Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

October 2, 2018

SPC Capelle 02/10 8-ball

Add players

Please wait...
8-Ball

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sergiy Kravchenko
Thurston Rotterdam
7 (5/2) 29 (17/12)
59%
50
2 Arco Van Der Velden
7 (5/2) 27 (17/10)
63%
35
3 Jorrit Rogaar
6 (3/3) 21 (9/12)
43%
25
3 Mike van Gelderen
6 (4/2) 22 (14/8)
64%
25
5 Patrick Berkenpas
Thurston Rotterdam
5 (3/2) 16 (8/8)
50%
20
5 Keith Gonesh
SPC Capelle
5 (2/3) 15 (6/9)
40%
20
5 Rick Wong
5 (3/2) 17 (9/8)
53%
20
5 Shamier Balaydin
5 (1/4) 17 (7/10)
41%
20
9 Adjinder Leda
4 (0/4) 12 (3/9)
25%
15
9 Tom van Holst
4 (1/3) 12 (4/8)
33%
15
Entry deadline Oct 3, 2018, 12:00 AM (local time)
Starts Oct 2, 2018, 8:00 PM (local time)
Schematype Round-robin G2 SE8 (10 Participants)
Handicap No handicap
Rankings Pool Ranking Nederland and SPC Capelle ranking najaar 2018
Organizer SPC Capelle
Contact Arco Van Der Velden and John Paul Filius (johnpaulfilius@gmail.com, +31 06-36440372)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Rick Wong 4 3 0 1 7 5 2 0.583 3
2 Mike van Gelderen 4 3 0 1 8 4 4 0.667 3
3 Sergiy Kravchenko 4 2 0 2 6 6 0 0.5 2
4 Shamier Balaydin 4 1 0 3 5 7 -2 0.417 1
5 Tom van Holst 4 1 0 3 4 8 -4 0.333 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Patrick Berkenpas 4 3 0 1 7 5 2 0.583 3
2 Arco Van Der Velden 4 3 0 1 8 4 4 0.667 3
3 Jorrit Rogaar 4 2 0 2 6 6 0 0.5 2
4 Keith Gonesh 4 2 0 2 6 6 0 0.5 2
5 Adjinder Leda 4 0 0 4 3 9 -6 0.25 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A
Suriname
Shamier Balaydin
Netherlands
Tom van Holst
Tue 20:05  Table 11   
2-A
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
Mike van Gelderen
Tue 20:02  Table 13   
3-B
Netherlands
Adjinder Leda
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 20:02  Table 12   
4-B
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 20:02  Table 26   

Round 2

5-A
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
Mike van Gelderen
Tue 20:40  Table 11   
6-A
Suriname
Shamier Balaydin
Netherlands
Rick Wong
Tue 22:08    
7-B
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 20:24  Table 26   
8-B
Netherlands
Adjinder Leda
Netherlands
Keith Gonesh
Tue 20:21  Table 12   

Round 3

9-A
Netherlands
Mike van Gelderen
Netherlands
Rick Wong
Tue 21:42  Table 13   
10-A
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 22:08    
11-B
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Keith Gonesh
Tue 20:42  Table 12   
12-B
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 20:40  Table 26   

Round 4

13-A
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 20:32  Table 13   
14-A
Netherlands
Mike van Gelderen
Suriname
Shamier Balaydin
Tue 21:21    
15-B
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 21:18  Table 12   
16-B
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Adjinder Leda
Tue 21:31    

Round 5

17-A
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Suriname
Shamier Balaydin
  Table 11   
18-A
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
Tom van Holst
Tue 21:34    
19-B
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
Adjinder Leda
Tue 20:53  Table 26   
20-B
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 21:08  Table 12   

Quarter final

21
Netherlands
Mike van Gelderen
Netherlands
Keith Gonesh
Tue 22:56    
22
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 22:59    
23
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 22:59    
24
Suriname
Shamier Balaydin
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 23:06    

Semi final

25
Netherlands
Mike van Gelderen
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 23:08  Table 12   
26
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 23:30  Table 12   

Final

27
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
Arco Van Der Velden
Wed 00:07    

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment