Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 5, 2023

Purple Pool Toernooi #2 23/24

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Mongolia norvoo noogi
5 (5/0) 31 (23/8)
74%
50
2 Netherlands Arjen Timmers
8 (6/2) 44 (27/17)
61%
35
3 Netherlands John van Dantzig
6 (4/2) 35 (19/16)
54%
25
3 Netherlands Pijke Vernout
5 (4/1) 29 (19/10)
66%
25
5 Netherlands Marc Verweij
4 (3/1) 25 (14/11)
56%
20
5 United States Judge Akins
4 (3/1) 20 (13/7)
65%
20
5 Netherlands Ali Mesgar
4 (2/2) 22 (11/11)
50%
20
5 Bulgaria Stoyan Shumarev
4 (2/2) 21 (8/13)
38%
20
9 Netherlands Sten van Schaik
4 (2/2) 20 (11/9)
55%
15
Show more
9 Croatia Dean Debak
Purple Pool
4 (2/2) 17 (9/8)
53%
15
9 Netherlands Peter Nelis
5 (3/2) 22 (11/11)
50%
15
9 Netherlands Oscar Boot
3 (1/2) 17 (9/8)
53%
15
13 Netherlands Ron Fortgens
4 (2/2) 21 (11/10)
52%
15
13 Netherlands Daan Appel-Eijgenbrood
3 (1/2) 13 (4/9)
31%
15
13 Bulgaria Aleksandar Ganchev
3 (1/2) 12 (4/8)
33%
15
13 Netherlands Davy Louter
4 (2/2) 19 (8/11)
42%
15
17 Netherlands Joris Collet
2 (0/2) 11 (4/7)
36%
10
17 Netherlands Stefan Lam
2 (0/2) 11 (4/7)
36%
10
17 Netherlands Mike Perry
3 (1/2) 13 (4/9)
31%
10
17 Netherlands Desmond Verheij
2 (0/2) 11 (4/7)
36%
10
17 Netherlands Sela Klootwijk
2 (0/2) 7 (0/7)
0%
10
17 Netherlands Ryan Oerlemans
2 (0/2) 11 (4/7)
36%
10
17 Scotland Paul Wilson
3 (1/2) 15 (7/8)
47%
10
17 Netherlands Mo Keys
2 (0/2) 8 (1/7)
13%
10
25 Netherlands Jaap Ooms
2 (0/2) 11 (4/7)
36%
5
Starts Nov 5, 2023, 1:00 PM (local time)
Entry deadline Nov 5, 2023, 1:00 PM (local time)
Organizer Purple Pool
Contact Marc Verweij (bikingdaddy@gmail.com, +31 6-46478387) and Pijke Vernout (pijkevernout@hotmail.com)
Rankings Purple Pool ranking 23/24
Format Double to Single elimination (25 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
More info
Het is weer toernooi tijd.
Ditmaal spelen we 9-Ball.
Om 12 uur gaat de deur open en om 1 uur gaan wij van start.
Inschrijf kosten zijn €10.- pp.

Schedule

BETA Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Netherlands
Oscar Boot
Walk Over
 
2   
Netherlands
Peter Nelis
Netherlands
Mo Keys
Sun 13:08  Table 1
3   
Netherlands
Jaap Ooms
Netherlands
Marc Verweij
Sun 13:42  Table 3
4   
Scotland
Paul Wilson
Netherlands
Davy Louter
Sun 13:08  Table 3
5   
Mongolia
norvoo noogi
Walk Over
 
6   
Netherlands
John van Dantzig
Netherlands
Mike Perry
Sun 13:36  Table 2
7   
Netherlands
Sten van Schaik
Netherlands
Sela Klootwijk
Sun 13:08  Table 2
8   
Walk Over
Bulgaria
Aleksandar Ganchev
 
9   
Netherlands
Ali Mesgar
Walk Over
 
10   
Netherlands
Ron Fortgens
Netherlands
Stefan Lam
Sun 13:08  Table 4
11   
Netherlands
Pijke Vernout
Croatia
Dean Debak
Sun 14:27  Table 4
12   
Walk Over
Netherlands
Joris Collet
 
13   
Netherlands
Daan Appel-Eijgenbrood
Walk Over
 
14   
United States
Judge Akins
Netherlands
Desmond Verheij
Sun 13:39  Table 1
15   
Netherlands
Arjen Timmers
Netherlands
Ryan Oerlemans
Sun 13:47  Table 4
16   
Walk Over
Bulgaria
Stoyan Shumarev
 

Winner round 1

Race to 4
17   
Netherlands
Oscar Boot
Netherlands
Peter Nelis
Sun 14:39  Table 3
18   
Netherlands
Marc Verweij
Netherlands
Davy Louter
Sun 15:00  Table 2
19   
Mongolia
norvoo noogi
Netherlands
Mike Perry
Sun 15:26  Table 1
20   
Netherlands
Sten van Schaik
Bulgaria
Aleksandar Ganchev
Sun 15:03  Table 3
21   
Netherlands
Ali Mesgar
Netherlands
Ron Fortgens
Sun 14:15  Table 2
22   
Netherlands
Pijke Vernout
Netherlands
Joris Collet
Sun 15:31  Table 2
23   
Netherlands
Daan Appel-Eijgenbrood
United States
Judge Akins
Sun 14:52  Table 4
24   
Netherlands
Arjen Timmers
Bulgaria
Stoyan Shumarev
Sun 14:42  Table 1

Loser round 1

Race to 3
25   
Walk Over
Netherlands
Mo Keys
 
26   
Netherlands
Jaap Ooms
Scotland
Paul Wilson
Sun 15:23  Table 4
27   
Walk Over
Netherlands
John van Dantzig
 
28   
Netherlands
Sela Klootwijk
Walk Over
 
29   
Walk Over
Netherlands
Stefan Lam
 
30   
Croatia
Dean Debak
Walk Over
 
31   
Walk Over
Netherlands
Desmond Verheij
 
32   
Netherlands
Ryan Oerlemans
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 3
33   
Netherlands
Mo Keys
Netherlands
Arjen Timmers
Sun 15:50  Table 3
34   
Scotland
Paul Wilson
Netherlands
Daan Appel-Eijgenbrood
Sun 16:04  Table 3
35   
Netherlands
John van Dantzig
Netherlands
Joris Collet
Sun 16:25  Table 4
36   
Netherlands
Sela Klootwijk
Netherlands
Ron Fortgens
Sun 15:44  Table 4
37   
Netherlands
Stefan Lam
Bulgaria
Aleksandar Ganchev
Sun 15:57  Table 4
38   
Croatia
Dean Debak
Netherlands
Mike Perry
Sun 16:19  Table 2
39   
Netherlands
Desmond Verheij
Netherlands
Davy Louter
Sun 15:47  Table 1
40   
Netherlands
Ryan Oerlemans
Netherlands
Peter Nelis
Sun 16:16  Table 1

Winners qualification

Race to 4
41   
Netherlands
Oscar Boot
Netherlands
Marc Verweij
Sun 16:49  Table 4
42   
Mongolia
norvoo noogi
Netherlands
Sten van Schaik
Sun 17:18  Table 3
43   
Netherlands
Ali Mesgar
Netherlands
Pijke Vernout
Sun 17:37  Table 4
44   
United States
Judge Akins
Bulgaria
Stoyan Shumarev
Sun 16:51  Table 3

Loser round 3

Race to 3
45   
Netherlands
Arjen Timmers
Netherlands
Daan Appel-Eijgenbrood
Sun 17:11  Table 1
46   
Netherlands
John van Dantzig
Netherlands
Ron Fortgens
Sun 16:51  Table 2
47   
Bulgaria
Aleksandar Ganchev
Croatia
Dean Debak
Sun 16:54  Table 1
48   
Netherlands
Davy Louter
Netherlands
Peter Nelis
Sun 17:19  Table 2

Losers qualification

Race to 4
49   
Netherlands
Arjen Timmers
R1
Netherlands
Sten van Schaik
Sun 18:08  Table 4
50   
Netherlands
John van Dantzig
Netherlands
Oscar Boot
Sun 17:38  Table 1
51   
Croatia
Dean Debak
Bulgaria
Stoyan Shumarev
Sun 17:34  Table 2
52   
Netherlands
Peter Nelis
Netherlands
Ali Mesgar
Sun 18:08  Table 3

Quarter final

Race to 4
53   
Netherlands
Marc Verweij
Netherlands
John van Dantzig
Sun 18:41  Table 2
54   
Mongolia
norvoo noogi
Netherlands
Ali Mesgar
Sun 18:41  Table 4
55   
Netherlands
Pijke Vernout
Bulgaria
Stoyan Shumarev
Sun 18:41  Table 1
56   
United States
Judge Akins
Netherlands
Arjen Timmers
Sun 18:41  Table 3

Semi final

Race to 5
57   
Netherlands
John van Dantzig
Mongolia
norvoo noogi
Sun 19:27  Table 3
58   
Netherlands
Pijke Vernout
Netherlands
Arjen Timmers
R1
Sun 19:27  Table 4

Final

Race to 6
59   
Mongolia
norvoo noogi
Netherlands
Arjen Timmers
Sun 20:18  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants