Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 23, 2022

SPT Klass 2 R8 8-Ball, Stockholm Biljardären

8-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 2 R8 i Stockholm. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 2 R8 i Stockholm. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Pontus Larhed
Stockholms Biljardsällskap
6 (5/1) 46 (25/21)
54%
250
2 Christian Olsson
Gefle Biljardklubb
7 (5/2) 54 (31/23)
57%
200
3 Karl Sandevärn
Biljardklubben Stöten
5 (4/1) 34 (23/11)
68%
150
3 Gabriel Aspholm
Uppsala Biljardsällskap
4 (3/1) 29 (19/10)
66%
150
5 Bengt Engfeldt
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 28 (19/9)
68%
125
5 Dean Vorkapić
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 39 (22/17)
56%
125
5 Ulf Collert
Biljardären Biljardklubb
4 (3/1) 32 (18/14)
56%
125
5 Peter Sahlin
Biljardklubben Söder
5 (3/2) 31 (17/14)
55%
125
9 Aimo Nikkilä
Familjens BF
3 (1/2) 20 (7/13)
35%
100
Show more
9 Freddie Halvardson
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
100
9 Osman Emrah Erdal
Snooker 247
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
100
9 Krister Todal
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 27 (12/15)
44%
100
9 Poj Hedström
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 24 (13/11)
54%
100
9 Christer Fernqvist
Gefle Biljardklubb
3 (2/1) 20 (12/8)
60%
100
9 Gustaf Carleson
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 21 (13/8)
62%
100
9 Samuel Bedeus
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 15 (9/6)
60%
100
17 Camilla Lindgren
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 10 (0/10)
0%
75
17 Ewen Craig
Biljardklubben Söder
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
75
17 Alexander Larsson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
75
17 Mathias Åkerström
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
75
17 Jouni Koivumaa
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
75
17 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
75
17 Peter Lundgren
Biljardklubben Söder
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
75
17 Largo Callicra
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
75
25 Eleonore Larsson
Gefle Biljardklubb
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
75
25 Olle Åberg
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
75
25 Guido Thyssen
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 15 (6/9)
40%
75
Entry deadline Oct 19, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Oct 23, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (27 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022 and Svenska pooltouren 2023
Organizer Svenska Biljardförbundet and Biljardären Biljardklubb
Contact Robert Dimmlich (robert@dimmlich.com, 0733-150050)
More info
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

Länk till fargolista för R8
https://drive.google.com/file/d/1cSqkQauju6d4Z7zBn7jxLM3KfL42R4DK/view?usp=sharing

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Sweden
Gabriel Aspholm
Walk Over
 
2   
Sweden
Freddie Halvardson
Sweden
Peter Sahlin
Sun 10:04  Table 1
3   
Germany
Guido Thyssen
Sweden
Krister Todal
Sun 10:05  Table 2
4   
Sweden
Christian Olsson
Sweden
Poj Hedström
Sun 10:05  Table 3
5   
Sweden
Pontus Larhed
Walk Over
 
6   
Sweden
Camilla Lindgren
Sweden
Bengt Engfeldt
Sun 10:05  Table 4
7   
Sweden
Aimo Nikkilä
Sweden
Christer Fernqvist
Sun 10:05  Table 5
8   
Walk Over
Sweden
Agneta Planeskog
 
9   
Sweden
Samuel Bedeus
Walk Over
 
10   
Turkey
Osman Emrah Erdal
Northern Ireland
Ewen Craig
Sun 10:05  Table 6
11   
Sweden
Ulf Collert
Sweden
Olle Åberg
Sun 10:06  Table 7
12   
Croatia
Dean Vorkapić
Sweden
Jouni Koivumaa
Sun 10:06  Table 8
13   
Sweden
Peter Lundgren
Sweden
Gustaf Carleson
Sun 10:06  Table 9
14   
Sweden
Mathias Åkerström
Sweden
Eleonore Larsson
Sun 10:06  Table 10
15   
Sweden
Karl Sandevärn
Sweden
Alexander Larsson
Sun 10:51  Table 1
16   
Walk Over
Sweden
Largo Callicra
 

Winners qualification

Race to 5
17   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Peter Sahlin
Sun 10:52  Table 4
18   
Sweden
Krister Todal
Sweden
Poj Hedström
Sun 11:54  Table 2
19   
Sweden
Pontus Larhed
Sweden
Bengt Engfeldt
R1
Sun 11:11  Table 5
20   
Sweden
Christer Fernqvist
Sweden
Agneta Planeskog
Sun 11:20  Table 8
21   
Sweden
Samuel Bedeus
R1
Northern Ireland
Ewen Craig
Sun 11:26  Table 6
22   
Sweden
Ulf Collert
Croatia
Dean Vorkapić
Sun 11:42  Table 1
23   
Sweden
Gustaf Carleson
Sweden
Mathias Åkerström
Sun 11:41  Table 7
24   
Sweden
Karl Sandevärn
Sweden
Largo Callicra
Sun 11:39  Table 9

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Sweden
Freddie Halvardson
 
26   
Germany
Guido Thyssen
Sweden
Christian Olsson
Sun 12:05  Table 5
27   
Walk Over
Sweden
Camilla Lindgren
 
28   
Sweden
Aimo Nikkilä
Walk Over
 
29   
Walk Over
Turkey
Osman Emrah Erdal
 
30   
Sweden
Olle Åberg
Sweden
Jouni Koivumaa
Sun 11:42  Table 10
31   
Sweden
Peter Lundgren
Sweden
Eleonore Larsson
Sun 11:48  Table 3
32   
Sweden
Alexander Larsson
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 4
33   
Sweden
Freddie Halvardson
Sweden
Largo Callicra
Sun 13:19  Table 2
34   
Sweden
Christian Olsson
Sweden
Mathias Åkerström
Sun 13:35  Table 4
35   
Sweden
Camilla Lindgren
Croatia
Dean Vorkapić
Sun 13:45  Table 9
36   
Sweden
Aimo Nikkilä
Northern Ireland
Ewen Craig
Sun 12:38  Table 6
37   
Turkey
Osman Emrah Erdal
Sweden
Agneta Planeskog
Sun 12:52  Table 3
38   
Sweden
Jouni Koivumaa
Sweden
Pontus Larhed
Sun 13:06  Table 8
39   
Sweden
Peter Lundgren
Sweden
Krister Todal
Sun 13:14  Table 10
40   
Sweden
Alexander Larsson
Sweden
Peter Sahlin
Sun 12:12  Table 4

Last sixteen

Race to 5
41   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Aimo Nikkilä
Sun 14:15  Table 1
42   
Sweden
Poj Hedström
Sweden
Peter Sahlin
Sun 14:15  Table 2
43   
Sweden
Bengt Engfeldt
Turkey
Osman Emrah Erdal
Sun 14:27  Table 10
44   
Sweden
Christer Fernqvist
Sweden
Christian Olsson
Sun 14:44  Table 4
45   
Sweden
Samuel Bedeus
Sweden
Pontus Larhed
Sun 14:15  Table 6
46   
Sweden
Ulf Collert
Sweden
Freddie Halvardson
Sun 14:15  Table 5
47   
Sweden
Gustaf Carleson
Croatia
Dean Vorkapić
Sun 14:16  Table 9
48   
Sweden
Karl Sandevärn
Sweden
Krister Todal
Sun 14:29  Table 3

Quarter final

Race to 5
49   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Peter Sahlin
Sun 15:57  Table 3
50   
Sweden
Bengt Engfeldt
Sweden
Christian Olsson
Sun 15:58  Table 4
51   
Sweden
Pontus Larhed
Sweden
Ulf Collert
Sun 15:58  Table 5
52   
Croatia
Dean Vorkapić
Sweden
Karl Sandevärn
Sun 15:58  Table 6

Semi final

Race to 5
53   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Christian Olsson
Sun 18:05  Table 4
54   
Sweden
Pontus Larhed
Sweden
Karl Sandevärn
Sun 17:34  Table 6

Final

Race to 5
55   
Sweden
Christian Olsson
Sweden
Pontus Larhed
Sun 19:44  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants