Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 7, 2020

SPT 500 R7 8-ball - Stockholm, Biljardären

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Niclas Bergendorff
Stockholms Biljardsällskap
6 (6/0) 50 (36/14)
72%
500
2 Joni Thour
Stockholms Biljardsällskap
7 (5/2) 63 (33/30)
52%
400
3 Jim Johansson
Kungsholmens Biljardklubb
5 (4/1) 43 (29/14)
67%
300
3 Johan Maioli
5 (4/1) 49 (28/21)
57%
300
5 Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
5 (3/2) 38 (19/19)
50%
250
5 Monika Margeta
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 45 (23/22)
51%
250
5 Petter Wulcan
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 34 (20/14)
59%
250
5 Munkherdene Tsendkhuu
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 53 (29/24)
55%
250
9 Robert Solvefjord
Gefle Biljardklubb
3 (2/1) 25 (15/10)
60%
200
Show more
9 Johan Wingårdh
Biljardären Biljardklubb
4 (2/2) 30 (17/13)
57%
200
9 Jessika Nilsson
3 (2/1) 27 (16/11)
59%
200
9 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
4 (2/2) 32 (11/21)
34%
200
9 Pontus Larhed
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 37 (17/20)
46%
200
9 Yuesong Fan
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 46 (23/23)
50%
200
9 Mark Yousef
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 33 (19/14)
58%
200
9 Hassan Nasaji
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 28 (16/12)
57%
200
17 sam mubarak
3 (1/2) 27 (12/15)
44%
150
17 Björn Odelbrink
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 22 (7/15)
32%
150
17 Ann-Sofie Löfgren
4 (2/2) 33 (17/16)
52%
150
17 Helena Nyberg Benjamin
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 20 (6/14)
30%
150
17 Sabo Azar
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
150
17 Nicklas Johansson
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 27 (13/14)
48%
150
17 Conny Frodig
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 29 (14/15)
48%
150
17 Johan Umefjord
Biljardklubben Söder
3 (1/2) 30 (15/15)
50%
150
25 Robert Haag
Biljardklubben Stars - Laxå
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
150
25 John Coe
Västerviks Biljard
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
150
25 Jörgen Karlsson
Västerviks Biljard
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
150
25 Ulf Lagerqvist
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
150
25 Alex Embermark
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
150
25 Dean Vorkapić
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 24 (13/11)
54%
150
25 Tomas Mikaelsson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
150
25 Emil Lindhagen
Uppsala Biljardsällskap
2 (0/2) 20 (9/11)
45%
150
33 Elie Naman
Gefle Biljardklubb
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
100
33 Игорь Французов
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
100
Entry deadline Mar 5, 2020, 5:00 PM (local time)
Starts Mar 7, 2020, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination (35 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C. Läs mer i grengemensamma tävlingsbestämmelser: https://bit.ly/2Zolw8t
Rankings Swedish Pool Tour
Organizer Svenska Biljardförbundet and Stockholms Biljardsällskap
Contact Bo Peterson (bossepeterson@gmail.com, 0707402430)
More info
Deadline för anmälan är som brukligt torsdagen före tävlingsstart, klockan 17:00. Reglerna för behörighet att delta är de samma som tidigare säsonger, vänligen kontrollera mot aktuell ranking i det gamla systemet BilliardOnline (tillgänglig via biljardforbundet.se) om du är behörig att delta på aktuell SPT nivå.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.
Spelare som saknar CueScore konto bör registrera sig och anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubletter. dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.
För övrig information; startavgifter, priser, berättigad att delta, osv., se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se
http://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet/dokument/regler/nationella-poolbestammelser-2018-07-01.pdf

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Håkan Larsson
Walk Over
 
2   
Croatia
Dean Vorkapić
Sweden
Robert Solvefjord
Sat 09:58  Table 1
3   
Sweden
Emil Lindhagen
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Agneta Planeskog
 
5   
Sweden
Conny Frodig
Walk Over
 
6   
Walk Over
Sweden
Jörgen Karlsson
 
7   
Sweden
Niclas Bergendorff
Walk Over
 
8   
Walk Over
Sweden
Tony Bjorkenius
 
9   
Sweden
Petter Wulcan
Walk Over
 
10   
Walk Over
Sweden
Tomas Mikaelsson
 
11   
Sweden
Björn Odelbrink
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Mark Yousef
 
13   
Sweden
Nicklas Johansson
Walk Over
 
14   
Walk Over
United Kingdom
John Coe
 
15   
China
Yuesong Fan
Walk Over
 
16   
Walk Over
Sweden
Johan Maioli
 
17   
Sweden
Jessika Nilsson
Walk Over
 
18   
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Russia
Igors Francuzovs
Sat 09:58  Table 2
19   
Sweden
Ulf Lagerqvist
Walk Over
 
20   
Walk Over
Sweden
Sabo Azar
 
21   
Sweden
Alex Embermark
Walk Over
 
22   
Walk Over
Iran
Hassan Nasaji
 
23   
Sweden
sam mubarak
Walk Over
 
24   
Walk Over
Sweden
Monika Margeta
 
25   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Walk Over
 
26   
Walk Over
Sweden
Johan Wingårdh
 
27   
Sweden
Jim Johansson
Walk Over
 
28   
Walk Over
Sweden
Robert Haag
 
29   
Sweden
Pontus Larhed
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Johan Umefjord
 
31   
Sweden
Joni Thour
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
R1
Sat 09:58  Table 3
32   
Walk Over
Lebanon
Elie Naman
 

Winner round 1

Race to 6
33   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Robert Solvefjord
Sat 11:15 
34   
Sweden
Emil Lindhagen
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 09:59  Table 4
35   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Jörgen Karlsson
Sat 09:59  Table 5
36   
Sweden
Niclas Bergendorff
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 09:59  Table 6
37   
Sweden
Petter Wulcan
R1
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sat 09:59  Table 7
38   
Sweden
Björn Odelbrink
Sweden
Mark Yousef
Sat 09:59  Table 8
39   
Sweden
Nicklas Johansson
United Kingdom
John Coe
Sat 09:59  Table 9
40   
China
Yuesong Fan
Sweden
Johan Maioli
Sat 09:59  Table 10
41   
Sweden
Jessika Nilsson
R2
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
R1
Sat 12:00  Table 2
42   
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sweden
Sabo Azar
Sat 11:04  Table 7
43   
Sweden
Alex Embermark
Iran
Hassan Nasaji
Sat 11:05  Table 9
44   
Sweden
sam mubarak
Sweden
Monika Margeta
Sat 11:10  Table 5
45   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
Johan Wingårdh
Sat 11:06  Table 10
46   
Sweden
Jim Johansson
R1
Sweden
Robert Haag
Sat 10:38  Table 6
47   
Sweden
Pontus Larhed
R3
Sweden
Johan Umefjord
R1
Sat 10:59  Table 8
48   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Lebanon
Elie Naman
R1
Sat 11:17  Table 3

Loser round 1

Race to 6
49   
Walk Over
Croatia
Dean Vorkapić
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Walk Over
 
52   
Walk Over
Walk Over
 
53   
Walk Over
Walk Over
 
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Walk Over
Walk Over
 
57   
Walk Over
Russia
Igors Francuzovs
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Walk Over
 
60   
Walk Over
Walk Over
 
61   
Walk Over
Walk Over
 
62   
Walk Over
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Sweden
Joni Thour
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
65   
Croatia
Dean Vorkapić
Lebanon
Elie Naman
Sat 12:39  Table 3
66   
Walk Over
Sweden
Pontus Larhed
 
67   
Walk Over
Sweden
Robert Haag
 
68   
Walk Over
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
 
69   
Walk Over
Sweden
Monika Margeta
 
70   
Walk Over
Sweden
Alex Embermark
 
71   
Walk Over
Sweden
Ulf Lagerqvist
 
72   
Walk Over
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
 
73   
Russia
Igors Francuzovs
China
Yuesong Fan
Sat 11:56  Table 4
74   
Walk Over
United Kingdom
John Coe
 
75   
Walk Over
Sweden
Björn Odelbrink
 
76   
Walk Over
Sweden
Tomas Mikaelsson
 
77   
Walk Over
Sweden
Tony Bjorkenius
 
78   
Walk Over
Sweden
Jörgen Karlsson
 
79   
Walk Over
Sweden
Emil Lindhagen
 
80   
Sweden
Joni Thour
Sweden
Håkan Larsson
 

Winners qualification

Race to 6
81   
Sweden
Robert Solvefjord
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 12:10  Table 9
82   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Niclas Bergendorff
Sat 11:29  Table 1
83   
Sweden
Petter Wulcan
Sweden
Mark Yousef
Sat 11:59  Table 6
84   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
Johan Maioli
Sat 12:15  Table 10
85   
Sweden
Jessika Nilsson
Sweden
Sabo Azar
Sat 13:20  Table 9
86   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
sam mubarak
Sat 12:32  Table 5
87   
Sweden
Johan Wingårdh
Sweden
Jim Johansson
Sat 12:27  Table 7
88   
Sweden
Johan Umefjord
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 13:04  Table 4

Loser round 3

Race to 5
89   
Croatia
Dean Vorkapić
Sweden
Pontus Larhed
R1
Sat 13:26  Table 3
90   
Sweden
Robert Haag
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 12:28  Table 1
91   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Alex Embermark
Sat 12:37  Table 8
92   
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
R2
Sat 13:20  Table 2
93   
China
Yuesong Fan
United Kingdom
John Coe
Sat 13:13  Table 6
94   
Sweden
Björn Odelbrink
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sat 13:23  Table 7
95   
Sweden
Tony Bjorkenius
R2
Sweden
Jörgen Karlsson
Sat 13:25  Table 10
96   
Sweden
Emil Lindhagen
Sweden
Joni Thour
Sat 13:49  Table 5

Losers qualification

Race to 5
97   
Sweden
Pontus Larhed
Sweden
Nicklas Johansson
Sat 14:45  Table 2
98   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
Mark Yousef
Sat 13:59  Table 1
99   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Conny Frodig
Sat 13:58  Table 8
100   
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 14:40  Table 1
101   
China
Yuesong Fan
Sweden
Johan Umefjord
Sat 15:03  Table 4
102   
Sweden
Björn Odelbrink
Sweden
Johan Wingårdh
Sat 14:55  Table 6
103   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
sam mubarak
Sat 14:19  Table 10
104   
Sweden
Joni Thour
Sweden
Sabo Azar
Sat 15:08  Table 5

Last sixteen

Race to 6
105   
Sweden
Robert Solvefjord
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 16:31  Table 10
106   
Sweden
Niclas Bergendorff
Sweden
Pontus Larhed
Sat 16:31  Table 6
107   
Sweden
Petter Wulcan
Sweden
Johan Wingårdh
Sat 16:31  Table 9
108   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Mark Yousef
Sat 16:32  Table 8
109   
Sweden
Jessika Nilsson
Sweden
Joni Thour
Sat 16:32  Table 7
110   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Monika Margeta
Sat 16:32  Table 5
111   
Sweden
Jim Johansson
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 16:32  Table 4
112   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
China
Yuesong Fan
Sat 16:32  Table 3

Quarter final

Race to 6
113   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Niclas Bergendorff
Sat 18:22  Table 10
114   
Sweden
Petter Wulcan
Sweden
Johan Maioli
Sat 18:22  Table 9
115   
Sweden
Joni Thour
Sweden
Monika Margeta
Sat 18:22  Table 7
116   
Sweden
Jim Johansson
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 18:22  Table 6

Semi final

Race to 6
117   
Sweden
Niclas Bergendorff
Sweden
Johan Maioli
Sat 19:43  Table 6
118   
Sweden
Joni Thour
Sweden
Jim Johansson
Sat 19:43  Table 10

Final

Race to 6
119   
Sweden
Niclas Bergendorff
Sweden
Joni Thour
Sat 20:44  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment