Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 23, 2022

SPT Klass 2 R8 8-Ball, Malmö

8-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 2 R8 i Malmö. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 2 R8 i Malmö. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Jonny Liljedahl
Malmö Biljardklubb
7 (6/1) 42 (30/12)
71%
250
2 Mikael Bringmyr
Karlskoga Biljardklubb
6 (5/1) 45 (25/20)
56%
200
3 Andreas Lindström
Karlskoga Biljardklubb
6 (4/2) 39 (25/14)
64%
150
3 Daniel Rosander
Kville Biljard Club
5 (4/1) 34 (21/13)
62%
150
5 Hayder Barem
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (2/1) 21 (12/9)
57%
125
5 Damir Muholjic
Malmö Biljardklubb
3 (2/1) 21 (12/9)
57%
125
5 Micael Englund
5 (3/2) 40 (21/19)
53%
125
5 Nicholas “Spike” Botterill
Interpool Biljardklubb Malmö
5 (3/2) 38 (19/19)
50%
125
9 Saif Saad
Malmö Biljardklubb
4 (2/2) 20 (9/11)
45%
100
Show more
9 Mohamad Badreddine
Interpool Biljardklubb Malmö
4 (2/2) 22 (12/10)
55%
100
9 Robert Alm
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
100
9 Richard Ndome
Kville Biljard Club
5 (3/2) 29 (17/12)
59%
100
13 Carl Brundin
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
100
13 Jeffrey Van Rensburg
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 18 (9/9)
50%
100
13 Robin Svensson Skärlind
Biljardklubben Flamingo
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
100
13 Sabina Enberg
Biljardklubben Flamingo
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
100
17 Nebojsa Ristic
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
75
17 Max Lindquist
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
75
17 Victor Hellberg
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 15 (6/9)
40%
75
17 Roger Olsson
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
75
17 Robert Markis Olsson
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 9 (0/9)
0%
75
17 Fredrik Dahlquist
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
75
Entry deadline Oct 19, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Oct 23, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (22 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022 and Svenska pooltouren 2023
Organizer Svenska Biljardförbundet and Malmö Biljardklubb
More info
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

Länk till fargolista för R8
https://drive.google.com/file/d/1cSqkQauju6d4Z7zBn7jxLM3KfL42R4DK/view?usp=sharing

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Sweden
Max Lindquist
Walk Over
 
2   
Sweden
Victor Hellberg
England
Nicholas “Spike” Botterill
Sun 08:29  Table 10
3   
Iraq
Hayder Barem
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Robin Svensson Skärlind
 
5   
Sweden
Jonny Liljedahl
Walk Over
 
6   
Sweden
Mikael Bringmyr
Sweden
Carl Brundin
Sun 09:07  Table 3
7   
Sweden
Andreas Lindström
Lebanon
Mohamad Badreddine
Sun 09:07  Table 4
8   
Walk Over
Sweden
Robert Markis Olsson
 
9   
Sweden
Fredrik Dahlquist
Walk Over
 
10   
South Africa
Jeffrey Van Rensburg
Sweden
Micael Englund
Sun 09:07  Table 5
11   
Sweden
Nebojsa Ristic
Sweden
Daniel Rosander
Sun 09:07  Table 9
12   
Walk Over
Sweden
Roger Olsson
 
13   
Sweden
Robert Alm
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Sabina Enberg
 
15   
Iraq
Saif Saad
United States
Richard Ndome
Sun 09:07  Table 7
16   
Walk Over
Sweden
Damir Muholjic
 

Winner round 1

Race to 5
17   
Sweden
Max Lindquist
England
Nicholas “Spike” Botterill
Sun 11:15  Table 3
18   
Iraq
Hayder Barem
Sweden
Robin Svensson Skärlind
Sun 09:07  Table 15
19   
Sweden
Jonny Liljedahl
Sweden
Mikael Bringmyr
Sun 11:15  Table 10
20   
Sweden
Andreas Lindström
Sweden
Robert Markis Olsson
Sun 11:00  Table 9
21   
Sweden
Fredrik Dahlquist
Sweden
Micael Englund
Sun 11:39  Table 15
22   
Sweden
Daniel Rosander
Sweden
Roger Olsson
Sun 11:02  Table 7
23   
Sweden
Robert Alm
Sweden
Sabina Enberg
Sun 09:08  Table 6
24   
United States
Richard Ndome
Sweden
Damir Muholjic
Sun 11:02  Table 4

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Sweden
Victor Hellberg
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Sweden
Carl Brundin
 
28   
Lebanon
Mohamad Badreddine
Walk Over
 
29   
Walk Over
South Africa
Jeffrey Van Rensburg
 
30   
Sweden
Nebojsa Ristic
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Iraq
Saif Saad
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Sweden
Victor Hellberg
United States
Richard Ndome
Sun 12:36  Table 4
34   
Walk Over
Sweden
Sabina Enberg
 
35   
Sweden
Carl Brundin
Sweden
Roger Olsson
Sun 12:03  Table 9
36   
Lebanon
Mohamad Badreddine
Sweden
Fredrik Dahlquist
Sun 13:19  Table 7
37   
South Africa
Jeffrey Van Rensburg
Sweden
Robert Markis Olsson
Sun 11:55  Table 6
38   
Sweden
Nebojsa Ristic
Sweden
Jonny Liljedahl
Sun 12:45  Table 10
39   
Walk Over
Sweden
Robin Svensson Skärlind
 
40   
Iraq
Saif Saad
Sweden
Max Lindquist
Sun 12:17  Table 7

Winners qualification

Race to 5
41   
England
Nicholas “Spike” Botterill
Iraq
Hayder Barem
Sun 12:17  Table 5
42   
Sweden
Mikael Bringmyr
Sweden
Andreas Lindström
Sun 12:48  Table 3
43   
Sweden
Micael Englund
Sweden
Daniel Rosander
Sun 13:19  Table 5
44   
Sweden
Robert Alm
Sweden
Damir Muholjic
Sun 12:37  Table 6

Loser round 3

Race to 4
45   
United States
Richard Ndome
Sweden
Sabina Enberg
Sun 13:47  Table 15
46   
Sweden
Carl Brundin
Lebanon
Mohamad Badreddine
Sun 14:04  Table 7
47   
South Africa
Jeffrey Van Rensburg
Sweden
Jonny Liljedahl
Sun 13:55  Table 6
48   
Sweden
Robin Svensson Skärlind
Iraq
Saif Saad
Sun 13:07  Table 9

Losers qualification

Race to 4
49   
United States
Richard Ndome
Sweden
Andreas Lindström
Sun 14:40  Table 15
50   
Lebanon
Mohamad Badreddine
England
Nicholas “Spike” Botterill
Sun 14:47  Table 7
51   
Sweden
Jonny Liljedahl
Sweden
Robert Alm
Sun 15:00  Table 6
52   
Iraq
Saif Saad
Sweden
Micael Englund
Sun 15:20  Table 9

Quarter final

Race to 5
53   
Iraq
Hayder Barem
Sweden
Andreas Lindström
Sun 16:18  Table 6
54   
Sweden
Mikael Bringmyr
Sweden
Micael Englund
Sun 16:18  Table 15
55   
Sweden
Daniel Rosander
England
Nicholas “Spike” Botterill
Sun 16:18  Table 7
56   
Sweden
Damir Muholjic
Sweden
Jonny Liljedahl
Sun 16:18  Table 9

Semi final

Race to 5
57   
Sweden
Andreas Lindström
R1
Sweden
Mikael Bringmyr
Sun 17:56  Table 15
58   
Sweden
Daniel Rosander
Sweden
Jonny Liljedahl
Sun 17:56  Table 7

Final

Race to 5
59   
Sweden
Mikael Bringmyr
Sweden
Jonny Liljedahl
Sun 19:02  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants