Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 2 - February 3, 2019

Stella Artois Open 2019 Groups N , O and P

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 United Kingdom Imran Majid
5 (4/1) 44 (28/16)
64%
1 Belgium Kamila Khodjaeva
5 (5/0) 43 (30/13)
70%
1 Italy Davy Piergiovanni
5 (5/0) 41 (30/11)
73%
4 Uganda Cyriel Ledoux
5 (4/1) 48 (27/21)
56%
4 Netherlands Sonny Haegmans
5 (3/2) 43 (21/22)
49%
4 Romania Elvis Mladinescu
5 (3/2) 45 (25/20)
56%
7 Netherlands Tamara Rademakers
5 (3/2) 43 (26/17)
60%
7 Netherlands Joey Haegmans
5 (3/2) 40 (23/17)
58%
7 Belgium Diana Khodjaeva
5 (3/2) 48 (27/21)
56%
Show more
10 Turkey Tuncay Yazanel
BSG Hannover
5 (2/3) 43 (20/23)
47%
10 Belgium Kenny Liessens
5 (3/2) 41 (21/20)
51%
10 Belgium Kevin Makelberge
5 (2/3) 46 (21/25)
46%
13 Belgium Frank Waerlop
5 (2/3) 44 (22/22)
50%
13 Netherlands Rene Peeters
5 (2/3) 47 (24/23)
51%
13 Netherlands Melissa Kuys-Rademakers
5 (1/4) 40 (16/24)
40%
16 Netherlands Megan Rademakers
5 (0/5) 39 (9/30)
23%
16 Netherlands Yuri Dijkstra
5 (0/5) 37 (7/30)
19%
16 Antigua and Barbuda Lynn Pijpers
5 (0/5) 38 (8/30)
21%
Starts Feb 2, 2019, 7:00 PM Until Feb 3, 2019 (local time)
Organizer BPF.Deklokke
Contact Alain Desmet (alain.desmet@telenet.be)
Format Round robin (18 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Imran Majid 5 4 0 1 28 16 12 0 0 0 0.636 4
2 Cyriel Ledoux 5 4 0 1 27 21 6 1 0 0 0.563 4
3 Diana Khodjaeva 5 3 0 2 27 21 6 0 0 0 0.563 3
4 Tuncay Yazanel 5 2 0 3 20 23 -3 0 0 0 0.465 2
5 Rene Peeters 5 2 0 3 24 23 1 0 0 0 0.511 2
6 Lynn Pijpers 5 0 0 5 8 30 -22 0 0 0 0.211 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kamila Khodjaeva 5 5 0 0 30 13 17 0 0 0 0.698 5
2 Sonny Haegmans 5 3 0 2 21 22 -1 0 0 0 0.488 3
3 Tamara Rademakers 5 3 0 2 26 17 9 2 0 0 0.605 3
4 Kevin Makelberge 5 2 0 3 21 25 -4 1 0 0 0.457 2
5 Frank Waerlop 5 2 0 3 22 22 0 2 0 0 0.5 2
6 Megan Rademakers 5 0 0 5 9 30 -21 0 0 0 0.231 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Davy Piergiovanni 5 5 0 0 30 11 19 0 0 0 0.732 5
2 Elvis Mladinescu 5 3 0 2 25 20 5 0 0 0 0.556 3
3 Joey Haegmans 5 3 0 2 23 17 6 0 0 0 0.575 3
4 Kenny Liessens 5 3 0 2 21 20 1 2 0 0 0.512 3
5 Melissa Kuys-Rademakers 5 1 0 4 16 24 -8 0 0 0 0.4 1
6 Yuri Dijkstra 5 0 0 5 7 30 -23 0 0 0 0.189 0

Schedule

BETA Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1-A   
Netherlands
Rene Peeters
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
Sat 19:05  Table 6
2-A   
United Kingdom
Imran Majid
Turkey
Tuncay Yazanel
Sat 19:07  Table 1
3-A   
Uganda
Cyriel Ledoux
Belgium
Diana Khodjaeva
Sat 20:06  Table 1
4-B   
Belgium
Kamiisha Khodjaeva
Belgium
kevin makelberge
Sat 20:09  Table 6
5-B   
Netherlands
Megan Rademakers
Netherlands
Tamara Peeters-Rademakers
R1
Sat 19:40  Table 6
6-B   
Belgium
Frank Waerlop
R1
Netherlands
Sonny Haegmans
Sat 20:37  Table 2
7-C   
Netherlands
Joey Haegmans
Netherlands
Melissa Kuys-Rademakers
Sat 21:10  Table 1
8-C   
Italy
Davy Piergiovanni
Netherlands
Yuri Dijkstra
Sat 21:11  Table 4
9-C   
Romania
Elvis Mladinescu
Belgium
Kenny Liessens
Sat 21:11  Table 6

Round 2

Race to 6
10-A   
Netherlands
Rene Peeters
Turkey
Tuncay Yazanel
Sat 21:26  Table 2
11-A   
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
Belgium
Diana Khodjaeva
Sat 21:50  Table 4
12-A   
United Kingdom
Imran Majid
Uganda
Cyriel Ledoux
Sat 22:26  Table 6
13-B   
Belgium
Kamiisha Khodjaeva
Netherlands
Tamara Peeters-Rademakers
R1
Sat 22:29  Table 2
14-B   
Belgium
kevin makelberge
Netherlands
Sonny Haegmans
Sat 22:36  Table 3
15-B   
Netherlands
Megan Rademakers
Belgium
Frank Waerlop
R1
Sat 22:37  Table 5
16-C   
Netherlands
Joey Haegmans
Netherlands
Yuri Dijkstra
Sat 22:50  Table 4
17-C   
Netherlands
Melissa Kuys-Rademakers
Belgium
Kenny Liessens
Sat 23:06  Table 1
18-C   
Italy
Davy Piergiovanni
Romania
Elvis Mladinescu
Sat 23:24  Table 3

Round 3

Race to 6
19-A   
Netherlands
Rene Peeters
Belgium
Diana Khodjaeva
Sat 23:24  Table 4
20-A   
Turkey
Tuncay Yazanel
Uganda
Cyriel Ledoux
Sat 23:27  Table 6
21-A   
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
United Kingdom
Imran Majid
Sat 23:29  Table 2
22-B   
Belgium
Kamiisha Khodjaeva
Netherlands
Sonny Haegmans
Sun 00:04  Table 2
23-B   
Netherlands
Tamara Peeters-Rademakers
Belgium
Frank Waerlop
Sun 00:07  Table 1
24-B   
Belgium
kevin makelberge
Netherlands
Megan Rademakers
Sat 23:25  Table 5
25-C   
Netherlands
Joey Haegmans
Belgium
Kenny Liessens
R1
Sun 00:21  Table 5
26-C   
Netherlands
Yuri Dijkstra
Romania
Elvis Mladinescu
Sun 00:38  Table 3
27-C   
Netherlands
Melissa Kuys-Rademakers
Italy
Davy Piergiovanni
Sun 00:38  Table 6

Round 4

Race to 6
28-A   
Netherlands
Rene Peeters
Uganda
Cyriel Ledoux
Sun 00:36  Table 2
29-A   
Belgium
Diana Khodjaeva
United Kingdom
Imran Majid
Sun 00:22  Table 4
30-A   
Turkey
Tuncay Yazanel
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
Sun 00:39  Table 1
31-B   
Belgium
Kamiisha Khodjaeva
Belgium
Frank Waerlop
Sun 01:12  Table 2
32-B   
Netherlands
Sonny Haegmans
Netherlands
Megan Rademakers
Sun 01:14  Table 4
33-B   
Netherlands
Tamara Peeters-Rademakers
Belgium
kevin makelberge
Sun 01:14  Table 5
34-C   
Netherlands
Joey Haegmans
Romania
Elvis Mladinescu
Sun 01:50  Table 3
35-C   
Belgium
Kenny Liessens
R1
Italy
Davy Piergiovanni
Sun 02:08  Table 1
36-C   
Netherlands
Yuri Dijkstra
Netherlands
Melissa Kuys-Rademakers
Sun 02:20  Table 6

Round 5

Race to 6
37-A   
Netherlands
Rene Peeters
United Kingdom
Imran Majid
Sun 01:22  Table 1
38-A   
Uganda
Cyriel Ledoux
R1
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
Sun 01:46  Table 6
39-A   
Belgium
Diana Khodjaeva
Turkey
Tuncay Yazanel
Sun 02:03  Table 4
40-B   
Belgium
Kamiisha Khodjaeva
Netherlands
Megan Rademakers
Sun 02:22  Table 2
41-B   
Belgium
Frank Waerlop
Belgium
kevin makelberge
R1
Sun 02:32  Table 5
42-B   
Netherlands
Sonny Haegmans
Netherlands
Tamara Peeters-Rademakers
Sun 02:40  Table 4
43-C   
Netherlands
Joey Haegmans
Italy
Davy Piergiovanni
Sun 02:59  Table 3
44-C   
Romania
Elvis Mladinescu
Netherlands
Melissa Kuys-Rademakers
Sun 02:54  Table 2
45-C   
Belgium
Kenny Liessens
Netherlands
Yuri Dijkstra
Sun 02:59  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants