Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 30 - May 1, 2022

SPT Klass 1 R3 8-Ball, Sundsvall

8-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R3 i Sundsvall. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R3 i Sundsvall. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
5 (5/0) 41 (30/11)
73%
500
2 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
6 (4/2) 57 (30/27)
53%
400
3 Thomas Ekwall
Sundsvalls Biljardklubb
5 (3/2) 42 (20/22)
48%
300
3 Håkan Larsson
Gefle Biljardklubb
4 (3/1) 32 (22/10)
69%
300
5 Per Norell
4 (3/1) 36 (23/13)
64%
250
5 Mattias Widengren
Umeå Biljardklubb
3 (2/1) 24 (16/8)
67%
250
5 Ashraful Asif
5 (3/2) 37 (18/19)
49%
250
5 Raymond Limmerdal
4 (2/2) 31 (15/16)
48%
250
9 Dimitrios Ciurar
Umeå Biljardklubb
4 (2/2) 34 (17/17)
50%
200
Show more
9 Patrik Blomberg
4 (2/2) 35 (16/19)
46%
200
9 Therese Hägglund
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
200
9 Per Sundqvist
Sundsvalls Biljardklubb
4 (2/2) 34 (17/17)
50%
200
13 Tex Larsson
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
200
13 Ismael Allaham
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
200
13 Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
3 (1/2) 23 (11/12)
48%
200
13 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
200
17 Morgan Palmborg
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
150
17 Chingiz Sadyhov
Sundsvalls Biljardklubb
3 (1/2) 25 (13/12)
52%
150
17 Henrik Norell
Sundsvalls Biljardklubb
3 (1/2) 22 (10/12)
45%
150
17 Göran Norden
Gefle Biljardklubb
3 (1/2) 23 (9/14)
39%
150
17 Emanuel Merstrand
Umeå Biljardklubb
3 (1/2) 24 (9/15)
38%
150
17 Heinz Falbe
Sundsvalls Biljardklubb
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
150
9991 Stig Olsson
Sundsvalls Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Apr 27, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Apr 30, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (23 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022
Organizer Svenska Biljardförbundet and Sundsvalls Biljardklubb
More info
Tävlingen kommer gå på 1 eller 2 dagar beroende på antal anmälda.
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

Länk till fargolista för R3
https://drive.google.com/file/d/1EZVWqphYR5cawsMXHMwSDdCDmv_-WoTw/view?usp=sharing

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Walter Laikre
Walk Over
 
2   
Sweden
Göran Norden
Sweden
Ismael Allaham
Sat 10:05 
3   
Sweden
Therese Hägglund
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Agneta Planeskog
 
5   
Sweden
Tony Bjorkenius
Walk Over
 
6   
Sweden
Patrik Blomberg
Sweden
Tex Larsson
Sat 10:05 
7   
Bangladesh
Ashraful Asif
Sweden
Per Norell
Sat 10:05 
8   
Walk Over
Romania
Dimitrios Ciurar
 
9   
Sweden
Dan Andersson
Walk Over
 
10   
Sweden
chingiz sadyhov
Sweden
Morgan Palmborg
Sat 10:06 
11   
Sweden
Henrik Norell
Sweden
Heinz Falbe
Sat 10:06 
12   
Walk Over
Sweden
Håkan Larsson
 
13   
Sweden
Thomas Ekwall
Walk Over
 
14   
Sweden
Stig Olsson
Sweden
Raymond Limmerdal
Sat 10:00 
15   
Sweden
Per Sundqvist
Sweden
Emanuel Merstrand
Sat 10:06 
16   
Walk Over
Sweden
Mattias Widengren
 

Winner round 1

Race to 6
17   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Göran Norden
Sat 11:17 
18   
Sweden
Therese Hägglund
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 11:01 
19   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Patrik Blomberg
Sat 12:04 
20   
Sweden
Per Norell
Romania
Dimitrios Ciurar
Sat 11:37 
21   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
chingiz sadyhov
Sat 11:17 
22   
Sweden
Henrik Norell
Sweden
Håkan Larsson
Sat 11:25 
23   
Sweden
Thomas Ekwall
Sweden
Raymond Limmerdal
Sat 11:09 
24   
Sweden
Emanuel Merstrand
Sweden
Mattias Widengren
Sat 12:08 

Loser round 1

Race to 5
25   
Walk Over
Sweden
Ismael Allaham
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Sweden
Tex Larsson
 
28   
Bangladesh
Ashraful Asif
Walk Over
 
29   
Walk Over
Sweden
Morgan Palmborg
 
30   
Sweden
Heinz Falbe
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Sweden
Per Sundqvist
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
33   
Sweden
Ismael Allaham
Sweden
Emanuel Merstrand
Sat 13:14 
34   
Walk Over
Sweden
Thomas Ekwall
 
35   
Sweden
Tex Larsson
Sweden
Henrik Norell
Sat 12:35 
36   
Bangladesh
Ashraful Asif
Sweden
chingiz sadyhov
Sat 12:52 
37   
Sweden
Morgan Palmborg
Romania
Dimitrios Ciurar
Sat 12:58 
38   
Sweden
Heinz Falbe
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 13:22 
39   
Walk Over
Sweden
Agneta Planeskog
 
40   
Sweden
Per Sundqvist
Sweden
Göran Norden
Sat 12:16 

Winners qualification

Race to 6
41   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Therese Hägglund
Sat 12:38 
42   
Sweden
Patrik Blomberg
Sweden
Per Norell
Sat 13:29 
43   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Håkan Larsson
Sat 13:37 
44   
Sweden
Raymond Limmerdal
Sweden
Mattias Widengren
Sat 14:02 

Loser round 3

Race to 5
45   
Sweden
Ismael Allaham
Sweden
Thomas Ekwall
Sat 14:16 
46   
Sweden
Tex Larsson
Bangladesh
Ashraful Asif
Sat 14:14 
47   
Romania
Dimitrios Ciurar
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 14:34 
48   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Per Sundqvist
Sat 14:30 

Losers qualification

Race to 5
49   
Sweden
Thomas Ekwall
Sweden
Patrik Blomberg
Sat 14:58 
50   
Bangladesh
Ashraful Asif
Sweden
Therese Hägglund
Sat 15:26 
51   
Romania
Dimitrios Ciurar
Sweden
Raymond Limmerdal
Sat 15:49 
52   
Sweden
Per Sundqvist
Sweden
Dan Andersson
Sat 15:46 

Quarter final

Race to 6
53   
Sweden
Walter Laikre
Bangladesh
Ashraful Asif
Sat 18:13 
54   
Sweden
Per Norell
Sweden
Thomas Ekwall
Sat 18:13 
55   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Raymond Limmerdal
Sat 18:13 
56   
Sweden
Mattias Widengren
Sweden
Dan Andersson
Sat 18:13 

Semi final

Race to 6
57   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Thomas Ekwall
Sat 18:31 
58   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Dan Andersson
Sat 18:31 

Final

Race to 6
59   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Dan Andersson
Sat 20:52 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants