Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 26, 2020

SPC Capelle 9 ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Ka Shing Lui
6 (5/1) 49 (29/20)
59%
2 Ho Bang Tang
6 (4/2) 43 (26/17)
60%
3 Sigfried Janga
5 (3/2) 35 (19/16)
54%
3 Sergiy Hazebroek
Thurston Rotterdam
5 (4/1) 33 (21/12)
64%
5 Hsu-jong Sun
SPC Capelle
4 (2/2) 30 (16/14)
53%
5 Jum Zwijnenburg
Poolcafé Delfshaven
4 (3/1) 31 (19/12)
61%
5 Rick Wong
4 (3/1) 28 (18/10)
64%
5 John Paul Filius
4 (2/2) 27 (13/14)
48%
9 John Koot
Pool West 2
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
9 Jeroen van Loon
3 (2/1) 24 (11/13)
46%
9 Bob van Putten
3 (1/2) 23 (9/14)
39%
9 Rick Telehala
3 (1/2) 23 (10/13)
43%
13 Mirjam Alfons
3 (0/3) 22 (7/15)
32%
13 Arco Van Der Velden
3 (0/3) 21 (6/15)
29%
13 Brian Paulson
3 (0/3) 25 (10/15)
40%
13 jordy van straalen
3 (0/3) 17 (2/15)
12%
Entry deadline Sep 26, 2020, 12:25 PM (local time)
Starts Sep 26, 2020, 12:30 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Handicap No handicap
Organizer SPC Capelle

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ka Shing Lui 3 2 0 1 14 10 4 0 0 0 0.583 2
2 Sigfried Janga 3 2 0 1 11 8 3 0 0 0 0.579 2
3 Jeroen van Loon 3 2 0 1 11 13 -2 0 0 0 0.458 2
4 Brian Paulson 3 0 0 3 10 15 -5 0 0 0 0.4 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rick Wong 3 3 0 0 15 5 10 0 0 0 0.75 3
2 Hsu-jong Sun 3 2 0 1 13 9 4 0 0 0 0.591 2
3 John Koot 3 1 0 2 10 11 -1 0 0 0 0.476 1
4 jordy van straalen 3 0 0 3 2 15 -13 0 0 0 0.118 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jum Zwijnenburg 3 3 0 0 15 7 8 0 0 0 0.682 3
2 John Paul Filius 3 2 0 1 13 9 4 0 0 0 0.591 2
3 Rick Telehala 3 1 0 2 10 13 -3 0 0 0 0.435 1
4 Arco Van Der Velden 3 0 0 3 6 15 -9 0 0 0 0.286 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sergiy Hazebroek 3 3 0 0 15 7 8 0 0 0 0.682 3
2 Ho Bang Tang 3 2 0 1 12 7 5 0 0 0 0.632 2
3 Bob van Putten 3 1 0 2 9 14 -5 0 0 0 0.391 1
4 Mirjam Alfons 3 0 0 3 7 15 -8 0 0 0 0.318 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Netherlands
Brian Paulson
Netherlands
Jeroen van Loon
Sat 12:41 
2-A   
Netherlands
Sigfried Janga
Netherlands
Ka Shing Lui
Sat 12:41 
3-B   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Rick Wong
Sat 12:42 
4-B   
Netherlands
jordy van straalen
Netherlands
John Koot
Sat 12:42 
5-C   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Rick Telehala
Sat 12:42 
6-C   
Netherlands
John Paul Filius
South Korea
Jum Zwijnenburg
Sat 12:42 
7-D   
Netherlands
Ho Bang Tang
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Sat 12:42 
8-D   
Netherlands
Bob van Putten
Netherlands
Mirjam Alfons
Sat 12:42 

Round 2

9-A   
Netherlands
Brian Paulson
Netherlands
Ka Shing Lui
Sat 14:42 
10-A   
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
Sigfried Janga
Sat 14:35 
11-B   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
John Koot
Sat 13:32 
12-B   
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
jordy van straalen
Sat 13:32 
13-C   
Netherlands
Arco Van Der Velden
South Korea
Jum Zwijnenburg
Sat 13:24 
14-C   
Netherlands
Rick Telehala
Netherlands
John Paul Filius
Sat 13:24 
15-D   
Netherlands
Ho Bang Tang
Netherlands
Mirjam Alfons
Sat 13:36 
16-D   
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Netherlands
Bob van Putten
Sat 14:02 

Round 3

17-A   
Netherlands
Brian Paulson
Netherlands
Sigfried Janga
Sat 14:02 
18-A   
Netherlands
Ka Shing Lui
Netherlands
Jeroen van Loon
Sat 13:44 
19-B   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
jordy van straalen
Sat 14:24 
20-B   
Netherlands
John Koot
Netherlands
Rick Wong
Sat 14:24 
21-C   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
John Paul Filius
Sat 14:08 
22-C   
South Korea
Jum Zwijnenburg
Netherlands
Rick Telehala
Sat 14:11 
23-D   
Netherlands
Ho Bang Tang
Netherlands
Bob van Putten
Sat 14:32 
24-D   
Netherlands
Mirjam Alfons
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Sat 14:20 

Quarter final

25   
Netherlands
Ka Shing Lui
Netherlands
Hsu-jong Sun
Sat 15:24 
26   
Netherlands
Sigfried Janga
Netherlands
Rick Wong
Sat 15:24 
27   
South Korea
Jum Zwijnenburg
Netherlands
Ho Bang Tang
Sat 15:24 
28   
Netherlands
John Paul Filius
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Sat 15:24 

Semi final

29   
Netherlands
Ka Shing Lui
Netherlands
Sigfried Janga
Sat 19:01 
30   
Netherlands
Ho Bang Tang
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Sat 19:01 

Final

31   
Netherlands
Ka Shing Lui
Netherlands
Ho Bang Tang
Sat 19:01 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment