Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 11, 2018

SPC Capelle 11/12 9-ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Paul Timmerman
8 (7/1) 41 (27/14)
66%
50
2 Jeroen van Loon
8 (5/3) 37 (23/14)
62%
35
3 Arco Van Der Velden
7 (4/3) 36 (17/19)
47%
25
3 Kevin Jansen
SPC Capelle
7 (4/3) 38 (21/17)
55%
25
5 Hsu-jong Sun
SPC Capelle
6 (4/2) 28 (16/12)
57%
20
5 Shamier Balaydin
5 (3/2) 22 (11/11)
50%
20
5 Sergiy Kravchenko
Thurston Rotterdam
6 (4/2) 29 (18/11)
62%
20
5 michel mok
6 (4/2) 28 (15/13)
54%
20
9 Patrick Berkenpas
Thurston Rotterdam
5 (4/1) 19 (12/7)
63%
15
Show more
9 Gill Taytelbaum
5 (3/2) 20 (13/7)
65%
15
9 Rick Wong
4 (3/1) 17 (12/5)
71%
15
9 Ho Bang Tang
5 (2/3) 24 (12/12)
50%
15
9 Jorrit Rogaar
5 (1/4) 20 (6/14)
30%
15
9 Tom van Holst
5 (1/4) 18 (4/14)
22%
15
9 dennis andrade
5 (1/4) 19 (6/13)
32%
15
9 jeffrey johannes
4 (1/3) 16 (5/11)
31%
15
17 Melanie Kerssen
3 (0/3) 12 (3/9)
25%
10
18 John Breur
4 (0/4) 17 (5/12)
29%
10
18 jordy van stralen
4 (0/4) 13 (1/12)
8%
10
Entry deadline Dec 12, 2018, 12:00 AM (local time)
Starts Dec 11, 2018, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (19 Participants)
Handicap No handicap
Rankings SPC Capelle ranking najaar 2018 and Pool Ranking Nederland
Organizer SPC Capelle
Contact Arco Van Der Velden and John Paul Filius (johnpaulfilius@gmail.com, +31 06-36440372)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 michel mok 4 3 0 1 10 8 2 0 0 0 0.556 3
2 Sergiy Kravchenko 4 3 0 1 11 6 5 0 0 0 0.647 3
3 Arco Van Der Velden 4 2 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 2
4 Ho Bang Tang 4 2 0 2 10 8 2 0 0 0 0.556 2
5 John Breur 4 0 0 4 5 12 -7 0 0 0 0.294 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rick Wong 3 3 0 0 9 1 8 0 0 0 0.9 3
2 Shamier Balaydin 3 2 0 1 6 5 1 0 0 0 0.545 2
3 jeffrey johannes 3 1 0 2 4 7 -3 0 0 0 0.364 1
4 Melanie Kerssen 3 0 0 3 3 9 -6 0 0 0 0.25 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Patrick Berkenpas 4 4 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 4
2 Gill Taytelbaum 4 3 0 1 10 3 7 0 0 0 0.769 3
3 dennis andrade 4 1 0 3 5 9 -4 0 0 0 0.357 1
4 Jorrit Rogaar 4 1 0 3 5 10 -5 0 0 0 0.333 1
5 Tom van Holst 4 1 0 3 3 10 -7 0 0 0 0.231 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hsu-jong Sun 4 3 0 1 10 7 3 0 0 0 0.588 3
2 Paul Timmerman 4 3 0 1 11 6 5 0 0 0 0.647 3
3 Jeroen van Loon 4 2 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 2
4 Kevin Jansen 4 2 0 2 10 7 3 0 0 0 0.588 2
5 jordy van stralen 4 0 0 4 1 12 -11 0 0 0 0.077 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Netherlands
Ho Bang Tang
Netherlands
John Breur
Tue 20:03  Table 11
2-A   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
michel mok
Tue 20:37  Table 11
3-B   
Netherlands
Melanie Kerssen
Netherlands
jeffrey johannes
Tue 20:03  Table 10
4-B   
Suriname
Shamier Balaydin
Netherlands
Rick Wong
Tue 20:34  Table 9
5-C   
Netherlands
dennis andrade
Netherlands
Tom van Holst
Tue 20:04  Table 13
6-C   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
Gill Taytelbaum
Tue 21:10  Table 13
7-D   
Netherlands
Jeroen van Loon
Morocco
jordy van stralen
Tue 20:04  Table 26
8-D   
Netherlands
Kevin Jansen
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 20:04  Table 12

Round 2

9-A   
Netherlands
John Breur
Netherlands
michel mok
Tue 20:32  Table 11
10-A   
Netherlands
Ho Bang Tang
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 20:34  Table 10
11-B   
Netherlands
Melanie Kerssen
Netherlands
Rick Wong
Tue 21:38  Table 10
12-B   
Netherlands
jeffrey johannes
Suriname
Shamier Balaydin
Tue 21:33  Table 26
13-C   
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
Gill Taytelbaum
Tue 20:27  Table 13
14-C   
Netherlands
dennis andrade
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 21:09  Table 14
15-D   
Morocco
jordy van stralen
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 21:45  Table 14
16-D   
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
Paul Timmerman
Tue 22:01  Table 12

Round 3

17-A   
Netherlands
michel mok
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 21:21  Table 15
18-A   
Netherlands
John Breur
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 21:21  Table 11
19-B   
Netherlands
Melanie Kerssen
Suriname
Shamier Balaydin
Tue 21:10  Table 26
20-B   
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
jeffrey johannes
Tue 20:55  Table 9
21-C   
Netherlands
Gill Taytelbaum
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 20:44  Table 13
22-C   
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 21:23  Table 13
23-D   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Paul Timmerman
Tue 20:42  Table 26
24-D   
Morocco
jordy van stralen
Netherlands
Kevin Jansen
Tue 21:13  Table 12

Round 4

25-A   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 20:09  Table 9
26-A   
Netherlands
michel mok
Netherlands
Ho Bang Tang
Tue 22:04  Table 26
27-C   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 20:05  Table 14
28-C   
Netherlands
Gill Taytelbaum
Netherlands
dennis andrade
Tue 21:31  Table 14
29-D   
Netherlands
Paul Timmerman
Netherlands
Kevin Jansen
Tue 21:44  Table 12
30-D   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Jeroen van Loon
Tue 21:14  Table 10

Round 5

31-A   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Ho Bang Tang
Tue 21:44  Table 11
32-A   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
John Breur
Tue 22:02  Table 15
33-C   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
dennis andrade
Tue 20:41  Table 12
34-C   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Tom van Holst
Tue 21:49  Table 13
35-D   
Netherlands
Kevin Jansen
Netherlands
Jeroen van Loon
Tue 21:12 
36-D   
Netherlands
Paul Timmerman
Morocco
jordy van stralen
Tue 20:24  Table 26

Last sixteen

37   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
Tom van Holst
Tue 23:08  Table 12
38   
Netherlands
Kevin Jansen
Netherlands
Gill Taytelbaum
Tue 23:07  Table 13
39   
Suriname
Shamier Balaydin
Netherlands
Ho Bang Tang
Tue 23:07  Table 11
40   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
Paul Timmerman
Tue 22:52 
41   
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 23:07  Table 26
42   
Netherlands
dennis andrade
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 22:53 
43   
Netherlands
michel mok
Netherlands
jeffrey johannes
Tue 23:03 
44   
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 23:07  Table 14

Quarter final

45   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
Kevin Jansen
Tue 23:36  Table 13
46   
Suriname
Shamier Balaydin
Netherlands
Paul Timmerman
Tue 23:37  Table 11
47   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 23:37  Table 26
48   
Netherlands
michel mok
Netherlands
Jeroen van Loon
Tue 23:37  Table 13

Semi final

49   
Netherlands
Kevin Jansen
Netherlands
Paul Timmerman
Wed 00:35  Table 26
50   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Jeroen van Loon
Wed 00:07  Table 26

Final

51   
Netherlands
Paul Timmerman
Netherlands
Jeroen van Loon
Wed 01:17