Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 12 - April 13, 2014

NC4 Div1 Nord 2

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Arild Moilanen
Reisa BK
6 (6/0) 54 (38/16)
70%
300
2 Aleksander Kjørren
Reisa BK
6 (4/2) 59 (34/25)
58%
220
3 Roy Einar Jensen
Reisa BK
5 (4/1) 39 (27/12)
69%
150
3 Aleksander Frogum
5 (3/2) 46 (25/21)
54%
150
5 Brage Arnesen
TSI BK
4 (2/2) 37 (16/21)
43%
100
5 Erland Andreassen
Alta BK
4 (2/2) 36 (17/19)
47%
100
5 Torbjørn Magnus Isaksen
Reisa BK
4 (2/2) 28 (13/15)
46%
100
5 Arnstein Hågensen
4 (3/1) 37 (23/14)
62%
100
9 June Therese Håndstad
Stoppball Nidaros BK
3 (1/2) 22 (7/15)
32%
60
9 Kristian Strøm
Reisa BK
3 (1/2) 27 (11/16)
41%
60
9 Torje Sørensen Veibakken
Reisa BK
3 (1/2) 28 (14/14)
50%
60
9 Kurt Asbjørn Enoksen
TSI BK
3 (1/2) 26 (14/12)
54%
60
13 Are Jenssen
Alta BK
3 (0/3) 28 (10/18)
36%
40
13 Bjørn Birger Andreassen
Alta BK
3 (1/2) 28 (12/16)
43%
40
13 John Petter Larsen
Reisa BK
3 (0/3) 25 (7/18)
28%
40
13 Mahdi Elmesyky
3 (0/3) 20 (2/18)
10%
40
Starts Apr 12, 2014, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Organizer Reisa BK

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Arild Moilanen 3 3 0 0 18 6 12 0 0 0 0.75 3
2 Aleksander Frogum 3 2 0 1 17 10 7 0 0 0 0.63 2
3 June Therese Håndstad 3 1 0 2 7 15 -8 0 0 0 0.318 1
4 John Petter Larsen 3 0 0 3 7 18 -11 0 0 0 0.28 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Aleksander Kjørren 3 2 0 1 16 13 3 0 0 0 0.552 2
2 Brage Arnesen 3 2 0 1 16 15 1 0 0 0 0.516 2
3 Torje Sørensen Veibakken 3 1 0 2 14 14 0 0 0 0 0.5 1
4 Bjørn Birger Andreassen 3 1 0 2 12 16 -4 0 0 0 0.429 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Arnstein Hågensen 3 3 0 0 18 8 10 0 0 0 0.692 3
2 Torbjørn Magnus Isaksen 3 2 0 1 12 9 3 0 0 0 0.571 2
3 Kristian Strøm 3 1 0 2 11 16 -5 0 0 0 0.407 1
4 Are Jenssen 3 0 0 3 10 18 -8 0 0 0 0.357 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Roy Einar Jensen 3 3 0 0 18 6 12 0 0 0 0.75 3
2 Erland Andreassen 3 2 0 1 15 13 2 0 0 0 0.536 2
3 Kurt Asbjørn Enoksen 3 1 0 2 14 12 2 0 0 0 0.538 1
4 Mahdi Elmesyky 3 0 0 3 2 18 -16 0 0 0 0.1 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1-A   
Arild Moilanen
John Petter Larsen
Sat 10:00 
2-A   
June Therese Håndstad
Aleksander Frogum
Sat 10:00 
3-B   
Aleksander Kjørren
Torje Sørensen Veibakken
Sat 10:00 
4-B   
Brage Arnesen
Bjørn Birger Andreassen
Sat 10:00 
5-C   
Arnstein Hågensen
Are Jenssen
Sat 11:15 
6-C   
Torbjørn Magnus Isaksen
Kristian Strøm
Sat 11:15 
7-D   
Erland Andreassen
Mahdi Elmesyky
Sat 11:15 
8-D   
Kurt A Enoksen
Roy Einar Jensen
Sat 11:15 

Round 2

Race to 6
9-A   
Arild Moilanen
Aleksander Frogum
Sat 12:30 
10-A   
John Petter Larsen
June Therese Håndstad
Sat 12:30 
11-B   
Aleksander Kjørren
Bjørn Birger Andreassen
Sat 12:30 
12-B   
Torje Sørensen Veibakken
Brage Arnesen
Sat 12:30 
13-C   
Arnstein Hågensen
Kristian Strøm
Sat 13:45 
14-C   
Are Jenssen
Torbjørn Magnus Isaksen
Sat 13:45 
15-D   
Erland Andreassen
Roy Einar Jensen
Sat 13:45 
16-D   
Mahdi Elmesyky
Kurt A Enoksen
Sat 13:45 

Round 3

Race to 6
17-A   
Arild Moilanen
June Therese Håndstad
Sat 15:00 
18-A   
Aleksander Frogum
John Petter Larsen
Sat 15:00 
19-B   
Aleksander Kjørren
Brage Arnesen
Sat 15:00 
20-B   
Bjørn Birger Andreassen
Torje Sørensen Veibakken
Sat 15:00 
21-C   
Arnstein Hågensen
Torbjørn Magnus Isaksen
Sat 16:15 
22-C   
Kristian Strøm
Are Jenssen
Sat 16:15 
23-D   
Erland Andreassen
Kurt A Enoksen
Sat 16:15 
24-D   
Roy Einar Jensen
Mahdi Elmesyky
Sat 16:15 

Quarter final

Race to 6
25   
Arild Moilanen
Torbjørn Magnus Isaksen
Sat 18:00 
26   
Brage Arnesen
Roy Einar Jensen
Sat 18:00 
27   
Arnstein Hågensen
Aleksander Frogum
Sat 18:00 
28   
Erland Andreassen
Aleksander Kjørren
Sat 18:00 

Semi final

Race to 6
29   
Arild Moilanen
Roy Einar Jensen
Sun 12:00 
30   
Aleksander Frogum
Aleksander Kjørren
Sun 12:00 

Final

Race to 8
31   
Arild Moilanen
Aleksander Kjørren
Sun 14:00 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer