Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 13, 2022

SPT Klass 1 R5 8-Ball, Stockholm Biljardären

8-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R5 i Stockholm. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R5 i Stockholm. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Gustav Liljeby
Sandviken biljardförening
7 (6/1) 61 (36/25)
59%
500
2 Yuzhou Li
Biljardären Biljardklubb
7 (5/2) 57 (35/22)
61%
400
3 Elvis Miglans
Umeå Biljardklubb
7 (5/2) 51 (31/20)
61%
300
3 Adam Nilsson
Uppsala Biljardsällskap
6 (4/2) 49 (27/22)
55%
300
5 Kai Kraft
Biljardären Biljardklubb
4 (3/1) 35 (21/14)
60%
250
5 Håkan Larsson
Gefle Biljardklubb
4 (3/1) 35 (20/15)
57%
250
5 Munkherdene Tsendkhuu
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 39 (22/17)
56%
250
5 Mirko Raid
Uppsala Biljardsällskap
5 (3/2) 46 (24/22)
52%
250
9 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
3 (2/1) 27 (14/13)
52%
200
Show more
9 Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
4 (3/1) 36 (20/16)
56%
200
9 Sabo Azar
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 33 (17/16)
52%
200
9 Mattias Widengren
Umeå Biljardklubb
5 (3/2) 37 (23/14)
62%
200
9 Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 27 (17/10)
63%
200
9 Toraj Larki
Uppsala Biljardsällskap
5 (3/2) 40 (24/16)
60%
200
9 Machael Yousif
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 22 (12/10)
55%
200
9 Andreas Nilsson
Familjens BF
4 (3/1) 34 (22/12)
65%
200
17 Per Rydholm
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 44 (24/20)
55%
150
17 Richard Larsson
Norrköping Billiards Club
3 (1/2) 26 (11/15)
42%
150
17 Mart Liigant
4 (2/2) 34 (15/19)
44%
150
17 Thomas Ragnarsson
Uppsala Biljardsällskap
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
150
17 Kim Jacobsson
BK Milen
3 (1/2) 27 (12/15)
44%
150
17 Alex Embermark
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 22 (10/12)
45%
150
17 Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 26 (11/15)
42%
150
17 Hassan Nasaji
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 19 (11/8)
58%
150
25 Jörgen svedlund
Sandviken biljardförening
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
150
25 Sirajuddin Hassan
Stockholms Snooker och Billiards Klubb
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
150
25 Oscar Wåhlen
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
150
25 Louise Furberg
3 (1/2) 25 (10/15)
40%
150
25 Henric Cedergren
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
150
25 Largo Callicra
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
150
25 Gabriel Aspholm
Uppsala Biljardsällskap
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
150
25 Nashwan Qardak
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 30 (16/14)
53%
150
33 Faisal Jalil
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
100
33 Jörgen Karlsson
Västerviks Biljard
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
100
33 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
100
33 Paul Tseng
Umeå Biljardklubb
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
100
33 Lars-Göran Strand
Gefle Biljardklubb
3 (1/2) 23 (10/13)
43%
100
33 Samer Albazi
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 12 (1/11)
8%
100
33 Rickard Skogtoft
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
100
Entry deadline Aug 10, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Aug 13, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (39 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022
Organizer Svenska Biljardförbundet and Biljardären Biljardklubb
Contact Bo Peterson (bossepeterson@gmail.com, 0707402430)
More info
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

Länk till fargolista för R5 kommer inom kort

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Walter Laikre
Walk Over
 
2   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Jörgen Karlsson
Sat 09:59  Table 1
3   
Estonia
Mirko Raid
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Adam Nilsson
 
5   
Sweden
Kai Kraft
Walk Over
 
6   
Walk Over
Sweden
Gabriel Aspholm
 
7   
Sweden
Thomas Ragnarsson
Walk Over
 
8   
Walk Over
Iran
Hassan Nasaji
 
9   
Sweden
Mattias Widengren
Walk Over
 
10   
India
Paul Tseng
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 09:59  Table 2
11   
Sweden
Jörgen svedlund
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Richard Larsson
 
13   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Sirajuddin Hassan
 
15   
Sweden
Per Rydholm
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 09:59  Table 3
16   
Walk Over
Sweden
Behruz Moghadam
 
17   
Sweden
Dan Andersson
Walk Over
 
18   
Sweden
Nashwan Qardak
Sweden
Rickard Skogtoft
Sat 09:59  Table 4
19   
Sweden
Kim Jacobsson
Walk Over
 
20   
Walk Over
Sweden
Alex Embermark
 
21   
Sweden
Håkan Larsson
Walk Over
 
22   
Walk Over
Sweden
Gustav Liljeby
 
23   
Sweden
Samer Albazi
Sweden
Toraj Larki
Sat 09:59  Table 5
24   
Walk Over
Sweden
Louise Furberg
 
25   
Sweden
Sabo Azar
Walk Over
 
26   
Iraq
Faisal Jalil
Estonia
Mart Liigant
Sat 09:59  Table 8
27   
Sweden
Largo Callicra
Walk Over
 
28   
Walk Over
Sweden
Machael Yousif
 
29   
Sweden
Yuzhou Li
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Oscar Wåhlen
 
31   
Sweden
Andreas Nilsson
R1
Sweden
Henric Cedergren
Sat 09:59  Table 7
32   
Walk Over
Sweden
Elvis Miglans
 

Winner round 1

Race to 6
33   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Lars-Göran Strand
Sat 12:00  Table 7
34   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Adam Nilsson
R1
Sat 09:59  Table 9
35   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 09:59  Table 6
36   
Sweden
Thomas Ragnarsson
Iran
Hassan Nasaji
Sat 09:59  Table 10
37   
Sweden
Mattias Widengren
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 12:00  Table 10
38   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Richard Larsson
R1
Sat 10:23  Table 10
39   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Sirajuddin Hassan
Sat 10:49  Table 7
40   
Sweden
Per Rydholm
Sweden
Behruz Moghadam
R1
Sat 11:33  Table 2
41   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Nashwan Qardak
Sat 11:32  Table 1
42   
Sweden
Kim Jacobsson
Sweden
Alex Embermark
Sat 10:59  Table 9
43   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 11:03  Table 5
44   
Sweden
Toraj Larki
Sweden
Louise Furberg
Sat 11:12  Table 3
45   
Sweden
Sabo Azar
Estonia
Mart Liigant
Sat 11:16  Table 6
46   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Machael Yousif
Sat 11:13  Table 4
47   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 11:15  Table 8
48   
Sweden
Andreas Nilsson
Sweden
Elvis Miglans
R2
Sat 12:21  Table 3

Loser round 1

Race to 5
49   
Walk Over
Sweden
Jörgen Karlsson
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Walk Over
 
52   
Walk Over
Walk Over
 
53   
Walk Over
India
Paul Tseng
 
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Sweden
Agneta Planeskog
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Rickard Skogtoft
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Walk Over
 
60   
Sweden
Samer Albazi
Walk Over
 
61   
Walk Over
Iraq
Faisal Jalil
 
62   
Walk Over
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Sweden
Henric Cedergren
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
65   
Sweden
Jörgen Karlsson
Sweden
Elvis Miglans
Sat 13:21  Table 1
66   
Walk Over
Sweden
Oscar Wåhlen
 
67   
Walk Over
Sweden
Largo Callicra
 
68   
Walk Over
Sweden
Sabo Azar
 
69   
India
Paul Tseng
Sweden
Louise Furberg
Sat 12:24  Table 8
70   
Walk Over
Sweden
Gustav Liljeby
 
71   
Walk Over
Sweden
Alex Embermark
 
72   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Nashwan Qardak
Sat 12:30  Table 1
73   
Sweden
Rickard Skogtoft
R1
Sweden
Per Rydholm
Sat 12:52  Table 2
74   
Walk Over
Sweden
Sirajuddin Hassan
 
75   
Walk Over
Sweden
Jörgen svedlund
 
76   
Sweden
Samer Albazi
Sweden
Mattias Widengren
Sat 14:11  Table 2
77   
Iraq
Faisal Jalil
Iran
Hassan Nasaji
Sat 12:22  Table 5
78   
Walk Over
Sweden
Gabriel Aspholm
 
79   
Walk Over
Estonia
Mirko Raid
 
80   
Sweden
Henric Cedergren
Sweden
Lars-Göran Strand
Sat 13:28  Table 7

Winners qualification

Race to 6
81   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Adam Nilsson
Sat 13:41  Table 10
82   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Thomas Ragnarsson
Sat 12:53  Table 9
83   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Richard Larsson
Sat 14:13  Table 4
84   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 12:56  Table 6
85   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Kim Jacobsson
Sat 13:18  Table 3
86   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Toraj Larki
Sat 12:31  Table 4
87   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Machael Yousif
R1
Sat 13:23  Table 5
88   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Andreas Nilsson
Sat 14:11  Table 3

Loser round 3

Race to 5
89   
Sweden
Elvis Miglans
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 14:14  Table 8
90   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Sabo Azar
Sat 14:14  Table 1
91   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 14:19  Table 9
92   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Nashwan Qardak
Sat 14:30  Table 6
93   
Sweden
Per Rydholm
Sweden
Sirajuddin Hassan
Sat 14:34  Table 7
94   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Mattias Widengren
Sat 15:09  Table 8
95   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 14:45  Table 5
96   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Henric Cedergren
Sat 14:55  Table 10

Losers qualification

Race to 5
97   
Sweden
Elvis Miglans
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 15:10  Table 2
98   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Richard Larsson
Sat 15:25  Table 4
99   
Sweden
Gustav Liljeby
Sweden
Thomas Ragnarsson
Sat 14:59  Table 9
100   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Adam Nilsson
Sat 15:29  Table 3
101   
Sweden
Per Rydholm
Sweden
Yuzhou Li
Sat 15:45  Table 9
102   
Sweden
Mattias Widengren
Estonia
Mart Liigant
Sat 16:04  Table 5
103   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Toraj Larki
Sat 15:39  Table 6
104   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Kim Jacobsson
Sat 16:10  Table 10

Last sixteen

Race to 6
105   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 17:26  Table 7
106   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Sabo Azar
Sat 17:26  Table 6
107   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Adam Nilsson
Sat 17:26  Table 8
108   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Toraj Larki
Sat 17:26  Table 9
109   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Yuzhou Li
Sat 17:26  Table 10
110   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Mattias Widengren
Sat 17:26  Table 4
111   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Elvis Miglans
Sat 17:26  Table 5
112   
Sweden
Andreas Nilsson
Estonia
Mirko Raid
Sat 17:26  Table 3

Quarter final

Race to 6
113   
Sweden
Gustav Liljeby
Sweden
Kai Kraft
Sat 18:59  Table 5
114   
Sweden
Adam Nilsson
R1
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
R2
Sat 19:01  Table 7
115   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Håkan Larsson
Sat 19:01  Table 6
116   
Sweden
Elvis Miglans
Estonia
Mirko Raid
R1
Sat 19:01  Table 10

Semi final

Race to 6
117   
Sweden
Gustav Liljeby
Sweden
Adam Nilsson
Sat 20:50  Table 6
118   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Elvis Miglans
Sat 20:50  Table 10

Final

Race to 6
119   
Sweden
Gustav Liljeby
Sweden
Yuzhou Li
Sat 21:46  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants