Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 4, 2018

Snooker Nationale Senioren Ranking Den Bosch 2018

Snooker

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break Points
1 Nick Tielemans
7 (5/0) 17 (12/5)
71%
600
2 Peter Bertens
6 (4/1) 13 (9/4)
69%
480
3 Sander Tierolf
5 (3/1) 13 (8/5)
62%
384
3 Peter Rath
5 (2/1) 11 (6/5)
55%
384
5 Paul Wisse
4 (2/1) 9 (5/4)
56%
300
5 Remko Boselie
4 (1/1) 9 (5/4)
56%
300
5 René Dikstra
4 (1/1) 10 (5/5)
50%
300
5 Juriaan van den Nieuwenhuizen
4 (2/1) 9 (6/3)
67%
300
9 Bobby Jahangir
4 (1/1) 8 (4/4)
50%
228
Show more
9 Henk Gooijer
3 (1/1) 7 (4/3)
57%
228
9 Adrie Voskuil
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
228
9 Manon Melief
3 (1/1) 7 (4/3)
57%
228
9 John van Gorp
3 (1/1) 6 (3/3)
50%
228
9 Kevin Chan
3 (0/1) 6 (2/4)
33%
228
9 Jimmy Cai
3 (2/1) 7 (5/2)
71%
228
9 Martijn Adam
3 (1/1) 7 (4/3)
57%
228
17 Rob Schol
2 (0/0) 4 (2/2)
50%
168
18 Joris Maas
3 (1/1) 6 (3/3)
50%
168
18 Debbie Anthonissen
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
168
18 Micha Beuriot
2 (0/1) 4 (1/3)
25%
168
18 Mario Veltman
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
168
18 Francois van der Made
2 (0/1) 4 (1/3)
25%
168
18 Reanto Motta
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
168
18 Adrienne van Gorp-Adam
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
168
25 Ko van Zeeland
3 (0/2) 6 (1/5)
17%
168
Starts Mar 4, 2018, 11:00 AM (local time)
Format Round robin (25 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Organizer Koninklijke Nederlandse Biljartbond

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Martijn Adam 2 1 1 0 3 1 2 0 0 0 0.75 1.5
2 Kevin Chan 2 0 2 0 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Francois van der Made 2 0 1 1 1 3 -2 0 0 0 0.25 0.5
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Bobby Jahangir 3 1 2 0 4 2 2 0 0 0 0.667 2
1 Nick Tielemans 3 1 2 0 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Joris Maas 3 1 1 1 3 3 0 0 0 0 0.5 1.5
4 Ko van Zeeland 3 0 1 2 1 5 -4 0 0 0 0.167 0.5
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jimmy Cai 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Adrie Voskuil 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Debbie Anthonissen 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Juriaan van den Nieuwenhuizen 2 1 1 0 3 1 2 0 0 0 0.75 1.5
1 Peter Bertens 2 1 1 0 3 1 2 0 0 0 0.75 1.5
3 Adrienne van Gorp-Adam 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Manon Melief 2 1 1 0 3 1 2 0 0 0 0.75 1.5
1 John van Gorp 2 1 1 0 3 1 2 0 0 0 0.75 1.5
3 Reanto Motta 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sander Tierolf 2 1 1 0 3 1 2 0 0 0 0.75 1.5
1 Paul Wisse 2 1 1 0 3 1 2 0 0 0 0.75 1.5
3 Mario Veltman 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Remko Boselie 2 0 2 0 2 2 0 0 0 0 0.5 1
1 René Dikstra 2 0 2 0 2 2 0 0 0 0 0.5 1
1 Rob Schol 2 0 2 0 2 2 0 0 0 0 0.5 1
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Henk Gooijer 2 1 1 0 3 1 2 0 0 0 0.75 1.5
2 Peter Rath 2 0 2 0 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Micha Beuriot 2 0 1 1 1 3 -2 0 0 0 0.25 0.5

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Netherlands
Kevin Chan
Netherlands
Martijn Adam
Sun 12:00 
2-B   
Netherlands
Nick Tielemans
Netherlands
Ko van Zeeland
Sun 12:00 
3-B   
Netherlands
Joris Maas
Netherlands
Bobby Jahangir
Sun 12:00 
4-C   
Netherlands
Jimmy Cai
Netherlands
Adrie Voskuil
Sun 12:00 
5-D   
Netherlands
Peter Bertens
Netherlands
Juriaan van den Nieuwenhuizen
Sun 12:00 
6-E   
Netherlands
Manon Melief
Netherlands
Reanto Motta
Sun 12:00 
7-F   
Netherlands
Sander Tierolf
Netherlands
Paul Wisse
Sun 12:00 
8-G   
Netherlands
René Dikstra
Netherlands
Remko Boselie
Sun 12:00 
9-H   
Netherlands
Henk Gooijer
Netherlands
Micha Beuriot
Sun 12:00 

Round 2

Race to 2
10-A   
Netherlands
Martijn Adam
Netherlands
Francois van der Made
Sun 12:00 
11-B   
Netherlands
Nick Tielemans
Netherlands
Bobby Jahangir
Sun 12:00 
12-B   
Netherlands
Ko van Zeeland
Netherlands
Joris Maas
Sun 12:00 
13-C   
Netherlands
Adrie Voskuil
Netherlands
Debbie Anthonissen
Sun 12:00 
14-D   
Netherlands
Juriaan van den Nieuwenhuizen
Netherlands
Adrienne van Gorp-Adam
Sun 12:00 
15-E   
Netherlands
Reanto Motta
Netherlands
John van Gorp
Sun 12:00 
16-F   
Netherlands
Paul Wisse
Netherlands
Mario Veltman
Sun 12:00 
17-G   
Netherlands
Remko Boselie
Netherlands
Rob Schol
Sun 12:00 
18-H   
Netherlands
Micha Beuriot
Netherlands
Peter Rath
Sun 12:00 

Round 3

Race to 2
19-A   
Netherlands
Francois van der Made
Netherlands
Kevin Chan
Sun 12:00 
20-B   
Netherlands
Nick Tielemans
Netherlands
Joris Maas
Sun 12:00 
21-B   
Netherlands
Bobby Jahangir
Netherlands
Ko van Zeeland
Sun 12:00 
22-C   
Netherlands
Debbie Anthonissen
Netherlands
Jimmy Cai
Sun 12:00 
23-D   
Netherlands
Adrienne van Gorp-Adam
Netherlands
Peter Bertens
Sun 12:00 
24-E   
Netherlands
John van Gorp
Netherlands
Manon Melief
Sun 12:00 
25-F   
Netherlands
Mario Veltman
Netherlands
Sander Tierolf
Sun 12:00 
26-G   
Netherlands
Rob Schol
Netherlands
René Dikstra
Sun 12:00 
27-H   
Netherlands
Peter Rath
Netherlands
Henk Gooijer
Sun 12:00 

Last sixteen

Race to 2
28   
Netherlands
Bobby Jahangir
Netherlands
Peter Rath
Sun 12:00 
29   
Netherlands
Remko Boselie
Netherlands
Kevin Chan
Sun 12:00 
30   
Netherlands
Paul Wisse
Netherlands
Adrie Voskuil
Sun 12:00 
31   
Netherlands
Manon Melief
Netherlands
Peter Bertens
Sun 12:00 
32   
Netherlands
Jimmy Cai
Netherlands
Sander Tierolf
Sun 12:00 
33   
Netherlands
Juriaan van den Nieuwenhuizen
Netherlands
John van Gorp
Sun 12:00 
34   
Netherlands
Henk Gooijer
Netherlands
Nick Tielemans
Sun 12:00 
35   
Netherlands
René Dikstra
Netherlands
Martijn Adam
Sun 12:00 

Quarter final

Race to 2
36   
Netherlands
Peter Rath
Netherlands
Remko Boselie
Sun 12:00 
37   
Netherlands
Paul Wisse
Netherlands
Peter Bertens
Sun 12:00 
38   
Netherlands
Sander Tierolf
Netherlands
Juriaan van den Nieuwenhuizen
Sun 12:00 
39   
Netherlands
Nick Tielemans
Netherlands
René Dikstra
Sun 12:00 

Semi final

Race to 2
40   
Netherlands
Peter Rath
Netherlands
Peter Bertens
Sun 12:00 
41   
Netherlands
Sander Tierolf
Netherlands
Nick Tielemans
Sun 12:00 

Final

Race to 2
42   
Netherlands
Peter Bertens
Netherlands
Nick Tielemans
Sun 12:00 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment