Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 22, 2022

Sportsman Pool Tour 2

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Starts May 22, 2022, 9:30 AM (local time)
Format Double to Single elimination (40 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Organizer The Sportsman Boston
Contact Matthew Povey (matthewjpovey@gmail.com)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
United Kingdom
Tommy Lewis
England
Dan Flatt
Sun 09:23  Table 4
2   
United Kingdom
Matt Steeper
Walk Over
 
3   
Walk Over
United Kingdom
Dan Thompson
 
4   
United Kingdom
Brian Mott
United Kingdom
Alan Mason
Sun 09:27  Table 6
5   
England
Pete Grooby
United Kingdom
Adam Woolard
Sun 09:27  Table 8
6   
England
Ben Peppercorn
Walk Over
 
7   
Walk Over
Lawrence Beech
 
8   
United Kingdom
Sam Dodd
R1
England
Neal Jackson
Sun 09:27  Table 7
9   
Kaivon Chosravani
United Kingdom
Guy Garrett
Sun 09:27  Table 2
10   
England
Gary Willis
Walk Over
 
11   
Walk Over
England
James Ray
 
12   
United Kingdom
Joe Welch
England
Daz McCarthy
Sun 09:23  Table 3
13   
James Sheed
R1
United Kingdom
Lewis Roberts
Sun 09:27  Table 5
14   
England
Ivan Knight
Walk Over
 
15   
Walk Over
England
Joe Haywood
 
16   
Chris Stancer
England
Chris Back
Sun 09:27  Table 1

Winner round 1

Race to 6
17   
United Kingdom
Ross Smith
England
Dan Flatt
Sun 11:47  Table 2
18   
United Kingdom
Matt Steeper
England
Karl Sutton
Sun 10:29  Table 7
19   
England
Martin Ulyatt
United Kingdom
Dan Thompson
Sun 10:31  Table 6
20   
United Kingdom
Alan Mason
United Kingdom
Danny Newton
R1
Sun 11:16  Table 3
21   
United Kingdom
Matt Goodale
United Kingdom
Adam Woolard
Sun 11:23  Table 6
22   
England
Ben Peppercorn
England
Dom Cooney
Sun 10:32  Table 1
23   
England
Cameron Tolley
Lawrence Beech
Sun 10:43  Table 5
24   
England
Neal Jackson
England
Paul Rossiter
Sun 11:25  Table 5
25   
United Kingdom
Craig Benstock
United Kingdom
Guy Garrett
Sun 11:55  Table 8
26   
England
Gary Willis
Shane Balding
Sun 10:22  Table 3
27   
England
Guy Rider
England
James Ray
Sun 10:49  Table 8
28   
United Kingdom
Joe Welch
United Kingdom
Phil Harrison
Sun 11:49  Table 4
29   
United Kingdom
Marc Blackett
United Kingdom
Lewis Roberts
Sun 11:26  Table 7
30   
England
Ivan Knight
England
Andy Lucas
Sun 11:08  Table 2
31   
England
Luke Gilbert
England
Joe Haywood
Sun 11:14  Table 4
32   
England
Chris Back
R1
England
Stuart Sullivan
R1
Sun 12:11  Table 7

Loser round 1

Race to 4
33   
United Kingdom
Tommy Lewis
England
Stuart Sullivan
Sun 13:41  Table 8
34   
Walk Over
England
Joe Haywood
 
35   
Walk Over
England
Ivan Knight
 
36   
United Kingdom
Brian Mott
United Kingdom
Marc Blackett
Sun 12:20  Table 1
37   
England
Pete Grooby
United Kingdom
Joe Welch
Sun 12:55  Table 5
38   
Walk Over
England
Guy Rider
 
39   
Walk Over
England
Gary Willis
 
40   
United Kingdom
Sam Dodd
United Kingdom
Craig Benstock
Sun 13:25  Table 1
41   
Kaivon Chosravani
England
Paul Rossiter
Sun 13:09  Table 8
42   
Walk Over
Lawrence Beech
 
43   
Walk Over
England
Ben Peppercorn
 
44   
England
Daz McCarthy
United Kingdom
Adam Woolard
Sun 12:31 
45   
James Sheed
United Kingdom
Alan Mason
Sun 12:32  Table 6
46   
Walk Over
England
Martin Ulyatt
 
47   
Walk Over
United Kingdom
Matt Steeper
 
48   
Chris Stancer
England
Dan Flatt
Sun 12:57  Table 1

Winner round 2

Race to 6
49   
United Kingdom
Ross Smith
England
Karl Sutton
Sun 13:29  Table 3
50   
United Kingdom
Dan Thompson
R1
United Kingdom
Danny Newton
Sun 12:32  Table 4
51   
United Kingdom
Matt Goodale
England
Dom Cooney
Sun 13:18  Table 4
52   
England
Cameron Tolley
England
Neal Jackson
Sun 13:24  Table 6
53   
United Kingdom
Guy Garrett
Shane Balding
Sun 13:35  Table 5
54   
England
James Ray
United Kingdom
Phil Harrison
Sun 12:38  Table 2
55   
United Kingdom
Lewis Roberts
England
Andy Lucas
Sun 12:26  Table 3
56   
England
Luke Gilbert
England
Chris Back
Sun 14:02  Table 7

Loser round 2

Race to 4
57   
England
Stuart Sullivan
England
Joe Haywood
Sun 14:45  Table 2
58   
England
Ivan Knight
United Kingdom
Marc Blackett
Sun 14:24  Table 6
59   
United Kingdom
Joe Welch
England
Guy Rider
R1
Sun 14:24  Table 8
60   
England
Gary Willis
United Kingdom
Craig Benstock
Sun 14:36  Table 3
61   
England
Paul Rossiter
Lawrence Beech
Sun 14:00  Table 1
62   
England
Ben Peppercorn
United Kingdom
Adam Woolard
Sun 13:34  Table 2
63   
James Sheed
England
Martin Ulyatt
Sun 14:16  Table 2
64   
United Kingdom
Matt Steeper
England
Dan Flatt
Sun 13:31  Table 7

Loser round 3

Race to 4
65   
England
Joe Haywood
England
Neal Jackson
Sun 15:49  Table 6
66   
United Kingdom
Marc Blackett
United Kingdom
Matt Goodale
Sun 15:27  Table 2
67   
England
Guy Rider
United Kingdom
Danny Newton
Sun 15:08  Table 1
68   
England
Gary Willis
United Kingdom
Ross Smith
Sun 15:48  Table 8
69   
Lawrence Beech
England
Chris Back
Sun 15:15  Table 6
70   
England
Ben Peppercorn
United Kingdom
Lewis Roberts
R3
Sun 14:49  Table 5
71   
James Sheed
R2
England
James Ray
Sun 15:01  Table 7
72   
United Kingdom
Matt Steeper
United Kingdom
Guy Garrett
Sun 15:07  Table 8

Winners qualification

Race to 6
73   
England
Karl Sutton
R1
United Kingdom
Dan Thompson
Sun 15:19  Table 4
74   
England
Dom Cooney
England
Cameron Tolley
Sun 15:33  Table 3
75   
Shane Balding
United Kingdom
Phil Harrison
Sun 15:21  Table 7
76   
England
Andy Lucas
England
Luke Gilbert
Sun 15:19  Table 5

Loser round 4

Race to 4
77   
England
Neal Jackson
United Kingdom
Matt Goodale
Sun 16:25  Table 8
78   
England
Guy Rider
England
Gary Willis
Sun 16:25  Table 6
79   
England
Chris Back
United Kingdom
Lewis Roberts
Sun 16:07  Table 5
80   
James Sheed
R1
United Kingdom
Matt Steeper
Sun 15:58  Table 4

Losers qualification

Race to 4
81   
United Kingdom
Matt Goodale
United Kingdom
Phil Harrison
Sun 16:53  Table 5
82   
England
Gary Willis
England
Andy Lucas
Sun 17:02  Table 4
83   
United Kingdom
Lewis Roberts
United Kingdom
Dan Thompson
Sun 16:53  Table 8
84   
James Sheed
England
Cameron Tolley
Sun 17:15  Table 6

Quarter final

Race to 7
85   
England
Karl Sutton
United Kingdom
Phil Harrison
Sun 17:54  Table 3
86   
England
Dom Cooney
England
Andy Lucas
Sun 17:54  Table 5
87   
Shane Balding
James Sheed
R1
Sun 17:54  Table 8
88   
England
Luke Gilbert
United Kingdom
Lewis Roberts
Sun 17:54  Table 4

Semi final

Race to 7
89   
United Kingdom
Phil Harrison
England
Andy Lucas
Sun 18:59  Table 4
90   
James Sheed
R1
England
Luke Gilbert
Sun 18:59  Table 3

Final

Race to 8
91   
United Kingdom
Phil Harrison
England
Luke Gilbert
Sun 20:01  Table 3

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants