Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 16 - February 17, 2018

PBC 9-Ball Classics

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 John R. Kenny
8 (7/1) 46 (28/18)
61%
550
2 Christian Blau
8 (6/2) 48 (28/20)
58%
480
3 Andreas Fittschen
7 (5/2) 38 (23/15)
61%
420
3 Thomas Schmoll
7 (5/2) 38 (23/15)
61%
420
5 Michael Kanngießer
6 (4/2) 24 (15/9)
63%
370
5 Kevin Werner
Mtv Goslar
6 (4/2) 27 (17/10)
63%
370
5 Tim Pape
6 (3/3) 26 (14/12)
54%
370
5 Julien Lindstädt
6 (5/1) 29 (19/10)
66%
370
9 Ralf Küster
National Pool Series
5 (3/2) 17 (11/6)
65%
330
Show more
9 Volker Geiger
5 (3/2) 20 (10/10)
50%
330
9 Andreas Geyer
5 (3/2) 23 (13/10)
57%
330
9 Klaus-Peter Schmitz
5 (3/2) 20 (11/9)
55%
330
13 Holger Eilers
5 (2/3) 21 (10/11)
48%
330
13 Martin Lüttich
5 (3/2) 19 (9/10)
47%
330
13 Ramin Armin
5 (2/3) 20 (10/10)
50%
330
13 Kevin Klein
5 (2/3) 20 (7/13)
35%
330
17 Stefan Berlin
5 (1/4) 19 (7/12)
37%
300
17 Elisabeth Fittschen
5 (2/3) 20 (8/12)
40%
300
17 Borna Bahreini
5 (1/4) 20 (6/14)
30%
300
17 Gernot Ludwig
5 (1/4) 17 (5/12)
29%
300
21 Ann-Kathrin Ludwig
5 (0/5) 21 (6/15)
29%
300
21 Guiseppe Prencipe
5 (0/5) 19 (4/15)
21%
300
21 Mirko Neuschulz
5 (1/4) 17 (4/13)
24%
300
21 Lukas Seiffert
pbc-oberharz
5 (1/4) 17 (5/12)
29%
300
Entry deadline Feb 16, 2018, 7:00 PM (local time)
Starts Feb 16, 2018, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (24 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings 9-Ball Classics Ranking
Organizer pbc-oberharz
Contact Andreas Fittschen (andreas@fittschen.de, 015173052344)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Julien Lindstädt 5 5 0 0 15 5 10 0 0 0 0.75 5
2 Andreas Fittschen 5 4 0 1 14 7 7 0 0 0 0.667 4
3 Andreas Geyer 5 3 0 2 13 10 3 0 0 0 0.565 3
4 Kevin Klein 5 2 0 3 7 13 -6 0 0 0 0.35 2
5 Stefan Berlin 5 1 0 4 7 12 -5 0 0 0 0.368 1
6 Ann-Kathrin Ludwig 5 0 0 5 6 15 -9 0 0 0 0.286 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kevin Werner 5 4 0 1 14 5 9 0 0 0 0.737 4
2 John R. Kenny 5 4 0 1 13 6 7 0 0 0 0.684 4
3 Volker Geiger 5 3 0 2 10 10 0 0 0 0 0.5 3
4 Holger Eilers 5 2 0 3 10 11 -1 0 0 0 0.476 2
5 Elisabeth Fittschen 5 2 0 3 8 12 -4 0 0 0 0.4 2
6 Guiseppe Prencipe 5 0 0 5 4 15 -11 0 0 0 0.211 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Kanngießer 5 4 0 1 12 4 8 0 0 0 0.75 4
2 Tim Pape 5 3 0 2 12 7 5 0 0 0 0.632 3
3 Ralf Küster 5 3 0 2 11 6 5 0 0 0 0.647 3
4 Martin Lüttich 5 3 0 2 9 10 -1 0 0 0 0.474 3
5 Borna Bahreini 5 1 0 4 6 14 -8 0 0 0 0.3 1
6 Mirko Neuschulz 5 1 0 4 4 13 -9 0 0 0 0.235 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Schmoll 5 4 0 1 14 8 6 0 0 0 0.636 4
2 Christian Blau 5 4 0 1 14 8 6 0 0 0 0.636 4
3 Klaus-Peter Schmitz 5 3 0 2 11 9 2 0 0 0 0.55 3
4 Ramin Armin 5 2 0 3 10 10 0 0 0 0 0.5 2
5 Gernot Ludwig 5 1 0 4 5 12 -7 0 0 0 0.294 1
6 Lukas Seiffert 5 1 0 4 5 12 -7 0 0 0 0.294 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Germany
Julien Lindstädt
Germany
Kevin Klein
Fri 19:13  Table 1
2-A   
Germany
Andreas Fittschen
Germany
Andreas Geyer
Fri 19:13  Table 5
3-A   
Germany
Stefan Berlin
Germany
Ann-Kathrin Ludwig
Fri 19:41  Table 1
4-B   
Germany
Kevin Werner
Italy
Guiseppe Prencipe
Fri 19:13  Table 2
5-B   
Germany
Volker Geiger
Germany
Holger Eilers
Fri 19:40  Table 2
6-B   
United Kingdom
John Kenny
Germany
Elisabeth Fittschen
Fri 19:48  Table 5
7-C   
Germany
Martin Lüttich
Iran
Borna Bahreini
Fri 19:38  Table 3
8-C   
Germany
Ralf Küster
Germany
Mirko Neuschulz
Fri 19:13  Table 3
9-C   
Germany
Michael Kanngießer
Germany
Tim Pape
Fri 20:07  Table 3
10-D   
Germany
Christian Blau
Germany
Thomas Schmoll
Fri 19:13  Table 4
11-D   
Germany
Lukas Seiffert
Afghanistan
Ramin Amin
Fri 19:45  Table 4
12-D   
Germany
Gernot Ludwig
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Fri 19:59  Table 1

Round 2

Race to 3
13-A   
Germany
Julien Lindstädt
Germany
Andreas Geyer
Fri 20:07  Table 2
14-A   
Germany
Kevin Klein
Germany
Ann-Kathrin Ludwig
Fri 20:34  Table 2
15-A   
Germany
Andreas Fittschen
Germany
Stefan Berlin
Fri 20:35  Table 5
16-B   
Germany
Kevin Werner
Germany
Holger Eilers
Fri 20:11  Table 4
17-B   
Italy
Guiseppe Prencipe
Germany
Elisabeth Fittschen
Fri 20:33  Table 4
18-B   
Germany
Volker Geiger
United Kingdom
John Kenny
Fri 20:58  Table 5
19-C   
Germany
Martin Lüttich
Germany
Mirko Neuschulz
Fri 20:12  Table 1
20-C   
Iran
Borna Bahreini
Germany
Tim Pape
Fri 20:30  Table 1
21-C   
Germany
Ralf Küster
Germany
Michael Kanngießer
Fri 21:01  Table 4
22-D   
Germany
Christian Blau
Afghanistan
Ramin Amin
Fri 20:14  Table 5
23-D   
Germany
Thomas Schmoll
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Fri 20:29  Table 3
24-D   
Germany
Lukas Seiffert
Germany
Gernot Ludwig
Fri 21:03  Table 3

Round 3

Race to 3
25-A   
Germany
Julien Lindstädt
Germany
Ann-Kathrin Ludwig
Fri 21:06  Table 2
26-A   
Germany
Andreas Geyer
Germany
Stefan Berlin
Fri 21:26  Table 3
27-A   
Germany
Kevin Klein
Germany
Andreas Fittschen
Fri 21:46  Table 5
28-B   
Germany
Kevin Werner
Germany
Elisabeth Fittschen
Fri 21:18  Table 4
29-B   
Germany
Holger Eilers
United Kingdom
John Kenny
Fri 21:26  Table 1
30-B   
Italy
Guiseppe Prencipe
Germany
Volker Geiger
Fri 21:53  Table 1
31-C   
Germany
Martin Lüttich
Germany
Tim Pape
Fri 21:33  Table 2
32-C   
Germany
Mirko Neuschulz
Germany
Michael Kanngießer
Fri 21:21  Table 2
33-C   
Iran
Borna Bahreini
Germany
Ralf Küster
Fri 21:54  Table 2
34-D   
Germany
Christian Blau
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Fri 21:13  Table 5
35-D   
Afghanistan
Ramin Amin
Germany
Gernot Ludwig
Fri 21:33  Table 4
36-D   
Germany
Thomas Schmoll
Germany
Lukas Seiffert
Fri 21:48  Table 4

Round 4

Race to 3
37-A   
Germany
Julien Lindstädt
Germany
Stefan Berlin
Fri 21:57  Table 3
38-A   
Germany
Ann-Kathrin Ludwig
Germany
Andreas Fittschen
Fri 22:18  Table 3
39-A   
Germany
Andreas Geyer
Germany
Kevin Klein
Fri 22:44  Table 4
40-B   
Germany
Kevin Werner
United Kingdom
John Kenny
Fri 22:02  Table 5
41-B   
Germany
Elisabeth Fittschen
Germany
Volker Geiger
Fri 22:46  Table 3
42-B   
Germany
Holger Eilers
Italy
Guiseppe Prencipe
Fri 22:54  Table 1
43-C   
Germany
Martin Lüttich
Germany
Michael Kanngießer
Fri 22:21  Table 2
44-C   
Germany
Tim Pape
Germany
Ralf Küster
Fri 22:25  Table 1
45-C   
Germany
Mirko Neuschulz
Iran
Borna Bahreini
Fri 22:34  Table 2
46-D   
Germany
Christian Blau
Germany
Gernot Ludwig
Fri 22:00  Table 4
47-D   
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Germany
Lukas Seiffert
Fri 22:25  Table 4
48-D   
Afghanistan
Ramin Amin
Germany
Thomas Schmoll
Fri 22:30  Table 5

Round 5

Race to 3
49-A   
Germany
Julien Lindstädt
Germany
Andreas Fittschen
Fri 23:49  Table 2
50-A   
Germany
Stefan Berlin
Germany
Kevin Klein
Fri 23:03  Table 4
51-A   
Germany
Ann-Kathrin Ludwig
Germany
Andreas Geyer
Fri 23:43  Table 1
52-B   
Germany
Kevin Werner
Germany
Volker Geiger
Fri 23:16  Table 3
53-B   
United Kingdom
John Kenny
Italy
Guiseppe Prencipe
Fri 23:47  Table 3
54-B   
Germany
Elisabeth Fittschen
Germany
Holger Eilers
Fri 23:35  Table 4
55-C   
Germany
Martin Lüttich
Germany
Ralf Küster
Fri 23:20  Table 1
56-C   
Germany
Michael Kanngießer
Iran
Borna Bahreini
Fri 23:48  Table 5
57-C   
Germany
Tim Pape
Germany
Mirko Neuschulz
Fri 23:16  Table 2
58-D   
Germany
Christian Blau
Germany
Lukas Seiffert
Fri 23:02  Table 5
59-D   
Germany
Gernot Ludwig
Germany
Thomas Schmoll
Fri 23:18  Table 5
60-D   
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Afghanistan
Ramin Amin
Sat 00:03  Table 4

Quarter final

Race to 5
61   
Germany
Julien Lindstädt
United Kingdom
John Kenny
Sat 00:22  Table 1
62   
Germany
Andreas Fittschen
Germany
Kevin Werner
Sat 00:22  Table 2
63   
Germany
Michael Kanngießer
Germany
Christian Blau
Sat 00:22  Table 3
64   
Germany
Tim Pape
Germany
Thomas Schmoll
Sat 00:23  Table 4

Semi final

Race to 5
65   
United Kingdom
John Kenny
Germany
Andreas Fittschen
Sat 01:12  Table 1
66   
Germany
Christian Blau
Germany
Thomas Schmoll
Sat 01:10  Table 3

Final

Race to 3
67   
United Kingdom
John R. Kenny
Germany
Christian Blau
Sat 03:00 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants