Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 2 - September 3, 2022

RCSL National Mens Singles 2022 Group Stages

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Steve Moulding
5 (5/0) 22 (15/7)
68%
1 Nicky Morris
4 (4/0) 16 (12/4)
75%
1 Phil Connolly
5 (5/0) 19 (15/4)
79%
1 Ian Davidson
5 (5/0) 18 (15/3)
83%
1 Lee Mitchell
5 (5/0) 17 (15/2)
88%
1 Sergio Facchini
5 (5/0) 23 (15/8)
65%
1 Warren Smith
4 (4/0) 15 (12/3)
80%
1 Tony Baylis
4 (3/1) 15 (11/4)
73%
9 Stevie Branks
5 (4/1) 22 (13/9)
59%
Show more
9 Neil Bamber
4 (3/1) 16 (11/5)
69%
9 Nathan Sims
5 (4/1) 19 (13/6)
68%
9 Richard Hall
4 (3/1) 16 (10/6)
63%
9 Dan Mullarkey
5 (4/1) 22 (13/9)
59%
9 Paul Buck
4 (2/2) 16 (9/7)
56%
9 Shoaib Rehman
5 (4/1) 18 (14/4)
78%
9 Chris Bryden
5 (4/1) 16 (13/3)
81%
17 Josh Dickinson
5 (2/3) 20 (10/10)
50%
17 Steve Sinclair
5 (3/2) 20 (12/8)
60%
17 Jake Hillier
5 (3/2) 22 (11/11)
50%
17 Kevin Skinner
4 (3/1) 15 (10/5)
67%
17 Pete Whitelegg
5 (3/2) 17 (10/7)
59%
17 Warren Yabsley
4 (2/2) 17 (9/8)
53%
17 Nick Hampson
5 (3/2) 20 (12/8)
60%
17 Peter Hayden
4 (2/2) 13 (6/7)
46%
25 Paul Henderson
5 (2/3) 21 (12/9)
57%
25 Richard Buckby
5 (2/3) 19 (8/11)
42%
25 James Butler
5 (2/3) 21 (10/11)
48%
25 Laurence Morris
4 (1/3) 15 (4/11)
27%
25 Russell Datta
5 (2/3) 21 (9/12)
43%
25 Martyn Perrin
4 (2/2) 14 (6/8)
43%
25 John O'Dea
4 (1/3) 13 (3/10)
23%
25 Mark Stephenson
5 (2/3) 17 (6/11)
35%
33 Dave Tyler
5 (1/4) 19 (6/13)
32%
33 Simon Vaughan
5 (1/4) 22 (9/13)
41%
33 Sean Stewart
5 (1/4) 19 (7/12)
37%
33 Neill MacDonald
5 (2/3) 22 (9/13)
41%
33 Stuart McLaughlan
5 (1/4) 18 (6/12)
33%
41 Robert Gillies
5 (0/5) 19 (4/15)
21%
41 Andrew Littlejohns
5 (0/5) 20 (5/15)
25%
41 Kieran Corbett
4 (0/4) 13 (1/12)
8%
41 Brian Miles
5 (0/5) 18 (3/15)
17%
41 Chris Legg
5 (0/5) 15 (0/15)
0%
41 Paul Budgen
4 (0/4) 17 (5/12)
29%
41 Mark Winmill
4 (0/4) 17 (5/12)
29%
41 Robin Passmore
5 (0/5) 16 (1/15)
6%
9991 Paul Bebb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
9991 Raj Bahanda
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
9991 Greg Trotman
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
Entry deadline Aug 29, 2022, 9:00 AM (local time)
Starts Sep 2, 2022, 9:30 AM (local time)
Format Round robin (48 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Organizer Civil Service Sports Council
Contact Paul Bebb (Yogi8ball@gmail.com), Phil Connolly (phildconnolly@hotmail.com) and Paul Buck (paul.buck1973@gmail.com)
More info
Welcome to Castle Club, Brighton for the group stages of the annual RCSL men's singles pool tournament. Please see the separate Cuescore event for the KO (which will involve the top three players from these eight groups) and Plate stages (which will involve everyone else).

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Steve Moulding 5 5 0 0 15 7 8 0 0 0 0.682 10
2 Dan Mullarkey 5 4 0 1 13 9 4 0 0 0 0.591 8
3 Steve Sinclair 5 3 0 2 12 8 4 0 0 0 0.6 6
4 Paul Henderson 5 2 0 3 12 9 3 0 0 0 0.571 4
5 Sean Stewart 5 1 0 4 7 12 -5 0 0 0 0.368 2
6 Robin Passmore 5 0 0 5 1 15 -14 0 0 0 0.063 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tony Baylis 4 3 0 1 11 4 7 0 0 0 0.733 6
2 Neil Bamber 4 3 0 1 11 5 6 0 0 0 0.688 6
3 Kevin Skinner 4 3 0 1 10 5 5 0 0 0 0.667 6
4 John O'Dea 4 1 0 3 3 10 -7 0 0 0 0.231 2
5 Greg Trotman 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Kieran Corbett 4 0 0 4 1 12 -11 0 0 0 0.077 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lee Mitchell 5 5 0 0 15 2 13 0 0 0 0.882 10
2 Shoaib Rehman 5 4 0 1 14 4 10 1 0 0 0.778 8
3 Pete Whitelegg 5 3 0 2 10 7 3 0 0 0 0.588 6
4 Mark Stephenson 5 2 0 3 6 11 -5 0 0 0 0.353 4
5 Stuart McLaughlan 5 1 0 4 6 12 -6 0 0 0 0.333 2
6 Chris Legg 5 0 0 5 0 15 -15 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sergio Facchini 5 5 0 0 15 8 7 0 0 0 0.652 10
2 Nathan Sims 5 4 0 1 13 6 7 0 0 0 0.684 8
3 Nick Hampson 5 3 0 2 12 8 4 0 0 0 0.6 6
4 Russell Datta 5 2 0 3 9 12 -3 0 0 0 0.429 4
5 Simon Vaughan 5 1 0 4 9 13 -4 0 0 0 0.409 2
6 Robert Gillies 5 0 0 5 4 15 -11 1 0 0 0.211 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Phil Connolly 5 5 0 0 15 4 11 1 0 0 0.789 10
2 Stevie Branks 5 4 0 1 13 9 4 0 0 0 0.591 8
3 Josh Dickinson 5 2 0 3 10 10 0 0 0 0 0.5 4
4 James Butler 5 2 0 3 10 11 -1 0 0 0 0.476 4
5 Neill MacDonald 5 2 0 3 9 13 -4 0 0 0 0.409 4
6 Andrew Littlejohns 5 0 0 5 5 15 -10 1 0 0 0.25 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Warren Smith 4 4 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 8
2 Richard Hall 4 3 0 1 10 6 4 0 0 0 0.625 6
3 Warren Yabsley 4 2 0 2 9 8 1 1 0 0 0.529 4
4 Laurence Morris 4 1 0 3 4 11 -7 0 0 0 0.267 2
5 Raj Bahanda 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Mark Winmill 4 0 0 4 5 12 -7 0 0 0 0.294 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ian Davidson 5 5 0 0 15 3 12 0 0 0 0.833 10
2 Chris Bryden 5 4 0 1 13 3 10 0 0 0 0.813 8
3 Jake Hillier 5 3 0 2 11 11 0 1 0 0 0.5 6
4 Richard Buckby 5 2 0 3 8 11 -3 0 0 0 0.421 4
5 Dave Tyler 5 1 0 4 6 13 -7 0 0 0 0.316 2
6 Brian Miles 5 0 0 5 3 15 -12 0 0 0 0.167 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Nicky Morris 4 4 0 0 12 4 8 3 0 0 0.75 8
2 Paul Buck 4 2 0 2 9 7 2 0 0 0 0.563 4
3 Peter Hayden 4 2 0 2 6 7 -1 0 0 0 0.462 4
4 Martyn Perrin 4 2 0 2 6 8 -2 0 0 0 0.429 4
5 Paul Bebb 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Paul Budgen 4 0 0 4 5 12 -7 0 0 0 0.294 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
United Kingdom
Paul Henderson
United Kingdom
Robin Passmore
Fri 09:40  Table 1
2-A   
United Kingdom
Steve Sinclair
United Kingdom
Dan Mullarkey
Fri 09:40  Table 2
3-A   
United Kingdom
Steve Moulding
Northern Ireland
Sean Stewart
Fri 09:40  Table 3
4-B   
England
Tony Baylis
United Kingdom
John O'Dea
Fri 09:40  Table 4
5-B   
England
Neil Bamber
United Kingdom
Kevin Skinner
Fri 09:40  Table 10
6-B   
United Kingdom
Kieran Corbett
United Kingdom
Greg Trotman
Fri 09:40  Table 11
7-C   
England
Lee Mitchell
United Kingdom
Chris Legg
Fri 09:41  Table 12
8-C   
United Kingdom
Shoaib Rehman
United Kingdom
Stuart McLaughlan
Fri 09:41  Table 8
9-C   
England
Pete Whitelegg
England
Mark Stephenson
Fri 09:41  Table 9
10-D   
Scotland
Sergio Facchini
Scotland
Robert Gillies
Fri 10:06  Table 12
11-D   
Wales
Nathan Sims
United Kingdom
Russell Datta
Fri 09:49  Table 11
12-D   
United Kingdom
Nick Hampson
Mexico
Simon Vaughan
Fri 10:08  Table 1
13-E   
Northern Ireland
Phil Connolly
Scotland
Neill MacDonald
Fri 10:10  Table 11
14-E   
United Kingdom
Josh Dickinson
United Kingdom
James Butler
Fri 10:12  Table 4
15-E   
Scotland
Stevie Branks
Scotland
Andrew Littlejohns
R1
Fri 10:14  Table 8
16-F   
England
Warren Smith
Wales
Richard Hall
Fri 10:14  Table 9
17-F   
Wales
Laurence Morris
Scotland
Raj Bahanda
Tue 14:39 
18-F   
United Kingdom
Warren Yabsley
R1
United Kingdom
Mark Winmill
Fri 10:25  Table 10
19-G   
United Kingdom
Ian Davidson
United Kingdom
Richard Buckby
Fri 10:38  Table 2
20-G   
Scotland
Chris Bryden
United Kingdom
Brian Miles
Fri 10:41  Table 3
21-G   
United Kingdom
Jake Hillier
United Kingdom
Dave Tyler
  Table 9
22-H   
Wales
Nicky Morris
United Kingdom
Peter Hayden
Fri 10:43  Table 12
23-H   
England
Paul Buck
Wales
Paul Bebb
Fri 10:00 
24-H   
United Kingdom
Paul Budgen
United Kingdom
Martyn Perrin
Fri 10:44  Table 1

Round 2

Race to 3
25-A   
United Kingdom
Paul Henderson
United Kingdom
Dan Mullarkey
Fri 10:45  Table 4
26-A   
United Kingdom
Robin Passmore
Northern Ireland
Sean Stewart
Fri 10:47  Table 11
27-A   
United Kingdom
Steve Sinclair
United Kingdom
Steve Moulding
Fri 10:57  Table 8
28-B   
England
Tony Baylis
United Kingdom
Kevin Skinner
Fri 11:02  Table 12
29-B   
United Kingdom
John O'Dea
United Kingdom
Greg Trotman
Fri 09:59 
30-B   
England
Neil Bamber
United Kingdom
Kieran Corbett
Fri 11:09  Table 10
31-C   
England
Lee Mitchell
United Kingdom
Stuart McLaughlan
Fri 11:12  Table 11
32-C   
United Kingdom
Chris Legg
England
Mark Stephenson
Fri 11:14  Table 3
33-C   
United Kingdom
Shoaib Rehman
England
Pete Whitelegg
Fri 11:13  Table 2
34-D   
Scotland
Sergio Facchini
United Kingdom
Russell Datta
Fri 11:21  Table 9
35-D   
Scotland
Robert Gillies
R1
Mexico
Simon Vaughan
Fri 11:32  Table 4
36-D   
Wales
Nathan Sims
United Kingdom
Nick Hampson
  Table 10
37-E   
Northern Ireland
Phil Connolly
United Kingdom
James Butler
Fri 11:35  Table 11
38-E   
Scotland
Neill MacDonald
Scotland
Andrew Littlejohns
Fri 11:36  Table 1
39-E   
United Kingdom
Josh Dickinson
Scotland
Stevie Branks
  Table 2
40-F   
England
Warren Smith
Scotland
Raj Bahanda
Tue 14:39 
41-F   
Wales
Richard Hall
United Kingdom
Mark Winmill
  Table 12
42-F   
Wales
Laurence Morris
United Kingdom
Warren Yabsley
Fri 11:48  Table 3
43-G   
United Kingdom
Ian Davidson
United Kingdom
Brian Miles
Fri 11:49  Table 8
44-G   
United Kingdom
Richard Buckby
United Kingdom
Dave Tyler
Fri 12:04  Table 9
45-G   
Scotland
Chris Bryden
United Kingdom
Jake Hillier
Fri 12:11  Table 11
46-H   
Wales
Nicky Morris
Wales
Paul Bebb
Fri 10:00 
47-H   
United Kingdom
Peter Hayden
United Kingdom
Martyn Perrin
Fri 12:11  Table 4
48-H   
England
Paul Buck
United Kingdom
Paul Budgen
Fri 12:15  Table 12

Round 3

Race to 3
49-A   
United Kingdom
Paul Henderson
Northern Ireland
Sean Stewart
Fri 12:24  Table 8
50-A   
United Kingdom
Dan Mullarkey
United Kingdom
Steve Moulding
Fri 12:21  Table 10
51-A   
United Kingdom
Robin Passmore
United Kingdom
Steve Sinclair
Fri 12:37  Table 9
52-B   
England
Tony Baylis
United Kingdom
Greg Trotman
Fri 10:00 
53-B   
United Kingdom
Kevin Skinner
United Kingdom
Kieran Corbett
Fri 12:41  Table 2
54-B   
United Kingdom
John O'Dea
England
Neil Bamber
Fri 12:41  Table 11
55-C   
England
Lee Mitchell
England
Mark Stephenson
Fri 12:41  Table 3
56-C   
United Kingdom
Stuart McLaughlan
England
Pete Whitelegg
Fri 12:44  Table 8
57-C   
United Kingdom
Chris Legg
United Kingdom
Shoaib Rehman
R1
Fri 12:51  Table 1
58-D   
Scotland
Sergio Facchini
Mexico
Simon Vaughan
Fri 12:57  Table 12
59-D   
United Kingdom
Russell Datta
United Kingdom
Nick Hampson
Fri 12:58  Table 11
60-D   
Scotland
Robert Gillies
Wales
Nathan Sims
Fri 13:02  Table 9
61-E   
Northern Ireland
Phil Connolly
Scotland
Andrew Littlejohns
Fri 13:15  Table 2
62-E   
United Kingdom
James Butler
Scotland
Stevie Branks
Fri 13:02  Table 4
63-E   
Scotland
Neill MacDonald
United Kingdom
Josh Dickinson
Fri 13:07  Table 3
64-F   
England
Warren Smith
United Kingdom
Mark Winmill
Fri 13:10  Table 10
65-F   
Scotland
Raj Bahanda
United Kingdom
Warren Yabsley
Tue 14:39 
66-F   
Wales
Richard Hall
Wales
Laurence Morris
Fri 13:10  Table 1
67-G   
United Kingdom
Ian Davidson
United Kingdom
Dave Tyler
Fri 13:32  Table 9
68-G   
United Kingdom
Brian Miles
United Kingdom
Jake Hillier
Fri 13:37  Table 2
69-G   
United Kingdom
Richard Buckby
Scotland
Chris Bryden
Fri 13:38  Table 8
70-H   
Wales
Nicky Morris
R1
United Kingdom
Martyn Perrin
Fri 13:40  Table 12
71-H   
Wales
Paul Bebb
United Kingdom
Paul Budgen
Fri 10:01 
72-H   
United Kingdom
Peter Hayden
England
Paul Buck
Fri 13:41  Table 11

Round 4

Race to 3
73-A   
United Kingdom
Paul Henderson
United Kingdom
Steve Moulding
Fri 13:49  Table 1
74-A   
Northern Ireland
Sean Stewart
United Kingdom
Steve Sinclair
Fri 13:51  Table 10
75-A   
United Kingdom
Dan Mullarkey
United Kingdom
Robin Passmore
Fri 14:02  Table 9
76-B   
England
Tony Baylis
United Kingdom
Kieran Corbett
Fri 14:02  Table 8
77-B   
United Kingdom
Greg Trotman
England
Neil Bamber
Fri 10:00 
78-B   
United Kingdom
Kevin Skinner
United Kingdom
John O'Dea
Fri 14:10  Table 3
79-C   
England
Lee Mitchell
England
Pete Whitelegg
Fri 14:10  Table 10
80-C   
England
Mark Stephenson
United Kingdom
Shoaib Rehman
Fri 14:13  Table 11
81-C   
United Kingdom
Stuart McLaughlan
United Kingdom
Chris Legg
Fri 14:19  Table 2
82-D   
Scotland
Sergio Facchini
United Kingdom
Nick Hampson
Fri 14:23  Table 1
83-D   
Mexico
Simon Vaughan
Wales
Nathan Sims
Fri 14:33  Table 9
84-D   
United Kingdom
Russell Datta
Scotland
Robert Gillies
Fri 14:33  Table 3
85-E   
Northern Ireland
Phil Connolly
Scotland
Stevie Branks
Fri 14:34  Table 8
86-E   
Scotland
Andrew Littlejohns
United Kingdom
Josh Dickinson
Fri 14:35  Table 11
87-E   
United Kingdom
James Butler
Scotland
Neill MacDonald
Fri 14:40  Table 10
88-F   
England
Warren Smith
United Kingdom
Warren Yabsley
Fri 14:56  Table 2
89-F   
United Kingdom
Mark Winmill
Wales
Laurence Morris
Fri 15:04  Table 8
90-F   
Scotland
Raj Bahanda
Wales
Richard Hall
Tue 14:39 
91-G   
United Kingdom
Ian Davidson
United Kingdom
Jake Hillier
R1
Fri 15:06  Table 11
92-G   
United Kingdom
Dave Tyler
Scotland
Chris Bryden
Fri 15:15  Table 3
93-G   
United Kingdom
Brian Miles
United Kingdom
Richard Buckby
  Table 1
94-H   
Wales
Nicky Morris
R2
United Kingdom
Paul Budgen
Fri 15:25  Table 10
95-H   
United Kingdom
Martyn Perrin
England
Paul Buck
Fri 15:31  Table 9
96-H   
Wales
Paul Bebb
United Kingdom
Peter Hayden
Fri 10:01 

Round 5

Race to 3
97-A   
United Kingdom
Paul Henderson
United Kingdom
Steve Sinclair
Fri 15:38  Table 3
98-A   
United Kingdom
Steve Moulding
United Kingdom
Robin Passmore
Fri 15:42  Table 2
99-A   
Northern Ireland
Sean Stewart
United Kingdom
Dan Mullarkey
Fri 15:42  Table 8
100-B   
England
Tony Baylis
England
Neil Bamber
Fri 15:58  Table 10
101-B   
United Kingdom
Kieran Corbett
United Kingdom
John O'Dea
Fri 16:07  Table 2
102-B   
United Kingdom
Greg Trotman
United Kingdom
Kevin Skinner
Fri 10:00 
103-C   
England
Lee Mitchell
United Kingdom
Shoaib Rehman
Fri 16:07  Table 11
104-C   
England
Pete Whitelegg
United Kingdom
Chris Legg
Fri 16:08  Table 1
105-C   
England
Mark Stephenson
United Kingdom
Stuart McLaughlan
Fri 16:14  Table 9
106-D   
Scotland
Sergio Facchini
Wales
Nathan Sims
Fri 16:21  Table 3
107-D   
United Kingdom
Nick Hampson
Scotland
Robert Gillies
Fri 16:38  Table 8
108-D   
Mexico
Simon Vaughan
United Kingdom
Russell Datta
Fri 16:39  Table 10
109-E   
Northern Ireland
Phil Connolly
R1
United Kingdom
Josh Dickinson
Fri 16:43  Table 1
110-E   
Scotland
Stevie Branks
Scotland
Neill MacDonald
Fri 16:48  Table 12
111-E   
Scotland
Andrew Littlejohns
United Kingdom
James Butler
Fri 16:59  Table 1
112-F   
England
Warren Smith
Wales
Laurence Morris
Fri 17:08  Table 3
113-F   
United Kingdom
Warren Yabsley
Wales
Richard Hall
Fri 17:09  Table 8
114-F   
United Kingdom
Mark Winmill
Scotland
Raj Bahanda
Tue 14:40 
115-G   
United Kingdom
Ian Davidson
Scotland
Chris Bryden
Fri 17:10  Table 11
116-G   
United Kingdom
Jake Hillier
United Kingdom
Richard Buckby
Fri 17:24  Table 9
117-G   
United Kingdom
Dave Tyler
United Kingdom
Brian Miles
Fri 17:16  Table 1
118-H   
Wales
Nicky Morris
England
Paul Buck
Fri 17:18  Table 10
119-H   
United Kingdom
Paul Budgen
United Kingdom
Peter Hayden
Fri 17:34  Table 2
120-H   
United Kingdom
Martyn Perrin
Wales
Paul Bebb
Fri 10:01 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants