Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 19, 2021

Poollokaal de Gracht Winter Ranking 2021 8-Ball #1

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Gilliano Smit
8 (8/0) 31 (26/5)
84%
50
2 Aytel Soliano
8 (6/2) 37 (21/16)
57%
35
3 Harry van Schaik
7 (4/3) 29 (16/13)
55%
25
3 Remy Nijssen
6 (4/2) 30 (16/14)
53%
25
5 Sander Marnette
6 (5/1) 30 (18/12)
60%
20
5 Matt Sinclair
5 (3/2) 23 (14/9)
61%
20
5 Bart Auée
5 (3/2) 23 (13/10)
57%
20
5 Johannes TSANG
5 (3/2) 22 (10/12)
45%
20
9 Andrej Karamesic
4 (2/2) 16 (10/6)
63%
15
Show more
9 Joris de Winkel
5 (2/3) 23 (11/12)
48%
15
9 Paul Spaans
5 (3/2) 22 (13/9)
59%
15
9 Valen Tino
4 (3/1) 14 (9/5)
64%
15
13 Louis Kolenberg
4 (2/2) 15 (7/8)
47%
15
13 Ali Soeleman
5 (2/3) 20 (10/10)
50%
15
13 Daniël Bruens
4 (1/3) 18 (8/10)
44%
15
13 Theodore Dimitriadis
5 (2/3) 22 (9/13)
41%
15
17 André Sprengers
4 (0/4) 14 (2/12)
14%
10
17 Edward W.
5 (2/3) 21 (9/12)
43%
10
17 Mitch van Tongeren
4 (0/4) 14 (2/12)
14%
10
17 Sami Arous
5 (1/4) 20 (8/12)
40%
10
21 Miguel Oliveira
5 (1/4) 20 (6/14)
30%
10
21 Fabio Mollo
5 (0/5) 18 (3/15)
17%
10
Starts Sep 19, 2021, 4:00 PM (local time)
Format Round robin (22 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Organizer Poollokaal De Gracht
More info
Ouderwets 8-Ball knallen. 6,-

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Bart Auée 4 3 0 1 11 6 5 0 0 0 0.647 3
2 Remy Nijssen 4 3 0 1 10 8 2 0 0 0 0.556 3
3 Andrej Karamesic 4 2 0 2 10 6 4 0 0 0 0.625 2
4 Louis Kolenberg 4 2 0 2 7 8 -1 0 0 0 0.467 2
5 André Sprengers 4 0 0 4 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sander Marnette 5 5 0 0 15 8 7 0 0 0 0.652 5
2 Aytel Soliano 5 4 0 1 13 8 5 0 0 0 0.619 4
3 Paul Spaans 5 3 0 2 13 9 4 0 0 0 0.591 3
4 Ali Soeleman 5 2 0 3 10 10 0 0 0 0 0.5 2
5 Sami Arous 5 1 0 4 8 12 -4 0 0 0 0.4 1
6 Fabio Mollo 5 0 0 5 3 15 -12 0 0 0 0.167 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Gilliano Smit 5 5 0 0 15 4 11 0 0 0 0.789 5
2 Harry van Schaik 5 3 0 2 12 7 5 0 0 0 0.632 3
3 Joris de Winkel 5 2 0 3 11 12 -1 0 0 0 0.478 2
4 Theodore Dimitriadis 5 2 0 3 9 13 -4 0 0 0 0.409 2
5 Edward W. 5 2 0 3 9 12 -3 0 0 0 0.429 2
6 Miguel Oliveira 5 1 0 4 6 14 -8 0 0 0 0.3 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Matt Sinclair 4 3 0 1 11 5 6 0 0 0 0.688 3
2 Johannes TSANG 4 3 0 1 10 8 2 0 0 0 0.556 3
3 Valen Tino 4 3 0 1 9 5 4 0 0 0 0.643 3
4 Daniël Bruens 4 1 0 3 8 10 -2 0 0 0 0.444 1
5 Mitch van Tongeren 4 0 0 4 2 12 -10 0 0 0 0.143 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Netherlands
André Sprengers
Netherlands
Louis Kolenberg
Sun 16:33 
2-A   
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Netherlands
Remy Nijssen
Sun 16:29 
3-B   
Netherlands
Ali Soeleman
Netherlands
Sander Marnette
Sun 16:30 
4-B   
Netherlands
Aytel Soliano
Netherlands
Paul Spaans
Sun 16:30 
5-B   
Italy
Fabio Mollo
Tunisia
Sami Arous
Sun 16:30 
6-C   
Netherlands
Gilliano Smit
Portugal
Miguel Oliveira
Sun 16:30 
7-C   
Netherlands
Theodore Dimitriadis
Netherlands
Harry van Schaik
Sun 16:30 
8-C   
Netherlands
Joris de Winkel
Netherlands
Edward W.
Sun 16:30 
9-D   
Netherlands
Mitch van Tongeren
Canada
Johannes TSANG
Sun 16:31 
10-D   
United Kingdom
Matt Sinclair
Netherlands
Valen Tino
Sun 16:31 

Round 2

Race to 3
11-A   
Netherlands
Louis Kolenberg
Netherlands
Remy Nijssen
Sun 16:51 
12-A   
Netherlands
André Sprengers
Guyana
Bart Auée
Sun 16:52 
13-B   
Netherlands
Ali Soeleman
Netherlands
Paul Spaans
Sun 17:03 
14-B   
Netherlands
Sander Marnette
Tunisia
Sami Arous
Sun 16:57 
15-B   
Netherlands
Aytel Soliano
Italy
Fabio Mollo
Sun 17:03 
16-C   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Harry van Schaik
Sun 17:01 
17-C   
Portugal
Miguel Oliveira
Netherlands
Edward W.
Sun 16:52 
18-C   
Netherlands
Theodore Dimitriadis
Netherlands
Joris de Winkel
Sun 17:01 
19-D   
Canada
Johannes TSANG
Netherlands
Valen Tino
Sun 16:56 
20-D   
Netherlands
Mitch van Tongeren
Netherlands
Daniël Bruens
Sun 16:56 

Round 3

Race to 3
21-A   
Netherlands
Remy Nijssen
Guyana
Bart Auée
Sun 17:20 
22-A   
Netherlands
Louis Kolenberg
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Sun 17:08 
23-B   
Netherlands
Ali Soeleman
Tunisia
Sami Arous
Sun 17:38 
24-B   
Netherlands
Paul Spaans
Italy
Fabio Mollo
Sun 17:38 
25-B   
Netherlands
Sander Marnette
Netherlands
Aytel Soliano
Sun 17:36 
26-C   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Edward W.
Sun 17:28 
27-C   
Netherlands
Harry van Schaik
Netherlands
Joris de Winkel
Sun 17:37 
28-C   
Portugal
Miguel Oliveira
Netherlands
Theodore Dimitriadis
Sun 17:37 
29-D   
Netherlands
Valen Tino
Netherlands
Daniël Bruens
Sun 17:34 
30-D   
Canada
Johannes TSANG
United Kingdom
Matt Sinclair
Sun 17:27 

Round 4

Race to 3
31-A   
Guyana
Bart Auée
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Sun 18:29 
32-A   
Netherlands
Remy Nijssen
Netherlands
André Sprengers
Sun 17:46 
33-B   
Netherlands
Ali Soeleman
Italy
Fabio Mollo
Sun 18:23 
34-B   
Tunisia
Sami Arous
Netherlands
Aytel Soliano
Sun 18:16 
35-B   
Netherlands
Paul Spaans
Netherlands
Sander Marnette
Sun 18:23 
36-C   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Joris de Winkel
Sun 18:15 
37-C   
Netherlands
Edward W.
Netherlands
Theodore Dimitriadis
Sun 18:21 
38-C   
Netherlands
Harry van Schaik
Portugal
Miguel Oliveira
Sun 18:22 
39-D   
Netherlands
Daniël Bruens
United Kingdom
Matt Sinclair
Sun 18:11 
40-D   
Netherlands
Valen Tino
Netherlands
Mitch van Tongeren
Sun 18:11 

Round 5

Race to 3
41-A   
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Netherlands
André Sprengers
Sun 17:28 
42-A   
Guyana
Bart Auée
Netherlands
Louis Kolenberg
Sun 17:47 
43-B   
Netherlands
Ali Soeleman
Netherlands
Aytel Soliano
Sun 18:46 
44-B   
Italy
Fabio Mollo
Netherlands
Sander Marnette
Sun 19:05 
45-B   
Tunisia
Sami Arous
Netherlands
Paul Spaans
Sun 19:05 
46-C   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Theodore Dimitriadis
Sun 19:00 
47-C   
Netherlands
Joris de Winkel
Portugal
Miguel Oliveira
Sun 18:47 
48-C   
Netherlands
Edward W.
Netherlands
Harry van Schaik
Sun 19:00 
49-D   
United Kingdom
Matt Sinclair
Netherlands
Mitch van Tongeren
Sun 18:49 
50-D   
Netherlands
Daniël Bruens
Canada
Johannes TSANG
Sun 18:48 

Quarter final

Race to 4
51   
Guyana
Bart Auée
Netherlands
Aytel Soliano
Sun 19:43 
52   
Netherlands
Remy Nijssen
Netherlands
Sander Marnette
Sun 19:43 
53   
Netherlands
Gilliano Smit
Canada
Johannes TSANG
Sun 19:43 
54   
Netherlands
Harry van Schaik
United Kingdom
Matt Sinclair
Sun 19:44 

Semi final

Race to 3
55   
Netherlands
Aytel Soliano
Netherlands
Remy Nijssen
Sun 21:51 
56   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Harry van Schaik
Sun 22:23 

Final

Race to 3
57   
Netherlands
Aytel Soliano
Netherlands
Gilliano Smit
Sun 22:23 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants