Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 1, 2023

Søndagsturnering

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Norway Vidar Blidensol
Marken IL, Kong Oscar BK
6 (6/0) 38 (30/8)
79%
100
2 Norway Thomas Fantolini
6 (4/2) 45 (22/23)
49%
87
3 Norway Daniel Fenne
Os Biljard og Snookerklubb
4 (3/1) 32 (19/13)
59%
74
3 Norway Stian Vangen
Marken IL, Kong Oscar BK
4 (1/3) 31 (14/17)
45%
74
5 Norway Jørn Vinje
Marken IL, Kong Oscar BK
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
61
5 Poland Kamil Geisler
4 (2/2) 30 (14/16)
47%
61
7 Norway Ketil Andre Strømmen
Marken IL, Kong Oscar BK
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
55
7 Norway Raymond Krossøy
Marken IL, Kong Oscar BK
4 (1/3) 28 (11/17)
39%
55
9 Norway Sveinung Arnesson østgård
Os Biljard og Snookerklubb
4 (0/4) 31 (11/20)
35%
49
Starts Oct 1, 2023, 1:30 PM (local time)
Organizer Marken IL, Kong Oscar BK
Contact Jørn Vinje (jornvinje@gmail.com) and Thomas Fantolini (thomasfantolini@hotmail.com, +41 57 947 7)
Rankings Søndagsturnering 2023
Format Round robin (9 Participants)
Race to 5
Handicap With handicap
More info
Kjære biljard entusiaster! Nå starter vi opp turneringsaktivitet igjen😃.

Kr. 200,- for deltakelse, premie til topp 3.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Vidar Blidensol 4 4 0 0 20 4 16 0 0 0 0.833 4
2 Thomas Fantolini 4 3 0 1 15 14 1 0 0 0 0.517 3
3 Kamil Geisler 4 2 0 2 14 16 -2 0 0 0 0.467 2
4 Raymond Krossøy 4 1 0 3 11 17 -6 0 0 0 0.393 1
5 Sveinung Arnesson østgård 4 0 0 4 11 20 -9 0 0 0 0.355 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Daniel Fenne 3 3 0 0 15 8 7 0 0 0 0.652 3
2 Stian Vangen 3 1 0 2 12 12 0 0 0 0 0.5 1
3 Jørn Vinje 3 1 0 2 11 14 -3 0 0 0 0.44 1
4 Ketil Andre Strømmen 3 1 0 2 9 13 -4 0 0 0 0.409 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Poland
Kamil Geisler
Norway
Vidar Blidensol
Sun 13:38 
2-A   
Norway
Raymond Krossøy
Norway
Thomas Fantolini
Sun 13:38 
3-B   
Norway
Stian Vangen
Norway
Ketil Andre Strømmen
Sun 13:39 
4-B   
Norway
Jørn Vinje
Norway
Daniel Fenne
Sun 13:39 

Round 2

Race to 5
5-A   
Norway
Vidar Blidensol
Norway
Thomas Fantolini
Sun 14:17 
6-A   
Poland
Kamil Geisler
Norway
Sveinung Arnesson østgård
Sun 14:02 
7-B   
Norway
Stian Vangen
Norway
Daniel Fenne
Sun 14:02 
8-B   
Norway
Ketil Andre Strømmen
Norway
Jørn Vinje
Sun 14:12 

Round 3

Race to 5
9-A   
Norway
Thomas Fantolini
Norway
Sveinung Arnesson østgård
Sun 15:14 
10-A   
Norway
Vidar Blidensol
Norway
Raymond Krossøy
Sun 15:06 
11-B   
Norway
Stian Vangen
Norway
Jørn Vinje
Sun 14:50 
12-B   
Norway
Daniel Fenne
Norway
Ketil Andre Strømmen
Sun 14:50 

Round 4

Race to 5
13-A   
Norway
Sveinung Arnesson østgård
Norway
Raymond Krossøy
Sun 14:40 
14-A   
Norway
Thomas Fantolini
Poland
Kamil Geisler
Sun 14:50 

Round 5

Race to 5
15-A   
Norway
Raymond Krossøy
Poland
Kamil Geisler
Sun 15:25 
16-A   
Norway
Sveinung Arnesson østgård
Norway
Vidar Blidensol
Sun 15:44 

Semi final

Race to 5
17   
Norway
Vidar Blidensol
Norway
Stian Vangen
Sun 16:10 
18   
Norway
Thomas Fantolini
Norway
Daniel Fenne
Sun 16:10 

Final

Race to 5
19   
Norway
Vidar Blidensol
Norway
Thomas Fantolini
Sun 17:11 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants