3 0 0 120 0 56 2.143 6
2 Manuel Orellana 3 2 0 1 92 0 117 0.786 4
3 Mattias Enerdal 3 1 0 2 84 0 95 0.884 2
4 Yenny Bajtner 3 0 0 3 60 0 120 0.500 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Nalle Olsson 3 3 0 0 120 0 107 1.121 6
2 Bosse Gustafsson 3 2 0 1 115 0 139 0.827 4
3 Bernard Aupeix 3 1 0 2 88 0 149 0.591 2
4 Göran Espe 3 0 0 3 69 0 155 0.445 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 David Pennör 3 3 0 0 120 0 123 0.976 6
2 Henryk Kalita 3 2 0 1 116 0 107 1.084 4
3 Alf Karlsson Alvberger 3 1 0 2 94 0 118 0.797 2
4 Lenart Trpevski 3 0 0 3 92 0 138 0.667 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Michael Nilsson 3 2 0 1 119 0 85 1.400 4
2 Ratcha Alievski 3 2 0 1 105 0 128 0.820 4
3 Jeppe Johansson 3 1 0 2 92 0 128 0.719 2
4 Mark Jenabpour 3 1 0 2 79 0 119 0.664 2

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 40
1-A   
Sweden
Torbjörn Blomdahl
Sweden
Yenny Bajtner
Fri 13:26  Table 214
2-A   
Sweden
Mattias Enerdal
Sweden
Manuel Orellana
Fri 13:26  Table 2163
3-B   
Sweden
Nalle Olsson
Sweden
Göran Espe
Fri 13:26  Table 2164
4-B   
Sweden
Bosse Gustafsson
France
Bernard Aupeix
Fri 13:26  Table 2165
5-C   
Sweden
David Pennör
Sweden
Lenart Trpevski
Fri 15:23  Table 214
6-C   
Sweden
Henryk Kalita
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Fri 15:23  Table 2164
7-D   
Sweden
Michael Nilsson
Sweden
Mark Jenabpour
Fri 15:28  Table 2165
8-D   
Sweden
Ratcha Alievski
Sweden
Jeppe Johansson
Fri 15:50  Table 2163

Round 2

Race to 40
9-A   
Sweden
Torbjörn Blomdahl
Sweden
Manuel Orellana
Fri 17:13  Table 2165
10-A   
Sweden
Yenny Bajtner
Sweden
Mattias Enerdal
Fri 17:35  Table 2164
11-B   
Sweden
Nalle Olsson
France
Bernard Aupeix
Fri 17:44  Table 2163
12-B   
Sweden
Göran Espe
Sweden
Bosse Gustafsson
Fri 17:50  Table 214
13-C   
Sweden
David Pennör
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Fri 19:22  Table 2165
14-C   
Sweden
Lenart Trpevski
Sweden
Henryk Kalita
Fri 19:22  Table 2163
15-D   
Sweden
Michael Nilsson
Sweden
Jeppe Johansson
Fri 19:22  Table 2164
16-D   
Sweden
Mark Jenabpour
Sweden
Ratcha Alievski
Fri 19:50  Table 214

Round 3

Race to 40
17-A   
Sweden
Torbjörn Blomdahl
Sweden
Mattias Enerdal
Sat 11:37  Table 214
18-A   
Sweden
Manuel Orellana
Sweden
Yenny Bajtner
Sat 11:36  Table 2165
19-B   
Sweden
Nalle Olsson
Sweden
Bosse Gustafsson
Sat 11:42  Table 2164
20-B   
France
Bernard Aupeix
Sweden
Göran Espe
Sat 11:45  Table 2163
21-C   
Sweden
David Pennör
Sweden
Henryk Kalita
Sat 14:32  Table 214
22-C   
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Sweden
Lenart Trpevski
Sat 14:32  Table 2164
23-D   
Sweden
Michael Nilsson
Sweden
Ratcha Alievski
Sat 14:32  Table 2165
24-D   
Sweden
Jeppe Johansson
Sweden
Mark Jenabpour
Sat 14:32  Table 2163

Quarter final

Race to 40
25   
Sweden
Torbjörn Blomdahl
Sweden
Manuel Orellana
Sat 18:39  Table 214
26   
Sweden
Michael Nilsson
Sweden
Henryk Kalita
Sat 17:18  Table 2164
27   
Sweden
David Pennör
Sweden
Bosse Gustafsson
Sat 18:39  Table 2164
28   
Sweden
Nalle Olsson
Sweden
Ratcha Alievski
Sat 17:18  Table 214

Semi final

Race to 40
29   
Sweden
Torbjörn Blomdahl
Sweden
Michael Nilsson
Sun 09:56  Table 214
30   
Sweden
David Pennör
Sweden
Nalle Olsson
Sun 09:56  Table 2164

Final

Race to 40
31   
Sweden
Michael Nilsson
Sweden
David Pennör
  Table 2164

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants