Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 18, 2024

PBC Dreieich-Sprendlingen Montagsturnier

Multiball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Germany Robin Momsen
7 (7/0) 43 (30/13)
70%
2 Germany Achim Braunbeck
7 (6/1) 41 (25/16)
61%
3 Germany Clemens Isele
6 (4/2) 33 (20/13)
61%
3 Germany Marcel März
5 (4/1) 31 (19/12)
61%
5 Germany Bony Scheerschmidt
4 (2/2) 22 (12/10)
55%
5 Puerto Rico Oktay Piro
5 (3/2) 25 (15/10)
60%
5 Germany Thomas Streng
5 (3/2) 30 (17/13)
57%
5 Latvia VENIAMINS TERENTJEVS
5 (3/2) 30 (16/14)
53%
9 Germany Martin Bleek
4 (3/1) 20 (12/8)
60%
Show more
9 Germany Markus Schwarz
Infinity of Pool
4 (2/2) 23 (11/12)
48%
9 Germany Michael Debold
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
9 Germany Stefan Weber
4 (2/2) 20 (9/11)
45%
13 Turkey Tekin Agdas
4 (1/3) 25 (10/15)
40%
13 Germany Christa Chevalier
4 (1/3) 19 (5/14)
26%
13 Germany Manfred Domke
4 (1/3) 25 (13/12)
52%
13 Turkey Hakan yilmez
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
17 Germany Stefan Roth
4 (0/4) 22 (6/16)
27%
17 Germany Presiyan "Pepe" Stoyanov
4 (0/4) 19 (3/16)
16%
17 Portugal Denis Barbosa
4 (0/4) 25 (9/16)
36%
Starts Mar 18, 2024, 7:30 PM (local time)
Organizer Infinity of Pool
Format Round robin (19 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
More info
PBC Dreieich-Sprendlingen
Hausturnier 23/24
Termine: Immer 1.+ 3. Montag im Monat (zusätzlich jeder 5. Montag)
Startzeit: 19.30 Uhr
Startgeld: 10 Euro (2,- Euro gehen davon in den Jackpot, Rest volle Ausschüttung)
Platz 1 40 %
Platz 2 30 %
Platz 3 + 4 je 15 %
Jackpot: Wir garantieren dort 50 Euro!!!
Pro 25 Euro im Pot wird 1 Spieler gezogen
Modus: Multiball bis max. 20 Teilnehmer (9-Ball oder 10-Ball) Ausstoßen entscheidet,
Gruppenphase, dann letzten 8 einfach K.O. Wechselbreak
Gruppenphase auf 4 Gewinnspiele
Halbfinale und Finale auf 5 Gewinnspiele
Der Modus und die Ausspielziele können ggfs. von
der Turnierleitung angepasst werden!

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Achim Braunbeck 4 4 0 0 16 5 11 0 0 0 0.762 4
2 VENIAMINS TERENTJEVS 4 3 0 1 13 10 3 0 0 0 0.565 3
3 Stefan Weber 4 2 0 2 9 11 -2 0 0 0 0.45 2
4 Manfred Domke 4 1 0 3 13 12 1 0 0 0 0.52 1
5 Presiyan "Pepe" Stoyanov 4 0 0 4 3 16 -13 0 0 0 0.158 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Marcel März 3 3 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 3
2 Bony Scheerschmidt 3 2 0 1 10 6 4 0 0 0 0.625 2
3 Michael Debold 3 1 0 2 9 10 -1 0 0 0 0.474 1
4 Hakan yilmez 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Robin Momsen 4 4 0 0 16 10 6 0 0 0 0.615 4
2 Oktay Piro 4 3 0 1 13 6 7 0 0 0 0.684 3
3 Markus Schwarz 4 2 0 2 11 12 -1 0 0 0 0.478 2
4 Tekin Agdas 4 1 0 3 10 15 -5 0 0 0 0.4 1
5 Denis Barbosa 4 0 0 4 9 16 -7 0 0 0 0.36 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Clemens Isele 4 3 0 1 15 5 10 0 0 0 0.75 3
2 Thomas Streng 4 3 0 1 14 9 5 0 0 0 0.609 3
3 Martin Bleek 4 3 0 1 12 8 4 0 0 0 0.6 3
4 Christa Chevalier 4 1 0 3 5 14 -9 0 0 0 0.263 1
5 Stefan Roth 4 0 0 4 6 16 -10 0 0 0 0.273 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Stefan Weber
Germany
Presiyan "Pepe" Stoyanov
Mon 19:32  Table 1
2-A   
Latvia
VENIAMINS TERENTJEVS
Germany
Achim Braunbeck
Mon 19:32  Table 2
3-B   
Turkey
Hakan yilmez
Germany
Marcel März
Mon 19:32  Table 4
4-B   
Germany
Michael Debold
Germany
Bony Scheerschmidt
Mon 19:32  Table 4
5-C   
Germany
Markus Schwarz
Germany
Robin Momsen
Mon 19:32  Table 5
6-C   
Turkey
Tekin Agdas
Portugal
Denis Barbosa
Mon 19:35  Table 3
7-D   
Germany
Christa Chevalier
Germany
Thomas Streng
Mon 20:08  Table 2
8-D   
Germany
Stefan Roth
Germany
Martin Bleek
Mon 20:18  Table 1

Round 2

Race to 4
9-A   
Germany
Presiyan "Pepe" Stoyanov
Germany
Achim Braunbeck
Mon 20:21  Table 4
10-A   
Germany
Stefan Weber
Germany
Manfred Domke
Mon 20:22  Table 5
11-B   
Turkey
Hakan yilmez
Germany
Bony Scheerschmidt
Mon 20:25  Table 3
12-B   
Germany
Marcel März
Germany
Michael Debold
Mon 20:49  Table 3
13-C   
Germany
Robin Momsen
Portugal
Denis Barbosa
Mon 20:50  Table 4
14-C   
Germany
Markus Schwarz
Puerto Rico
Oktay Piro
Mon 20:52  Table 2
15-D   
Germany
Thomas Streng
Germany
Martin Bleek
Mon 20:53  Table 1
16-D   
Germany
Christa Chevalier
Germany
Clemens Isele
Mon 21:11  Table 5

Round 3

Race to 4
17-A   
Germany
Achim Braunbeck
Germany
Manfred Domke
Mon 21:19  Table 2
18-A   
Germany
Presiyan "Pepe" Stoyanov
Latvia
VENIAMINS TERENTJEVS
Mon 21:21  Table 3
19-B   
Turkey
Hakan yilmez
Germany
Michael Debold
Mon 21:29  Table 4
20-B   
Germany
Bony Scheerschmidt
Germany
Marcel März
Mon 21:40  Table 5
21-C   
Portugal
Denis Barbosa
Puerto Rico
Oktay Piro
Mon 22:08  Table 5
22-C   
Germany
Robin Momsen
Turkey
Tekin Agdas
Mon 21:51  Table 1
23-D   
Germany
Martin Bleek
Germany
Clemens Isele
Mon 22:08  Table 3
24-D   
Germany
Thomas Streng
Germany
Stefan Roth
Mon 22:12  Table 4

Round 4

Race to 4
25-A   
Germany
Manfred Domke
Latvia
VENIAMINS TERENTJEVS
Mon 22:39  Table 3
26-A   
Germany
Achim Braunbeck
Germany
Stefan Weber
Mon 22:40  Table 2
27-C   
Puerto Rico
Oktay Piro
Turkey
Tekin Agdas
Mon 23:05  Table 5
28-C   
Portugal
Denis Barbosa
Germany
Markus Schwarz
Mon 23:25  Table 4
29-D   
Germany
Clemens Isele
Germany
Stefan Roth
Mon 22:56  Table 4
30-D   
Germany
Martin Bleek
Germany
Christa Chevalier
Mon 22:47  Table 1

Round 5

Race to 4
31-A   
Latvia
VENIAMINS TERENTJEVS
Germany
Stefan Weber
Mon 23:35  Table 3
32-A   
Germany
Manfred Domke
Germany
Presiyan "Pepe" Stoyanov
Mon 23:35  Table 3
33-C   
Turkey
Tekin Agdas
Germany
Markus Schwarz
Mon 23:41  Table 4
34-C   
Puerto Rico
Oktay Piro
Germany
Robin Momsen
Mon 23:37  Table 5
35-D   
Germany
Stefan Roth
Germany
Christa Chevalier
Mon 23:36  Table 1
36-D   
Germany
Clemens Isele
Germany
Thomas Streng
Mon 23:30  Table 2

Quarter final

Race to 4
37   
Germany
Achim Braunbeck
Germany
Thomas Streng
Tue 00:45  Table 1
38   
Germany
Marcel März
Puerto Rico
Oktay Piro
Tue 00:45  Table 3
39   
Germany
Robin Momsen
Germany
Bony Scheerschmidt
Tue 00:45  Table 5
40   
Germany
Clemens Isele
Latvia
VENIAMINS TERENTJEVS
Tue 00:45  Table 4

Semi final

Race to 5
41   
Germany
Achim Braunbeck
Germany
Marcel März
Tue 01:55  Table 1
42   
Germany
Robin Momsen
Germany
Clemens Isele
Tue 01:51  Table 5

Final

Race to 5
43   
Germany
Achim Braunbeck
Germany
Robin Momsen
Tue 02:35  Table 5

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants