Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 9, 2022

SM 2021 44+ 8-ball, Eskilstuna

8-Ball
Tack för din anmälan till 44+ i Eskilstuna. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till 44+ i Eskilstuna. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Mats Elfroos
Biljardklubben Stöten
6 (5/1) 55 (31/24)
56%
1000
2 Morgan Norberg
BK Milen
6 (5/1) 59 (34/25)
58%
800
3 Tom Storm
5 (4/1) 42 (28/14)
67%
700
3 Peter Eriksson
Old Fellows Billiard Club
4 (3/1) 39 (23/16)
59%
700
5 Johan Svanberg
Karlskoga Biljardklubb
5 (3/2) 49 (23/26)
47%
600
5 Senharip Azar
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 26 (15/11)
58%
600
5 Tom Eksell
Malmö Biljardklubb
6 (4/2) 53 (28/25)
53%
600
5 Sten Järledal
5 (3/2) 47 (28/19)
60%
600
9 Magnus Lindgren
Borlänge Biljardklubb
4 (2/2) 38 (17/21)
45%
500
Show more
9 Marcus Chamat
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 37 (21/16)
57%
500
9 Jarmo Talvén
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 37 (21/16)
57%
500
9 Laszlo Szili
Kville Biljard Club
4 (2/2) 31 (14/17)
45%
500
13 Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
500
13 Mahmut Mutto
Kville Biljard Club
3 (1/2) 19 (7/12)
37%
500
13 Fredrik Löfqvist
3 (1/2) 25 (10/15)
40%
500
13 Glenn Andersson
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 27 (12/15)
44%
500
17 Roger Åkerblom
Västerås Biljardsällskap
2 (0/2) 21 (9/12)
43%
400
17 John Jenuwein
Nässjö Billiard Club
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
400
17 Ann-Sofie Löfgren
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
400
17 Louise Furberg
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
400
17 Andreas Pettersson
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 20 (8/12)
40%
400
17 Kent Karlsson
Karlskoga Biljardklubb
2 (0/2) 20 (8/12)
40%
400
17 Conny Frodig
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
400
Entry deadline Apr 6, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Apr 9, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (23 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode Klädkod: Punkt 11.7.1 i ”Nationella tävlingsbestämmelser för poolbiljard”.
https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf
Rankings Swedish Pool Tour 44+ 2021 and Swedish 44+ tour 2022
Organizer Biljardklubben Stöten
Contact Christian Sparrenlöv Fischer (pool_man94@hotmail.com, 0704599332)
More info
Tänk på att vara på plats och redo för din match minst 30 minuter innan utsatt starttid på cuescore.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/forslag-poolbestammelser-2021-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Mahmut Mutto
Walk Over
 
2   
Sweden
Glenn Andersson
Sweden
Marcus Chamat
Sat 10:20  Table 8
3   
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Senharip Azar
 
5   
Sweden
Peter Eriksson
Walk Over
 
6   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Tom Eksell
Sat 09:49  Table 3
7   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 09:49  Table 4
8   
Walk Over
Sweden
Fredrik Löfqvist
 
9   
Sweden
Johan Svanberg
Walk Over
 
10   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Andreas Pettersson
Sat 09:49  Table 7
11   
Sweden
Sten Järledal
Sweden
Roger Åkerblom
Sat 09:49  Table 9
12   
Walk Over
Sweden
Stefan Ericson
 
13   
Sweden
Mats Elfroos
Walk Over
 
14   
Sweden
Tom Storm
Sweden
Laszlo Szili
Sat 09:49  Table 5
15   
Sweden
Magnus Lindgren
Sweden
John Jenuwein
Sat 09:49  Table 6
16   
Walk Over
Sweden
Kent Karlsson
 

Winner round 1

Race to 6
17   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Marcus Chamat
Sat 11:30  Table 3
18   
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sweden
Senharip Azar
Sat 10:46  Table 2
19   
Sweden
Peter Eriksson
Sweden
Tom Eksell
Sat 11:22  Table 7
20   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sat 10:46  Table 5
21   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Morgan Norberg
Sat 10:46  Table 4
22   
Sweden
Sten Järledal
Sweden
Stefan Ericson
Sat 11:05  Table 9
23   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
Tom Storm
Sat 10:46  Table 7
24   
Sweden
Magnus Lindgren
Sweden
Kent Karlsson
Sat 10:56  Table 6

Loser round 1

Race to 6
25   
Walk Over
Sweden
Glenn Andersson
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Sweden
Conny Frodig
 
28   
Sweden
Louise Furberg
Walk Over
 
29   
Walk Over
Sweden
Andreas Pettersson
 
30   
Sweden
Roger Åkerblom
Walk Over
 
31   
Walk Over
Sweden
Laszlo Szili
 
32   
Sweden
John Jenuwein
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 6
33   
Sweden
Glenn Andersson
Sweden
Kent Karlsson
Sat 12:17  Table 6
34   
Walk Over
Sweden
Mats Elfroos
 
35   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Stefan Ericson
Sat 12:03  Table 4
36   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Johan Svanberg
Sat 12:03  Table 9
37   
Sweden
Andreas Pettersson
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sat 11:41  Table 5
38   
Sweden
Roger Åkerblom
Sweden
Tom Eksell
Sat 12:17  Table 7
39   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sat 11:41  Table 8
40   
Sweden
John Jenuwein
Sweden
Mahmut Mutto
Sat 12:18  Table 3

Winners qualification

Race to 6
41   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Senharip Azar
Sat 13:01  Table 3
42   
Sweden
Peter Eriksson
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 12:55  Table 4
43   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Sten Järledal
Sat 12:08  Table 2
44   
Sweden
Tom Storm
Sweden
Magnus Lindgren
Sat 12:41  Table 5

Loser round 3

Race to 6
45   
Sweden
Glenn Andersson
Sweden
Mats Elfroos
Sat 13:34  Table 8
46   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Johan Svanberg
Sat 13:22  Table 5
47   
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sweden
Tom Eksell
Sat 14:05  Table 6
48   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Mahmut Mutto
Sat 13:34  Table 9

Losers qualification

Race to 6
49   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 14:36  Table 7
50   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Marcus Chamat
Sat 14:59  Table 9
51   
Sweden
Tom Eksell
Sweden
Magnus Lindgren
Sat 14:51  Table 8
52   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Sten Järledal
Sat 14:51  Table 6

Quarter final

Race to 6
53   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Mats Elfroos
Sat 16:21  Table 9
54   
Sweden
Peter Eriksson
Sweden
Sten Järledal
Sat 16:21  Table 7
55   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Tom Eksell
Sat 16:21  Table 6
56   
Sweden
Tom Storm
Sweden
Johan Svanberg
Sat 16:21  Table 8

Semi final

Race to 6
57   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
Peter Eriksson
Sat 18:00  Table 8
58   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Tom Storm
Sat 18:00  Table 7

Final

Race to 6
59   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
Morgan Norberg
Sat 19:30  Table 7

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants