Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 6, 2019

SPT 500 R2 Göteborg

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Jimmy Lundgren
Kville Biljard Club
7 (6/1) 62 (37/25)
60%
500
2 Mikael Wiszniewski
Kville Biljard Club
6 (5/1) 49 (32/17)
65%
400
3 Johan Ulvbane
Västerviks Biljard
5 (4/1) 47 (28/19)
60%
300
3 Kah Wei Leong
Kville Biljard Club
5 (3/2) 44 (24/20)
55%
300
5 Jonas Björkman
Kville Biljard Club
4 (2/2) 33 (18/15)
55%
250
5 King-Son Cheng
Kville Biljard Club
5 (3/2) 44 (26/18)
59%
250
5 Hussein Abdallah
5 (3/2) 43 (18/25)
42%
250
5 Anton Vallgren
5 (3/2) 45 (20/25)
44%
250
9 Andreas Wester
Kville Biljard Club
2 (1/1) 19 (8/11)
42%
200
Show more
9 Göte Nigård
Umeå Biljardklubb
2 (1/1) 18 (11/7)
61%
200
9 Linus Wallgren
Skaraborgs BK
4 (2/2) 35 (17/18)
49%
200
9 Robert Sandersson
Kville Biljard Club
2 (1/1) 21 (11/10)
52%
200
9 Michael Masko
3 (2/1) 25 (16/9)
64%
200
9 Henrik Lagerström
4 (2/2) 32 (15/17)
47%
200
9 Laszlo Szili
Kville Biljard Club
3 (2/1) 25 (13/12)
52%
200
9 Lennart Efraimsson
3 (2/1) 26 (17/9)
65%
200
17 Hans Petersson
Västerviks Biljard
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
150
17 Jonas Ulven Ulfvarson
BK Milen
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
150
17 Malina Bertilsson
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
150
17 Peter Ögren
BK Milen
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
150
17 Ulf Eriksson
BK Milen
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
150
17 Ronny Brännström
3 (1/2) 27 (13/14)
48%
150
17 Peter Gustafson
Biljardklubben Stars - Laxå
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
150
17 Joachim Arvidsson
Kville Biljard Club
3 (1/2) 24 (12/12)
50%
150
25 Daniel Rosander
Kville Biljard Club
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
150
25 Robin Törnqvist
Kville Biljard Club
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
150
25 Mats Frösemo
Kville Biljard Club
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
150
25 richard ndome
Kville Biljard Club
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
150
Entry deadline Oct 3, 2019, 5:00 PM (local time)
Starts Oct 6, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination (28 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C. Läs mer i grengemensamma tävlingsbestämmelser: https://bit.ly/2Zolw8t
Rankings Swedish Pool Tour
Organizer Svenska Biljardförbundet and Kville Biljard Club
Contact Morgan Norberg (Moggespool141@gmail.com) and Mats Frösemo (frosemo@telia.com, 0703115934)
More info
Deadline för anmälan är som brukligt torsdagen före tävlingsstart, klockan 17:00. Reglerna för behörighet att delta är de samma som tidigare säsonger, vänligen kontrollera mot aktuell ranking i det gamla systemet BilliardOnline (tillgänglig via biljardforbundet.se) om du är behörig att delta på aktuell SPT nivå.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.
Spelare som saknar CueScore konto bör registrera sig och anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubletter. dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.
För övrig information; startavgifter, priser, berättigad att delta, osv., se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se
http://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet/dokument/regler/nationella-poolbestammelser-2018-07-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Göte Nigård
Walk Over
 
2   
Sweden
Anton Vallgren
Sweden
Ulf Eriksson
Sun 10:03  Table 1
3   
Sweden
Hussein Abdallah
Sweden
Joachim Arvidsson
Sun 10:03  Table 2
4   
Sweden
Daniel Rosander
Sweden
Lennart Efraimsson
Sun 10:03  Table 4
5   
Sweden
Peter Ögren
United States
richard ndome
Sun 10:04  Table 5
6   
Sweden
Jonas Ulven Ulfvarson
Sweden
Michael Masko
Sun 10:04  Table 6
7   
Sweden
Malina Bertilsson
Sweden
Peter Gustafson
Sun 10:04  Table 8
8   
Walk Over
Sweden
Robert Sandersson
 
9   
Sweden
Andreas Wester
Walk Over
 
10   
Sweden
Jonas Björkman
Sweden
king son cheng
Sun 10:05  Table 9
11   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Johan Ulvbane
Sun 10:05  Table 10
12   
Sweden
Henrik Lagerström
Sweden
Jimmy Lundgren
Sun 10:05  Table 11
13   
Sweden
Ronny Brännström
Sweden
Laszlo Szili
Sun 10:05  Table 12
14   
Sweden
Robin Törnqvist
Sweden
Linus Wallgren
Sun 10:05  Table 13
15   
Sweden
Mikael Wiszniewski
Sweden
Hans Petersson
Sun 10:05  Table 14
16   
Walk Over
Sweden
Kah wei Leong
 

Winners qualification

Race to 6
17   
Sweden
Göte Nigård
Sweden
Anton Vallgren
Sun 11:58  Table 1
18   
Sweden
Hussein Abdallah
Sweden
Lennart Efraimsson
Sun 11:15  Table 4
19   
Sweden
Peter Ögren
Sweden
Michael Masko
Sun 11:39  Table 9
20   
Sweden
Malina Bertilsson
Sweden
Robert Sandersson
Sun 11:23  Table 2
21   
Sweden
Andreas Wester
Sweden
king son cheng
Sun 11:37  Table 8
22   
Sweden
Johan Ulvbane
Sweden
Jimmy Lundgren
Sun 11:16  Table 6
23   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Linus Wallgren
Sun 11:37  Table 12
24   
Sweden
Mikael Wiszniewski
Sweden
Kah wei Leong
Sun 11:33  Table 10

Loser round 1

Race to 5
25   
Walk Over
Sweden
Ulf Eriksson
 
26   
Sweden
Joachim Arvidsson
Sweden
Daniel Rosander
Sun 11:20  Table 22
27   
United States
richard ndome
Sweden
Jonas Ulven Ulfvarson
Sun 11:41  Table 5
28   
Sweden
Peter Gustafson
Walk Over
 
29   
Walk Over
Sweden
Jonas Björkman
 
30   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Henrik Lagerström
Sun 11:21  Table 20
31   
Sweden
Ronny Brännström
Sweden
Robin Törnqvist
Sun 11:42  Table 14
32   
Sweden
Hans Petersson
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 5
33   
Sweden
Ulf Eriksson
Sweden
Kah wei Leong
Sun 12:34  Table 4
34   
Sweden
Joachim Arvidsson
Sweden
Linus Wallgren
Sun 12:42  Table 2
35   
Sweden
Jonas Ulven Ulfvarson
Sweden
Jimmy Lundgren
Sun 12:37  Table 5
36   
Sweden
Peter Gustafson
Sweden
king son cheng
Sun 12:52  Table 8
37   
Sweden
Jonas Björkman
Sweden
Malina Bertilsson
Sun 12:41  Table 6
38   
Sweden
Henrik Lagerström
Sweden
Peter Ögren
Sun 12:46  Table 9
39   
Sweden
Ronny Brännström
Sweden
Hussein Abdallah
Sun 12:47  Table 10
40   
Sweden
Hans Petersson
Sweden
Anton Vallgren
Sun 13:12  Table 1

Last sixteen

Race to 6
41   
Sweden
Göte Nigård
Sweden
Hussein Abdallah
Sun 14:26  Table 2
42   
Sweden
Lennart Efraimsson
Sweden
Kah wei Leong
Sun 14:26  Table 1
43   
Sweden
Michael Masko
Sweden
Jimmy Lundgren
Sun 14:28  Table 4
44   
Sweden
Robert Sandersson
Sweden
Anton Vallgren
Sun 14:28  Table 5
45   
Sweden
Andreas Wester
Sweden
Jonas Björkman
Sun 14:28  Table 6
46   
Sweden
Johan Ulvbane
Sweden
Linus Wallgren
Sun 14:28  Table 8
47   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
king son cheng
Sun 14:28  Table 9
48   
Sweden
Mikael Wiszniewski
Sweden
Henrik Lagerström
Sun 14:29  Table 10

Quarter final

Race to 6
49   
Sweden
Hussein Abdallah
Sweden
Kah wei Leong
Sun 16:15  Table 10
50   
Sweden
Jimmy Lundgren
Sweden
Anton Vallgren
Sun 15:46  Table 5
51   
Sweden
Jonas Björkman
Sweden
Johan Ulvbane
Sun 15:47  Table 6
52   
Sweden
king son cheng
Sweden
Mikael Wiszniewski
Sun 15:31  Table 9

Semi final

Race to 6
53   
Sweden
Kah wei Leong
Sweden
Jimmy Lundgren
Sun 17:08  Table 10
54   
Sweden
Johan Ulvbane
Sweden
Mikael Wiszniewski
Sun 17:05  Table 6

Final

Race to 6
55   
Sweden
Jimmy Lundgren
Sweden
Mikael Wiszniewski
Sun 18:27 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment