Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 4, 2022

Sunday Funday with ØBK at Cue Bar & Biljard

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Kjartan Maraas
Østkanten Biljardklubb
5 (4/1) 38 (22/16)
58%
200
2 Erik Gårdelöf
Oslo BK
5 (4/1) 37 (23/14)
62%
150
3 Morten Bjellås
5 (3/2) 41 (19/22)
46%
125
3 Henning Ingvorsen
Østkanten Biljardklubb
4 (3/1) 34 (19/15)
56%
125
5 Jan Atle Kofoed
Oslo BK
3 (2/1) 26 (14/12)
54%
100
5 Andris Viksnins
Oslo BK
4 (2/2) 32 (17/15)
53%
100
5 Alexander Erdyakov
3 (2/1) 23 (12/11)
52%
100
5 Trygve Jensen
4 (2/2) 33 (16/17)
48%
100
9 Jarek (Barracuda) Kapuściński
Unique BK
3 (1/2) 24 (13/11)
54%
75
9 Stig Nesvik
Oslo BK
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
75
9 Haukur Stefansson
Østkanten Biljardklubb
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
75
9 Andreas Wahr-Hansen
Oslo BK
3 (1/2) 23 (10/13)
43%
75
13 Ib Christiansen
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
50
13 Mona Søvold Sunde
Østkanten Biljardklubb
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
50
13 Ida Amundsen Holtet
Oslo BK
2 (0/2) 17 (7/10)
41%
50
Entry deadline Sep 4, 2022, 3:00 PM (local time)
Starts Sep 4, 2022, 3:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (15 Participants)
Race to 5
Handicap With handicap
Rankings ØBK @ Cue ranking 2022/2023
Organizer Østkanten Biljardklubb
Contact Kensi Kion (lionessprincess91@gmail.com, 92225939)
More info
Deadline set til 15:00

New season, new ranking same rules ;)

READ EVERYTHING!!!

We rotate between the different disciplines: 8-ball, 9-ball, 10-ball. 8-ball first Sunday of the month, 10-ball last and 9-ball in between.
Race to 5 (depending on number of participants)
If you have -1 or -2 in HCP and you meet a player with the same -HCP you both start 0-0. NOTE! This is only for those with same MINUS HCP.

• Alternate break
• Lag for break always
• No 3 point rules.
• No break box.
• Entry fee 150,-

IMPORTANT!! If you’re out of the tournament you must rent a table to continue to play. Playing with players who’s still in the tournament is strictly forbidden.

• Deadline is set at 2:40PM and will not be changed unless low participants.
• All participants MUST have paid the entry fee BEFORE start. If you have signed up but can’t come delete yourself or let me know before I make the draw. If you do not do this and you’re officially in the tournament after I’ve made the draw you will receive a vipps request unless you have a very good reason for dropping out. If you’re running late, let me know and I’ll see what I can do.
• I will not allow players to “just put me on the loser side” for being way too late.
• I will make the draw at 2:50PM. This is so that you will know when and where and whom you’re playing so you can easily go to that table, get ready and warm up before the match officially starts at 3:00PM.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Norway
Kjartan Maraas
Walk Over
 
2   
Sweden
Erik Gårdelöf
-2
Iceland
Haukur Stefansson
1
Sun 15:09  Table 11
3   
Norway
Jan Atle Kofoed
0
Norway
Ida Amundsen Holtet
3
Sun 15:09  Table 12
4   
Norway
Morten Bjellås
2
Norway
Andris Viksnins
1
Sun 15:09  Table 13
5   
Norway
Stig Nesvik
1
Poland
Jarek (Barracuda) Kapuściński
1
Sun 15:10  Table 14
6   
Norway
Henning Ingvorsen
1
Norway
Mona Søvold Sunde
3
Sun 15:10  Table 15
7   
Italy
Alexander Erdyakov
2
Norway
Ib Christiansen
2
Sun 15:10  Table 16
8   
Norway
Trygve Jensen
2
Norway
Andreas War-Hansen
2
Sun 15:10  Table 20

Winners qualification

Race to 5
9   
Norway
Kjartan Maraas
0
Sweden
Erik Gårdelöf
-2
Sun 15:56  Table 11
10   
Norway
Jan Atle Kofoed
0
Norway
Andris Viksnins
1
Sun 15:58  Table 15
11   
Poland
Jarek (Barracuda) Kapuściński
1
Norway
Henning Ingvorsen
1
Sun 15:56  Table 14
12   
Italy
Alexander Erdyakov
2
Norway
Trygve Jensen
2
Sun 16:01  Table 16

Loser round 1

Race to 5
13   
Walk Over
Iceland
Haukur Stefansson
 
14   
Norway
Ida Amundsen Holtet
3
Norway
Morten Bjellås
2
Sun 16:01  Table 12
15   
Norway
Stig Nesvik
1
Norway
Mona Søvold Sunde
3
Sun 15:56  Table 13
16   
Norway
Ib Christiansen
2
Norway
Andreas War-Hansen
2
Sun 16:01  Table 20

Losers qualification

Race to 5
17   
Iceland
Haukur Stefansson
1
Norway
Trygve Jensen
2
Sun 16:33  Table 21
18   
Norway
Morten Bjellås
2
Poland
Jarek (Barracuda) Kapuściński
1
Sun 17:05  Table 13
19   
Norway
Stig Nesvik
1
Norway
Andris Viksnins
1
Sun 17:21  Table 14
20   
Norway
Andreas War-Hansen
2
Norway
Kjartan Maraas
0
Sun 16:54  Table 12

Quarter final

Race to 5
21   
Sweden
Erik Gårdelöf
-2
Norway
Trygve Jensen
2
Sun 18:34  Table 14
22   
Norway
Jan Atle Kofoed
0
Norway
Morten Bjellås
2
Sun 18:34  Table 12
23   
Norway
Henning Ingvorsen
1
Norway
Andris Viksnins
1
Sun 18:34  Table 15
24   
Italy
Alexander Erdyakov
2
Norway
Kjartan Maraas
0
Sun 18:34  Table 16

Semi final

Race to 5
25   
Sweden
Erik Gårdelöf
-2
Norway
Morten Bjellås
2
Sun 19:48  Table 15
26   
Norway
Henning Ingvorsen
1
Norway
Kjartan Maraas
0
Sun 19:48  Table 14

Final

Race to 5
27   
Sweden
Erik Gårdelöf
-2
Norway
Kjartan Maraas
0
Sun 20:42  Table 14

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants