Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 20, 2020

SM 43+ 8-ball Göteborg

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Alban Richard
Kville Biljard Club
7 (6/1) 58 (38/20)
66%
1000
2 Mahmut Mutto
6 (4/2) 52 (28/24)
54%
800
3 Johan Svanberg
Karlskoga Biljardklubb
4 (3/1) 34 (19/15)
56%
700
3 Morgan Norberg
Kville Biljard Club
5 (4/1) 49 (26/23)
53%
700
5 Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
5 (3/2) 47 (24/23)
51%
600
5 Michael Kåhlberg
5 (3/2) 47 (26/21)
55%
600
5 Peter Balkovec
4 (3/1) 33 (21/12)
64%
600
5 Kent Karlsson
Karlskoga Biljardklubb
3 (2/1) 28 (17/11)
61%
600
9 Anders Edvardsson
Kville Biljard Club
4 (2/2) 36 (20/16)
56%
500
Show more
9 Roger Åkerblom
4 (2/2) 36 (19/17)
53%
500
9 Patrik Enbom
Biljardklubben Stöten
2 (1/1) 20 (9/11)
45%
500
9 Glenn Andersson
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 24 (14/10)
58%
500
9 Johan Weddig
Biljardklubben Diamanten
3 (2/1) 23 (13/10)
57%
500
9 Mats Elfroos
Biljardklubben Stöten
2 (1/1) 19 (8/11)
42%
500
9 Peter Eriksson
Old Fellows Billiard Club
4 (2/2) 34 (17/17)
50%
500
9 Peder Brunstedt
4 (2/2) 37 (18/19)
49%
500
17 Kai Kraft
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 21 (9/12)
43%
400
17 Björn Odelbrink
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 20 (8/12)
40%
400
17 Tom Eksell
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 28 (11/17)
39%
400
17 Laszlo Szili
Kville Biljard Club
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
400
17 Conny Frodig
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 13 (1/12)
8%
400
17 Kah Wei Leong
Kville Biljard Club
2 (0/2) 13 (1/12)
8%
400
17 Frank Colliander
3 (1/2) 27 (15/12)
56%
400
17 Bo Törnqvist
Kville Biljard Club
2 (0/2) 20 (8/12)
40%
400
25 Jonas Björkman
Kville Biljard Club
2 (0/2) 14 (2/12)
14%
400
25 Fredrik Löfqvist
2 (0/2) 22 (10/12)
45%
400
25 Ulf Lysmark
Kville Biljard Club
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
400
Entry deadline Sep 13, 2020, 11:00 PM (local time)
Starts Sep 20, 2020, 9:00 AM (local time)
Format Double elimination (27 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Rankings Swedish Pool Tour 43+
Organizer Svenska Biljardförbundet and Kville Biljard Club
Contact Mats Frösemo (frosemo@telia.com, 0703115934)
More info
På grund av rådande restriktioner gällande tävlingsverksamhet under corona-pandemin behöver Poolkommittén och arrangörerna planera tävlingarna på ett annorlunda sätt. För bättre framförhållning kommer därför sista anmälan under höstsäsongen 2020 att flyttas till söndagen innan tävlingsstart, kl 24.00. Reglerna för behörighet att delta är de samma som tidigare under säsongen.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.



Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

http://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet/dokument/regler/nationella-poolbestammelser-2018-07-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Johan Svanberg
Walk Over
 
2   
Sweden
Peter Eriksson
Sweden
Kai Kraft
Sun 09:00  Table 1
3   
Sweden
Ulf Lysmark
Sweden
Johan Weddig
Sun 09:00  Table 2
4   
Sweden
Peder Brunstedt
Sweden
Roger Åkerblom
Sun 09:00  Table 10
5   
Sweden
Patrik Enbom
Walk Over
 
6   
Sweden
Björn Odelbrink
Sweden
Michael Kåhlberg
Sun 09:00  Table 5
7   
Sweden
Bo Törnqvist
Sweden
Anders Edvardsson
Sun 09:00  Table 6
8   
Walk Over
Sweden
Mats Elfroos
 
9   
Sweden
Mahmut Mutto
Walk Over
 
10   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Peter Balkovec
Sun 09:00  Table 8
11   
Sweden
Jonas Björkman
Sweden
Glenn Andersson
Sun 09:00  Table 9
12   
Sweden
Frank Colliander
Sweden
Stefan Ericson
Sun 09:00  Table 4
13   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sun 09:00  Table 11
14   
Sweden
Tom Eksell
Sweden
Laszlo Szili
Sun 09:00  Table 12
15   
France
Alban Richard
Sweden
Kah Wei Leong
Sun 09:00  Table 14
16   
Walk Over
Sweden
Kent Karlsson
 

Winners qualification

Race to 6
17   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Peter Eriksson
Sun 10:36  Table 11
18   
Sweden
Johan Weddig
Sweden
Roger Åkerblom
Sun 10:12  Table 9
19   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Michael Kåhlberg
Sun 10:15  Table 8
20   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Mats Elfroos
Sun 10:39  Table 4
21   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Peter Balkovec
Sun 10:00  Table 2
22   
Sweden
Glenn Andersson
Sweden
Stefan Ericson
Sun 10:36  Table 1
23   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Laszlo Szili
Sun 10:27  Table 5
24   
France
Alban Richard
Sweden
Kent Karlsson
Sun 10:15  Table 10

Loser round 1

Race to 6
25   
Walk Over
Sweden
Kai Kraft
 
26   
Sweden
Ulf Lysmark
Sweden
Peder Brunstedt
Sun 10:12  Table 14
27   
Walk Over
Sweden
Björn Odelbrink
 
28   
Sweden
Bo Törnqvist
Walk Over
 
29   
Walk Over
Sweden
Conny Frodig
 
30   
Sweden
Jonas Björkman
Sweden
Frank Colliander
Sun 10:40  Table 6
31   
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sweden
Tom Eksell
Sun 10:27  Table 12
32   
Sweden
Kah Wei Leong
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 6
33   
Sweden
Kai Kraft
France
Alban Richard
Sun 11:46  Table 6
34   
Sweden
Peder Brunstedt
Sweden
Laszlo Szili
Sun 11:56  Table 8
35   
Sweden
Björn Odelbrink
Sweden
Stefan Ericson
Sun 11:57  Table 9
36   
Sweden
Bo Törnqvist
Sweden
Mahmut Mutto
Sun 11:25  Table 2
37   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Anders Edvardsson
Sun 12:11  Table 1
38   
Sweden
Frank Colliander
Sweden
Michael Kåhlberg
Sun 11:46  Table 10
39   
Sweden
Tom Eksell
Sweden
Roger Åkerblom
Sun 11:56  Table 5
40   
Sweden
Kah Wei Leong
Sweden
Peter Eriksson
Sun 12:14  Table 12

Last sixteen

Race to 6
41   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Peder Brunstedt
Sun 13:58  Table 5
42   
Sweden
Johan Weddig
Sweden
Michael Kåhlberg
Sun 13:59  Table 4
43   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Mahmut Mutto
Sun 13:59  Table 6
44   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
Stefan Ericson
Sun 13:59  Table 8
45   
Sweden
Peter Balkovec
Sweden
Anders Edvardsson
Sun 13:59  Table 9
46   
Sweden
Glenn Andersson
France
Alban Richard
Sun 13:59  Table 10
47   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Roger Åkerblom
Sun 13:59  Table 12
48   
Sweden
Kent Karlsson
Sweden
Peter Eriksson
Sun 13:59  Table 14

Quarter final

Race to 6
49   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Michael Kåhlberg
Sun 15:20  Table 2
50   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Stefan Ericson
Sun 15:05  Table 6
51   
Sweden
Peter Balkovec
France
Alban Richard
Sun 15:20  Table 9
52   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Kent Karlsson
Sun 15:20  Table 4

Semi final

Race to 6
53   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Mahmut Mutto
Sun 16:56  Table 4
54   
France
Alban Richard
Sweden
Morgan Norberg
Sun 16:56  Table 6

Final

Race to 6
55   
Sweden
Mahmut Mutto
France
Alban Richard
Sun 18:24  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment