Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 24, 2022

Puma Mens Tour - Ranking Event 2 - Riverbank

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Hendry Erasmus
Mpumalanga Blackball
9 (8/1) 45 (32/13)
71%
210
2 Mandi Mente
Mpumalanga Blackball
10 (9/1) 46 (34/12)
74%
160
3 Kyle Jonker
Mpumalanga Blackball
7 (5/2) 33 (21/12)
64%
110
3 Ntlaninge Mzamo
8 (6/2) 37 (22/15)
59%
110
5 Nkululeko Messi Masinde
6 (4/1) 27 (18/9)
67%
80
5 Mabuti Mbotyeni
7 (6/1) 29 (22/7)
76%
80
5 Keletso Phaswane (LB)
8 (6/2) 29 (21/8)
72%
80
5 Sean Marsberg
7 (5/2) 26 (18/8)
69%
80
9 Frans Muller
Mpumalanga Blackball
6 (5/1) 18 (15/3)
83%
55
Show more
10 Sello Phala
6 (4/2) 20 (12/8)
60%
55
10 Joseph Mtsweni
7 (5/2) 23 (15/8)
65%
55
10 Andre Van Wyk
Mpumalanga Blackball
5 (3/2) 17 (10/7)
59%
55
13 Blessing Siwela
6 (2/3) 22 (10/12)
45%
50
13 Sibusiso Nhlabatsi
6 (0/3) 15 (3/12)
20%
50
13 Sibusiso Mngomezulu
7 (4/3) 23 (15/8)
65%
50
13 Thembinkosi Nhlabatsi
6 (0/3) 15 (3/12)
20%
50
13 Ishmael Mthethwa
6 (0/3) 15 (3/12)
20%
50
13 Baaqir Osman
6 (0/3) 15 (3/12)
20%
50
13 Kito Lombard
5 (2/2) 17 (9/8)
53%
50
20 Nkosinathi Sihlongonyane
5 (1/4) 15 (3/12)
20%
45
20 Johannes tlaka
6 (2/4) 22 (9/13)
41%
45
20 Mohamed Salim Carrim
7 (1/4) 19 (5/14)
26%
45
23 Siyabonga Dlamini
5 (0/5) 15 (0/15)
0%
40
23 Zweli Dlamini
7 (0/4) 18 (3/15)
17%
40
23 Peter Nwaila (Panda's)
Mpumalanga Blackball
6 (1/4) 22 (8/14)
36%
40
23 Schooly Nkosi
7 (0/4) 18 (3/15)
17%
40
27 Richard Nortje
6 (0/6) 18 (0/18)
0%
35
28 Sitsembiso Matsebula
7 (0/5) 19 (2/17)
11%
35
8880 Aden Joseph
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Starts Sep 24, 2022, 8:00 AM (local time)
Format Round robin (29 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings Puma Men 22/23
Organizer Mpumalanga Blackball
Contact Senzo Nzwana

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mabuti Mbotyeni 6 6 0 0 18 2 16 0 0 0 0.9 18
2 Ntlaninge Mzamo 6 5 0 1 16 6 10 0 0 0 0.727 15
3 Sello Phala 6 4 0 2 12 8 4 0 0 0 0.6 12
4 Blessing Siwela 6 2 1 3 10 12 -2 0 0 0 0.455 7
5 Johannes tlaka 6 2 0 4 9 13 -4 0 0 0 0.409 6
6 Peter Nwaila (Panda's) 6 1 1 4 8 14 -6 0 0 0 0.364 4
7 Richard Nortje 6 0 0 6 0 18 -18 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mandi Mente 7 7 0 0 21 2 19 0 0 0 0.913 21
2 Keletso Phaswane (LB) 7 6 0 1 18 3 15 0 0 0 0.857 18
3 Joseph Mtsweni 7 5 0 2 15 8 7 0 0 0 0.652 15
4 Sibusiso Mngomezulu 7 4 0 3 15 8 7 0 0 0 0.652 12
5 Mohamed Salim Carrim 7 1 2 4 5 14 -9 0 0 0 0.263 5
6 Schooly Nkosi 7 0 3 4 3 15 -12 0 0 0 0.167 3
6 Zweli Dlamini 7 0 3 4 3 15 -12 0 0 0 0.167 3
8 Sitsembiso Matsebula 7 0 2 5 2 17 -15 0 0 0 0.105 2
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Nkululeko Messi Masinde 5 4 1 0 14 4 10 0 0 0 0.778 13
2 Kyle Jonker 5 4 0 1 13 3 10 0 0 0 0.813 12
3 Andre Van Wyk 5 3 0 2 10 7 3 0 0 0 0.588 9
4 Kito Lombard 5 2 1 2 9 8 1 0 0 0 0.529 7
5 Nkosinathi Sihlongonyane 5 1 0 4 3 12 -9 0 0 0 0.2 3
6 Siyabonga Dlamini 5 0 0 5 0 15 -15 0 0 0 0 0
7 Aden Joseph 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hendry Erasmus 6 5 0 1 16 4 12 0 0 0 0.8 15
1 Sean Marsberg 6 5 0 1 15 3 12 0 0 0 0.833 15
1 Frans Muller 6 5 0 1 15 3 12 0 0 0 0.833 15
4 Ishmael Mthethwa 6 0 3 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 3
4 Baaqir Osman 6 0 3 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 3
4 Sibusiso Nhlabatsi 6 0 3 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 3
4 Thembinkosi Nhlabatsi 6 0 3 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 3

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
South Africa
Ntlaninge Mzamo
Sat 09:30  Table 1
2-A   
South Africa
Sello Phala
South Africa
Johannes tlaka
Sat 09:30  Table 2
3-A   
South Africa
Richard Nortje
South Africa
Blessing Siwela
Sat 09:30  Table 3
4-B   
South Africa
Keletso Phaswane (LB)
South Africa
Joseph Mtsweni
Sat 09:30  Table 4
5-B   
South Africa
Mandi Mente
Eswatini
Zweli Dlamini
Sat 09:37 
6-B   
South Africa
Sibusiso Mngomezulu
South Africa
Schooly Nkosi
Sat 09:30  Table 5
7-B   
South Africa
Mohamed Salim Carrim
Eswatini
Sitsembiso Matsebula
Sat 09:38 
8-C   
South Africa
Nkululeko Messi Masinde
Eswatini
Nkosinathi Sihlongonyane
Sat 09:47  Table 1
9-C   
South Africa
Kyle Jonker
Eswatini
Siyabonga Dlamini
Sat 09:56 
10-C   
South Africa
Aden Joseph
South Africa
Andre Van Wyk
Sat 09:57  Table 1
11-D   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Ishmael Mthethwa
Sat 09:57  Table 2
12-D   
South Africa
Frans Muller
Eswatini
Thembinkosi Nhlabatsi
Sat 09:56 
13-D   
South Africa
Baaqir Osman
South Africa
Sean Marsberg
Sat 09:57  Table 3

Round 2

Race to 3
14-A   
South Africa
Ntlaninge Mzamo
South Africa
Johannes tlaka
Sat 09:57  Table 4
15-A   
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
South Africa
Blessing Siwela
Sat 09:57  Table 5
16-A   
South Africa
Sello Phala
South Africa
Mabuti Mbotyeni
Sat 10:28  Table 1
17-B   
South Africa
Keletso Phaswane (LB)
Eswatini
Zweli Dlamini
Sat 10:14 
18-B   
South Africa
Joseph Mtsweni
South Africa
Schooly Nkosi
Sat 10:17 
19-B   
South Africa
Mandi Mente
Eswatini
Sitsembiso Matsebula
Sat 10:16 
20-B   
South Africa
Sibusiso Mngomezulu
South Africa
Mohamed Salim Carrim
Sat 10:29  Table 2
21-C   
Eswatini
Nkosinathi Sihlongonyane
Eswatini
Siyabonga Dlamini
Sat 10:58 
22-C   
South Africa
Nkululeko Messi Masinde
South Africa
Andre Van Wyk
Sat 10:29  Table 2
23-C   
South Africa
Kyle Jonker
South Africa
Kito Lombard
Sat 10:29  Table 3
24-D   
South Africa
Ishmael Mthethwa
Eswatini
Thembinkosi Nhlabatsi
Sat 10:59 
25-D   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Sean Marsberg
Sat 10:29  Table 4
26-D   
South Africa
Frans Muller
Eswatini
Sibusiso Nhlabatsi
Sat 10:59 

Round 3

Race to 3
27-A   
South Africa
Johannes tlaka
South Africa
Blessing Siwela
Sat 10:29  Table 5
28-A   
South Africa
Ntlaninge Mzamo
South Africa
Mabuti Mbotyeni
Sat 11:00  Table 1
29-A   
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
South Africa
Richard Nortje
Sat 11:02  Table 2
30-B   
South Africa
Keletso Phaswane (LB)
South Africa
Schooly Nkosi
Sat 11:02 
31-B   
Eswatini
Zweli Dlamini
Eswatini
Sitsembiso Matsebula
Sat 11:02 
32-B   
South Africa
Joseph Mtsweni
South Africa
Mohamed Salim Carrim
Sat 11:02 
33-B   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Sibusiso Mngomezulu
Sat 11:00  Table 2
34-C   
Eswatini
Siyabonga Dlamini
South Africa
Andre Van Wyk
Sat 11:02 
35-C   
Eswatini
Nkosinathi Sihlongonyane
South Africa
Kito Lombard
Sat 12:45 
36-C   
South Africa
Nkululeko Messi Masinde
South Africa
Aden Joseph
 
37-D   
Eswatini
Thembinkosi Nhlabatsi
South Africa
Sean Marsberg
Sat 11:03 
38-D   
South Africa
Ishmael Mthethwa
Eswatini
Sibusiso Nhlabatsi
Sat 11:03 
39-D   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Baaqir Osman
Sat 11:03 

Round 4

Race to 3
40-A   
South Africa
Blessing Siwela
South Africa
Mabuti Mbotyeni
Sat 11:30  Table 1
41-A   
South Africa
Johannes tlaka
South Africa
Richard Nortje
Sat 11:05 
42-A   
South Africa
Ntlaninge Mzamo
South Africa
Sello Phala
Sat 11:30  Table 2
43-B   
South Africa
Keletso Phaswane (LB)
Eswatini
Sitsembiso Matsebula
Sat 11:05 
44-B   
South Africa
Schooly Nkosi
South Africa
Mohamed Salim Carrim
Sat 11:03 
45-B   
Eswatini
Zweli Dlamini
South Africa
Sibusiso Mngomezulu
Sat 11:05 
46-B   
South Africa
Joseph Mtsweni
South Africa
Mandi Mente
Sat 11:30  Table 3
47-C   
South Africa
Andre Van Wyk
South Africa
Kito Lombard
Sat 11:01  Table 3
48-C   
Eswatini
Siyabonga Dlamini
South Africa
Aden Joseph
 
49-C   
Eswatini
Nkosinathi Sihlongonyane
South Africa
Kyle Jonker
Sat 12:45 
50-D   
South Africa
Sean Marsberg
Eswatini
Sibusiso Nhlabatsi
Sat 11:05 
51-D   
Eswatini
Thembinkosi Nhlabatsi
South Africa
Baaqir Osman
Sat 11:05 
52-D   
South Africa
Ishmael Mthethwa
South Africa
Frans Muller
Sat 11:06 

Round 5

Race to 3
53-A   
South Africa
Mabuti Mbotyeni
South Africa
Richard Nortje
Sat 11:06 
54-A   
South Africa
Blessing Siwela
South Africa
Sello Phala
Sat 11:01  Table 4
55-A   
South Africa
Johannes tlaka
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
Sat 11:01  Table 5
56-B   
South Africa
Keletso Phaswane (LB)
South Africa
Mohamed Salim Carrim
Sat 11:06 
57-B   
Eswatini
Sitsembiso Matsebula
South Africa
Sibusiso Mngomezulu
Sat 11:06 
58-B   
South Africa
Schooly Nkosi
South Africa
Mandi Mente
Sat 12:00 
59-B   
Eswatini
Zweli Dlamini
South Africa
Joseph Mtsweni
Sat 11:06 
60-C   
South Africa
Kito Lombard
South Africa
Aden Joseph
 
61-C   
South Africa
Andre Van Wyk
South Africa
Kyle Jonker
Sat 12:01  Table 1
62-C   
Eswatini
Siyabonga Dlamini
South Africa
Nkululeko Messi Masinde
Sat 11:07 
63-D   
Eswatini
Sibusiso Nhlabatsi
South Africa
Baaqir Osman
Sat 11:07 
64-D   
South Africa
Sean Marsberg
South Africa
Frans Muller
Sat 11:30  Table 4
65-D   
Eswatini
Thembinkosi Nhlabatsi
South Africa
Hendry Erasmus
Sat 11:07 

Round 6

Race to 3
66-A   
South Africa
Richard Nortje
South Africa
Sello Phala
Sat 11:07 
67-A   
South Africa
Mabuti Mbotyeni
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
Sat 12:01  Table 2
68-A   
South Africa
Blessing Siwela
South Africa
Ntlaninge Mzamo
Sat 12:01  Table 3
69-B   
South Africa
Keletso Phaswane (LB)
South Africa
Sibusiso Mngomezulu
Sat 12:01  Table 4
70-B   
South Africa
Mohamed Salim Carrim
South Africa
Mandi Mente
Sat 11:07 
71-B   
Eswatini
Sitsembiso Matsebula
South Africa
Joseph Mtsweni
Sat 11:07 
72-B   
South Africa
Schooly Nkosi
Eswatini
Zweli Dlamini
Sat 11:07 
73-C   
South Africa
Aden Joseph
South Africa
Kyle Jonker
 
74-C   
South Africa
Kito Lombard
South Africa
Nkululeko Messi Masinde
Sat 12:31  Table 1
75-C   
South Africa
Andre Van Wyk
Eswatini
Nkosinathi Sihlongonyane
Sat 12:45 
76-D   
South Africa
Baaqir Osman
South Africa
Frans Muller
Sat 11:08 
77-D   
Eswatini
Sibusiso Nhlabatsi
South Africa
Hendry Erasmus
Sat 11:08 
78-D   
South Africa
Sean Marsberg
South Africa
Ishmael Mthethwa
Sat 11:08 

Round 7

Race to 3
79-A   
South Africa
Sello Phala
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
Sat 12:32  Table 2
80-A   
South Africa
Richard Nortje
South Africa
Ntlaninge Mzamo
Sat 11:08 
81-A   
South Africa
Mabuti Mbotyeni
South Africa
Johannes tlaka
Sat 12:32  Table 3
82-B   
South Africa
Keletso Phaswane (LB)
South Africa
Mandi Mente
Sat 12:33  Table 4
83-B   
South Africa
Sibusiso Mngomezulu
South Africa
Joseph Mtsweni
Sat 13:03  Table 1
84-B   
South Africa
Mohamed Salim Carrim
Eswatini
Zweli Dlamini
Sat 11:04 
85-B   
Eswatini
Sitsembiso Matsebula
South Africa
Schooly Nkosi
Sat 11:04 
86-C   
South Africa
Kyle Jonker
South Africa
Nkululeko Messi Masinde
Sat 13:02  Table 2
87-C   
South Africa
Aden Joseph
Eswatini
Nkosinathi Sihlongonyane
 
88-C   
South Africa
Kito Lombard
Eswatini
Siyabonga Dlamini
Sat 11:04 
89-D   
South Africa
Frans Muller
South Africa
Hendry Erasmus
Sat 12:59 
90-D   
South Africa
Baaqir Osman
South Africa
Ishmael Mthethwa
Sat 11:04 
91-D   
Eswatini
Sibusiso Nhlabatsi
Eswatini
Thembinkosi Nhlabatsi
Sat 11:04 

Quarter final

Race to 5
92   
South Africa
Mabuti Mbotyeni
South Africa
Kyle Jonker
Sat 14:20  Table 4
93   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Keletso Phaswane (LB)
Sat 14:20  Table 3
94   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Sean Marsberg
Sat 14:20  Table 2
95   
South Africa
Nkululeko Messi Masinde
South Africa
Ntlaninge Mzamo
Sat 14:20  Table 1

Semi final

Race to 5
96   
South Africa
Kyle Jonker
South Africa
Hendry Erasmus
Sat 15:23  Table 1
97   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Ntlaninge Mzamo
Sat 15:23  Table 3

Final

Race to 6
98   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Mandi Mente
  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants