Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 18, 2018

SPC Capelle 18/12 10-ball

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sergiy Kravchenko
Thurston Rotterdam
8 (7/1) 28 (22/6)
79%
50
2 Jorrit Rogaar
8 (3/5) 30 (12/18)
40%
35
3 Arco Van Der Velden
7 (5/2) 26 (14/12)
54%
25
3 Pascal de Smit
7 (6/1) 25 (20/5)
80%
25
5 John Breur
6 (4/2) 19 (11/8)
58%
20
5 Rick Wong
6 (4/2) 19 (11/8)
58%
20
5 Sigfried Janga
6 (1/5) 21 (9/12)
43%
20
5 Thijs Martens
6 (4/2) 19 (11/8)
58%
20
9 Patrick Berkenpas
Thurston Rotterdam
5 (2/3) 16 (6/10)
38%
15
Show more
9 Alex Costa
5 (2/3) 15 (4/11)
27%
15
9 Kevin Jansen
SPC Capelle
5 (4/1) 16 (11/5)
69%
15
9 David Wai-Kit Chan
Pool Midden
5 (1/4) 15 (6/9)
40%
15
9 jordy van stralen
5 (3/2) 15 (6/9)
40%
15
9 Paul Meerzorg
5 (2/3) 16 (7/9)
44%
15
9 Melanie Kerssen
5 (2/3) 16 (7/9)
44%
15
9 Harrison Janga
5 (3/2) 16 (9/7)
56%
15
17 Tom van Holst
4 (1/3) 12 (4/8)
33%
10
17 tristan crawfurd
4 (1/3) 12 (4/8)
33%
10
19 willem de goede
4 (0/4) 12 (2/10)
17%
10
19 ezra bos
4 (0/4) 12 (4/8)
33%
10
Entry deadline Dec 19, 2018, 12:00 AM (local time)
Starts Dec 18, 2018, 7:31 PM (local time)
Format Round robin (20 Participants)
Handicap No handicap
Rankings SPC Capelle ranking najaar 2018 and Pool Ranking Nederland
Organizer SPC Capelle
Contact Arco Van Der Velden and John Paul Filius (johnpaulfilius@gmail.com, +31 06-36440372)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kevin Jansen 4 4 0 0 10 2 8 0 0 0 0.833 4
2 Rick Wong 4 3 0 1 8 4 4 0 0 0 0.667 3
3 Alex Costa 4 2 0 2 4 8 -4 0 0 0 0.333 2
4 David Wai-Kit Chan 4 1 0 3 6 6 0 0 0 0 0.5 1
5 Jorrit Rogaar 4 0 0 4 2 10 -8 0 0 0 0.167 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Pascal de Smit 4 4 0 0 11 1 10 0 0 0 0.917 4
2 Sergiy Kravchenko 4 3 0 1 8 4 4 0 0 0 0.667 3
3 Patrick Berkenpas 4 2 0 2 5 7 -2 0 0 0 0.417 2
4 tristan crawfurd 4 1 0 3 4 8 -4 0 0 0 0.333 1
5 willem de goede 4 0 0 4 2 10 -8 0 0 0 0.167 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Harrison Janga 4 3 0 1 8 4 4 0 0 0 0.667 3
2 jordy van stralen 4 3 0 1 6 6 0 0 0 0 0.5 3
3 Melanie Kerssen 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2
4 Paul Meerzorg 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2
5 Sigfried Janga 4 0 0 4 4 8 -4 0 0 0 0.333 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thijs Martens 4 3 0 1 8 4 4 0 0 0 0.667 3
2 John Breur 4 3 0 1 8 4 4 0 0 0 0.667 3
3 Arco Van Der Velden 4 3 0 1 6 6 0 0 0 0 0.5 3
4 Tom van Holst 4 1 0 3 4 8 -4 0 0 0 0.333 1
5 ezra bos 4 0 0 4 4 8 -4 0 0 0 0.333 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Netherlands
Rick Wong
Portugal
Alex Costa
Tue 20:39  Table 11
2-A   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
David Wai-Kit Chan
Tue 21:20 
3-B   
Netherlands
tristan crawfurd
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 20:03  Table 11
4-B   
South Korea
Pascal de Smit
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 20:03  Table 12
5-C   
Netherlands
Melanie Kerssen
Netherlands
Paul Meerzorg
Tue 20:03  Table 26
6-C   
Netherlands
Sigfried Janga
Bonaire, Saint Eustatius and Saba
Harrison Janga
Tue 20:03  Table 9
7-D   
Netherlands
Thijs Martens
Netherlands
Tom van Holst
Tue 20:04  Table 10
8-D   
Netherlands
ezra bos
Netherlands
John Breur
Tue 20:04  Table 13

Round 2

9-A   
Portugal
Alex Costa
Netherlands
David Wai-Kit Chan
Tue 20:04  Table 14
10-A   
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
Kevin Jansen
Tue 21:38  Table 15
11-B   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 20:32  Table 13
12-B   
Netherlands
tristan crawfurd
Netherlands
willem de goede
Tue 20:43  Table 12
13-C   
Netherlands
Paul Meerzorg
Bonaire, Saint Eustatius and Saba
Harrison Janga
Tue 20:58  Table 26
14-C   
Netherlands
Melanie Kerssen
Morocco
jordy van stralen
Tue 20:51  Table 10
15-D   
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
John Breur
Tue 20:33  Table 14
16-D   
Netherlands
Thijs Martens
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 20:34  Table 10

Round 3

17-A   
Netherlands
David Wai-Kit Chan
Netherlands
Kevin Jansen
Tue 20:45  Table 15
18-A   
Portugal
Alex Costa
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 21:43  Table 11
19-B   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
willem de goede
Tue 21:55  Table 13
20-B   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
South Korea
Pascal de Smit
Tue 20:55  Table 13
21-C   
Bonaire, Saint Eustatius and Saba
Harrison Janga
Morocco
jordy van stralen
Tue 20:29  Table 9
22-C   
Netherlands
Paul Meerzorg
Netherlands
Sigfried Janga
Tue 20:31  Table 26
23-D   
Netherlands
John Breur
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 21:08  Table 14
24-D   
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
ezra bos
Tue 21:36  Table 14

Round 4

25-A   
Netherlands
Kevin Jansen
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 20:24  Table 15
26-A   
Netherlands
David Wai-Kit Chan
Netherlands
Rick Wong
Tue 21:48  Table 15
27-B   
Netherlands
willem de goede
South Korea
Pascal de Smit
Tue 20:29  Table 12
28-B   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
tristan crawfurd
Tue 21:15  Table 10
29-C   
Morocco
jordy van stralen
Netherlands
Sigfried Janga
Tue 21:40  Table 26
30-C   
Bonaire, Saint Eustatius and Saba
Harrison Janga
Netherlands
Melanie Kerssen
Tue 21:43  Table 10
31-D   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
ezra bos
Tue 21:54  Table 14
32-D   
Netherlands
John Breur
Netherlands
Thijs Martens
Tue 21:18  Table 12

Round 5

33-A   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
Rick Wong
Tue 20:55  Table 11
34-A   
Netherlands
Kevin Jansen
Portugal
Alex Costa
Tue 21:08  Table 9
35-B   
South Korea
Pascal de Smit
Netherlands
tristan crawfurd
Tue 21:40 
36-B   
Netherlands
willem de goede
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 21:28  Table 11
37-C   
Netherlands
Sigfried Janga
Netherlands
Melanie Kerssen
Tue 21:17  Table 13
38-C   
Morocco
jordy van stralen
Netherlands
Paul Meerzorg
Tue 21:19  Table 26
39-D   
Netherlands
ezra bos
Netherlands
Thijs Martens
Tue 20:54  Table 9
40-D   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Tom van Holst
Tue 21:15  Table 14

Last sixteen

41   
Netherlands
Kevin Jansen
Netherlands
Sigfried Janga
Tue 22:56  Table 11
42   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Morocco
jordy van stralen
Tue 22:56  Table 26
43   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Portugal
Alex Costa
Tue 22:57  Table 26
44   
Netherlands
Paul Meerzorg
Netherlands
Thijs Martens
Tue 22:57 
45   
South Korea
Pascal de Smit
Netherlands
David Wai-Kit Chan
Tue 22:58  Table 13
46   
Netherlands
Melanie Kerssen
Netherlands
John Breur
Tue 22:58  Table 12
47   
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 22:56  Table 10
48   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Bonaire, Saint Eustatius and Saba
Harrison Janga
Tue 22:58  Table 15

Quarter final

49   
Netherlands
Sigfried Janga
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 23:25  Table 11
50   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
Thijs Martens
Tue 23:25  Table 13
51   
South Korea
Pascal de Smit
Netherlands
John Breur
Tue 23:25  Table 12
52   
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 23:25  Table 26

Semi final

53   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Wed 00:06  Table 26
54   
South Korea
Pascal de Smit
Netherlands
Jorrit Rogaar
Wed 00:06  Table 12

Final

55   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
Jorrit Rogaar
Wed 00:41  Table 12