Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 28, 2018

Regionale Ranking Gelderland Regio 2 # 2

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Rani Matti
6 (6/0) 48 (33/15)
69%
250
2 Arno Hartman
7 (4/3) 52 (26/26)
50%
180
3 Pascal Meulenhoff
House of Billiards Weert Org
6 (5/1) 44 (30/14)
68%
140
3 Jacob Siemaszko
6 (5/1) 41 (31/10)
76%
140
5 Peter Knuever
5 (2/3) 37 (14/23)
38%
100
5 Mitchel Knuever
4 (2/2) 33 (16/17)
48%
100
5 David Elfferich
5 (3/2) 34 (16/18)
47%
100
5 Marc van Grinsven
4 (1/3) 32 (12/20)
38%
100
9 Saskia Brussé
4 (1/3) 27 (11/16)
41%
60
10 Stefan Lightfoot
3 (0/3) 23 (8/15)
35%
60
10 Ronald Visser
4 (1/3) 24 (9/15)
38%
60
10 Rob Mekers
4 (1/3) 33 (14/19)
42%
60
13 Sang Vonk
4 (1/3) 26 (8/18)
31%
55
13 Mike van Doornik
4 (1/3) 30 (14/16)
47%
55
Entry deadline Oct 28, 2018, 1:00 PM (local time)
Starts Oct 28, 2018, 12:30 PM (local time)
Format Round robin (14 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings Pool Ranking Nederland and Pool Regio 2 Ranking
Organizer Koninklijke Nederlandse Biljartbond
Contact Mike van Doornik (mpadoornik@live.nl, +31 0682996632)
More info
Q-billiards host de tweede editie van de Regionale Ranking 2018-2019.
De discipline is 9-ball, race naar de 6, winnaar breakt.
Zoals bij alle ranking toernooien is de zaal een half uur van tevoren open.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jacob Siemaszko 4 4 0 0 20 2 18 0 0 0 0.909 0
2 David Elfferich 4 3 0 1 15 12 3 0 0 0 0.556 0
3 Saskia Brussé 4 1 0 3 11 16 -5 0 0 0 0.407 0
4 Ronald Visser 4 1 0 3 9 15 -6 0 0 0 0.375 0
5 Sang Vonk 4 1 0 3 8 18 -10 0 0 0 0.308 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rani Matti 3 3 0 0 15 6 9 0 0 0 0.714 0
2 Mitchel Knuever 3 2 0 1 13 11 2 0 0 0 0.542 0
3 Marc van Grinsven 3 1 0 2 10 14 -4 0 0 0 0.417 0
4 Stefan Lightfoot 3 0 0 3 8 15 -7 0 0 0 0.348 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Pascal Meulenhoff 4 4 0 0 20 6 14 0 0 0 0.769 0
2 Arno Hartman 4 2 0 2 12 14 -2 0 0 0 0.462 0
3 Peter Knuever 4 2 0 2 12 17 -5 0 0 0 0.414 0
4 Rob Mekers 4 1 0 3 14 19 -5 0 0 0 0.424 0
5 Mike van Doornik 4 1 0 3 14 16 -2 0 0 0 0.467 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Netherlands
Sang Vonk
Netherlands
Ronald Visser
Sun 12:48 
2-A   
Netherlands
David Elfferich
Poland
Jacob Siemaszko
Sun 14:31 
3-B   
Netherlands
Mitchel Knuever
United Kingdom
Stefan Lightfoot
Sun 14:32 
4-B   
Netherlands
Marc van Grinsven
Netherlands
Rani Matti
Sun 14:46 
5-C   
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Netherlands
Rob Mekers
Sun 14:24 
6-C   
Netherlands
Mike van Doornik
Netherlands
Arno Hartman
Sun 13:10 

Round 2

Race to 5
7-A   
Netherlands
Ronald Visser
Poland
Jacob Siemaszko
Sun 14:42 
8-A   
Netherlands
Sang Vonk
Netherlands
Saskia Brussé
Sun 13:42 
9-B   
Netherlands
Mitchel Knuever
Netherlands
Rani Matti
Sun 13:11 
10-B   
United Kingdom
Stefan Lightfoot
Netherlands
Marc van Grinsven
Sun 13:37 
11-C   
Netherlands
Rob Mekers
Netherlands
Arno Hartman
Sun 16:00 
12-C   
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Netherlands
Peter Knuever
Sun 15:12 

Round 3

Race to 5
13-A   
Poland
Jacob Siemaszko
Netherlands
Saskia Brussé
Sun 13:02 
14-A   
Netherlands
Ronald Visser
Netherlands
David Elfferich
Sun 13:51 
15-B   
Netherlands
Mitchel Knuever
Netherlands
Marc van Grinsven
Sun 14:12 
16-B   
Netherlands
Rani Matti
United Kingdom
Stefan Lightfoot
Sun 14:06 
17-C   
Netherlands
Arno Hartman
Netherlands
Peter Knuever
Sun 15:13 
18-C   
Netherlands
Rob Mekers
Netherlands
Mike van Doornik
Sun 15:18 

Round 4

Race to 5
19-A   
Netherlands
Saskia Brussé
Netherlands
David Elfferich
Sun 16:04 
20-A   
Poland
Jacob Siemaszko
Netherlands
Sang Vonk
Sun 13:11 
21-C   
Netherlands
Peter Knuever
Netherlands
Mike van Doornik
Sun 14:10 
22-C   
Netherlands
Arno Hartman
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Sun 13:38 

Round 5

Race to 5
23-A   
Netherlands
David Elfferich
Netherlands
Sang Vonk
Sun 15:05 
24-A   
Netherlands
Saskia Brussé
Netherlands
Ronald Visser
Sun 14:38 
25-C   
Netherlands
Mike van Doornik
Netherlands
Pascal Meulenhoff
 
26-C   
Netherlands
Peter Knuever
Netherlands
Rob Mekers
Sun 14:14 

Quarter final

Race to 6
27   
Poland
Jacob Siemaszko
Netherlands
Marc van Grinsven
Sun 17:00 
28   
Netherlands
Arno Hartman
Netherlands
David Elfferich
Sun 17:01 
29   
Netherlands
Rani Matti
Netherlands
Mitchel Knuever
Sun 16:51 
30   
Netherlands
Peter Knuever
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Sun 16:52 

Semi final

Race to 6
31   
Poland
Jacob Siemaszko
Netherlands
Arno Hartman
Sun 17:09  Table 9
32   
Netherlands
Rani Matti
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Sun 17:01  Table 8

Final

Race to 6
33   
Netherlands
Arno Hartman
Netherlands
Rani Matti
Sun 18:07  Table 8