Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 21 - July 23, 2017

Supreme Masters

Blackball

Add players

Please wait...

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Christophe Lambert
4 (4/0) 76 (44/32)
58%
2 Scott Ross
4 (4/0) 75 (44/31)
59%
3 Jordan Church
4 (4/0) 65 (44/21)
68%
4 Mark Boyle
4 (4/0) 63 (44/19)
70%
5 Greg Batten
6 (5/1) 94 (56/38)
60%
6 Scott Gillespie
6 (5/1) 85 (49/36)
58%
7 Rob Wharne
5 (4/1) 80 (48/32)
60%
8 Karl O Donoghue
5 (4/1) 84 (48/36)
57%
Starts Jul 21, 2017, 5:00 PM (local time)
Format Double elimination qualifier (64 Participants)
Race to 11
Handicap No handicap
Dresscode
Organizer Players Pool Events
Contact Lee Grout (lee.grout@solbergmfg.com)
More info
350.00 GBP Entry
10,000.00 Winner
Limited to 64 Entrants
Double Elimination

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 11
1   
United Kingdom
Luke Bowry
United Kingdom
Aidan Owens
Fri 16:58 
2   
England
Michael Rhodes
France
Christophe Lambert
Fri 16:58 
3   
United Kingdom
Josh Kane
United Kingdom
Craig Lakin
Fri 16:58 
4   
United Kingdom
Seb Web
Jersey
Carl James
Fri 16:58 
5   
United Kingdom
Matt Brierley
United Kingdom
Rob Wharne
Fri 16:58 
6   
United Kingdom
Gavin Robinson
England
John Roe
Fri 16:58 
7   
United Kingdom
Mike King
Scotland
Scott Gillespie
Fri 16:58 
8   
United Kingdom
Simon Fitzsimmons
United Kingdom
Sam Mills
Fri 16:58 
9   
England
Greg Batten
United Kingdom
Max Nosko
Fri 16:59 
10   
Rob Bobby Murray
United Kingdom
David Compton
Fri 16:59 
11   
England
Chris Day
Ireland
Karl Odonoghue
Fri 16:59  Table 10
12   
United Kingdom
Brian Halcrow
United Kingdom
Ian Ali
Fri 19:42 
13   
United Kingdom
Jack Whelan
United Kingdom
Rich Wharton
Fri 19:42 
14   
United Kingdom
Joe Prince
England
Dan Eaton-Lees
Fri 19:42 
15   
Scotland
Scott Ross
England
Stefan Risidi
Fri 19:42 
16   
United Kingdom
Sanjay Patel
England
Jon McAllister
Fri 22:03 
17   
United Kingdom
Jordan Church
United Kingdom
Liam Stanley
Fri 19:42 
18   
England
Dom Cooney
United Kingdom
Jez Graham
Fri 19:43 
19   
United Kingdom
Nick Bell
Wales
Ben Davies
Fri 19:43 
20   
Wales
Cory Rees
England
Mark White
Fri 19:43 
21   
United Kingdom
Jimmy Croxton
England
Karl Sutton
Fri 19:59 
22   
United Kingdom
Darren McVicar
Wales
Drew Hughes
Fri 19:59 
23   
United Kingdom
Shaun Storry
France
Roger Dumortier
Fri 21:51 
24   
United Kingdom
Matt Barcock
Ireland
Liam Farrell
Fri 21:51 
25   
Wales
Luke Sanges
United Kingdom
Steve Wall
Fri 21:51 
26   
United Kingdom
Ben Tanner
United Kingdom
Alex Bailey
Fri 21:51 
27   
United Kingdom
Sam Bircher
England
Harry Irwin
Fri 21:51 
28   
United Kingdom
Tom Barley
Wales
Kristian phillips
Fri 21:54 
29   
England
Shane Thompson
United Kingdom
Jake-Dylan Newlove
Fri 21:55 
30   
United Kingdom
Fred Tandy
United Kingdom
John Chambers
Fri 22:09 
31   
Scotland
Mark Boyle
United Kingdom
Vijay Hans
Fri 22:11 
32   
England
Paul Silvester
Wales
Zak Shepherd
Fri 22:28 

Winner round 1

Race to 11
33   
United Kingdom
Aidan Owens
France
Christophe Lambert
Sat 09:55 
34   
United Kingdom
Craig Lakin
United Kingdom
Seb Web
Sat 09:55 
35   
United Kingdom
Rob Wharne
England
John Roe
Sat 09:55 
36   
Scotland
Scott Gillespie
United Kingdom
Sam Mills
Sat 09:55 
37   
England
Greg Batten
United Kingdom
David Compton
Sat 09:55 
38   
Ireland
Karl Odonoghue
United Kingdom
Brian Halcrow
Sat 09:55 
39   
United Kingdom
Jack Whelan
England
Dan Eaton-Lees
Sat 09:55 
40   
Scotland
Scott Ross
England
Jon McAllister
Sat 09:55 
41   
United Kingdom
Jordan Church
United Kingdom
Jez Graham
Sat 09:55 
42   
United Kingdom
Nick Bell
England
Mark White
Sat 09:55 
43   
United Kingdom
Jimmy Croxton
Wales
Drew Hughes
Sat 09:55 
44   
United Kingdom
Shaun Storry
Ireland
Liam Farrell
Sat 09:55 
45   
Wales
Luke Sanges
United Kingdom
Ben Tanner
Sat 09:55 
46   
United Kingdom
Sam Bircher
United Kingdom
Tom Barley
Sat 12:34 
47   
England
Shane Thompson
United Kingdom
John Chambers
Sat 12:12 
48   
Scotland
Mark Boyle
Wales
Zak Shepherd
Sat 12:12 

Loser round 1

Race to 8
49   
United Kingdom
Luke Bowry
England
Michael Rhodes
Sat 12:14 
50   
United Kingdom
Josh Kane
Jersey
Carl James
Sat 12:34 
51   
United Kingdom
Matt Brierley
United Kingdom
Gavin Robinson
Sat 12:14 
52   
United Kingdom
Mike King
United Kingdom
Simon Fitzsimmons
Sat 12:40 
53   
United Kingdom
Max Nosko
Rob Bobby Murray
Sat 12:14 
54   
England
Chris Day
United Kingdom
Ian Ali
Sat 12:14 
55   
United Kingdom
Rich Wharton
United Kingdom
Joe Prince
Sat 12:14 
56   
England
Stefan Risidi
United Kingdom
Sanjay Patel
Sat 12:15 
57   
United Kingdom
Liam Stanley
England
Dom Cooney
Sat 13:13 
58   
Wales
Ben Davies
Wales
Cory Rees
Sat 13:02 
59   
England
Karl Sutton
United Kingdom
Darren McVicar
Sat 14:04 
60   
France
Roger Dumortier
United Kingdom
Matt Barcock
Sat 14:04 
61   
United Kingdom
Steve Wall
United Kingdom
Alex Bailey
Sat 14:04 
62   
England
Harry Irwin
Wales
Kristian phillips
Sat 14:04 
63   
United Kingdom
Jake-Dylan Newlove
United Kingdom
Fred Tandy
Sat 14:04 
64   
United Kingdom
Vijay Hans
England
Paul Silvester
Sat 14:04 

Loser round 2

Race to 8
65   
England
Michael Rhodes
Wales
Zak Shepherd
Sat 14:32 
66   
United Kingdom
Josh Kane
England
Shane Thompson
Sat 14:32 
67   
United Kingdom
Gavin Robinson
United Kingdom
Tom Barley
Sat 14:48 
68   
United Kingdom
Simon Fitzsimmons
Wales
Luke Sanges
Sat 14:04 
69   
United Kingdom
Max Nosko
United Kingdom
Shaun Storry
Sat 14:06 
70   
United Kingdom
Ian Ali
Wales
Drew Hughes
Sat 14:09 
71   
United Kingdom
Rich Wharton
United Kingdom
Nick Bell
Sat 14:21 
72   
United Kingdom
Sanjay Patel
United Kingdom
Jez Graham
Sat 15:52  Table 1
73   
United Kingdom
Liam Stanley
England
Jon McAllister
Sat 15:52 
74   
Wales
Cory Rees
England
Dan Eaton-Lees
Sat 15:52 
75   
England
Karl Sutton
United Kingdom
Brian Halcrow
Sat 15:52  Table 2
76   
United Kingdom
Matt Barcock
United Kingdom
David Compton
Sat 15:52 
77   
United Kingdom
Alex Bailey
United Kingdom
Sam Mills
Sat 15:52 
78   
Wales
Kristian phillips
England
John Roe
Sat 15:52 
79   
United Kingdom
Jake-Dylan Newlove
United Kingdom
Seb Web
Sat 15:52 
80   
England
Paul Silvester
United Kingdom
Aidan Owens
Sat 16:44 

Winner round 2

Race to 11
81   
France
Christophe Lambert
United Kingdom
Craig Lakin
Sat 17:48 
82   
United Kingdom
Rob Wharne
Scotland
Scott Gillespie
Sat 17:46 
83   
England
Greg Batten
Ireland
Karl Odonoghue
Sat 17:46 
84   
United Kingdom
Jack Whelan
Scotland
Scott Ross
Sat 17:46 
85   
United Kingdom
Jordan Church
England
Mark White
Sat 17:46 
86   
United Kingdom
Jimmy Croxton
Ireland
Liam Farrell
Sat 17:46 
87   
United Kingdom
Ben Tanner
United Kingdom
Sam Bircher
Sat 17:46 
88   
United Kingdom
John Chambers
Scotland
Mark Boyle
Sat 17:46 

Loser round 3

Race to 8
89   
England
Michael Rhodes
United Kingdom
Josh Kane
Sat 16:35 
90   
United Kingdom
Tom Barley
Wales
Luke Sanges
Sat 16:13 
91   
United Kingdom
Max Nosko
United Kingdom
Ian Ali
Sat 15:55 
92   
United Kingdom
Nick Bell
United Kingdom
Jez Graham
Sat 17:08 
93   
England
Jon McAllister
Wales
Cory Rees
Sat 17:48 
94   
England
Karl Sutton
United Kingdom
David Compton
Sat 17:48 
95   
United Kingdom
Sam Mills
Wales
Kristian phillips
Sat 17:58 
96   
United Kingdom
Jake-Dylan Newlove
England
Paul Silvester
Sat 18:29  Table 9

Loser round 4

Race to 8
97   
United Kingdom
Josh Kane
United Kingdom
Jack Whelan
Sat 20:20 
98   
Wales
Luke Sanges
England
Greg Batten
Sat 21:17 
99   
United Kingdom
Ian Ali
Scotland
Scott Gillespie
Sat 20:20 
100   
United Kingdom
Nick Bell
United Kingdom
Craig Lakin
Sat 20:28  Table 2
101   
England
Jon McAllister
United Kingdom
John Chambers
Sat 20:20 
102   
England
Karl Sutton
United Kingdom
Ben Tanner
Sat 20:26 
103   
Wales
Kristian phillips
Ireland
Liam Farrell
Sat 20:37 
104   
United Kingdom
Jake-Dylan Newlove
England
Mark White
Sat 20:20 

Winners qualification

Race to 11
105   
France
Christophe Lambert
United Kingdom
Rob Wharne
Sun 10:10 
106   
Ireland
Karl Odonoghue
Scotland
Scott Ross
Sun 10:03 
107   
United Kingdom
Jordan Church
United Kingdom
Jimmy Croxton
Sun 10:10 
108   
United Kingdom
Sam Bircher
Scotland
Mark Boyle
Sun 10:03 

Loser round 5

Race to 8
109   
United Kingdom
Josh Kane
England
Greg Batten
Sun 10:03 
110   
Scotland
Scott Gillespie
United Kingdom
Craig Lakin
Sun 10:03 
111   
England
Jon McAllister
England
Karl Sutton
Sun 10:03 
112   
Wales
Kristian phillips
England
Mark White
Sun 10:03 

Losers qualification

Race to 8
113   
England
Greg Batten
United Kingdom
Jimmy Croxton
Sun 13:05 
114   
Scotland
Scott Gillespie
United Kingdom
Sam Bircher
Sun 13:05 
115   
England
Karl Sutton
United Kingdom
Rob Wharne
Sun 13:05 
116   
Wales
Kristian phillips
Ireland
Karl Odonoghue
Sun 13:05 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment