Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 11 - October 13, 2019

SA 9 Ball Men Championships 2019

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Richard Halliday
7 (7/0) 86 (57/29)
66%
3000
2 Aden Joseph
7 (5/2) 88 (54/34)
61%
2400
3 Vincent Halliday
5 (4/1) 56 (33/23)
59%
2100
4 Mandi Mente
Mpumalanga Cue Sport
6 (4/2) 62 (35/27)
56%
1800
5 Thabo Taljaard (Panda's)
Mpumalanga Cue Sport
4 (2/2) 38 (17/21)
45%
1500
5 Kurshan Moodley
5 (4/1) 40 (27/13)
68%
1500
5 Jacobus Le Roux
5 (3/2) 49 (27/22)
55%
1500
5 Craig Bouwer
5 (3/2) 48 (26/22)
54%
1500
9 Kyle Jonker
Mpumalanga Cue Sport
4 (3/1) 35 (20/15)
57%
1200
Show more
9 Shane Nolan (Gringo's)
Mpumalanga Cue Sport
4 (2/2) 33 (14/19)
42%
1200
9 Jamiel Jacobs
4 (2/2) 33 (17/16)
52%
1200
9 Dino Nair
3 (1/2) 29 (15/14)
52%
1200
13 Hendry Erasmus
Mpumalanga Cue Sport
4 (1/3) 30 (11/19)
37%
0
13 JJ Le Roux (Panda's)
Mpumalanga Cue Sport
3 (0/3) 25 (7/18)
28%
900
13 Peter Nwaila (Panda's)
Mpumalanga Cue Sport
4 (1/3) 30 (12/18)
40%
900
13 Adam Nel
Mpumalanga Cue Sport
4 (1/3) 34 (12/22)
35%
900
16 Sbu Gumede
4 (0/4) 24 (0/24)
0%
0
16 Andre Van Wyk
Mpumalanga Cue Sport
4 (0/4) 30 (6/24)
20%
300
16 Paul Khumalo
Mpumalanga Cue Sport
4 (0/4) 38 (14/24)
37%
300
Starts Oct 11, 2019, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (20 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Rankings SA 9 Ball Rankings and SA 9-ball 2020 Rankings
Organizer SA 9-ball

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Richard Halliday 4 4 0 0 24 8 16 0 0 0 0.75 12
2 Craig Bouwer 4 3 0 1 22 13 9 0 0 0 0.629 9
3 Shane Nolan (Gringo's) 4 2 0 2 14 19 -5 0 0 0 0.424 6
4 Adam Nel 4 1 0 3 12 22 -10 0 0 0 0.353 3
5 Paul Khumalo 4 0 0 4 14 24 -10 0 0 0 0.368 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Vincent Halliday 3 3 0 0 18 8 10 0 0 0 0.692 9
2 Thabo Taljaard (Panda's) 3 2 0 1 12 12 0 0 0 0 0.5 6
3 Dino Nair 3 1 0 2 15 14 1 0 0 0 0.517 3
4 Orlando Pestana 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 JJ Le Roux (Panda's) 3 0 0 3 7 18 -11 0 0 0 0.28 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mandi Mente 4 3 0 1 22 11 11 0 0 0 0.667 9
2 Aden Joseph 4 3 0 1 22 12 10 0 0 0 0.647 9
3 Kyle Jonker 4 3 0 1 20 15 5 0 0 0 0.571 9
4 Hendry Erasmus 4 1 0 3 11 19 -8 0 0 0 0.367 3
5 Andre Van Wyk 4 0 0 4 6 24 -18 0 0 0 0.2 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kurshan Moodley 4 4 0 0 24 4 20 0 0 0 0.857 12
2 Jacobus Le Roux 4 3 0 1 22 13 9 0 0 0 0.629 9
3 Jamiel Jacobs 4 2 0 2 17 16 1 0 0 0 0.515 6
4 Peter Nwaila (Panda's) 4 1 0 3 12 18 -6 0 0 0 0.4 3
5 Sbu Gumede 4 0 0 4 0 24 -24 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1-A   
South Africa
Richard Halliday
South Africa
Adam Nel
Fri 17:00  Table 1
2-A   
South Africa
Shane Nolan (Gringo's)
South Africa
Craig Bouwer
Fri 17:00  Table 2
3-B   
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
South Africa
Orlando Pestana
Fri 17:00  Table 3
4-B   
South Africa
Vincent Halliday
South Africa
Dino Nair
Fri 17:00  Table 4
5-C   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Kyle Jonker
Fri 18:30  Table 1
6-C   
South Africa
Aden Joseph
South Africa
Andre Van Wyk
Fri 18:30  Table 2
7-D   
South Africa
Jacobus Le Roux
South Africa
Kurshan Moodley
Fri 18:30  Table 3
8-D   
South Africa
Sbu Gumede
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
Fri 18:22  Table 4

Round 2

Race to 6
9-A   
South Africa
Adam Nel
South Africa
Craig Bouwer
Sat 09:00  Table 3
10-A   
South Africa
Richard Halliday
South Africa
Paul Khumalo
Sat 09:00  Table 2
11-B   
South Africa
Orlando Pestana
South Africa
Dino Nair
Sat 09:00  Table 1
12-B   
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
South Africa
JJ Le Roux (Panda's)
Sat 09:00  Table 4
13-C   
South Africa
Kyle Jonker
South Africa
Andre Van Wyk
Sat 10:26  Table 3
14-C   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Mandi Mente
Sat 10:26  Table 2
15-D   
South Africa
Kurshan Moodley
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
Sat 10:26  Table 1
16-D   
South Africa
Jacobus Le Roux
South Africa
Jamiel Jacobs
Sat 10:26  Table 4

Round 3

Race to 6
17-A   
South Africa
Craig Bouwer
South Africa
Paul Khumalo
Sat 12:00  Table 2
18-A   
South Africa
Adam Nel
South Africa
Shane Nolan (Gringo's)
Sat 12:00  Table 1
19-B   
South Africa
Dino Nair
South Africa
JJ Le Roux (Panda's)
Sat 12:00  Table 4
20-B   
South Africa
Orlando Pestana
South Africa
Vincent Halliday
Sat 12:00  Table 3
21-C   
South Africa
Andre Van Wyk
South Africa
Mandi Mente
Sat 13:31  Table 2
22-C   
South Africa
Kyle Jonker
South Africa
Aden Joseph
Sat 13:31  Table 1
23-D   
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
South Africa
Jamiel Jacobs
Sat 13:31  Table 4
24-D   
South Africa
Kurshan Moodley
South Africa
Sbu Gumede
Sat 13:31  Table 3

Round 4

Race to 6
25-A   
South Africa
Paul Khumalo
South Africa
Shane Nolan (Gringo's)
Sat 14:59  Table 4
26-A   
South Africa
Craig Bouwer
South Africa
Richard Halliday
Sat 14:59  Table 3
27-B   
South Africa
JJ Le Roux (Panda's)
South Africa
Vincent Halliday
Sat 14:59  Table 1
28-B   
South Africa
Dino Nair
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
Sat 14:59  Table 2
29-C   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Aden Joseph
Sat 16:30  Table 4
30-C   
South Africa
Andre Van Wyk
South Africa
Hendry Erasmus
Sat 16:30  Table 3
31-D   
South Africa
Jamiel Jacobs
South Africa
Sbu Gumede
Sat 16:30  Table 1
32-D   
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
South Africa
Jacobus Le Roux
Sat 16:30  Table 2

Round 5

Race to 6
33-A   
South Africa
Shane Nolan (Gringo's)
South Africa
Richard Halliday
Sat 17:57  Table 4
34-A   
South Africa
Paul Khumalo
South Africa
Adam Nel
Sat 17:57  Table 3
35-B   
South Africa
Vincent Halliday
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
Sat 17:57  Table 2
36-B   
South Africa
JJ Le Roux (Panda's)
South Africa
Orlando Pestana
Sat 17:57  Table 1
37-C   
South Africa
Aden Joseph
South Africa
Hendry Erasmus
Sat 19:01  Table 4
38-C   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Kyle Jonker
Sat 19:01  Table 3
39-D   
South Africa
Sbu Gumede
South Africa
Jacobus Le Roux
Sat 19:01  Table 2
40-D   
South Africa
Jamiel Jacobs
South Africa
Kurshan Moodley
Sat 19:01  Table 1

Quarter final

Race to 9
41   
South Africa
Richard Halliday
South Africa
Thabo Taljaard (Panda's)
Sun 11:00  Table 1
42   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Jacobus Le Roux
Sun 11:00  Table 2
43   
South Africa
Craig Bouwer
South Africa
Vincent Halliday
Sun 11:00  Table 3
44   
South Africa
Aden Joseph
South Africa
Kurshan Moodley
Sun 11:00  Table 4

Semi final

Race to 11
45   
South Africa
Richard Halliday
South Africa
Mandi Mente
Sun 13:00  Table 4
46   
South Africa
Vincent Halliday
South Africa
Aden Joseph
Sun 13:00  Table 3

Final

Race to 13
47   
South Africa
Richard Halliday
South Africa
Aden Joseph
Sun 14:59  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment