Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

April 7, 2018

RT3 1. Divisjon Nord2

Add players

Please wait...
8-Ball

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Bjørn Birger Andreassen
Alta BK
5 (4/1) 58 (32/26)
55%
100
2 Torbjørn Magnus Isaksen
Reisa BK
5 (3/2) 51 (32/19)
63%
87
3 Kristian Strøm
Reisa BK
4 (2/2) 40 (19/21)
48%
74
3 Rune Paulsen
Alta BK
4 (3/1) 41 (25/16)
61%
74
5 John Petter Larsen
Reisa BK
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
61
5 Andreas Hansen
Alta BK
3 (1/2) 33 (16/17)
48%
61
7 Vidar Thomassen
Alta BK
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
55
7 Frank Tormod Olsen-Gaup
Alta BK
3 (0/3) 24 (3/21)
13%
55
Entry deadline Apr 4, 2018, 6:00 PM (local time)
Starts Apr 7, 2018, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (8 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings 1. Divisjon Nord2 2018
Organizer Alta BK
Contact Vidar Thomassen (vidar.thomassen@gmail.com, 47389060)
More info
Velkommen til RT3 i 8-ball i Alta :-)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Rune Paulsen 3 3 0 0 21 9 12 0.7 3
2 Torbjørn Magnus Isaksen 3 2 0 1 19 10 9 0.655 2
3 John Petter Larsen 3 1 0 2 11 14 -3 0.44 1
4 Frank Tormod Olsen-Gaup 3 0 0 3 3 21 -18 0.125 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Kristian Strøm 3 2 0 1 17 14 3 0.548 2
2 Bjørn Birger Andreassen 3 2 0 1 18 16 2 0.529 2
3 Andreas Hansen 3 1 0 2 16 17 -1 0.485 1
4 Vidar Thomassen 3 1 0 2 13 17 -4 0.433 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1-A   
Torbjørn Magnus Isaksen
Frank Tormod Olsen-Gaup
Sat 11:47  Table 1
2-A   
Rune Paulsen
John Petter Larsen
Sat 11:35  Table 2
3-B   
Bjørn Birger Andreassen
Andreas Hansen
Sat 11:47 
4-B   
Kristian Strøm
Vidar Thomassen
Sat 11:29  Table 4

Round 2

Race to 7
5-A   
Torbjørn Magnus Isaksen
John Petter Larsen
Sat 12:58 
6-A   
Frank Tormod Olsen-Gaup
Rune Paulsen
Sat 12:58 
7-B   
Bjørn Birger Andreassen
Vidar Thomassen
Sat 12:58 
8-B   
Andreas Hansen
Kristian Strøm
Sat 13:02 

Round 3

Race to 7
9-A   
Torbjørn Magnus Isaksen
Rune Paulsen
Sat 14:27 
10-A   
John Petter Larsen
Frank Tormod Olsen-Gaup
Sat 14:02 
11-B   
Bjørn Birger Andreassen
Kristian Strøm
Sat 14:17 
12-B   
Vidar Thomassen
Andreas Hansen
Sat 14:28 

Semi final

Race to 7
13   
Rune Paulsen
Bjørn Birger Andreassen
Sat 16:35 
14   
Torbjørn Magnus Isaksen
Kristian Strøm
Sat 16:35 

Final

Race to 7
15   
Bjørn Birger Andreassen
Torbjørn Magnus Isaksen
Sat 17:33 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer