Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 4, 2022

SPT Klass 2 R6 9-Ball, Västerås

9-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 2 R6 i Västerås. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 2 R6 i Västerås. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Gabriel Aspholm
Uppsala Biljardsällskap
6 (6/0) 47 (36/11)
77%
250
2 Henrik Wernersson
7 (5/2) 57 (34/23)
60%
200
3 Arne Trangärd
6 (4/2) 42 (24/18)
57%
150
3 Patrik Lindberg
5 (4/1) 45 (27/18)
60%
150
5 Jörgen svedlund
Sandviken biljardförening
4 (3/1) 37 (21/16)
57%
125
5 Faisal Jalil
Biljardären Biljardklubb
5 (3/2) 41 (23/18)
56%
125
5 Nicklas Johansson
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 44 (23/21)
52%
125
5 Nashwan Qardak
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 35 (18/17)
51%
125
9 Daniel Smedberg
Västerås Biljardsällskap
3 (2/1) 31 (15/16)
48%
100
Show more
9 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
3 (2/1) 22 (12/10)
55%
100
9 Lars-Göran Strand
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 30 (15/15)
50%
100
9 Ulf Collert
Biljardären Biljardklubb
4 (2/2) 39 (20/19)
51%
100
9 Largo Callicra
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 31 (16/15)
52%
100
9 Magnus Tillmann
Biljardklubben Söder
3 (2/1) 27 (16/11)
59%
100
9 Jimmy Petterson
Västerås Biljardsällskap
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
100
9 David Löfqvist
Västerås Biljardsällskap
3 (2/1) 28 (14/14)
50%
100
17 Oscar Wåhlen
Sandviken biljardförening
3 (1/2) 29 (13/16)
45%
75
17 Peter Gustafson
Biljardklubben Stars - Laxå
3 (1/2) 26 (12/14)
46%
75
17 Leif Bohman
Kristinehamns Biljardklubb
3 (1/2) 19 (7/12)
37%
75
17 Stefan Carlsson
Skaraborgs BK
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
75
17 Marie Örnberg
Västerås Biljardsällskap
3 (1/2) 19 (7/12)
37%
75
17 Carlo Samir
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 26 (10/16)
38%
75
17 Samuel Bedeus
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 22 (8/14)
36%
75
17 Stefan Engström
3 (1/2) 27 (11/16)
41%
75
25 Martin Peth
Västerås Biljardsällskap
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
75
25 Conny Nilsson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
75
25 Camilla Lindgren
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
75
25 Tobias Kåll
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
75
25 Ewen Craig
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
75
25 Jouni Koivumaa
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
75
25 Peter Lundgren
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
75
Entry deadline Aug 31, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Sep 4, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (31 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022
Organizer Svenska Biljardförbundet and Västerås Biljardsällskap
Contact Christian Sparrenlöv Fischer (pool_man94@hotmail.com, 0704599332)
More info
Startavgift 300kr, endast kontant.
Tänk på att vara på plats senast 30 minuter innan utsatt starttid på Cuescore!
Hallen öppnar 09.00.
Mackor kommer att finnas till försäljning.

Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Nashwan Qardak
Walk Over
 
2   
Sweden
David Löfqvist
Sweden
Jimmy Petterson
Sun 09:45  Table 2
3   
Sweden
Martin Peth
Sweden
Carlo Samir
Sun 09:45  Table 1
4   
Sweden
Marie Örnberg
Sweden
Gabriel Aspholm
Sun 09:45  Table 8
5   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Tobias Kåll
Sun 09:45  Table 4
6   
Sweden
Arne Trangärd
Sweden
Leif Bohman
Sun 09:45  Table 3
7   
Northern Ireland
Ewen Craig
Sweden
Oscar Wåhlen
Sun 09:45  Table 5
8   
Germany
Magnus Tillmann
Sweden
Samuel Bedeus
Sun 09:45  Table 7
9   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Jörgen svedlund
Sun 09:45  Table 6
10   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
Peter Lundgren
Sun 10:34  Table 3
11   
Sweden
Camilla Lindgren
Sweden
Patrik Lindberg
Sun 10:37  Table 6
12   
Sweden
Henrik Wernersson
Sweden
Peter Gustafson
Sun 10:31  Table 8
13   
Sweden
Jouni Koivumaa
Sweden
Daniel Smedberg
Sun 10:41  Table 7
14   
Sweden
Ulf Collert
Iraq
Faisal Jalil
Sun 10:53  Table 5
15   
Sweden
Conny Nilsson
Sweden
Stefan Engström
Sun 10:56  Table 4
16   
Sweden
Stefan Carlsson
Sweden
Largo Callicra
Sun 10:57  Table 2

Winners qualification

Race to 6
17   
Sweden
Nashwan Qardak
Sweden
David Löfqvist
Sun 11:33  Table 1
18   
Sweden
Carlo Samir
Sweden
Gabriel Aspholm
Sun 12:03  Table 5
19   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Leif Bohman
Sun 11:31  Table 6
20   
Sweden
Oscar Wåhlen
Germany
Magnus Tillmann
Sun 11:55  Table 8
21   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Nicklas Johansson
Sun 12:30  Table 2
22   
Sweden
Patrik Lindberg
Sweden
Peter Gustafson
Sun 12:36  Table 3
23   
Sweden
Daniel Smedberg
Sweden
Ulf Collert
Sun 12:59  Table 1
24   
Sweden
Stefan Engström
Sweden
Largo Callicra
Sun 12:58  Table 7

Loser round 1

Race to 5
25   
Walk Over
Sweden
Jimmy Petterson
 
26   
Sweden
Martin Peth
Sweden
Marie Örnberg
Sun 12:26  Table 6
27   
Sweden
Tobias Kåll
Sweden
Arne Trangärd
Sun 11:47  Table 7
28   
Northern Ireland
Ewen Craig
Sweden
Samuel Bedeus
Sun 11:46  Table 3
29   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Peter Lundgren
Sun 12:29  Table 4
30   
Sweden
Camilla Lindgren
Sweden
Henrik Wernersson
Sun 12:50  Table 5
31   
Sweden
Jouni Koivumaa
Iraq
Faisal Jalil
Sun 13:09  Table 6
32   
Sweden
Conny Nilsson
Sweden
Stefan Carlsson
Sun 13:11  Table 8

Losers qualification

Race to 5
33   
Sweden
Jimmy Petterson
Sweden
Stefan Engström
Sun 14:18  Table 2
34   
Sweden
Marie Örnberg
Sweden
Ulf Collert
Sun 14:36  Table 1
35   
Sweden
Arne Trangärd
Sweden
Peter Gustafson
Sun 13:35  Table 6
36   
Sweden
Samuel Bedeus
Sweden
Nicklas Johansson
Sun 13:44  Table 4
37   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Oscar Wåhlen
Sun 13:27  Table 2
38   
Sweden
Henrik Wernersson
Sweden
Leif Bohman
Sun 14:01  Table 8
39   
Iraq
Faisal Jalil
Sweden
Carlo Samir
Sun 13:38  Table 3
40   
Sweden
Stefan Carlsson
Sweden
Nashwan Qardak
Sun 14:01  Table 5

Last sixteen

Race to 6
41   
Sweden
David Löfqvist
Sweden
Nicklas Johansson
Sun 14:39  Table 4
42   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Ulf Collert
Sun 15:27  Table 5
43   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Arne Trangärd
Sun 14:14  Table 3
44   
Germany
Magnus Tillmann
Iraq
Faisal Jalil
Sun 14:16  Table 6
45   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Lars-Göran Strand
Sun 14:39  Table 5
46   
Sweden
Patrik Lindberg
Sweden
Jimmy Petterson
Sun 15:11  Table 2
47   
Sweden
Daniel Smedberg
Sweden
Henrik Wernersson
Sun 14:59  Table 8
48   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Nashwan Qardak
Sun 14:52  Table 7

Quarter final

Race to 6
49   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
Gabriel Aspholm
Sun 16:43  Table 6
50   
Sweden
Arne Trangärd
Iraq
Faisal Jalil
Sun 15:29  Table 6
51   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Patrik Lindberg
Sun 16:03  Table 1
52   
Sweden
Henrik Wernersson
Sweden
Nashwan Qardak
Sun 16:22  Table 2

Semi final

Race to 6
53   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Arne Trangärd
Sun 17:25  Table 5
54   
Sweden
Patrik Lindberg
Sweden
Henrik Wernersson
Sun 17:25  Table 1

Final

Race to 6
55   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Henrik Wernersson
Sun 18:09  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants