Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 15, 2017

Pool Noord Regiotoernooi #2

8-Ball

Add players

Please wait...

New member

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Michel Drenth
7 (6/1) 46 (28/18)
61%
250
2 Peter de Boer
7 (6/1) 40 (27/13)
68%
180
3 Zadrach Singadji
Kings & Queens Assen
6 (4/2) 30 (19/11)
63%
140
3 Eddie Lutjes
6 (4/2) 32 (20/12)
63%
140
5 Rudy van der Veen
N-Joy Drachten
6 (5/1) 31 (20/11)
65%
100
5 Jozef Wolters
6 (3/3) 28 (15/13)
54%
100
5 Niek Kodden
5 (3/2) 24 (10/14)
42%
100
5 Mark Ruijtenbeek
5 (3/2) 25 (14/11)
56%
100
9 Johan Koops
5 (3/2) 23 (12/11)
52%
60
Show more
9 Harm Nuwolt
4 (3/1) 18 (10/8)
56%
60
9 Hilbrand Boschma
N-Joy Drachten
4 (2/2) 18 (9/9)
50%
60
9 Ewout van Asselt
4 (1/3) 15 (5/10)
33%
60
9 Erwin de Roo
5 (3/2) 18 (9/9)
50%
60
9 Johan van der Leest
4 (2/2) 17 (10/7)
59%
60
9 Sanne Tuinenbreyer
5 (2/3) 19 (8/11)
42%
60
9 Harry Royes
5 (4/1) 20 (15/5)
75%
60
17 Hindrik de Haan
3 (1/2) 10 (3/7)
30%
50
17 Dylan ten Brinke
3 (1/2) 12 (5/7)
42%
50
19 Erwin Okken
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
50
19 Dennis Tahapary
Cue Action Groningen
3 (0/3) 12 (3/9)
25%
50
19 Jacco Wieringa
4 (1/3) 17 (6/11)
35%
50
19 Martijn Meijerink
N-Joy Drachten
3 (0/3) 12 (3/9)
25%
50
19 Richard Brandsma
3 (0/3) 9 (0/9)
0%
50
19 Iris-Eline Bakker
4 (1/3) 14 (5/9)
36%
50
25 Coos Matatula
4 (0/4) 12 (0/12)
0%
40
25 Jurjen Postma
4 (0/4) 17 (5/12)
29%
40
Entry deadline Oct 15, 2017, 1:00 PM (local time)
Starts Oct 15, 2017, 1:00 PM (local time)
Format Round robin (26 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Organizer Koninklijke Nederlandse Biljartbond and Pool Regio 1

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Harry Royes 4 4 0 0 12 1 11 0 0 0 0.923 0
2 Erwin de Roo 4 3 0 1 9 5 4 0 0 0 0.643 0
3 Sanne Tuinenbreyer 4 2 0 2 8 7 1 0 0 0 0.533 0
4 Iris-Eline Bakker 4 1 0 3 5 9 -4 0 0 0 0.357 0
5 Coos Matatula 4 0 0 4 0 12 -12 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michel Drenth 3 2 0 1 8 6 2 0 0 0 0.571 0
2 Hilbrand Boschma 3 2 0 1 8 5 3 0 0 0 0.615 0
3 Dylan ten Brinke 3 1 0 2 5 7 -2 0 0 0 0.417 0
4 Erwin Okken 3 1 0 2 5 8 -3 0 0 0 0.385 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Peter de Boer 3 3 0 0 9 1 8 0 0 0 0.9 0
2 Eddie Lutjes 3 2 0 1 7 5 2 0 0 0 0.583 0
3 Hindrik de Haan 3 1 0 2 3 7 -4 0 0 0 0.3 0
4 Martijn Meijerink 3 0 0 3 3 9 -6 0 0 0 0.25 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mark Ruijtenbeek 3 2 0 1 8 6 2 0 0 0 0.571 0
2 Zadrach Singadji 3 2 0 1 8 4 4 0 0 0 0.667 0
3 Niek Kodden 3 2 0 1 6 6 0 0 0 0 0.5 0
4 Dennis Tahapary 3 0 0 3 3 9 -6 0 0 0 0.25 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Harm Nuwolt 3 3 0 0 9 4 5 0 0 0 0.692 0
2 Johan van der Leest 3 2 0 1 8 3 5 0 0 0 0.727 0
3 Ewout van Asselt 3 1 0 2 5 6 -1 0 0 0 0.455 0
4 Richard Brandsma 3 0 0 3 0 9 -9 0 0 0 0 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rudy van der Veen 4 4 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 0
2 Johan Koops 4 3 0 1 10 7 3 0 0 0 0.588 0
3 Jozef Wolters 4 2 0 2 9 7 2 0 0 0 0.563 0
4 Jacco Wieringa 4 1 0 3 6 11 -5 0 0 0 0.353 0
5 Jurjen Postma 4 0 0 4 5 12 -7 0 0 0 0.294 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Netherlands
Iris-Eline Bakker
Netherlands
Harry Royes
Sun 12:56  Table 8
2-A   
Netherlands
Sanne Tuinenbreyer
Netherlands
Coos Matatula
Sun 12:56  Table 11
3-B   
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Dylan ten Brinke
Sun 12:56  Table 12
4-B   
Netherlands
Erwin Okken
Netherlands
Hilbrand Boschma
Sun 12:57  Table 13
5-C   
Netherlands
Eddie Lutjes
Netherlands
Martijn Meijerink
Sun 12:57  Table 26
6-C   
Netherlands
Hindrik de Haan
Netherlands
Peter de Boer
Sun 12:57  Table 14
7-D   
Netherlands
Niek Kodden
Netherlands
Mark Ruijtenbeek
Sun 12:57  Table 15
8-D   
Netherlands
Zadrach Singadji
Netherlands
Dennis Tahapary
Sun 12:57  Table 16
9-E   
Netherlands
Ewout van Asselt
Netherlands
Johan van der Leest
Sun 12:58  Table 17
10-E   
Netherlands
Richard Brandsma
Netherlands
Harm Nuwolt
Sun 12:58  Table 18
11-F   
Netherlands
Rudy van der Veen
Netherlands
Johan Koops
Sun 12:58  Table 19
12-F   
Netherlands
Jozef Wolters
Netherlands
Jacco Wieringa
Sun 12:58  Table 20

Round 2

Race to 3
13-A   
Netherlands
Harry Royes
Netherlands
Coos Matatula
Sun 13:34  Table 12
14-A   
Netherlands
Iris-Eline Bakker
Netherlands
Erwin de Roo
Sun 13:34  Table 11
15-B   
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Hilbrand Boschma
Sun 13:34  Table 13
16-B   
Netherlands
Dylan ten Brinke
Netherlands
Erwin Okken
Sun 13:34  Table 26
17-C   
Netherlands
Eddie Lutjes
Netherlands
Peter de Boer
Sun 13:34  Table 8
18-C   
Netherlands
Martijn Meijerink
Netherlands
Hindrik de Haan
Sun 13:34  Table 14
19-D   
Netherlands
Niek Kodden
Netherlands
Dennis Tahapary
Sun 13:34  Table 15
20-D   
Netherlands
Mark Ruijtenbeek
Netherlands
Zadrach Singadji
Sun 13:34  Table 16
21-E   
Netherlands
Ewout van Asselt
Netherlands
Harm Nuwolt
Sun 13:34  Table 18
22-E   
Netherlands
Johan van der Leest
Netherlands
Richard Brandsma
Sun 13:35  Table 17
23-F   
Netherlands
Johan Koops
Netherlands
Jacco Wieringa
Sun 13:35  Table 23
24-F   
Netherlands
Rudy van der Veen
Netherlands
Jurjen Postma
Sun 13:35  Table 19

Round 3

Race to 3
25-A   
Netherlands
Coos Matatula
Netherlands
Erwin de Roo
Sun 14:19  Table 8
26-A   
Netherlands
Harry Royes
Netherlands
Sanne Tuinenbreyer
Sun 14:21  Table 11
27-B   
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Erwin Okken
Sun 14:24  Table 13
28-B   
Netherlands
Hilbrand Boschma
Netherlands
Dylan ten Brinke
Sun 14:22  Table 12
29-C   
Netherlands
Eddie Lutjes
Netherlands
Hindrik de Haan
Sun 14:49  Table 26
30-C   
Netherlands
Peter de Boer
Netherlands
Martijn Meijerink
Sun 14:45 
31-D   
Netherlands
Niek Kodden
Netherlands
Zadrach Singadji
Sun 15:26 
32-D   
Netherlands
Dennis Tahapary
Netherlands
Mark Ruijtenbeek
Sun 15:48 
33-E   
Netherlands
Ewout van Asselt
Netherlands
Richard Brandsma
Sun 14:25  Table 18
34-E   
Netherlands
Harm Nuwolt
Netherlands
Johan van der Leest
Sun 14:25  Table 17
35-F   
Netherlands
Jacco Wieringa
Netherlands
Jurjen Postma
Sun 15:24 
36-F   
Netherlands
Johan Koops
Netherlands
Jozef Wolters
Sun 15:48 

Round 4

Race to 3
37-A   
Netherlands
Erwin de Roo
Netherlands
Sanne Tuinenbreyer
Sun 15:14  Table 11
38-A   
Netherlands
Coos Matatula
Netherlands
Iris-Eline Bakker
Sun 15:08  Table 8
39-F   
Netherlands
Jurjen Postma
Netherlands
Jozef Wolters
Sun 14:10  Table 23
40-F   
Netherlands
Jacco Wieringa
Netherlands
Rudy van der Veen
Sun 14:12  Table 21

Round 5

Race to 3
41-A   
Netherlands
Sanne Tuinenbreyer
Netherlands
Iris-Eline Bakker
Sun 16:03  Table 26
42-A   
Netherlands
Erwin de Roo
Netherlands
Harry Royes
Sun 15:57  Table 11
43-F   
Netherlands
Jozef Wolters
Netherlands
Rudy van der Veen
Sun 14:50  Table 19
44-F   
Netherlands
Jurjen Postma
Netherlands
Johan Koops
Sun 14:50  Table 23

Last sixteen

Race to 4
45   
Netherlands
Harry Royes
Netherlands
Niek Kodden
Sun 17:02  Table 8
46   
Netherlands
Zadrach Singadji
Netherlands
Johan van der Leest
Sun 17:02  Table 11
47   
Netherlands
Rudy van der Veen
Netherlands
Hilbrand Boschma
Sun 17:02  Table 12
48   
Netherlands
Ewout van Asselt
Netherlands
Peter de Boer
Sun 17:02  Table 13
49   
Netherlands
Mark Ruijtenbeek
Netherlands
Sanne Tuinenbreyer
Sun 17:02  Table 26
50   
Netherlands
Johan Koops
Netherlands
Michel Drenth
Sun 17:02  Table 14
51   
Netherlands
Erwin de Roo
Netherlands
Eddie Lutjes
Sun 17:02  Table 15
52   
Netherlands
Jozef Wolters
Netherlands
Harm Nuwolt
Sun 17:02  Table 16

Quarter final

Race to 5
53   
Netherlands
Niek Kodden
Netherlands
Zadrach Singadji
Sun 18:14  Table 15
54   
Netherlands
Rudy van der Veen
Netherlands
Peter de Boer
Sun 18:14  Table 11
55   
Netherlands
Mark Ruijtenbeek
Netherlands
Michel Drenth
Sun 18:14  Table 12
56   
Netherlands
Eddie Lutjes
Netherlands
Jozef Wolters
Sun 18:14  Table 13

Semi final

Race to 5
57   
Netherlands
Zadrach Singadji
Netherlands
Peter de Boer
Sun 19:37  Table 13
58   
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Eddie Lutjes
Sun 19:37  Table 11

Final

Race to 6
59   
Netherlands
Peter de Boer
Netherlands
Michel Drenth
Sun 20:57  Table 12

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment