Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 19, 2024

PBC Dreieich-Sprendlingen Montagsturnier

Multiball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Germany Eugene Dunlap
6 (6/0) 35 (26/9)
74%
2 Germany Matthias Goldammer
6 (5/1) 40 (24/16)
60%
3 Thailand Rattapol Sassmann
Infinity of Pool
5 (3/2) 29 (18/11)
62%
3 Germany Achim Braunbeck
5 (4/1) 24 (16/8)
67%
5 Germany Robin Momsen
4 (2/2) 22 (12/10)
55%
5 Vietnam Ba-Duong Chu
4 (3/1) 24 (14/10)
58%
5 Puerto Rico Oktay Piro
4 (2/2) 22 (13/9)
59%
5 Germany Sven Götz
4 (2/2) 20 (10/10)
50%
9 Bosnia and Herzegovina Ibrahim Dzino
3 (1/2) 18 (9/9)
50%
Show more
9 Germany Markus Schneider
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
11 Germany Michael Thorn
3 (1/2) 15 (6/9)
40%
11 Turkey Tekin Agdas
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
11 Germany Presiyan "Pepe" Stoyanov
3 (1/2) 14 (4/10)
29%
11 Germany Marcel März
3 (2/1) 15 (8/7)
53%
11 Latvia VENIAMINS TERENTJEVS
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
16 Germany Wolfram Bojak
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
16 Spain Jaime Moreno
3 (0/3) 16 (4/12)
25%
16 Iraq Al-Humairi Mohammed
3 (0/3) 13 (1/12)
8%
16 Germany Zeljko Travar
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
16 Germany Michael Debold
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
Starts Feb 19, 2024, 7:30 PM (local time)
Organizer Infinity of Pool
Format Round robin (20 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
More info
PBC Dreieich-Sprendlingen
Hausturnier 23/24
Termine: Immer 1.+ 3. Montag im Monat (zusätzlich jeder 5. Montag)
Startzeit: 19.30 Uhr
Startgeld: 10 Euro (2,- Euro gehen davon in den Jackpot, Rest volle Ausschüttung)
Platz 1 40 %
Platz 2 30 %
Platz 3 + 4 je 15 %
Jackpot: Wir garantieren dort 50 Euro!!!
Pro 25 Euro im Pot wird 1 Spieler gezogen
Modus: Multiball bis max. 20 Teilnehmer (9-Ball oder 10-Ball) Ausstoßen entscheidet,
Gruppenphase, dann letzten 8 einfach K.O. Wechselbreak
Gruppenphase auf 4 Gewinnspiele
Halbfinale und Finale auf 5 Gewinnspiele
Der Modus und die Ausspielziele können ggfs. von
der Turnierleitung angepasst werden!

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Oktay Piro 3 2 0 1 11 5 6 0 0 0 0.688 2
2 Sven Götz 3 2 0 1 9 6 3 0 0 0 0.6 2
3 Marcel März 3 2 0 1 8 7 1 0 0 0 0.533 2
4 Wolfram Bojak 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Eugene Dunlap 3 3 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 3
2 Rattapol Sassmann 3 2 0 1 11 4 7 0 0 0 0.733 2
3 Presiyan "Pepe" Stoyanov 3 1 0 2 4 10 -6 0 0 0 0.286 1
4 Jaime Moreno 3 0 0 3 4 12 -8 0 0 0 0.25 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ba-Duong Chu 3 3 0 0 12 6 6 0 0 0 0.667 3
2 Markus Schneider 3 1 0 2 10 11 -1 0 0 0 0.476 1
3 Tekin Agdas 3 1 0 2 10 11 -1 0 0 0 0.476 1
4 Michael Debold 3 1 0 2 7 11 -4 0 0 0 0.389 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Matthias Goldammer 3 3 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 3
2 Ibrahim Dzino 3 1 0 2 9 9 0 0 0 0 0.5 1
3 VENIAMINS TERENTJEVS 3 1 0 2 7 10 -3 0 0 0 0.412 1
4 Zeljko Travar 3 1 0 2 7 11 -4 0 0 0 0.389 1
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Achim Braunbeck 3 3 0 0 12 1 11 0 0 0 0.923 3
2 Robin Momsen 3 2 0 1 9 6 3 0 0 0 0.6 2
3 Michael Thorn 3 1 0 2 6 9 -3 0 0 0 0.4 1
4 Al-Humairi Mohammed 3 0 0 3 1 12 -11 0 0 0 0.077 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Marcel März
Germany
Sven Götz
Mon 19:26  Table 1
2-A   
Puerto Rico
Oktay Piro
Germany
Wolfram Bojak
Mon 19:26  Table 2
3-B   
Germany
Eugene Dunlap
Spain
Jaime Moreno
Mon 19:26  Table 3
4-B   
Thailand
Rattapol Sassmann
Germany
Presiyan "Pepe" Stoyanov
Mon 19:26  Table 4
5-C   
Turkey
Tekin Agdas
Germany
Markus Schneider
Mon 19:26  Table 5
6-C   
Vietnam
Ba-Duong Chu
Germany
Michael Debold
Mon 19:46  Table 4
7-D   
Germany
Matthias Goldammer
Bosnia and Herzegovina
Ibrahim Dzino
Mon 19:47  Table 1
8-D   
Germany
Zeljko Travar
Latvia
VENIAMINS TERENTJEVS
Mon 20:02  Table 3
9-E   
Iraq
Al-Humairi Mohammed
Germany
Achim Braunbeck
Mon 20:02  Table 2
10-E   
Germany
Michael Thorn
Germany
Robin Momsen
Mon 20:18  Table 5

Round 2

Race to 4
11-A   
Germany
Marcel März
Germany
Wolfram Bojak
Mon 20:11  Table 4
12-A   
Germany
Sven Götz
Puerto Rico
Oktay Piro
Mon 20:30  Table 2
13-B   
Germany
Eugene Dunlap
Germany
Presiyan "Pepe" Stoyanov
Mon 20:36  Table 4
14-B   
Spain
Jaime Moreno
Thailand
Rattapol Sassmann
Mon 20:40  Table 1
15-C   
Turkey
Tekin Agdas
Germany
Michael Debold
Mon 20:44  Table 3
16-C   
Germany
Markus Schneider
Vietnam
Ba-Duong Chu
Mon 20:51  Table 5
17-D   
Germany
Matthias Goldammer
Latvia
VENIAMINS TERENTJEVS
Mon 20:56  Table 4
18-D   
Bosnia and Herzegovina
Ibrahim Dzino
Germany
Zeljko Travar
Mon 20:55  Table 2
19-E   
Iraq
Al-Humairi Mohammed
Germany
Robin Momsen
Mon 20:58  Table 1
20-E   
Germany
Achim Braunbeck
Germany
Michael Thorn
Mon 21:14  Table 1

Round 3

Race to 4
21-A   
Germany
Marcel März
Puerto Rico
Oktay Piro
Mon 21:29  Table 2
22-A   
Germany
Wolfram Bojak
Germany
Sven Götz
Mon 21:35  Table 3
23-B   
Germany
Eugene Dunlap
Thailand
Rattapol Sassmann
Mon 21:38  Table 1
24-B   
Germany
Presiyan "Pepe" Stoyanov
Spain
Jaime Moreno
Mon 21:48  Table 4
25-C   
Turkey
Tekin Agdas
Vietnam
Ba-Duong Chu
Mon 22:14  Table 1
26-C   
Germany
Michael Debold
Germany
Markus Schneider
Mon 21:50  Table 5
27-D   
Germany
Matthias Goldammer
Germany
Zeljko Travar
Mon 22:16  Table 2
28-D   
Latvia
VENIAMINS TERENTJEVS
Bosnia and Herzegovina
Ibrahim Dzino
Mon 22:18  Table 3
29-E   
Iraq
Al-Humairi Mohammed
Germany
Michael Thorn
Mon 22:35  Table 4
30-E   
Germany
Robin Momsen
Germany
Achim Braunbeck
Mon 22:31  Table 5

Quarter final

Race to 4
31   
Puerto Rico
Oktay Piro
Germany
Achim Braunbeck
Mon 23:06  Table 1
32   
Germany
Eugene Dunlap
Germany
Sven Götz
Mon 23:06  Table 3
33   
Vietnam
Ba-Duong Chu
Thailand
Rattapol Sassmann
Mon 23:06  Table 4
34   
Germany
Matthias Goldammer
Germany
Robin Momsen
Mon 23:06  Table 5

Semi final

Race to 5
35   
Germany
Achim Braunbeck
Germany
Eugene Dunlap
Tue 00:05  Table 4
36   
Thailand
Rattapol Sassmann
Germany
Matthias Goldammer
Tue 00:04  Table 5

Final

Race to 5
37   
Germany
Eugene Dunlap
Germany
Matthias Goldammer
Tue 00:47  Table 5

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants