Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 19, 2021

Sportcafé Alkmaar's Zomerranking 2021 #6

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Ed Geels
5 (5/0) 25 (18/7)
72%
50
2 Rienus Gennissen
Sportcafe Alkmaar
5 (4/1) 23 (15/8)
65%
35
3 Eric van der Zwan
Sportcafe Alkmaar
4 (3/1) 20 (11/9)
55%
25
3 Peter de Swart
Sportcafe Alkmaar
4 (3/1) 20 (12/8)
60%
25
5 Sjoerd Blondeel Timmerman
Sportcafe Alkmaar
5 (3/2) 22 (13/9)
59%
20
5 Daniël Bruens
4 (2/2) 14 (7/7)
50%
20
5 Bart Auée
4 (2/2) 19 (10/9)
53%
20
5 Laurenze Meskers
Sportcafe Alkmaar
4 (2/2) 18 (10/8)
56%
20
9 Raymond Bracke
3 (1/2) 13 (6/7)
46%
15
Show more
9 Andrej Karamesic
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
15
9 Joris de Winkel
4 (2/2) 18 (8/10)
44%
15
9 Stern Apperloo
3 (1/2) 11 (3/8)
27%
15
13 Yucel Hos
Sportcafe Alkmaar
2 (0/2) 8 (2/6)
25%
15
13 Olesya Bila
2 (0/2) 6 (0/6)
0%
15
13 Lennert Duyn
2 (0/2) 9 (3/6)
33%
15
13 Mason Geels
2 (0/2) 9 (3/6)
33%
15
17 Valen Tino
2 (0/2) 8 (2/6)
25%
10
Starts Aug 19, 2021, 7:45 PM (local time)
Format Double to Single elimination (17 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings Pool Ranking Nederland and Sportcafé Alkmaar's Zomerranking 2021
Organizer Sportcafe Alkmaar
More info
Van 15 juli t/m 26 augustus wordt elke donderdagavond om 19.45 uur bij Sportcafé Alkmaar de zomerranking georganiseerd. Deze toernooien zijn voor beginners, recreanten en competitiespelers met afwisselende spelsoorten. Afhankelijk van de opkomst wordt er gespeeld volgens een double knockout systeem of poulefase t/m laatste 8 of 4.

SPELDATA
15 juli: 10-ball
22 juli: 9-ball
29 juli: 10-ball
5 augustus: 9-ball
12 augustus: 10-ball
19 augustus: 9-ball
26 augustus: 10-ball (Mastertoernooi)

MASTERTOERNOOI
Op 26 augustus wordt het mastertoernooi (10-ball) gespeeld. Het mastertoernooi is uitsluitend voor de top 16 spelers in de ranking (minimaal 3x deelname).

PUNTEN
1: 50 puten
2: 35 punten
3/4: 25 punten
5/8: 20 punten
9/12: 15 punten
13/16: 13 punten
17/24: 10 punten
Overige: 5 punten

INSCHRIJVING
Leden: € 7,50
Niet-leden: € 10

PRIJZENGELD
60% masterpot
40% dagprijs

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1   
Netherlands
Valen Tino
Netherlands
Sjoerd Blondeel Timmerman
Thu 19:17 
2   
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Walk Over
 
3   
Walk Over
Netherlands
Mason Geels
 
4   
Netherlands
Eric van der Zwan
Walk Over
 
5   
Walk Over
Netherlands
Daniël Bruens
 
6   
Netherlands
Peter de Swart
Walk Over
 
7   
Walk Over
Netherlands
Ed Geels
 
8   
Netherlands
Joris de Winkel
Walk Over
 

Winner round 1

Race to 3
9   
South Africa
Rienus Gennissen
Netherlands
Sjoerd Blondeel Timmerman
Thu 19:38 
10   
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Netherlands
Yucel Hos
Thu 19:14 
11   
Netherlands
Laurenze Meskers
Netherlands
Mason Geels
Thu 19:14 
12   
Netherlands
Eric van der Zwan
Netherlands
Stern Apperloo
Thu 18:50 
13   
Netherlands
Raymond Bracke.
Netherlands
Daniël Bruens
Thu 18:50 
14   
Netherlands
Peter de Swart
Ukraine
Olesya Bila
Thu 18:51 
15   
Netherlands
Lennert Duyn
Netherlands
Ed Geels
Thu 18:51 
16   
Netherlands
Joris de Winkel
Netherlands
Bart Auée
Thu 18:51 

Loser round 1

Race to 3
17   
Netherlands
Valen Tino
Netherlands
Joris de Winkel
Thu 19:29 
18   
Walk Over
Netherlands
Lennert Duyn
 
19   
Walk Over
Ukraine
Olesya Bila
 
20   
Walk Over
Netherlands
Daniël Bruens
 
21   
Walk Over
Netherlands
Stern Apperloo
 
22   
Walk Over
Netherlands
Mason Geels
 
23   
Walk Over
Netherlands
Yucel Hos
 
24   
Walk Over
Netherlands
Sjoerd Blondeel Timmerman
 

Loser round 2

Race to 3
25   
Netherlands
Joris de Winkel
Netherlands
Lennert Duyn
Thu 20:14 
26   
Ukraine
Olesya Bila
Netherlands
Daniël Bruens
Thu 19:33 
27   
Netherlands
Stern Apperloo
Netherlands
Mason Geels
Thu 19:51 
28   
Netherlands
Yucel Hos
Netherlands
Sjoerd Blondeel Timmerman
Thu 19:45 

Winners qualification

Race to 3
29   
South Africa
Rienus Gennissen
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Thu 20:04 
30   
Netherlands
Laurenze Meskers
Netherlands
Eric van der Zwan
Thu 20:15 
31   
Netherlands
Raymond Bracke.
Netherlands
Peter de Swart
Thu 19:26 
32   
Netherlands
Ed Geels
Netherlands
Bart Auée
Thu 19:28 

Losers qualification

Race to 3
33   
Netherlands
Joris de Winkel
Netherlands
Laurenze Meskers
Thu 20:41 
34   
Netherlands
Daniël Bruens
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Thu 20:35 
35   
Netherlands
Stern Apperloo
Netherlands
Bart Auée
Thu 20:46 
36   
Netherlands
Sjoerd Blondeel Timmerman
Netherlands
Raymond Bracke.
Thu 20:19 

Quarter final

Race to 3
37   
South Africa
Rienus Gennissen
Netherlands
Daniël Bruens
Thu 20:50 
38   
Netherlands
Eric van der Zwan
Netherlands
Sjoerd Blondeel Timmerman
Thu 20:50 
39   
Netherlands
Peter de Swart
Netherlands
Bart Auée
Thu 20:50 
40   
Netherlands
Ed Geels
Netherlands
Laurenze Meskers
Thu 20:50 

Semi final

Race to 3
41   
South Africa
Rienus Gennissen
Netherlands
Eric van der Zwan
Thu 22:10 
42   
Netherlands
Peter de Swart
Netherlands
Ed Geels
Thu 22:17 

Final

Race to 3
43   
South Africa
Rienus Gennissen
Netherlands
Ed Geels
Thu 22:44 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants