Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 23, 2018

PBC 9-Ball Classics

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Michael Kanngießer
6 (6/0) 31 (24/7)
77%
550
2 Kevin Werner
Mtv Goslar
6 (4/2) 35 (21/14)
60%
480
3 Martin Rau
5 (4/1) 30 (18/12)
60%
420
3 Ramin Armin
5 (3/2) 28 (16/12)
57%
420
5 Melanie Schlesiger
4 (2/2) 22 (8/14)
36%
370
5 Frank Domeyer
5 (2/3) 27 (13/14)
48%
370
5 Luka Brennecke
5 (4/1) 29 (18/11)
62%
370
5 Klaus-Peter Schmitz
4 (1/3) 24 (10/14)
42%
370
9 Andreas Fittschen
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
330
Show more
9 Guiseppe Prencipe
3 (1/2) 16 (8/8)
50%
330
9 Vivien Heine
4 (2/2) 24 (12/12)
50%
330
9 Gernot Ludwig
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
330
13 Stefan Berlin
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
330
13 Steven Cramer
4 (2/2) 22 (11/11)
50%
330
13 Tim Pape
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
330
13 Oliver Petkoski
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
330
17 Tim Hoffmann
4 (0/4) 21 (5/16)
24%
300
Starts Nov 23, 2018, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (17 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings 9-Ball Classics Ranking
Organizer pbc-oberharz and National Pool Series
Contact Andreas Fittschen (andreas@fittschen.de, 015173052344)

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Luka Brennecke 4 4 0 0 16 7 9 0 0 0 0.696 4
2 Frank Domeyer 4 2 0 2 12 10 2 0 0 0 0.545 2
3 Vivien Heine 4 2 0 2 12 12 0 0 0 0 0.5 2
4 Steven Cramer 4 2 0 2 11 11 0 0 0 0 0.5 2
5 Tim Hoffmann 4 0 0 4 5 16 -11 0 0 0 0.238 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Martin Rau 3 3 0 0 12 7 5 0 0 0 0.632 3
2 Kevin Werner 3 2 0 1 11 6 5 0 0 0 0.647 2
3 Guiseppe Prencipe 3 1 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 1
4 Oliver Petkoski 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ramin Armin 3 2 0 1 11 6 5 0 0 0 0.647 2
2 Melanie Schlesiger 3 2 0 1 8 10 -2 0 0 0 0.444 2
3 Gernot Ludwig 3 1 0 2 10 11 -1 0 0 0 0.476 1
4 Stefan Berlin 3 1 0 2 9 11 -2 0 0 0 0.45 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Kanngießer 3 3 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 3
2 Klaus-Peter Schmitz 3 1 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 1
3 Andreas Fittschen 3 1 0 2 9 11 -2 0 0 0 0.45 1
4 Tim Pape 3 1 0 2 7 11 -4 0 0 0 0.389 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Tim Hoffmann
Germany
Steven Cramer
  Table 1
2-A   
Germany
Vivien Heine
Germany
Luka Brennecke
Fri 19:37  Table 2
3-B   
Germany
Kevin Werner
North Macedonia
Oliver Petkoski
Fri 19:37  Table 3
4-B   
Italy
Guiseppe Prencipe
Germany
Martin Rau
Fri 19:38  Table 4
5-C   
Germany
Gernot Ludwig
Germany
Stefan Berlin
Fri 19:38  Table 5
6-C   
Afghanistan
Ramin Amin
Germany
Melanie Schlesiger
Fri 20:09  Table 2
7-D   
Germany
Tim Pape
Germany
Andreas Fittschen
Fri 20:12  Table 3
8-D   
Germany
Michael Kanngießer
Germany
Klaus-Peter Schmitz BCO Osterode
Fri 20:16  Table 1

Round 2

Race to 4
9-A   
Germany
Steven Cramer
Germany
Luka Brennecke
Fri 20:17  Table 5
10-A   
Germany
Tim Hoffmann
Germany
Frank Domeyer
Fri 20:34  Table 2
11-B   
Germany
Kevin Werner
Germany
Martin Rau
Fri 20:37  Table 4
12-B   
North Macedonia
Oliver Petkoski
Italy
Guiseppe Prencipe
Fri 20:42  Table 1
13-C   
Germany
Gernot Ludwig
Germany
Melanie Schlesiger
Fri 20:52  Table 5
14-C   
Germany
Stefan Berlin
Afghanistan
Ramin Amin
Fri 20:53  Table 3
15-D   
Germany
Tim Pape
Germany
Klaus-Peter Schmitz BCO Osterode
Fri 21:10  Table 2
16-D   
Germany
Andreas Fittschen
Germany
Michael Kanngießer
Fri 21:34  Table 3

Round 3

Race to 4
17-A   
Germany
Luka Brennecke
Germany
Frank Domeyer
Fri 21:25  Table 1
18-A   
Germany
Steven Cramer
Germany
Vivien Heine
Fri 21:20  Table 4
19-B   
Germany
Kevin Werner
Italy
Guiseppe Prencipe
Fri 21:46  Table 5
20-B   
Germany
Martin Rau
North Macedonia
Oliver Petkoski
Fri 21:50  Table 2
21-C   
Germany
Gernot Ludwig
Afghanistan
Ramin Amin
Fri 22:12  Table 1
22-C   
Germany
Melanie Schlesiger
Germany
Stefan Berlin
Fri 22:19  Table 5
23-D   
Germany
Tim Pape
Germany
Michael Kanngießer
Fri 22:30  Table 2
24-D   
Germany
Klaus-Peter Schmitz BCO Osterode
Germany
Andreas Fittschen
Fri 22:44  Table 4

Round 4

Race to 4
25-A   
Germany
Frank Domeyer
Germany
Vivien Heine
Fri 22:10 
26-A   
Germany
Luka Brennecke
Germany
Tim Hoffmann
Fri 22:11  Table 3

Round 5

Race to 4
27-A   
Germany
Vivien Heine
Germany
Tim Hoffmann
Fri 23:06  Table 1
28-A   
Germany
Frank Domeyer
Germany
Steven Cramer
Fri 23:13  Table 3

Quarter final

Race to 4
29   
Germany
Luka Brennecke
Germany
Kevin Werner
Fri 23:53  Table 1
30   
Germany
Frank Domeyer
Germany
Martin Rau
Fri 23:53  Table 3
31   
Afghanistan
Ramin Amin
Germany
Klaus-Peter Schmitz BCO Osterode
Fri 23:54  Table 4
32   
Germany
Melanie Schlesiger
Germany
Michael Kanngießer
Fri 23:54  Table 5

Semi final

Race to 4
33   
Germany
Kevin Werner
Germany
Martin Rau
Sat 00:35  Table 4
34   
Afghanistan
Ramin Amin
Germany
Michael Kanngießer
Sat 00:35  Table 1

Final

Race to 4
35   
Germany
Kevin Werner
Germany
Michael Kanngießer
Sat 01:17  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants