Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 24 - August 25, 2018

PBC 9-Ball Classics

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sascha Meister
6 (6/0) 32 (24/8)
75%
550
2 Klaus-Peter Schmitz
6 (4/2) 37 (20/17)
54%
480
3 Kevin Werner
PBSC Vienenburg
5 (4/1) 30 (18/12)
60%
420
3 Julien Lindstädt
5 (4/1) 29 (19/10)
66%
420
5 Ralf Küster
National Pool Series
4 (2/2) 17 (9/8)
53%
370
5 Andreas Fittschen
4 (2/2) 20 (11/9)
55%
370
5 John R. Kenny
4 (2/2) 19 (9/10)
47%
370
5 Melanie Schlesiger
4 (2/2) 24 (13/11)
54%
370
9 Guiseppe Prencipe
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
330
9 Holger Heinzel
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
330
9 Gernot Ludwig
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
330
9 Ramin Armin
3 (1/2) 17 (8/9)
47%
330
13 Stefan Berlin
3 (0/3) 16 (4/12)
25%
330
13 Andreas Geyer
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
330
13 Christian Blau
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
330
13 Frank Domeyer
3 (0/3) 16 (4/12)
25%
330
Entry deadline Aug 24, 2018, 7:00 PM (local time)
Starts Aug 24, 2018, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings 9-Ball Classics Ranking
Organizer pbc-oberharz and National Pool Series
Contact Andreas Fittschen (andreas@fittschen.de, 015173052344)

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Melanie Schlesiger 3 2 0 1 10 7 3 0 0 0 0.588 2
2 John R. Kenny 3 2 0 1 9 6 3 0 0 0 0.6 2
3 Holger Heinzel 3 1 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 1
4 Christian Blau 3 1 0 2 7 11 -4 0 0 0 0.389 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Julien Lindstädt 3 3 0 0 12 6 6 0 0 0 0.667 3
2 Klaus-Peter Schmitz 3 2 0 1 10 7 3 0 0 0 0.588 2
3 Ramin Armin 3 1 0 2 8 9 -1 0 0 0 0.471 1
4 Frank Domeyer 3 0 0 3 4 12 -8 0 0 0 0.25 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sascha Meister 3 3 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 3
2 Ralf Küster 3 2 0 1 9 4 5 0 0 0 0.692 2
3 Guiseppe Prencipe 3 1 0 2 6 10 -4 0 0 0 0.375 1
4 Andreas Geyer 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kevin Werner 3 3 0 0 12 8 4 0 0 0 0.6 3
2 Andreas Fittschen 3 2 0 1 11 5 6 0 0 0 0.688 2
3 Gernot Ludwig 3 1 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 1
4 Stefan Berlin 3 0 0 3 4 12 -8 0 0 0 0.25 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Christian Blau
Germany
Melanie Schlesiger
Fri 19:34  Table 1
2-A   
Germany
Holger Heinzel
United Kingdom
John R. Kenny
Fri 19:34  Table 2
3-B   
Germany
Julien Lindstaedt
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Fri 19:34  Table 3
4-B   
Afghanistan
Ramin Amin
Germany
Frank Domeyer
Fri 19:34  Table 4
5-C   
Germany
Sascha Meister
Germany
Ralf Küster
Fri 20:08  Table 4
6-C   
Germany
Andreas Geyer
Italy
P. Precipe
Fri 19:34  Table 5
7-D   
Germany
Kevin Werner
Germany
Gernot Ludwig
Fri 20:09  Table 3
8-D   
Germany
Stefan Berlin
Germany
Andreas Fittschen
Fri 20:11  Table 2

Round 2

Race to 4
9-A   
Germany
Christian Blau
United Kingdom
John R. Kenny
Fri 20:21  Table 5
10-A   
Germany
Melanie Schlesiger
Germany
Holger Heinzel
Fri 20:23  Table 1
11-B   
Germany
Julien Lindstaedt
Germany
Frank Domeyer
Fri 20:40  Table 4
12-B   
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Afghanistan
Ramin Amin
Fri 20:46  Table 2
13-C   
Germany
Sascha Meister
Italy
P. Precipe
Fri 20:47  Table 5
14-C   
Germany
Ralf Küster
Germany
Andreas Geyer
Fri 20:59  Table 3
15-D   
Germany
Kevin Werner
Germany
Andreas Fittschen
Fri 21:10  Table 1
16-D   
Germany
Gernot Ludwig
Germany
Stefan Berlin
Fri 21:13  Table 4

Round 3

Race to 4
17-A   
Germany
Christian Blau
Germany
Holger Heinzel
Fri 21:22  Table 2
18-A   
United Kingdom
John R. Kenny
Germany
Melanie Schlesiger
Fri 21:27  Table 5
19-B   
Germany
Julien Lindstaedt
Afghanistan
Ramin Amin
Fri 21:39  Table 3
20-B   
Germany
Frank Domeyer
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Fri 21:59  Table 4
21-C   
Germany
Sascha Meister
Germany
Andreas Geyer
Fri 21:59  Table 5
22-C   
Italy
P. Precipe
Germany
Ralf Küster
Fri 22:00  Table 1
23-D   
Germany
Kevin Werner
Germany
Stefan Berlin
Fri 22:07  Table 2
24-D   
Germany
Andreas Fittschen
Germany
Gernot Ludwig
Fri 22:05  Table 3

Quarter final

Race to 4
25   
Germany
Melanie Schlesiger
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Fri 22:56  Table 4
26   
United Kingdom
John R. Kenny
Germany
Julien Lindstaedt
Fri 22:56  Table 2
27   
Germany
Sascha Meister
Germany
Andreas Fittschen
Fri 22:56  Table 3
28   
Germany
Ralf Küster
Germany
Kevin Werner
Fri 22:56  Table 1

Semi final

Race to 4
29   
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Germany
Julien Lindstaedt
Fri 23:54  Table 4
30   
Germany
Sascha Meister
Germany
Kevin Werner
Fri 23:54  Table 3

Final

Race to 4
31   
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Germany
Sascha Meister
Sat 00:32  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants