Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 21, 2023

Predator New Zealand 8 Ball Tour - Dunedin Open

8-Ball
Congratulations on entering the Predator New Zealand 8 Ball Tour, the Dunedin Open. Please be at the venue by 9:30am on Saturday October 21. Also, remember this is a dress code event and this will be strictly enforced. Thanks!
Congratulations on entering the Predator New Zealand 8 Ball Tour, the Dunedin Open. Please be at the venue by 9:30am on Saturday October 21. Also, remember this is a dress code event and this will be strictly enforced. Thanks!

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 New Zealand Jun Carreon
9 (8/1) 68 (40/28)
59%
30
2 New Zealand Neil Whalley
9 (8/1) 62 (42/20)
68%
25
3 New Zealand Brendan Ng
8 (7/1) 52 (35/17)
67%
20
3 New Zealand Michael Hayes
8 (6/2) 54 (33/21)
61%
20
5 South Africa Devan Bramley
7 (5/2) 38 (26/12)
68%
15
5 Bangladesh Nazmus Sakib
6 (3/3) 35 (17/18)
49%
15
5 New Zealand Hassan Abdalla
7 (5/2) 42 (27/15)
64%
15
5 Philippines darwin dulay
7 (4/3) 43 (23/20)
53%
15
9 New Zealand Glenn Spiers
6 (3/3) 35 (18/17)
51%
10
Show more
9 New Zealand Greg Croudis
6 (4/2) 33 (22/11)
67%
10
9 Cook Islands Dominic Mareko
5 (4/1) 26 (19/7)
73%
10
9 New Zealand Doug Stewart
6 (4/2) 33 (20/13)
61%
10
9 New Zealand Blane Watson
6 (3/3) 30 (16/14)
53%
10
9 New Zealand John Adamson
6 (3/3) 37 (20/17)
54%
10
9 Albania Sab Fikaj
5 (3/2) 28 (13/15)
46%
10
9 New Zealand Jackson Wright
6 (3/3) 33 (14/19)
42%
10
17 New Zealand Deane Crabbe
4 (1/3) 23 (9/14)
39%
5
17 New Zealand Nathan Whelan
New Zealand Pool Association
5 (2/3) 24 (11/13)
46%
5
17 New Zealand Tammy Adams
5 (2/3) 24 (8/16)
33%
5
17 New Zealand Boyd Thwaites
5 (2/3) 22 (9/13)
41%
5
21 New Zealand Kath Turner
5 (1/4) 23 (7/16)
30%
5
21 New Zealand Stephen Woodford
5 (1/4) 26 (9/17)
35%
5
21 New Zealand Steve Cropper
5 (2/3) 26 (9/17)
35%
5
21 New Zealand Vikky Spiers
4 (0/4) 22 (6/16)
27%
5
21 New Zealand Dave Burgess
5 (1/4) 29 (12/17)
41%
5
26 New Zealand Minshym Chan Wong
5 (0/5) 25 (5/20)
20%
5
26 New Zealand Aden Grebneff
5 (0/5) 27 (7/20)
26%
5
26 New Zealand Lydia Nenewale
5 (0/5) 22 (2/20)
9%
5
26 New Zealand James Hayes
5 (0/5) 24 (4/20)
17%
5
Starts Oct 21, 2023, 10:00 AM Until Oct 21, 2023 (local time)
Entry deadline Oct 20, 2023, 4:00 PM (local time)
Organizer New Zealand Pool Association
Contact Tammy Adams (uvftammy@yahoo.co.nz, +64212362630)
Rankings Predator New Zealand 8 Ball Tour
Format Round robin (29 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Dresscode Dress pants or casual slacks to be worn. Polo or button-down style shirt with sleeves, fold over or vertical collar. All footwears must be dark color, close-toe and normal in style and wear. Shoes with laces must have the laces properly tied. Dark color tennis or walking shoes are acceptable but must be clean and neat.
More info
Welcome to the 2023 Predator New Zealand 8 Ball Tour, the Dunedin Open! Play takes place over the weekend of Saturday October 21st at Bowey's Pool Lounge and Bar in Dunedin.

Section play will be held on Saturday and will be a race to 4 (may change depending on entry numbers). Knockout play will be held, directly after qualification round.

Entries will be accepted via Cue Score and will close on Friday October 20 at noon. Entry is $50, or $10 for juniors U21. Annual membership dues will be required to have been paid for this tournament and can be paid with your entry fee on CueScore. The annual NZPA membership for seniors in 2023 is $20, and $10 for juniors.

All players will be competing for ranking points that will be used to select a team whenever NZPA is offered entries into international and World Championship events.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Dominic Mareko 4 4 0 0 16 2 14 0 0 0 0.889 4
2 Sab Fikaj 4 3 0 1 12 10 2 0 0 0 0.545 3
3 Nazmus Sakib 4 2 0 2 11 12 -1 0 0 0 0.478 2
4 Deane Crabbe 4 1 0 3 9 14 -5 0 0 0 0.391 1
5 Vikky Spiers 4 0 0 4 6 16 -10 0 0 0 0.273 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Brendan Ng 5 5 0 0 20 7 13 0 0 0 0.741 5
2 John Adamson 5 3 0 2 17 12 5 1 0 0 0.586 3
3 Glenn Spiers 5 3 0 2 15 12 3 0 0 0 0.556 3
4 darwin dulay 5 3 0 2 14 12 2 0 0 0 0.538 3
5 Dave Burgess 5 1 0 4 12 17 -5 0 0 0 0.414 1
6 Lydia Nenewale 5 0 0 5 2 20 -18 0 0 0 0.091 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Devan Bramley 5 4 0 1 19 7 12 0 0 0 0.731 4
2 Jun Carreon 5 4 0 1 17 9 8 0 0 0 0.654 4
3 Blane Watson 5 3 0 2 14 9 5 2 0 0 0.609 3
4 Boyd Thwaites 5 2 0 3 9 13 -4 1 0 0 0.409 2
5 Steve Cropper 5 2 0 3 9 17 -8 0 0 0 0.346 2
6 Aden Grebneff 5 0 0 5 7 20 -13 1 0 0 0.259 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Neil Whalley 5 5 0 0 20 5 15 3 0 0 0.8 5
2 Greg Croudis 5 4 0 1 18 6 12 2 0 0 0.75 4
3 Jackson Wright 5 3 0 2 14 14 0 1 0 0 0.5 3
4 Nathan Whelan 5 2 0 3 11 13 -2 0 0 0 0.458 2
5 Kath Turner 5 1 0 4 7 16 -9 0 0 0 0.304 1
6 James Hayes 5 0 0 5 4 20 -16 0 0 0 0.167 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hassan Abdalla 5 4 0 1 18 7 11 2 0 0 0.72 4
2 Michael Hayes 5 4 0 1 18 8 10 0 0 0 0.692 4
3 Doug Stewart 5 4 0 1 18 8 10 2 0 0 0.692 4
4 Tammy Adams 5 2 0 3 8 16 -8 0 0 0 0.333 2
5 Stephen Woodford 5 1 0 4 9 17 -8 0 0 0 0.346 1
6 Minshym Chan Wong 5 0 0 5 5 20 -15 0 0 0 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Cook Islands
Dominic Mareko
Bangladesh
Nazmus Sakib
Sat 09:59  Table 1
2-A   
Albania
Sab Fikaj
New Zealand
Vikky Spiers
Sat 09:59  Table 2
3-B   
New Zealand
Brendan Ng
Philippines
darwin dulay
Sat 09:59  Table 3
4-B   
New Zealand
Glenn Spiers
New Zealand
Lydia Nenewale
Sat 09:59  Table 4
5-B   
New Zealand
John Adamson
New Zealand
Dave Burgess
Sat 09:59  Table 5
6-C   
New Zealand
Jun Carreon
New Zealand
Boyd Thwaites
Sat 09:59  Table 6
7-C   
New Zealand
Blane Watson
R2
New Zealand
Aden Grebneff
Sat 09:59  Table 7
8-C   
New Zealand
Steve Cropper
South Africa
Devan Bramley
Sat 09:59  Table 8
9-D   
New Zealand
Neil Whalley
New Zealand
James Hayes
Sat 09:59  Table 9
10-D   
New Zealand
Greg Croudis
New Zealand
Jackson Wright
Sat 09:59  Table 10
11-D   
New Zealand
Nathan Whelan
New Zealand
Kath Turner
Sat 10:19  Table 7
12-E   
New Zealand
Hassan Abdalla
New Zealand
Minshym Chan Wong
Sat 10:35  Table 8
13-E   
New Zealand
Doug Stewart
New Zealand
Michael Hayes
Sat 10:35  Table 3
14-E   
New Zealand
Stephen Woodford
New Zealand
Tammy Adams
Sat 10:36  Table 6

Round 2

Race to 4
15-A   
Bangladesh
Nazmus Sakib
New Zealand
Vikky Spiers
Sat 11:13  Table 7
16-A   
Cook Islands
Dominic Mareko
New Zealand
Deane Crabbe
Sat 10:53  Table 5
17-B   
New Zealand
Brendan Ng
New Zealand
Lydia Nenewale
Sat 10:56  Table 1
18-B   
Philippines
darwin dulay
New Zealand
Dave Burgess
Sat 10:54  Table 4
19-B   
New Zealand
Glenn Spiers
New Zealand
John Adamson
R1
Sat 11:06  Table 8
20-C   
New Zealand
Jun Carreon
New Zealand
Aden Grebneff
Sat 10:42  Table 10
21-C   
New Zealand
Boyd Thwaites
South Africa
Devan Bramley
Sat 10:49  Table 9
22-C   
New Zealand
Blane Watson
New Zealand
Steve Cropper
Sat 11:10  Table 2
23-D   
New Zealand
Neil Whalley
New Zealand
Jackson Wright
Sat 11:11  Table 3
24-D   
New Zealand
James Hayes
New Zealand
Kath Turner
Sat 11:23  Table 10
25-D   
New Zealand
Greg Croudis
New Zealand
Nathan Whelan
Sat 11:25  Table 1
26-E   
New Zealand
Hassan Abdalla
R1
New Zealand
Michael Hayes
Sat 11:27  Table 5
27-E   
New Zealand
Minshym Chan Wong
New Zealand
Tammy Adams
Sat 11:55  Table 6
28-E   
New Zealand
Doug Stewart
New Zealand
Stephen Woodford
Sat 11:55  Table 4

Round 3

Race to 4
29-A   
New Zealand
Vikky Spiers
New Zealand
Deane Crabbe
Sat 12:09  Table 10
30-A   
Bangladesh
Nazmus Sakib
Albania
Sab Fikaj
Sat 12:24  Table 4
31-B   
New Zealand
Brendan Ng
New Zealand
Dave Burgess
Sat 12:07  Table 7
32-B   
New Zealand
Lydia Nenewale
New Zealand
John Adamson
Sat 11:52  Table 8
33-B   
Philippines
darwin dulay
New Zealand
Glenn Spiers
Sat 11:54  Table 1
34-C   
New Zealand
Jun Carreon
South Africa
Devan Bramley
Sat 11:42  Table 3
35-C   
New Zealand
Aden Grebneff
R1
New Zealand
Steve Cropper
Sat 11:47  Table 2
36-C   
New Zealand
Boyd Thwaites
New Zealand
Blane Watson
Sat 11:56  Table 9
37-D   
New Zealand
Neil Whalley
R3
New Zealand
Kath Turner
Sat 12:27  Table 3
38-D   
New Zealand
Jackson Wright
New Zealand
Nathan Whelan
Sat 12:11  Table 5
39-D   
New Zealand
James Hayes
New Zealand
Greg Croudis
Sat 12:14  Table 9
40-E   
New Zealand
Hassan Abdalla
R1
New Zealand
Tammy Adams
Sat 13:02  Table 6
41-E   
New Zealand
Michael Hayes
New Zealand
Stephen Woodford
Sat 12:35  Table 8
42-E   
New Zealand
Minshym Chan Wong
New Zealand
Doug Stewart
Sat 13:12  Table 4

Round 4

Race to 4
43-A   
New Zealand
Deane Crabbe
Albania
Sab Fikaj
Sat 13:19  Table 10
44-A   
New Zealand
Vikky Spiers
Cook Islands
Dominic Mareko
Sat 13:23  Table 6
45-B   
New Zealand
Brendan Ng
New Zealand
John Adamson
Sat 12:44  Table 2
46-B   
New Zealand
Dave Burgess
New Zealand
Glenn Spiers
Sat 12:55  Table 5
47-B   
New Zealand
Lydia Nenewale
Philippines
darwin dulay
Sat 12:46  Table 7
48-C   
New Zealand
Jun Carreon
New Zealand
Steve Cropper
Sat 12:46  Table 9
49-C   
South Africa
Devan Bramley
New Zealand
Blane Watson
Sat 12:43  Table 1
50-C   
New Zealand
Aden Grebneff
New Zealand
Boyd Thwaites
R1
Sat 13:02  Table 3
51-D   
New Zealand
Neil Whalley
New Zealand
Nathan Whelan
Sat 13:06  Table 1
52-D   
New Zealand
Kath Turner
New Zealand
Greg Croudis
R2
Sat 13:14  Table 8
53-D   
New Zealand
Jackson Wright
New Zealand
James Hayes
Sat 13:16  Table 9
54-E   
New Zealand
Hassan Abdalla
New Zealand
Stephen Woodford
Sat 13:26  Table 2
55-E   
New Zealand
Tammy Adams
New Zealand
Doug Stewart
Sat 13:58  Table 6
56-E   
New Zealand
Michael Hayes
New Zealand
Minshym Chan Wong
Sat 13:58  Table 4

Round 5

Race to 4
57-A   
Albania
Sab Fikaj
Cook Islands
Dominic Mareko
Sat 14:17  Table 2
58-A   
New Zealand
Deane Crabbe
Bangladesh
Nazmus Sakib
Sat 14:19  Table 10
59-B   
New Zealand
Brendan Ng
New Zealand
Glenn Spiers
Sat 13:42  Table 8
60-B   
New Zealand
John Adamson
Philippines
darwin dulay
Sat 13:34  Table 7
61-B   
New Zealand
Dave Burgess
New Zealand
Lydia Nenewale
Sat 13:51  Table 3
62-C   
New Zealand
Jun Carreon
New Zealand
Blane Watson
Sat 13:34  Table 1
63-C   
New Zealand
Steve Cropper
New Zealand
Boyd Thwaites
Sat 13:47  Table 5
64-C   
South Africa
Devan Bramley
New Zealand
Aden Grebneff
Sat 14:00  Table 9
65-D   
New Zealand
Neil Whalley
New Zealand
Greg Croudis
Sat 14:01  Table 1
66-D   
New Zealand
Nathan Whelan
New Zealand
James Hayes
Sat 14:16  Table 8
67-D   
New Zealand
Kath Turner
New Zealand
Jackson Wright
R1
Sat 14:25  Table 7
68-E   
New Zealand
Hassan Abdalla
New Zealand
Doug Stewart
R2
Sat 14:28  Table 6
69-E   
New Zealand
Stephen Woodford
New Zealand
Minshym Chan Wong
Sat 14:31  Table 4
70-E   
New Zealand
Tammy Adams
New Zealand
Michael Hayes
Sat 14:37  Table 9

Last sixteen

Race to 5
71   
Cook Islands
Dominic Mareko
Philippines
darwin dulay
Sat 15:34  Table 1
72   
New Zealand
Jun Carreon
New Zealand
Greg Croudis
Sat 15:34  Table 2
73   
New Zealand
Brendan Ng
New Zealand
Doug Stewart
Sat 15:34  Table 3
74   
New Zealand
Jackson Wright
South Africa
Devan Bramley
Sat 15:34  Table 4
75   
New Zealand
Neil Whalley
New Zealand
Blane Watson
Sat 15:34  Table 5
76   
Bangladesh
Nazmus Sakib
Albania
Sab Fikaj
Sat 15:34  Table 6
77   
New Zealand
Michael Hayes
New Zealand
John Adamson
Sat 15:34  Table 7
78   
New Zealand
Glenn Spiers
R1
New Zealand
Hassan Abdalla
R2
Sat 15:34  Table 8

Quarter final

Race to 5
79   
Philippines
darwin dulay
New Zealand
Jun Carreon
Sat 16:53  Table 2
80   
New Zealand
Brendan Ng
South Africa
Devan Bramley
Sat 16:40  Table 7
81   
New Zealand
Neil Whalley
R2
Bangladesh
Nazmus Sakib
R1
Sat 16:41  Table 8
82   
New Zealand
Michael Hayes
New Zealand
Hassan Abdalla
R1
Sat 16:41  Table 3

Semi final

Race to 6
83   
New Zealand
Jun Carreon
New Zealand
Brendan Ng
Sat 18:17  Table 8
84   
New Zealand
Neil Whalley
New Zealand
Michael Hayes
Sat 18:10  Table 7

Final

Race to 7
85   
New Zealand
Jun Carreon
R1
New Zealand
Neil Whalley
Sat 19:35  Table 7

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants