Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

November 23, - November 25, 2018

RT8 1. Divisjon Nord2

Add players

Please wait...
9-Ball

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 John E.Erstad
Alta BK
6 (5/1) 64 (39/25)
61%
100
2 Arild Moilanen
Reisa BK
6 (4/2) 66 (39/27)
59%
87
3 John Petter Larsen
Reisa BK
4 (2/2) 39 (20/19)
51%
74
3 Vidar Thomassen
Alta BK
4 (3/1) 42 (23/19)
55%
74
5 Bjørn Birger Andreassen
Alta BK
3 (1/2) 37 (17/20)
46%
61
5 Torbjørn Magnus Isaksen
Reisa BK
4 (2/2) 39 (23/16)
59%
61
7 Roger Strømeng
Alta BK
4 (2/2) 38 (18/20)
47%
55
7 Frank Robert Jacobsen
Alta BK
3 (0/3) 30 (9/21)
30%
55
9 Eirik Hagerup
Alta BK
4 (0/4) 35 (7/28)
20%
49
Entry deadline Nov 21, 2018, 6:00 PM (local time)
Starts Nov 23, 2018, 5:00 PM (local time)
Format Round robin (9 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings 1. Divisjon Nord2 2018
Organizer Alta BK
Contact Vidar Thomassen (vidar.thomassen@gmail.com, 47389060)
More info
Velkommen til RT i Alta. Vi spiller dobbeltcup, først til 7. De 4 beste fra RT-rankingen er seedet i henhold til TBR. 1 premie, kr 1000,-, 2. premie kr 500,-

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 John E.Erstad 4 3 0 1 25 18 7 0.581 3
2 Arild Moilanen 4 3 0 1 27 18 9 0.6 3
3 Torbjørn Magnus Isaksen 4 2 0 2 23 16 7 0.59 2
4 Roger Strømeng 4 2 0 2 18 20 -2 0.474 2
5 Eirik Hagerup 4 0 0 4 7 28 -21 0.2 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Vidar Thomassen 3 3 0 0 21 12 9 0.636 3
2 John Petter Larsen 3 2 0 1 18 12 6 0.6 2
3 Bjørn Birger Andreassen 3 1 0 2 17 20 -3 0.459 1
4 Frank Robert Jacobsen 3 0 0 3 9 21 -12 0.3 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1-A   
Torbjørn Magnus Isaksen
Eirik Hagerup
Sat 11:01  Table 1
2-A   
Arild Moilanen
Roger Strømeng
Sat 11:01  Table 2
3-B   
Bjørn Birger Andreassen
Vidar Thomassen
Sat 11:01  Table 3
4-B   
John Petter Larsen
Frank Robert Jacobsen
Sat 11:01  Table 4

Round 2

Race to 7
5-A   
Eirik Hagerup
Roger Strømeng
Sat 12:45 
6-A   
Torbjørn Magnus Isaksen
John E.Erstad
Sat 12:44 
7-B   
Bjørn Birger Andreassen
Frank Robert Jacobsen
Sat 12:44  Table 4
8-B   
Vidar Thomassen
John Petter Larsen
Sat 12:44  Table 3

Round 3

Race to 7
9-A   
Roger Strømeng
John E.Erstad
Sat 14:27 
10-A   
Eirik Hagerup
Arild Moilanen
Sat 14:27 
11-B   
Bjørn Birger Andreassen
John Petter Larsen
Sat 14:27  Table 3
12-B   
Frank Robert Jacobsen
Vidar Thomassen
Sat 14:27 

Round 4

Race to 7
13-A   
John E.Erstad
Arild Moilanen
Sat 16:33  Table 2
14-A   
Roger Strømeng
Torbjørn Magnus Isaksen
Sat 15:46  Table 3

Round 5

Race to 7
15-A   
Arild Moilanen
Torbjørn Magnus Isaksen
Sat 17:14  Table 3
16-A   
John E.Erstad
Eirik Hagerup
Sat 18:08  Table 2

Semi final

Race to 7
17   
John E.Erstad
John Petter Larsen
Sat 19:46  Table 2
18   
Arild Moilanen
Vidar Thomassen
Sat 18:40  Table 3

Final

Race to 7
19   
John E.Erstad
Arild Moilanen
Sat 21:40  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer