Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 28, 2021

SPT Klass 2 R4 10-ball Västerås

10-Ball
OBS! Säkerställ att du har behörighet att anmäla dig till denna tävling genom läsa och förstå SBF's regelverk. https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/tavlingsbestammelser-pool-2021-01-01-v2.pdf#%C2%A73.2.1%20FargoRate
OBS! Säkerställ att du har behörighet att anmäla dig till denna tävling genom läsa och förstå SBF's regelverk. https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/tavlingsbestammelser-pool-2021-01-01-v2.pdf#%C2%A73.2.1%20FargoRate

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Robert Olsson
6 (5/1) 44 (29/15)
66%
250
2 Hugo Barthelson
Karlskoga Biljardklubb
6 (5/1) 46 (29/17)
63%
200
3 Alireza Hafezi
Västerås Biljardsällskap
5 (3/2) 37 (22/15)
59%
150
3 Emil Karmegren
5 (4/1) 33 (21/12)
64%
150
5 Sam Pålsson
4 (3/1) 30 (15/15)
50%
125
5 Håkan Byh
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 29 (16/13)
55%
125
5 Nashwan Qardak
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 31 (16/15)
52%
125
5 David Löfqvist
Västerås Biljardsällskap
4 (2/2) 32 (18/14)
56%
125
9 Tomas Svensson
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
100
Show more
9 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
4 (2/2) 30 (15/15)
50%
100
9 Peter Gustafson
Biljardklubben Stars - Laxå
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
100
9 Linnea Hjalmarström
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 24 (12/12)
50%
100
9 Kent Gustavsson
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 28 (15/13)
54%
100
9 Safa Mikha
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 23 (10/13)
43%
100
9 Anders Berg,Familjen BF
2 (1/1) 15 (6/9)
40%
100
9 Jimmy Petterson
Västerås Biljardsällskap
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
100
17 Arne Trangärd
2 (1/1) 12 (5/7)
42%
75
17 Jouni Koivumaa
Borlänge Biljardklubb
2 (1/1) 15 (6/9)
40%
75
17 Göran Claeson
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 15 (9/6)
60%
75
17 Andreas Kalm
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
75
17 Lars-Göran Strand
Gefle Biljardklubb
2 (1/1) 12 (7/5)
58%
75
17 Ulf Collert
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 15 (5/10)
33%
75
17 Meriam Alegre
2 (0/2) 14 (4/10)
29%
75
17 Marie Örnberg
Västerås Biljardsällskap
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
75
17 Carlo Samir
Biljardklubben Stöten
2 (1/1) 11 (5/6)
45%
75
17 Peder Brunstedt
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 18 (10/8)
56%
75
17 Largo Callicra
Biljardklubben Stöten
2 (1/1) 15 (7/8)
47%
75
17 Hang Duong
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 14 (8/6)
57%
75
17 Fredrik Cederblad, Familjen BF
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
75
17 Wael Chehen
Borlänge Biljardklubb
2 (1/1) 16 (8/8)
50%
75
17 Hanghai Liu
2 (1/1) 16 (8/8)
50%
75
33 Daniel Smedberg
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
50
33 Behzad Moghadam
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
50
8880 Morgan Palmborg
1 (0/1) 8 (3/5)
38%
0
Entry deadline Nov 24, 2021, 11:59 PM (local time)
Starts Nov 28, 2021, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (34 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode
Rankings Swedish Pool Tour 2021
Organizer Svenska Biljardförbundet and Västerås Biljardsällskap
Contact Christian Sparrenlöv Fischer (pool_man94@hotmail.com, 0704599332)
More info
Denna Tävling ingår i Svenska Pooltouren 2021.
Klassindelningar baseras numer på ratingsystemet FargoRate.
Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista.

Elit: Öppen tävling, alla får deltaga.

Klass 1: Ej högre fargorating än 650 enligt senast publicerade listan.

Klass 2: Ej högre fargorating än 550 enligt senast publicerade listan.

Klass 3: Ej högre fargorating än 450 enligt senast publicerade listan.

För de spelare där det saknas underlag i form av fargorating ska nivån bedömas utifrån resultat på klubbtävlingar, jämförelser med andra spelare i föreningen, eller andra jämförbara källor. Exempelvis bör en spelare som spelar på elitnivå i andra länder eller tävlar på internationell nivå såsom Eurotour spela på elitnivå även i Sverige, dvs. i Elitklassen.

FargoRate-listan för R4:
https://drive.google.com/file/d/1EH2HDRxtli20SXKyWqEJrseO10uV0npg/view?usp=sharing

För övrig information såsom klädkod, startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på:

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/tavlingsbestammelser-pool-2021-01-01-v2.pdf

Anmälan är bindande då anmälningstiden gått ut. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart.

Det är spelarens ansvar att känna till regelverket,
Läs mer här: www.biljardforbundet.se
vid eventuella frågor kontakta pk@biljardforbundet.se.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Iraq
Nashwan Qardak
Walk Over
 
2   
Sweden
Daniel Smedberg
Sweden
Peder Brunstedt
Sun 09:49  Table 4
3   
Sweden
Marie Örnberg
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Göran Claeson
 
5   
Sweden
Andreas Kalm
Walk Over
 
6   
Walk Over
Sweden
Emil Karmegren
 
7   
Sweden
Carlo Samir
Walk Over
 
8   
Walk Over
Sweden
Ulf Collert
 
9   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Walk Over
 
10   
Walk Over
Sweden
Largo Callicra
 
11   
Sweden
Anders Berg,Familjen BF
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Håkan Byh
 
13   
Sweden
Hugo Barthelson
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Robert Olsson
 
15   
Sweden
Wael Chehen
Walk Over
 
16   
Walk Over
Sweden
Peter Gustafson
 
17   
Sweden
Lars-Göran Strand
Walk Over
 
18   
Walk Over
Sweden
Jimmy Petterson
 
19   
Sweden
Sam Pålsson
Walk Over
 
20   
Walk Over
Sweden
Alireza Hafezi
 
21   
Sweden
Safa Mikha
Walk Over
 
22   
Walk Over
Sweden
David Löfqvist
 
23   
Sweden
Hanghai Liu
Walk Over
 
24   
Walk Over
Sweden
Morgan Palmborg
 
25   
Sweden
Tomas Svensson
Walk Over
 
26   
Walk Over
Sweden
Arne Trangärd
 
27   
Sweden
Fredrik Cederblad, Familjen BF
Walk Over
 
28   
Walk Over
Sweden
Jouni Koivumaa
 
29   
Sweden
Meriam Alegre
Walk Over
 
30   
Walk Over
Vietnam
Hang Duong
 
31   
Sweden
Behzad Moghadam
Sweden
Kent Gustavsson
Sun 09:49  Table 2
32   
Walk Over
Sweden
Agneta Planeskog
 

Winners qualification

Race to 5
33   
Iraq
Nashwan Qardak
Sweden
Peder Brunstedt
Sun 11:03  Table 2
34   
Sweden
Marie Örnberg
Sweden
Göran Claeson
Sun 10:52  Table 6
35   
Sweden
Andreas Kalm
Sweden
Emil Karmegren
Sun 09:49  Table 7
36   
Sweden
Carlo Samir
Sweden
Ulf Collert
Sun 09:49  Table 8
37   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Largo Callicra
Sun 09:49  Table 1
38   
Sweden
Anders Berg,Familjen BF
Sweden
Håkan Byh
Sun 09:49  Table 5
39   
Sweden
Hugo Barthelson
Sweden
Robert Olsson
Sun 09:49  Table 3
40   
Sweden
Wael Chehen
Sweden
Peter Gustafson
Sun 11:45  Table 7
41   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Jimmy Petterson
Sun 09:55  Table 6
42   
Sweden
Sam Pålsson
Sweden
Alireza Hafezi
Sun 11:48  Table 2
43   
Sweden
Safa Mikha
Sweden
David Löfqvist
Sun 11:15  Table 3
44   
Sweden
Hanghai Liu
Sweden
Morgan Palmborg
Sun 10:59  Table 8
45   
Sweden
Tomas Svensson
Sweden
Arne Trangärd
Sun 10:45  Table 4
46   
Sweden
Fredrik Cederblad, Familjen BF
Sweden
Jouni Koivumaa
Sun 10:34  Table 7
47   
Sweden
Meriam Alegre
Vietnam
Hang Duong
Sun 11:05  Table 1
48   
Sweden
Kent Gustavsson
Sweden
Agneta Planeskog
Sun 11:08  Table 5

Loser round 1

Race to 4
49   
Walk Over
Sweden
Daniel Smedberg
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Walk Over
 
52   
Walk Over
Walk Over
 
53   
Walk Over
Walk Over
 
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Walk Over
Walk Over
 
57   
Walk Over
Walk Over
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Walk Over
 
60   
Walk Over
Walk Over
 
61   
Walk Over
Walk Over
 
62   
Walk Over
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Sweden
Behzad Moghadam
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 4
65   
Sweden
Daniel Smedberg
Sweden
Agneta Planeskog
Sun 12:32  Table 5
66   
Walk Over
Sweden
Meriam Alegre
 
67   
Walk Over
Sweden
Fredrik Cederblad, Familjen BF
 
68   
Walk Over
Sweden
Tomas Svensson
 
69   
Walk Over
Sweden
Morgan Palmborg
 
70   
Walk Over
Sweden
David Löfqvist
 
71   
Walk Over
Sweden
Alireza Hafezi
 
72   
Walk Over
Sweden
Jimmy Petterson
 
73   
Walk Over
Sweden
Peter Gustafson
 
74   
Walk Over
Sweden
Robert Olsson
 
75   
Walk Over
Sweden
Håkan Byh
 
76   
Walk Over
Sweden
Linnea Hjalmarström
 
77   
Walk Over
Sweden
Ulf Collert
 
78   
Walk Over
Sweden
Andreas Kalm
 
79   
Walk Over
Sweden
Marie Örnberg
 
80   
Sweden
Behzad Moghadam
Iraq
Nashwan Qardak
Sun 11:54  Table 1

Last thirtytwo

Race to 5
81   
Sweden
Peder Brunstedt
Sweden
David Löfqvist
Sun 14:09  Table 5
82   
Sweden
Göran Claeson
Sweden
Tomas Svensson
Sun 13:13  Table 2
83   
Sweden
Emil Karmegren
Sweden
Marie Örnberg
Sun 12:18  Table 8
84   
Sweden
Carlo Samir
Sweden
Peter Gustafson
Sun 13:19  Table 5
85   
Sweden
Largo Callicra
Iraq
Nashwan Qardak
Sun 13:21  Table 4
86   
Sweden
Anders Berg,Familjen BF
Sweden
Morgan Palmborg
Sun 13:32  Table 6
87   
Sweden
Hugo Barthelson
Sweden
Andreas Kalm
Sun 12:19  Table 6
88   
Sweden
Wael Chehen
Sweden
Agneta Planeskog
Sun 13:43  Table 8
89   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sun 13:03  Table 7
90   
Sweden
Sam Pålsson
Sweden
Fredrik Cederblad, Familjen BF
Sun 13:44  Table 1
91   
Sweden
Safa Mikha
Sweden
Ulf Collert
Sun 13:46  Table 6
92   
Sweden
Hanghai Liu
Sweden
Robert Olsson
Sun 12:15  Table 4
93   
Sweden
Arne Trangärd
Sweden
Håkan Byh
Sun 12:46  Table 1
94   
Sweden
Jouni Koivumaa
Sweden
Jimmy Petterson
Sun 13:01  Table 3
95   
Vietnam
Hang Duong
Sweden
Alireza Hafezi
Sun 14:15  Table 4
96   
Sweden
Kent Gustavsson
Sweden
Meriam Alegre
Sun 13:58  Table 3

Last sixteen

Race to 5
97   
Sweden
David Löfqvist
Sweden
Tomas Svensson
Sun 19:17  Table 1
98   
Sweden
Emil Karmegren
Sweden
Peter Gustafson
Sun 19:17  Table 2
99   
Iraq
Nashwan Qardak
Sweden
Anders Berg,Familjen BF
Sun 19:17  Table 7
100   
Sweden
Hugo Barthelson
Sweden
Agneta Planeskog
Sun 19:17  Table 3
101   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Sam Pålsson
Sun 19:17  Table 8
102   
Sweden
Safa Mikha
Sweden
Robert Olsson
Sun 19:17  Table 2
103   
Sweden
Håkan Byh
Sweden
Jimmy Petterson
Sun 19:17  Table 5
104   
Sweden
Alireza Hafezi
Sweden
Kent Gustavsson
Sun 19:17  Table 7

Quarter final

Race to 5
105   
Sweden
David Löfqvist
Sweden
Emil Karmegren
Sun 16:45  Table 4
106   
Iraq
Nashwan Qardak
Sweden
Hugo Barthelson
Sun 16:45  Table 2
107   
Sweden
Sam Pålsson
Sweden
Robert Olsson
Sun 16:45  Table 3
108   
Sweden
Håkan Byh
Sweden
Alireza Hafezi
Sun 16:45  Table 1

Semi final

Race to 5
109   
Sweden
Emil Karmegren
Sweden
Hugo Barthelson
Sun 18:09  Table 1
110   
Sweden
Robert Olsson
Sweden
Alireza Hafezi
Sun 17:47  Table 2

Final

Race to 5
111   
Sweden
Hugo Barthelson
Sweden
Robert Olsson
Sun 19:23  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants