Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 16, 2019

Spc Capelle 16/04 10-ball

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Kevin Jansen
SPC Capelle
6 (6/0) 30 (21/9)
70%
50
2 Hsu-jong Sun
SPC Capelle
7 (5/2) 36 (21/15)
58%
35
3 John Koot
Pool West 2
5 (4/1) 23 (14/9)
61%
25
3 Sergiy Kravchenko
Thurston Rotterdam
5 (4/1) 24 (16/8)
67%
25
5 Adam Kiernicki
4 (2/2) 17 (9/8)
53%
20
5 Ho Bang Tang
4 (3/1) 18 (12/6)
67%
20
5 Arthur d0lkens
5 (2/3) 19 (9/10)
47%
20
5 Mike van Gelderen
5 (3/2) 19 (11/8)
58%
20
9 Patrick Berkenpas
Thurston Rotterdam
3 (1/2) 9 (3/6)
33%
15
9 Rick Wong
3 (0/3) 13 (4/9)
31%
15
9 Sigfried Janga
4 (0/4) 15 (3/12)
20%
15
9 David Elfferich
4 (1/3) 13 (4/9)
31%
15
9 Tom van Holst
4 (0/4) 14 (2/12)
14%
15
9 Melanie Kerssen
3 (0/3) 10 (1/9)
10%
15
Starts Apr 16, 2019, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (14 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings Pool Ranking Nederland and SPC Capelle ranking voorjaar 2019
Organizer SPC Capelle
Contact Arco Van Der Velden and John Paul Filius (johnpaulfilius@gmail.com, +31 06-36440372)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ho Bang Tang 2 2 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 2
2 Adam Kiernicki 2 1 0 1 4 4 0 0 0 0 0.5 1
3 Melanie Kerssen 2 0 0 2 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 John Koot 3 3 0 0 9 3 6 0 0 0 0.75 3
2 Mike van Gelderen 3 2 0 1 8 4 4 0 0 0 0.667 2
3 David Elfferich 3 1 0 2 4 6 -2 0 0 0 0.4 1
4 Tom van Holst 3 0 0 3 1 9 -8 0 0 0 0.1 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kevin Jansen 3 3 0 0 9 4 5 0 0 0 0.692 3
2 Hsu-jong Sun 3 2 0 1 8 3 5 0 0 0 0.727 2
3 Arthur d0lkens 3 1 0 2 4 6 -2 0 0 0 0.4 1
4 Sigfried Janga 3 0 0 3 1 9 -8 0 0 0 0.1 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sergiy Kravchenko 2 2 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 2
2 Patrick Berkenpas 2 1 0 1 3 3 0 0 0 0 0.5 1
3 Rick Wong 2 0 0 2 2 6 -4 0 0 0 0.25 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Netherlands
Melanie Kerssen
Netherlands
Ho Bang Tang
Tue 20:05  Table 12
2-B   
Netherlands
David Elfferich
Netherlands
Tom van Holst
Tue 20:05  Table 26
3-B   
Netherlands
Mike van Gelderen
Netherlands
John Koot
Tue 20:05  Table 10
4-C   
Netherlands
Arthur d0lkens
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 20:05  Table 11
5-C   
Netherlands
Sigfried Janga
Netherlands
Kevin Jansen
Tue 20:05  Table 9
6-D   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
Rick Wong
Tue 20:35  Table 11

Round 2

Race to 3
7-A   
Netherlands
Ho Bang Tang
Poland
Adam Kiernicki
Tue 20:25  Table 12
8-B   
Netherlands
David Elfferich
Netherlands
John Koot
Tue 21:06  Table 13
9-B   
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
Mike van Gelderen
Tue 21:07  Table 26
10-C   
Netherlands
Arthur d0lkens
Netherlands
Kevin Jansen
Tue 20:46  Table 10
11-C   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Sigfried Janga
Tue 20:46  Table 14
12-D   
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 21:26  Table 11

Round 3

Race to 3
13-A   
Poland
Adam Kiernicki
Netherlands
Melanie Kerssen
Tue 20:49  Table 12
14-B   
Netherlands
David Elfferich
Netherlands
Mike van Gelderen
Tue 20:42  Table 13
15-B   
Netherlands
John Koot
Netherlands
Tom van Holst
Tue 20:41  Table 26
16-C   
Netherlands
Arthur d0lkens
Netherlands
Sigfried Janga
Tue 21:26  Table 14
17-C   
Netherlands
Kevin Jansen
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 21:26  Table 10
18-D   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 20:06  Table 13

Last sixteen

Race to 3
19   
Netherlands
Ho Bang Tang
Netherlands
Tom van Holst
Tue 22:16  Table 12
20   
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 22:17  Table 12
21   
Netherlands
Mike van Gelderen
Netherlands
Melanie Kerssen
Tue 22:18  Table 26
22   
Netherlands
Sigfried Janga
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 22:18  Table 14
23   
Netherlands
John Koot
Walk Over
 
24   
Netherlands
Arthur d0lkens
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 22:18  Table 11
25   
Poland
Adam Kiernicki
Netherlands
David Elfferich
Tue 22:18  Table 13
26   
Walk Over
Netherlands
Kevin Jansen
 

Quarter final

Race to 3
27   
Netherlands
Ho Bang Tang
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 22:49  Table 12
28   
Netherlands
Mike van Gelderen
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 22:36  Table 26
29   
Netherlands
John Koot
Netherlands
Arthur d0lkens
Tue 22:36  Table 10
30   
Poland
Adam Kiernicki
Netherlands
Kevin Jansen
Tue 22:19  Table 13

Semi final

Race to 3
31   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 23:41  Table 12
32   
Netherlands
John Koot
Netherlands
Kevin Jansen
Tue 23:19  Table 10

Final

Race to 3
33   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Kevin Jansen
  Table 12